Liga 3, ultima etapă, rezultate | SR Brașov este ultima echipă care se califică la barajul de promovare în Liga 2

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 30 Apr. 2021, 17:00 Actualizat: 30 Apr. 2021, 19:04 Liga 3
Liga 3, ultima etapă, rezultate | SR Brașov este ultima echipă care se califică la barajul de promovare în Liga 2

Ultima etapă a sezonului regular al Ligii 3, ediția 2020/2021, are loc astăzi, în Vinerea Mare. Toate cele 50 de meciuri din runda a 18-a a campionatului inedit din timp de pandemie, cu 100 de echipe, se desfășoară de la ora 15:00.

Rezultatele de astăzi vor clarifica și ultimele necunoscute importante din acest sezon: clasate pe locurile 1 și 2 din fiecare serie și echipele situate pe ultimele două poziții, 9 și 10, din fiecare serie, cât și cel mai slab loc 8. Primele, 20 de echipe, vor merge la barajul de promovare în Liga 2, iar ultimele, 21 de cluburi, vor ajunge la barajul e menținere în Liga 3.

19 echipe sunt calificate deja în prima etapă a barajului de promovare în Liga 3, însă doar șapte știu sigur pe ce loc termină sezonul

Cu o etapă rămasă de disputat în această ediție de Liga 3, cunoaștem 19 din cele 20 de echipe calificate la primul baraj de promovare în Liga 2. Ultima necunoscută a rămas în Seria a 5-a, acolo unde bătălia pentru locul 2 se dă între SR Brașov și CS Blejoi, care acum sunt la egalitate de puncte.

Dintre cele 19 cluburi deja calificate, doar Steaua București (Seria 4), Corona Brașov (Seria 5), Viitorul Șelimbăr (Seria 7) și Minaur Baia Mare (Seria 10) sunt matematic campioane, iar FCSB 2 (Seria 4), Măgura Cisnădie (Seria 7) și SCM Zalău (Seria 10) și-au asigurat locul 2. În rest, celelalte formații pot termina pe locul 1 sau 2 în seriile din care fac parte. Un material special despre acest subiect poți citi AICI.

CS Afumați (Seria 3), Corona Brașov (Seria 5) și Viitorul Șelimbăr (Seria 7) au fost primele cluburi care au obținut calificarea la barajul de promovare în urma rezultatelor din etapa a 14-a, iar după runda a 15-a au fost urmate de Mostiștea Ulmu (Seria 3), Steaua București (Seria 4), Unirea Dej și CSO Cugir (ambele din Seria 9). După meciurile din runda a 16-a, antepenultima a sezonului, calificarea la baraj au obținut-o și FCSB 2 (Seria 4), Măgura Cisnădie (Seria 7), Crişul Chişineu Criş, Şoimii Lipova (ambele din Seria 8) și Minaur Baia Mare (Seria 10). În fine, după jocurile din etapa a 17-a, echipele Foresta Suceava, Bucovina Rădăuți (ambele din Seria 1), Dacia Unirea Brăila, SC Oțelul Galați (ambele din Seria 2), Vedița Colonești, ACSO Filiași (ambele din Seria 6) și SCM Zalău (Seria 20) le-au urmat.

Nu mai retrogradează direct nimeni din Liga 3, după ce FRF a schimbat sistemul competițional cu patru etape înainte de finalul sezonului. 14 echipe din 21 sunt cunoscute

Înainte de etapa a 15-a, Federația Română de Fotbal a decis să modifice sistemul competițional din acest sezon, cu patru runde înainte de final.

Schimbarea vine în sprijinul ultimelor clasate, care nu vor mai retrograda direct, ci vor merge la un baraj cu echipe de Liga 4 câștigătoare a unui prim baraj. Dintr-un total de 42 de campionate de Liga 4, doar 24 se dispută în condițiile impuse de FRF. Până acum se știu deja trei campioane județene, la Maramureș, Hunedoara și Mehedinți, unde câștigătoare au ieșit CSM Sighetu Marmației, CSA Aurul Brad, respectiv Viitorul Șimian.

Ultimele clasate din Liga 3 (ocupantele locurilor 9 și 10 din cele 10 serii, cât și cel mai slab loc 8) vor disputa baraje de menținere în campionat.

Din Liga 3, cu o etapă înainte de final, matematic ocupă ultimele locuri și vor merge la baraj de menținere echipele: CSM Pașcani, Bradu Borca (ambele din Seria 1), CSM Olteniţa (Seria 3), CS Baloteşti, Concordia Chiajna 2 (ambele din Seria 4), Kids Tâmpa Braşov (Seria 5), Academica Clinceni 2, Universitatea Craiova 2 (ambele din Seria 6), Minerul Costeşti (Seria 7), Fortuna Becicherecu Mic, Progresul Ezeriş (ambele din Seria 8), Industria Galda, CS Ocna Mureş (ambele din Seria 9) și Luceafărul Oradea (Seria 10).

  • La finalul sezonului regular, primele două clasate din fiecare serie vor merge la barajele de promovare. În funcție de locurile ocupate, cele 20 de echipe clasate pe locurile 1 sau 2 vor fi împerecheate între serii și vor juca în dublă manșă pentru rămânerea în lupta pentru Liga 2. Cele zece învingătoare vor juca din nou între ele, iar ultimele cinci câștigătoare vor promovova. FRF a stabilit în această săptămână, prin tragere la sorți, ordinea disputării meciurilor celor două manșe ale fiecărei etape de baraj pentru promovarea în Liga 2.

Rezultate ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

Meciurile din etapa a 18-a a celor zece serii ale Ligii 3:

SERIA 1, etapa 18

vineri, 30 aprilie 2021, ora 15:00
Dante Botoşani – Foresta Suceava  2-0
Adelin Arăpașu (16), Vlad Codău (62)
CSM Paşcani – Ştiinţa Miroslava  1-1
Lucian Apostol (90+1) / Bogdan Balint (55)
Sporting Juniorul Vaslui – CSM Ceahlăul Piatra Neamţ  2-3
Ștefan Ștefanovici (60), Octavian Cracea (73 – penalty) / Vlăduț Andreș (22), Andrei Mateiciuc (57, 80)
Bradu Borca – Bucovina Rădăuţi  0-3
Florin Antonesei (71), Robert Ciobanu (81 – penalty), Cosmin Coroamă (90)
Huşana Huşi – Şomuz Fălticeni 1-1
George Dănăilă (6) / Bogdan Forizs (49)

CLASAMENTUL SERIEI 1

Seria 2, etapa 18

vineri, 30 aprilie 2021, ora 15:00
Sporting Lieşti – CSM Focşani  1-2
Alexandru Stan (66) / Răzvan Gorovei (37), Gabriel Preoteasa (81)
Viitorul Ianca – CS Făurei 6-1
Marius Coman (20, 55), Marius Mocanu (47 – autogol), Laurențiu Iorga (57), Gabriel Preda (65), Alexandru Colniceanu (89) / Bangoura Lass (86)
Avântul Valea Mărului – CSM Bacău  2-0
(27), (70)
CSM Râmnicu Sărat – ACS Dacia Unirea Brăila  2-1
Marius Tigoianu (13, 42) / Robert Vâlceanu (58)
Sportul Chiscani – Suporter Club Oţelul Galaţi  0-3
George Cîrjan (8), Aurelian Petrache (22), Alin Nica (60)

CLASAMENTUL SERIEI 2

Seria 3, etapa 18

vineri, 30 aprilie 2021, ora 15:00
Recolta Gheorghe Doja – Mostiştea Ulmu  1-1
Vlăduț Popescu (1) / Iulian Ilie (31)
Gloria Albeşti – Axiopolis Sport Cernavodă  4-3
Cezar Beșleagă (4), Constantin Bumbac (52), Robert Pîslaru (61), Mihai Zugravu (68) / Dragoș Grigore (1, 39), Eduardo Răducanu (75)
SC Popeşti Leordeni – Agricola Borcea 2-1
Cristian Onțel (10), Angelo Anghilini (30) / Iovu (2)
Înainte Modelu – CS Afumaţi  1-3
Cristian Vasile (13) / Răzvan Avram (34, 90), Ștefan Stângă (44)
CSM Olteniţa – Viitorul Constanţa 2  2-7
Adrian Gruia (35), Valentin Crăciun (90+1) / Florian Haită (16), Andrei Vîlea (17, 29, 38), Ștefan Bodișteanu (59), Alex Georgescu (62 – penalty), Alexi Pitu (87)

CLASAMENTUL SERIEI 3

Seria 4, etapa 18

vineri, 30 aprilie 2021, ora 15:00
FC Voluntari 2 – Rapid 2  2-1
… (1 – penalty), … () / Alexandru Despa (68)
Concordia Chiajna 2 – CS Tunari  0-1
Valentin Ghenovici (21 – penalty)
Steaua Bucureşti – Metalul Buzău  5-0
Remus Chipirliu (20, 32), Dragoș Huiban (27), Alexandru Zaharia (43), Rareș Enceanu (82)
Dinamo 2 – CS Baloteşti  5-1
Geani Crețu (9, 28), Robert Moldoveanu (32, 41), Andrei Spânu (80) / Constantin Greblea (71)
Progresul Spartac – FCSB 2 4-0
Mihai Ion (3, 77), Nicolas Tong (85), Enrico Moro (90+2 – penalty)

CLASAMENTUL SERIEI 4

Seria 5, etapa 18

vineri, 30 aprilie 2021, ora 15:00
AFC Astra 2 – AFC Odorheiu Secuiesc  0-0
Olimpic Cetate Râşnov – CSO Plopeni  4-2
Nicolae Mariean (două), Flavius Staicu (), Andrei Poverlovici () / Cătălin Vlad (25 – penalty), Ricardo Ioan (85)
Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2 – SR Municipal Braşov  1-1
Zsombor Veress (36) / Horia Popa (34 – penalty)
Corona Braşov – Kids Tâmpa Braşov  6-1
Radu Linguraru (29), Alin Damian (58 – penalty), Marian Cristescu (56), Raul Toader (75), Bogdan Roșu (84), Marius Manole (87) / Dragoș Popa (68)
CS Blejoi – KSE Târgu Secuiesc 1-4
Cosmin Lambru (75) / Zsolt Tanko (14), Barna Antal (23, 49), Norbert Albu (84)

CLASAMENTUL SERIEI 5

Seria 6, etapa 18

vineri, 30 aprilie 2021, ora 15:00
Unirea Bascov – FC Pucioasa  5-3
Leonard Manole (41), Alin Călin (52, 78, 90), Alexandru Florescu (55) / Crinel Stoica (30), Alin Nisipeanu (35), Alexandru Neacşu (80)
CSM Alexandria – Flacăra Moreni  7-0
Mihai Chiriac (9), Sabin Iakabfi (16), Cosmin Neagu (27 – penalty, 59), Marius Mitran (44), Viorel Vâlcică (54 – penalty), Marius Matei (64)
Petrolul Potcoava – ACSO Filiaşi  2-1
Alin Florică (89, 90+3) / Cristian Poiană (51)
Academica Clinceni 2 – Vediţa Coloneşti 2-3
Alin Dobre (36), Andrei Moise (39) / Octavian Bâră (15), Alexandru Cincă (60), Alexandru Neacşu (90+2)
Sporting Roşiori – Universitatea Craiova 2 3-2
Florin Radu (3 – penalty, 55 – penalty), Alin Bugeanu (9) / Robert Petre (30), Remus Trancă (62)

CLASAMENTUL SERIEI 6

Seria 7, etapa 18

vineri, 30 aprilie 2021, ora 15:00
Flacăra Horezu – Minerul Costeşti  5-1
Radu Dobrescu (5, 26, 60), Ionuț Moldovan (18), Ovidiu Comănescu (47) / Laurențiu Nicolaescu (69)
CSM Deva – Viitorul Dăeşti   1-2
Bruno Vasiu (12) / George Neacșu (45), Cristian Munteanu (82)
Gaz Metan Mediaş 2 – Viitorul Şelimbăr  1-1
Raul Hăjmăşan (53) / Adrian Cârstean (74 – penalty)
Măgura Cisnădie – Gilortul Târgu Cărbuneşti  2-2
Florin Stelea (14), Raul Tomuța (90+5) / Constantin Roncea (16), Leonardo Căldăraru (81)
CSM Jiul Petroşani – AFC Hermannstadt 2  2-0
Moise Bădărău (32), Marius Matei (74 – penalty)

CLASAMENTUL SERIEI 7

Seria 8, etapa 18

vineri, 30 aprilie 2021, ora 15:00
ACS Poli Timişoara – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 1-4
Sergiu Românu (3) / Mihai Hecsko (19), Octavian Drăghici (77, 82), Kayondo Mahadi (90)
CSC Dumbrăviţa – Crişul Chişineu Criş 2-1
Andrei Mura (53), Andrei Făgărășanu (86) / Sebastian Susan (72)
Progresul Pecica – Fortuna Becicherecu Mic  2-0
Cosmin Saizu (18), Bogdan Bozian (44)
Şoimii Lipova – Progresul Ezeriş  2-1
Dragan Paulevici (18), David Pop (87) / Victor Lolea (49)
Avântul Periam – Gloria Lunca Teuz Cermei 1-1
Alexandru Maier (18) / Radu Popa (32)

CLASAMENTUL SERIEI 8

Seria 9, etapa 18

vineri, 30 aprilie 2021, ora 15:00
Unirea Dej – Avântul Reghin 3-3
Sebastian Serediuc (9, 81), Ionuț Rus (80) / Bogdan Stavilă (4, 28), Paul Luca (64)
CS Ocna Mureş – Industria Galda 3-0
Marcel Domșa (27), Tudor Cristea (71, 83)
Unirea Ungheni – Sticla Arieşul Turda  0-3
Florin Dan (7, 61), Valentin Lemnaru (83)
AFC Unirea 1924 – CS Hunedoara 0-1
Flavius Iacob (88)
Sănătatea Cluj – CSO Cugir 0-1
Marius Lupu (29)

CLASAMENTUL SERIEI 9

Seria 10, etapa 18

vineri, 30 aprilie 2021, ora 15:00
CSC Sânmartin – Someşul Dej  2-1
Ionuț Ban (36), Alexandru Sorian (61 – penalty) / Stefan Visic (68)
CA Oradea – Luceafărul Oradea  0-1
Filip Stajic (38)
Progresul Şomcuta Mare – SCM Zalău  1-2
Bogdan Vișan (62 – autogol) / Sebastian Duma (20), Vadim Calugher (90+3)
CSM Satu Mare – Minaur Baia Mare 1-1
Raul Ritli (90) / Flaviu Ionescu (80 – autogol)
Sportul Şimleu Silvaniei – Unu Fotbal Club Gloria 1-1
George Pop (78) / Marius Curtuiuș (58)

CLASAMENTUL SERIEI 10

Rezultate ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 30 Apr. 2021, 17:00 Actualizat: 30 Apr. 2021, 19:04 Liga 3
Pe aceeași temă