Liga 3, etapa 13, rezultate | Steaua o umilește pe Dinamo 2. Steaua o umilește pe Dinamo 2, liderul Crișul va pierde la ”masa verde”. Scorul etapei este 11-0, în seria în care joacă Oțelul și Brăila. Primele clasate Rădăuți, Unirea Dej și SCM Zalău au luat bătaie

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 27 Mar. 2021, 17:03 Actualizat: 07 Apr. 2021, 12:23 Liga 3
Liga 3, etapa 13, rezultate | Steaua o umilește pe Dinamo 2. Steaua o umilește pe Dinamo 2, liderul Crișul va pierde la ”masa verde”. Scorul etapei este 11-0, în seria în care joacă Oțelul și Brăila. Primele clasate Rădăuți, Unirea Dej și SCM Zalău au luat bătaie

A treia etapă a Ligii 3 programată în 2021, a 13-a a sezonului 2020/2021, respectiv a patra a returului, debutează astăzi, 26 martie, și se va încheia la o dată necunoscută încă, după ce astăzi, Corona Brașov, liderul Seria a 5-a, s-a ”covidat” peste noapte și n-a mai fost aptă de joc cu câteva ore înainte de partida pe care trebuia să o joacă la Sfântu Gheorghe, cu Sepsi 2. Oficial, brașovenii au obținut amânarea jocului din partea FRF, pentru trei cazuri de COVID-19 în lot, iar neoficial, echipa lui Călin Moldovan s-a speriat că întâlnea un adversar întărit de la prima formație a clubului Sepsi și s-a dat lovită pentru a nu pierde.

Alt meci în afară de Sepsi OSK 2 – Corona Brașov nu este amânat, pentru moment, în acest weekend, din cauza COVID-ului.

Astfel, etapa a 13-a a Ligii 3 nu va mai avea programate astăzi 16 meciuri, ci doar 15, după amânarea pentru o dată încă necunoscută a jocului de la Sfântu Gheorghe.

Sâmbătă, primul meci începe la ora 14:00, la Brașov, între SR Brașov și AFC Astra 2, în timp ce restul partidelor, 33 la număr, au loc de la ora 15:00, ora oficială de desfășurare din această lună martie.

Liderii celor zece serii înaintea desfășurării etapei 13

Înainte desfășurării etapei a 13-a a Ligii 3, liderii celor zece serii după disputarea a 12 runde sunt: Bucovina Rădăuţi (Seria 1, 26 puncte), SC Oțelul Galați (Seria 2, 28 puncte), CS Afumaţi (Seria 3, 31 puncte), Steaua Bucureşti (Seria 4, 30 puncte), Corona Braşov (Seria 5, 32 puncte), ACSO Filiași (Seria 6, 25 puncte), Viitorul Șelimbăr (Seria 7, 34 puncte), Crişul Chişineu Criş (Seria 8, 30 puncte), Unirea Dej (Seria 9, 31 puncte) și SCM Zalău (Seria 10, 27 puncte).

Față de runda trecută, doar în Seria a 2-a s-a schimbat liderul. În urma înfrângerii suferite de Dacia Unirea Brăila, aceasta a picat pe locul 2, fiind depășită cu trei puncte de SC Oțelul Galați. În rest, celelalte nouă serii au aceeași echipă aflată pe locul 1.

Rezultate ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12

Meciurile din etapa a 13-a a celor zece serii ale Ligii 3:

SERIA 1, etapa 13

sâmbătă, 27 martie 2021, ora 15:00
CSM Ceahlăul Piatra Neamţ – Dante Botoşani  2-1
Ciprian Șincu (69), Andrei Mateiciuc (76) / Marius Cojocaru (13)
Ştiinţa Miroslava – Bucovina Rădăuţi 2-1
Eduard Sandu (17 – penalty), Cosmin Nemțanu (70) / Vasile Vitu (38)
Foresta Suceava – Şomuz Fălticeni  1-0
Marius Filip (24)
CSM Paşcani – Huşana Huşi  2-1
Lorenzo Ungurenașu (49), Robert Albu (90+4) / Cătălin Solomon (90+1)
Sporting Juniorul Vaslui – Bradu Borca 1-1
Robert Rusu (90+3) / … (83)

CLASAMENTUL SERIEI 1

Seria 2, etapa 13

sâmbătă, 27 martie 2021, ora 15:00
CSM Bacău – Sporting Lieşti  0-0
CS Făurei – Dacia Unirea Brăila 0-3
Patrick Petre (20, 87), Raphael Stănescu (85)
CSM Focşani – SC Oţelul Galaţi 1-1
Brian Lemac (19 – penalty) / Fernando Dobre (78)
Viitorul Ianca – Sportul Chiscani 11-0
Andrei Crăciun (7, 27), Marius Dima (9 – penalty), Marius Coman (45 – penalty, 82), Cosmin Chivu (55), Costin Dobrin (58 – autogol), Rareș Cristea (75), Marian Bolozan (77 – autogol), George Capbun (80 – autogol), Leonard Coteț (90 – penalty)
Avântul Valea Mărului – CSM Râmnicu Sărat 0-1
Florin Cazan (60)

CLASAMENTUL SERIEI 2

Seria 3, etapa 13

vineri, 26 martie 2021, ora 15:00
SC Popeşti Leordeni – Înainte Modelu  3-1
Leonard Boiangiu (25), Cosmin Ilie (28), Cristian Onțel (63 – penalty) / Codruț Anghel (18)
sâmbătă, 27 martie 2021, ora 15:00
Agricola Borcea – Recolta Gheorghe Doja 0-0
Axiopolis Sport Cernavodă – CS Afumaţi  1-3
Alexandru Moise (45+1) / Constantin Robicek (8), Răzvan Avram (43), Ștefan Stîngă (87)
Mostiştea Ulmu – Viitorul Constanţa 2 1-0
Nicolae Leafu (79)
Gloria Albeşti – CSM Olteniţa 5-2
Ciprian Lolot (), Cezar Beșleagă (), Robert Pâslaru (două), Denis Cristocea () / … ()

CLASAMENTUL SERIEI 3

Seria 4, etapa 13

vineri, 26 martie 2021, ora 15:00
Rapid 2 – FCSB 2 0-3
Adrian Niță (4), Alexandru Buziuc (78, 90+3)
Concordia Chiajna 2 – Progresul Spartac 0-1
Daniel Vlad (90+4)
sâmbătă, 27 martie 2021, ora 15:00
Metalul Buzău – FC Voluntari 2 2-0
Alin Iacob (20), Cătălin Bardaș (90+4)
CS Tunari – CS Baloteşti  3-0
Cătălin Teleru (47), Marius Andreescu (52), Ionel Ciortan (80)
Steaua Bucureşti – Dinamo 2 4-0
Remus Chipirliu (32, 58, 62), Dragoș Nicolae (79)

CLASAMENTUL SERIEI 4

Seria 5, etapa 13

vineri, 26 martie 2021, ora 15:00
AFC Odorheiu Secuiesc – KSE Târgu Secuiesc 0-0
sâmbătă, 27 martie 2021, ora 14:00
SR Municipal Braşov – AFC Astra 2  2-2
Horia Popa (22), Marius Savu (53) / Ionuț Zaharia (72), David Brăilă (90+2)
sâmbătă, 27 martie 2021, ora 15:00
CSO Plopeni – Kids Tâmpa Braşov 6-0
Cătălin Vlad (45+1 – penalty, 78, 80, 88), Vladimir Butufei (76), Ricardo Ioan (82)
Olimpic Cetate Râşnov – CS Blejoi 3-2
Ionel Dinu (32, 52), Ștefan Coman (69) / Mădălin Răileanu (3), Marian Iancu (35)
marți, 7 aprilie 2021, ora 14:00
Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2 – Corona Braşov 0-3
Meciul a fost amânat, după ce Corona a raportat trei cazuri de COVID-19 cu câteva ore înainte de joc.
Nicolae Roșu (15), Marius Manole (83, 90+2)

CLASAMENTUL SERIEI 5

Seria 6, etapa 13

vineri, 26 martie 2021, ora 15:00
Flacăra Moreni – Vediţa Coloneşti 2-3
Claudiu Niculăescu (22), Dragoș Cernea (29 – penalty) / Marian Coman (12), Robert Stancu (57, 85)
CSM Alexandria – Sporting Roşiori 2-0
Eduard Sîrbu (45+1), Antonio Popa (90+2 – penalty)
sâmbătă, 27 martie 2021, ora 15:00
ACSO Filiaşi – Unirea Bascov  2-0
Alexandru Fotescu (59), Andrei Vaștag (69)
FC Pucioasa – Universitatea Craiova 2 2-1
Alexandru Georgescu (14), Crinel Stoica (44) / Andrei Burlacu (61 – penalty)
Petrolul Potcoava – Academica Clinceni 2 3-1
Nicușor Mocanu (61), Marius Neicu (67), Nicolae Damian (90+2) / Fabian Voicu (37)

CLASAMENTUL SERIEI 6

Seria 7, etapa 13

vineri, 26 martie 2021, ora 15:00
Viitorul Şelimbăr – Flacăra Horezu 3-0
Adrian Cîrstean (23 – penalty), Daniel Tătar (43), Andrei Roșu (71)
Viitorul Dăeşti – Gilortul Târgu Cărbuneşti  1-1
Samson Nwabueze (73) / Daniel Cocină (34)
CSM Deva – CSM Jiul Petroşani  2-0
Andrei Șulea (10, 75)
Gaz Metan Mediaş 2 – Măgura Cisnădie 0-1
Florin Stelea (45 – penalty)
sâmbătă, 27 martie 2021, ora 15:00
Minerul Costeşti – FC Hermannstadt 2  2-4
Andreas Casoni (23, 37) / Andrei Lascu (38), Cristian Standima (54), Adrian Ster (60), Lucian Buzan (87)

CLASAMENTUL SERIEI 7

Seria 8, etapa 13

vineri, 26 martie 2021, ora 15:00
Fortuna Becicherecu Mic – ACS Poli Timişoara 0-1
Cristian Daminuță (65)
CSC Dumbrăviţa – Avântul Periam 0-1
Flavius Tulcan (36)
sâmbătă, 27 martie 2021, ora 15:00
Crişul Chişineu Criş – Progresul Ezeriş 
Gazdele vor pierde jocul la ”masa verde”, deoarece nu au avut doi medici la stadion. Ambulanța a venit fără medic la și 12 minute, cei doi medici sosind la și 14, respectiv și 19 minute, motiv pentru care meciul nu a putut începe. În tur, oaspeții de astăzi au pierdut meciul tot la ”masa verde”, din exact același motiv. Amatorism! Crișul este liderul seriei și visează să joace în Liga 2!?
CSC Ghiroda şi Giarmata Vii – Gloria Lunca Teuz Cermei 0-1
Radu Popa (39)
Progresul Pecica – Şoimii Lipova 0-1
David Pop (18)

CLASAMENTUL SERIEI 8

Seria 9, etapa 13

vineri, 26 martie 2021, ora 15:00
Sticla Arieşul Turda – Unirea Dej  2-1
Andrei Cobârzan (17), Florin Dan (32) / Andrei Pop (24 – penalty)
Avântul Reghin – CSO Cugir 1-2
Cristian Chirilă (35) / Alexandru Duşmanu (48), Alin Dohotariu (77)
Unirea Ungheni – AFC Unirea 1924 2-3
Paul Aldea (63), David Potor (90+4) / Bogdan Bucurică (81), Alexandru Giurgiu (84, 85)
sâmbătă, 27 martie 2021, ora 15:00
Industria Galda – CS Hunedoara   0-1
Alexandru Muscă (84)
CS Ocna Mureş – Sănătatea Cluj 2-2
Marton Szolosi (34 – autogol), Tudor Cristea (47) / Cosmin Tilincă (33), Dan Roman (75)

CLASAMENTUL SERIEI 9

Seria 10, etapa 13

sâmbătă, 27 martie 2021, ora 15:00
SCM Zalău – CSC Sânmartin  0-3
Dacian Ban (47), Paul Suciu (65), Alexandru Sorian (72)
Luceafărul Oradea – Minaur Baia Mare 0-1
Andrei Tînc (28)
Someşul Dej – Unu Fotbal Club Gloria  1-2
Stefan Visic (66 – penalty) / Răzvan Sulici (24), Adrian Enescu (45)
CA Oradea – Sportul Şimleu Silvaniei  4-0
Claudiu Codoban (35 – penalty, 52), Marius Hosu (43), Victor Dobrescu (76)
Progresul Şomcuta Mare – CSM Satu Mare 1-1
Marco Petran (45) / Raul Ziman (70)

CLASAMENTUL SERIEI 10

Rezultate ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 27 Mar. 2021, 17:03 Actualizat: 07 Apr. 2021, 12:23 Liga 3
Pe aceeași temă