Liga 3, etapa 14, rezultate | Corona Brașov și Viitorul Şelimbăr sunt primele campioane ale sezonului. Tripla lui Chipirliu duce din nou Steaua pe primul loc, iar Oțelul a ”desființat” echipa lui Nicoliță

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 03 Apr. 2021, 20:28 Actualizat: 03 Apr. 2021, 20:47 Liga 3
Liga 3, etapa 14, rezultate | Corona Brașov și Viitorul Şelimbăr sunt primele campioane ale sezonului. Tripla lui Chipirliu duce din nou Steaua pe primul loc, iar Oțelul a ”desființat” echipa lui Nicoliță

Campionatul Ligii 3, ediția 2020/2021, a ajuns în anul 2021 la cea de-a patra etapă. Runda a 14-a a sezonului e cea în care se trece la oră de disputare a meciurilor de la oră de primăvară. Dacă în primele trei s-a jucat de la ora 15:00, în aprilie partidele vor avea ora oficială de start de la 17:00.

Etapa a 14-a a Ligii 3 debutează astăzi, vineri, de la ora 17:00, cu 15 jocuri din totalul de 50. Nicio partidă nu este amânată în acest moment, al redactării articolului, din cauză de COVID-19.

Sâmbătă se joacă însă și de la ora 14:00. Gazdele din meciurile Viitorul Constanţa 2 – Axiopolis Sport Cernavodă (Seria 3), AFC Astra 2 – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2 și Kids Tâmpa Braşov – SR Municipal Braşov (ambele din Seria 5) au solicitat și au primit accept să organizeze jocul de la această oră.

În rest, celelalte 32 de meciuri ale rundei din acest weekend au loc sâmbătă, de la ora 17:00.

Liderii celor zece serii înaintea desfășurării etapei 14

Înainte desfășurării etapei a 14-a a Ligii 3, liderii celor zece serii după disputarea a 13 runde sunt: Știința Miroslava (Seria 1, 26 puncte), SC Oțelul Galați (Seria 2, 29 puncte), CS Afumaţi (Seria 3, 34 puncte), Steaua Bucureşti (Seria 4, 33 puncte), Corona Braşov (Seria 5, 32 puncte), ACSO Filiași (Seria 6, 28 puncte), Viitorul Șelimbăr (Seria 7, 37 puncte), Crişul Chişineu Criş (Seria 8, 30 puncte), Unirea Dej (Seria 9, 31 puncte) și SCM Zalău (Seria 10, 27 puncte).

În ciuda faptului că mai multe dintre echipele lider s-au împiedicat în ultima etapă, fie că au remizat, au pierdut sau nu au jucat din diverse motive, doar într-o serie s-a schimbat prima clasată. În Seria 1, Știința Miroslava a revenit pe locul 1, devansând Bucovina Rădăuţi la golaveraj. De altfel, în această serie lupta este foarte încinsă, primele trei clasate având toate câte 26 de puncte: Știința Miroslava, Foresta Suceava și Bucovina Rădăuți.

Viitorul Șelimbăr poate deveni prima campioană a Ligii 3 în acest sezon, la finalul etapei a 14-a

În Seria a 7-a, la finalul acestei etape, putem consemna prima campioană matematică din acest sezon. Dacă Viitorul Șelimbăr câștigă la Gilortul Târgu Cărbunești (locul 4), atunci aceasta nu mai poate pierde primul lor în celelalte patru etape rămase de disputat apoi.

Și alte rezultate, ca egalul și chiar și înfrângerea, o pot avantaja să fie matematic sigură de locul 1, însă are nevoie și de alte rezultate favorabile în această etapă.

În acest moment, Viitorul Șelimbăr are 37 de puncte, cu 14 mai mult față de a doua clasată Măgura Cisnădie (23 puncte). Pe 3 se află Gaz Metan Mediaș 2, cu 21 de puncte.

Rezultate ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13

Meciurile din etapa a 14-a a celor zece serii ale Ligii 3:

SERIA 1, etapa 14

sâmbătă, 3 aprilie 2021, ora 17:00
Dante Botoşani – Sporting Juniorul Vaslui 2-1
Robert Grumezescu (48), Cornel Căinari (83 – penalty) / Ștefan Ștefanovici (49)
Bradu Borca – CSM Paşcani  2-1
Marius Onofraș (29 – penalty, 37) / Alejandro Râpan (60)
Huşana Huşi – Foresta Suceava 0-0
Şomuz Fălticeni – Ştiinţa Miroslava 3-0
Marco Enciu (44 – penalty, 72), Florin Robciuc (90+4)
Bucovina Rădăuţi – CSM Ceahlăul Piatra Neamţ 1-0
Florin Antonesei (42)

CLASAMENTUL SERIEI 1

Seria 2, etapa 14

vineri, 2 aprilie 2021, ora 17:00
Dacia Unirea Brăila – CSM Bacău 1-1
Raphael Stănescu (75) / Daniel Preda (66)
sâmbătă, 3 aprilie 2021, ora 17:00
Sporting Lieşti – Avântul Valea Mărului  1-0
Dragoș Mucuță (75)
CSM Râmnicu Sărat – Viitorul Ianca  1-2
Marius Tigoianu (65) / Laurențiu Iorga (26, 62)
Sportul Chiscani – CSM Focşani  0-4
Sergiu Negruț (1, 88), Ionuț Manu (62), Andu Moisi (66)
SC Oţelul Galaţi – CS Făurei  11-0
Georgian Păun (4, 32, 53, 61), George Cîrjan (70, 72, 90), Bogdan Gavrilă (45), Gabriel Răducan (43), Cosmin Stoian (81), Ionuț Neagu (88)

CLASAMENTUL SERIEI 2

Seria 3, etapa 14

sâmbătă, 3 aprilie 2021, ora 14:00
Viitorul Constanţa 2 – Axiopolis Sport Cernavodă  1-1
Alexandru Mitulețu (26) / Stelian Mișilaricu (81)
sâmbătă, 3 aprilie 2021, ora 17:00
Recolta Gheorghe Doja – SC Popeşti Leordeni  0-1
Cristian Onțel (30)
Înainte Modelu – CS Gloria Albeşti   0-1
Dragoș Nedelcu (65)
CSM Olteniţa – Mostiştea Ulmu  1-4
Radu Podocea (76) / Alexandru Stoian (10, 90+1), Mihai Alexandru (22), Sorin Tăbăcariu (68)
CS Afumaţi – Agricola Borcea 4-0
Ionuț Tudorache (26), Radu Zamfir (60), Claudiu Dragu (69), Ștefan Stîngă (71 – penalty)

CLASAMENTUL SERIEI 3

Seria 4, etapa 14

vineri, 2 aprilie 2021, ora 17:00
Dinamo 2 – Concordia Chiajna 2 5-0
Dragoș Penescu (49), Antonio Bordușanu (54), Tiberiu Curea (71, 87), Costin Amzar (80)
FCSB 2 – CS Tunari  2-1
Mihai Tudose (32 – autogol), Cătălin Gogor (70) / Mihai Tudose (80)
CS Baloteşti – Metalul Buzău  0-2
Vasilică Mihăieș (2 – penalty), Constantin Ispar (67)
sâmbătă, 3 aprilie 2021, ora 17:00
FC Voluntari 2 – Steaua Bucureşti  0-3
Remus Chipirliu (28, 49, 76)
Progresul Spartac – Rapid 2 3-1
Andrei Ohaci (24), Eugen Lixandru (68), Andrei Matei (88) / Vlad Ghineț (33)

CLASAMENTUL SERIEI 4

Seria 5, etapa 14

vineri, 2 aprilie 2021, ora 17:00
Corona Braşov – Olimpic Cetate Râşnov 3-1
Marian Cristescu (14 – penalty), Vlad Boția (64, 82) / Alin Babei (46)
sâmbătă, 3 aprilie 2021, ora 14:00
AFC Astra 2 – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2  2-1
Gabriel Șerban (45 – penalty), Ionuț Zaharia (57) / Zsombor Veress (41)
Kids Tâmpa Braşov – SR Municipal Braşov  3-2
Nicolas Antone (22), Zoltan Kerekes (45), Dan Spătaru (68) / Dragoș Sandu (26), Horia Popa (76)
sâmbătă, 3 aprilie 2021, ora 17:00
CS Blejoi – AFC Odorheiu Secuiesc  1-2
Dănuț Iancu (30) / Csongor Simo (28), Laszlo Hodgyai (87)
KSE Târgu Secuiesc – CSO Plopeni  1-0
Barna Antal (43)

CLASAMENTUL SERIEI 5

Seria 6, etapa 14

vineri, 2 aprilie 2021, ora 17:00
Unirea Bascov – Petrolul Potcoava  1-1
Alin Călin (80) / Laurențiu Ana (90+4)
Academica Clinceni 2 – CSM Alexandria  1-1
Andrei Şuşu (83) / Cosmin Neagu (45+3 – penalty)
Universitatea Craiova 2 – Flacăra Moreni  1-2
Robert Petre (67) / Claudiu Niculăescu (21, 31)
Vediţa Coloneşti – ACSO Filiaşi 0-0
sâmbătă, 3 aprilie 2021, ora 17:00
Sporting Roşiori – FC Pucioasa 0-2
Laurențiu Blas (65), Marius Marina (68 – penalty)

CLASAMENTUL SERIEI 6

Seria 7, etapa 14

vineri, 2 aprilie 2021, ora 17:00
Măgura Cisnădie – CSM Deva 2-0
Obananay Kenneth (22), Ionuț Bărculeț (80)
FC Hermannstadt 2 – Viitorul Dăeşti  2-3
Adrian Șter (23 – penalty), Andrei Sîntean (82 – penalty) / Florin Costea (1), Radu Georgescu (10), Octavian Vasile (32)
sâmbătă, 3 aprilie 2021, ora 17:00
Flacăra Horezu – Gaz Metan Mediaş 2  1-3
Răzvan Dinu (43) / Luis Nițu (10), Paul Costea (27, 90+3 – penalty)
CSM Jiul Petroşani – Minerul Costeşti   2-1
Moise Bădărău (80), Robin Perșe (89) / Ion Trașcă (44 – penalty)
Gilortul Târgu Cărbuneşti – Viitorul Şelimbăr 0-4
Adrian Cîrstean (5, 14), Alexandru Curtean (47), Andrei Roșu (55)

CLASAMENTUL SERIEI 7

Seria 8, etapa 14

vineri, 2 aprilie 2021, ora 17:00
ACS Poli Timişoara – Progresul Pecica  0-3
Alexandru Capătă (36), Vasilică Răchită (86), Bogdan Bozian (89)
Şoimii Lipova – CSC Dumbrăviţa 1-0
Răzvan Ardelean (69)
sâmbătă, 3 aprilie 2021, ora 17:00
Avântul Periam – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii  1-1
Cosmin Mînecan (70) / Cosmin Mancaș (74 – penalty)
Gloria Lunca Teuz Cermei – Crişul Chişineu Criş  0-0
Progresul Ezeriş – Fortuna Becicherecu Mic 3-0
Marian Musteța (7), Manuel Jinga (80, 83)

CLASAMENTUL SERIEI 8

Seria 9, etapa 14

vineri, 2 aprilie 2021, ora 17:00
Unirea Dej – Unirea Ungheni  2-1
Angelo Cocian (14), Cristian Chira (90+1) / Tiberiu Petriș (80)
AFC Unirea 1924 – CS Ocna Mureş 2-1
Răzvan Fetița (23), Bogdan Bucurică (58) / Carlos Lazăr (62)
sâmbătă, 3 aprilie 2021, ora 17:00
Sănătatea Cluj – Avântul Reghin  1-2
Cătălin Creț (34) / Karoly Harko (15), Vlad Bujor (88)
CSO Cugir – Industria Galda  2-0
Flavius Vlădia (6), Cristian Cocan (30)
CS Hunedoara – Sticla Arieşul Turda  0-1
Sebastian Salcău (72)

CLASAMENTUL SERIEI 9

Seria 10, etapa 14

sâmbătă, 3 aprilie 2021, ora 17:00
CSC Sânmartin – Progresul Şomcuta Mare  3-1
Alexandru Sorian (6), Cosmin Sârbu (29, 56) / Cătălin Tutuță (60)
CSM Satu Mare – CA Oradea 1-0
Gabriel Cadar (12)
Sportul Şimleu Silvaniei – Someşul Dej  3-2
Gueye Mansour (39, 74), Eduard Trinka (82) / Emanuel Negru (39), Mihai Maxin (70)
Unu Fotbal Club Gloria – Luceafărul Oradea  2-0
Pedro Vărărean (7), Paul Potra (69)
Minaur Baia Mare – SCM Zalău 2-1
Vasile Pop (62), Alexandru Pop (90+3) / Mihai Forna (22)

CLASAMENTUL SERIEI 10

Rezultate ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 03 Apr. 2021, 20:28 Actualizat: 03 Apr. 2021, 20:47 Liga 3
Pe aceeași temă