Liga 3, etapa 5, rezultate | Foresta învinge liderul seriei, Corona face primul pas greșit. Robert Ilyeș înscrie pentru Sepsi 2, CSM Focşani are scorul etapei. Șapte partide au fost amânate din cauza problemelor cu COVID-19. Steaua și Minaur Baia Mare, printre echipele cu infectați

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 11 Oct. 2020, 19:27 Actualizat: 12 Oct. 2020, 13:50 Liga 3
Liga 3, etapa 5, rezultate | Foresta învinge liderul seriei, Corona face primul pas greșit. Robert Ilyeș înscrie pentru Sepsi 2, CSM Focşani are scorul etapei. Șapte partide au fost amânate din cauza problemelor cu COVID-19. Steaua și Minaur Baia Mare, printre echipele cu infectați

Etapa a 5-a a Ligii 3, ediția 2020/2021, se desfășoară vineri, sâmbătă și duminică, de această dată, dar are și cinci meciuri amânate pentru o dată ulterioară, din cauza cazurilor de COVID-19. Partidele care vor fi reprogramate sunt: Steaua Bucureşti – FC Voluntari 2 (Seria 4), Gaz Metan Mediaş 2 – Flacăra Horezu, CSM Deva – Măgura Cisnădie (ambele din Seria 7), Sticla Arieşul Turda – CS Hunedoara (Seria 9) și SCM Zalău – Minaur Baia Mare (Seria 10).

Runda a cincea a Ligii 3 cu 100 de echipe debutează astăzi, de la ora 15:00, cu nouă meciuri. Mâine, sâmbătă, jocul SR Municipal Braşov – Kids Tâmpa Braşov începe de la ora 14:00, în timp ce de la ora 15:00 vor avea loc 32 de partide.

În acest weekend se joacă și duminică în Liga 3, după ce în timpul săptămânii câteva dintre echipe au avut meci în Cupa României, turul 3. Este vorba despre întâlnirile Rapid 2 – Progresul Spartac (Seria 4), ACSO Filiaşi – Vediţa Coloneşti (Seria 6) și Unirea Ungheni – Unirea Dej (Seria 9).

Liderii celor zece serii înaintea desfășurării etapei 5

Liderii celor zece serii înaintea desfășurării etapei a 5-a a Ligii 3 sunt: Hușana Huși (Seria 1, 12 puncte), CSM Râmnicu Sărat (Seria 2, 12 puncte), CS Afumaţi (Seria 3, 12 puncte), Steaua Bucureşti (Seria 4, 12 puncte), Corona Braşov (Seria 5, 12 puncte), Sporting Roşiori (Seria 6, 10 puncte), Gaz Metan Mediaş 2 (Seria 7, 10 puncte), CSC Dumbrăvița (Seria 8, 10 puncte), CSO Cugir (Seria 9, 12 puncte) și Minaur Baia Mare (Seria 10, 12 puncte).

Față de runda trecută, un singur lider s-a schimbat. E vorba despre Hușana Huși, din Seria 1. Înaintea etapei a 4-a, lider în această serie era Știința Miroslava.

Programul celor zece serii ale Ligii 3:

Seria 1, etapa 5

sâmbătă, 10 octombrie 2020, ora 15:00
Sporting Juniorul Vaslui – Dante Botoşani 1-2
Robert Rusu (39) / Andrei Merticariu (20), Marius Cojocaru (60)
CSM Paşcani – Bradu Borca 2-2
Sebastian Mercaș (44 – penalty), Lucian Apostol (86) / Răzvan Gorea (4), Marius Onofraș (16 – penalty)
Foresta Suceava – Hușana Huși 3-0
Robert Martin (29), Andrei Cerlincă (59), Lucian Sîncelean (90+2)
Ştiinţa Miroslava – Şomuz Fălticeni 2-2
Alexandru Florean (15), Giani Ungurianu (33) / Franck Tchassen (60), Christ Afalna (81)
CSM Ceahlăul Piatra Neamţ – Bucovina Rădăuţi 1-2
Antonio Agafitei (88) / Robert Ciobanu (22), Mugur Florescu (39)

Seria 2, etapa 5

sâmbătă, 10 octombrie 2020, ora 15:00
Avântul Valea Mărului – Sporting Lieşti 1-2
Lucian Murgoci (36) / Adrian Grigoraș (3 – penalty), George Bîrlădeanu (82)
Viitorul Ianca – CSM Râmnicu Sărat 1-1
Marius Dima (80) / Ionuț Roman (60)
CSM Focşani – Sportul Chiscani 6-0
Negoită (3), Brian Lemac (11), Valentin Ghenovici (42 – penalty), Alexandru Taciuc (68), Sergiu Jurj (85, 87)
CS Făurei – SC Oţelul Galaţi 2-3
Cristian Stoian (70), Fineas Roată (81) / Gabriel Răducan (31), Cristian Sîrghi (49), Marius Matei (75)
CSM Bacău – Dacia Unirea Brăila 0-3
Gabby Batchabi (6), Patrick Petre (27, 73)

Seria 3, etapa 5

sâmbătă, 10 octombrie 2020, ora 15:00
SC Popeşti Leordeni – Recolta Gheorghe Doja 2-0
Cosmin Novac (6), Viorel Dinu (56)
Gloria Albeşti – Înainte Modelu 1-5
Cezar Beșleagă (7) / Daniel Gheorghe (3), Cristian Vasile (8, 77, 88), Gabriel Teodorescu (72)
Mostiştea Ulmu – CSM Olteniţa 6-1
Daniel Stoian (20, 84), Mihai Alexandru (42), Nicușor Romanescu (44, 58), Iulian Ilie (72) / Ovidiu Stan (24)
Axiopolis Sport Cernavodă – Viitorul Constanţa 2 3-1
Marius Tudorică (30), Cosmin Ionică (32), George Rusu (39) / Luca Andronache (18)
Agricola Borcea – CS Afumaţi 0-1
Florin Geană (49)

Seria 4, etapa 5

vineri, 9 octombrie 2020, ora 15:00
Concordia Chiajna 2 – Dinamo 2 1-1
Ovidiu Marin (9) / Geani Crețu (72 – penalty)
sâmbătă, 10 octombrie 2020, ora 15:00

Steaua Bucureşti – FC Voluntari 2, nu se dispută
CS Tunari – FCSB 2  0-2
Cristian Dumitru (8), Rareș Trif (20)
Metalul Buzău – CS Baloteşti 3-0
Andrei Pavel (19, 62 – penalty), Andrei Badea (52)
duminică, 11 octombrie, ora 15:00
Rapid 2 – Progresul Spartac 0-2
Daniel Petcu (31 – penalty), Eduard Radu (81)

Seria 5, etapa 5

vineri, 9 octombrie 2020, ora 15:00
Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2 – AFC Astra 2 1-2
Robert Ilyeș (68) / Dragoș Gheorghe (47), Gabriel Șerban (80)
AFC Odorheiu Secuiesc – CS Blejoi 1-1
Laszlo Szocs (75) / Cosmin Munteanu (26)
sâmbătă, 10 octombrie 2020, ora 14:00
SR Municipal Braşov – Kids Tâmpa Braşov 4-0
Sebastian Iordache (27), Firat Cenk (64), Robert Fekete (72), Ștefan Răchișan (84 – penalty)
sâmbătă, 10 octombrie 2020, ora 15:00
Olimpic Cetate Râşnov – Corona Braşov 1-1
Raul Drugă (90+4) / Bogdan Cîrstean (25)
CSO Plopeni – KSE Târgu Secuiesc  0-2
Bencze Tamas (54), Gajdo Gothard (69)

Seria 6, etapa 5

vineri, 9 octombrie 2020, ora 15:00
CSM Alexandria – Academica Clinceni 2 5-2
Cosmin Neagu (12 – penalty, 57, 64), Mario Ioana (60), Marius Matei (63) / Andrei Gheorghiță (6), Bogdan Ilie (28 – penalty)
Flacăra Moreni – Universitatea Craiova 2 4-2
Cristinel Constantin (1), Tiberiu Calofir (13 – penalty), Adrian Pătulea (51), Claudiu Miculescu (67) / Andrei Burlacu (26 – penalty, 35)
sâmbătă, 10 octombrie 2020, ora 15:00
Petrolul Potcoava – Unirea Bascov 0-1
Alin Călin (55 – penalty)
FC Pucioasa – Sporting Roşiori 1-1
Alexandru Iamandache (7) / Emmanuel Ernest (87)
duminică, 11 octombrie, ora 15:00
ACSO Filiaşi – Vediţa Coloneşti 1-2
Dragoş Săulescu (54) / Robert Stancu (45+2), Marius Savu (85)

Seria 7, etapa 5

vineri, 9 octombrie 2020, ora 15:00
Viitorul Şelimbăr – Gilortul Târgu Cărbuneşti 3-2
Alexandru Curtean (2), Andrei Roșu (39), Alexandru Neacșu (90 – penalty) / Constantin Roncea (6), Bogdan Dănăricu (25)
Gaz Metan Mediaş 2 – Flacăra Horezu, nu se dispută
CSM Deva – Măgura Cisnădie, nu se dispută
sâmbătă, 10 octombrie 2020, ora 15:00
Minerul Costeşti – CSM Jiul Petroşani 2-2
Claudiu Trașcă (34), Valentin Mihalcea (89) / Moise Bădărău (8), Gabriel Turcu (33)
Viitorul Dăeşti – FC Hermannstadt 2 3-2
Radu Georgescu (34), Florian Pîrvu (46 – penalty), Marian Ion (55) / Adrian Șter (20, 81 – penalty)

Seria 8, etapa 5

vineri, 9 octombrie 2020, ora 15:00
CSC Dumbrăvița – Şoimii Lipova 1-2
Octavian Drăghici (67 – penalty) / Michel Vlad (39), Marcel Bercu (90+2)
Fortuna Becicherecu Mic – Progresul Ezeriş 0-2
Rafael Hrudei (30 – penalty), Dănuț Drăgoi (52)
sâmbătă, 10 octombrie 2020, ora 15:00
Progresul Pecica – ACS Poli Timişoara 0-2
Marius Călin (37, 56)
CSC Ghiroda şi Giarmata Vii – Avântul Periam 4-1
Cristian Pădurariu (3, 78), Mahadi Kayondo (83, 90+2) / Lucian Vidican (51)
Crişul Chişineu Criş – Gloria Lunca Teuz Cermei, nu se dispută.

Seria 9, etapa 5

vineri, 9 octombrie 2020, ora 15:00
Avântul Reghin – Sănătatea Cluj 1-2
Karoly Harko (36) / Cosmin Tilincă (3), Alin Dioșan (73)
Sticla Arieşul Turda – CS Hunedoara, nu se dispută
sâmbătă, 10 octombrie 2020, ora 15:00
CS Ocna Mureş – AFC Unirea 1924 2-1
Cătălin Uță (6), Flaviu Chișu (47) / Alexandru Circov (22)
Industria Galda – CSO Cugir 1-4
Răzvan Frențiu (71) / Tudor Șaucă (4, 15, 74), Lusien Contra (45)
duminică, 11 octombrie, ora 15:00
Unirea Ungheni – Unirea Dej 1-3
Raul Iliescu (23 – penalty) / Nicolae Giurgean (65, 83, 89)

Seria 10, etapa 5

sâmbătă, 10 octombrie 2020, ora 15:00
Progresul Şomcuta Mare – CSC Sânmartin 1-1
Ștefan Illeș (90+5) / Alexandru Pintea (30)
CA Oradea – CSM Satu Mare, nu se dispută.
Someşul Dej – Sportul Şimleu Silvaniei 2-3
Ionuț Dobrea (14), Paul Colţa (57) / Luigi Pop (3), Dănuț Contraş (90+1), Marius Leitan (90+3 – penalty)
Luceafărul Oradea – Unu Fotbal Club Gloria 0-0
SCM Zalău – Minaur Baia Mare, nu se dispută.

Rezultate ETAPA 1, 2, 3, 4

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 11 Oct. 2020, 19:27 Actualizat: 12 Oct. 2020, 13:50 Liga 3
Pe aceeași temă