Liga 3, etapa 7, rezultate | Steaua trece și de Rapid 2 și continuă fără greșeală. Oțelul pierde cu Brăila, U Craiova 2 are un nou rezultat ciudat. Cazurile de COVID-19 iau amploare și amână nu mai puțin de 13 partide din această rundă

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 24 Oct. 2020, 18:44 Actualizat: 11 Nov. 2020, 00:56 Liga 3
Liga 3, etapa 7, rezultate | Steaua trece și de Rapid 2 și continuă fără greșeală. Oțelul pierde cu Brăila, U Craiova 2 are un nou rezultat ciudat. Cazurile de COVID-19 iau amploare și amână nu mai puțin de 13 partide din această rundă

Cazurile de COVID-19 iau amploare în toată țara, iar acest lucru poate fi sesizat cu ușurință și la nivelul fotbalului românesc. De exemplu, în Liga 3, în etapa a 7-a, nu mai puțin de 13 meciuri au fost reprogramate după depistarea infecțiilor cu SARS-CoV-2. Inițial au fost șapte jocuri, apoi opt, nouă și sâmbătă s-a ajuns la 13 partide.

Vineri, de la ora 15:00, sunt programate să se desfășoare nouă meciuri din totalul de 50. Sâmbătă, de la ora 13:00, trebuie, inițial, să aibă loc Minerul Costeşti – Gaz Metan Mediaş 2 (Seria 7), iar de la ora 15:00 erau stabilite să înceapă 31 de partide. Între timp, sâmbătă mai au loc doar 28 de meciuri.

13 meciuri reprogramate din cauza COVID-19

Momentan, din cauza problemelor cu COVID-19, meciurile reprogramate pentru luna noiembrie sunt: Axiopolis Sport Cernavodă – Înainte Modelu, CS Afumaţi – Viitorul Constanţa 2 (ambele din Seria 3), Concordia Chiajna 2 – FC Voluntari 2 (Seria 4), AFC Odorheiu Secuiesc – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2 (Seria 5), Viitorul Şelimbăr – CSM Jiul Petroşani, CSM Deva – Flacăra Horezu (ambele din Seria 7) și CS Ocna Mureş – Unirea Dej (Seria 9).

UPDATE: Meciul Luceafărul Oradea – CSM Satu Mare, din Seria 10, a fost și el reprogramat pentru 4 noiembrie.

UPDATE 2: Și partida Foresta Suceava – Sporting Juniorul Vaslui, din Seria 1, a fost amânată și reprogramată în mod oficial pentru data de 4 noiembrie, la ora 14:00.

UPDATE 3: Dintre partidele programate inițial pentru ziua de sâmbătă, nu mai puțin de alte patru jocuri au fost amânate pentru începutul lunii noiembrie din cauza cazurilor de COVID-19 descoperite în ultimele ore. Astfel, s-a ajuns la nu mai puțin de 13 jocuri reprogramate în etapa a 7-a, cele mai multe într-o rundă de când a început noul sezon.

Aceste patru noi meciuri reprogramate sunt: Agricola Borcea – CSM Olteniţa (Seria 3), Metalul Buzău – Progresul Spartac (Seria 4), Minerul Costeşti – Gaz Metan Mediaş 2 (Seria 7) și Industria Galda – AFC Unirea 1924 (Seria 9).

Liderii celor zece serii înaintea desfășurării etapei 7

Liderii celor zece serii înaintea desfășurării etapei a 7-a a Ligii 3 sunt: Știința Miroslava (Seria 1, 13 puncte), SC Oțelul Galați (Seria 2, 13 puncte), CS Afumaţi (Seria 3, 18 puncte), Steaua Bucureşti (Seria 4, 15 puncte), Corona Braşov (Seria 5, 16 puncte), Sporting Roşiori (Seria 6, 12 puncte), Viitorul Șelimbăr (Seria 7, 15 puncte), Șoimii Lipova (Seria 8, 14 puncte), CSO Cugir (Seria 9, 18 puncte) și SCM Zalău (Seria 10, 13 puncte).

Față de începutul rundei trecute, în trei serii s-au schimbat liderii în urma rezultatelor înregistrate weekendul trecut. Știința Miroslava a preluat ștacheta de la Șomuz Fălticeni, în Seria 1, SC Oțelul Galați a trecut CSM Râmnicu Sărat, în Seria 2, iar SCM Zalău a profitat de faptul că Minaur Baia Mare nu a jucat din cauza noului coronavirus și a depășit-o în Seria a 10-a.

Rezultate ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6

Programul celor zece serii ale Ligii 3:

Seria 1, etapa 7

sâmbătă, 24 octombrie 2020, ora 15:00
CSM Paşcani – Dante Botoşani 0-3
Vlad Codău (60), Andrei Merticariu (79), George Popovici (85)
Ştiinţa Miroslava – Bradu Borca 3-0
Alexandru Florean (16, 38), Gabriel Bordeianu (80)
CSM Ceahlăul Piatra Neamţ – Hușana Huși 3-0
Răzvan Pîntea (45+1), Cristian Copoţ-Barb (78), Ștefan Istrati (90+2)
Bucovina Rădăuţi – Şomuz Fălticeni 2-2
Ionuț Plămadă (14), Iulian Ionesi (85) / Eduard Julei (40), Cătălin Tutuță (51)
miercuri, 4 noiembrie 2020, ora 14:00
Foresta Suceava – Sporting Juniorul Vaslui 4-0
Marius Filip (68), Alexandru Marin (78, 86, 89)

Seria 2, etapa 7

sâmbătă, 24 octombrie 2020, ora 15:00
Viitorul Ianca – Sporting Lieşti 4-2
Cosmin Necoară (44, 48), Alin Radu (74), Marius Dima (79) / Adrian Grigoraș (17), Alexandru Stan (55)
CSM Focşani – Avântul Valea Mărului 0-1
Constantin Spânache (83)
CS Făurei – CSM Râmnicu Sărat 1-0
Valentin Lungoci (87)
CSM Bacău – Sportul Chiscani 1-0
Ovidiu Toma (15)
Dacia Unirea Brăila – SC Oţelul Galaţi  3-2
Cosmin Zamfir (70), Patrick Petre (82, 90) / Cosmin Stoian (2 – penalty), Marius Matei (90+3 – penalty)

Seria 3, etapa 7

sâmbătă, 24 octombrie 2020, ora 15:00
Gloria Albeşti – Recolta Gheorghe Doja  0-1
Ionuț Cositoru (55)
Mostiştea Ulmu – SC Popeşti Leordeni 2-0
Alexandru Mihai (65), Daniel Stoian (90+1)
miercuri, 4 noiembrie 2020, ora 14:00
Axiopolis Sport Cernavodă – Înainte Modelu 1-2
Marius Tudorică (42 – penalty) / Mohammed Yasin (25), Daniel Gheorghe (72 – penalty)
Agricola Borcea – CSM Olteniţa  6-0
Alin Robu (38, 80, 83), Ionuț Zaina (47, 65), Daniel Neferu (58)
CS Afumaţi – Viitorul Constanţa 2 1-1
Ștefan Stîngă (30 – penalty) / Alexandru Crivac (5)

Seria 4, etapa 7

vineri, 23 octombrie 2020, ora 15:00
CS Baloteşti – FCSB 2 1-2
Alexandru Tîrnăcop (64) / Laurențiu Ardelean (5), Cristian Dumitru (39)
sâmbătă, 24 octombrie 2020, ora 15:00
Rapid 2 – Steaua Bucureşti 0-1
Florin Răsdan (68)
CS Tunari – Dinamo 2 0-1
Andreas Mihaiu (21)
marți, 3 noiembrie 2020, ora 14:00
Metalul Buzău – Progresul Spartac 1-0
Andrei Pavel (40)
Reprogramat din cauza cazurilor de COVID-19.
miercuri, 4 noiembrie 2020, ora 14:00
Concordia Chiajna 2 – FC Voluntari 2  1-3
Eugen Nica (89) / Ionuț Stoica (7), Alexandru Ilie (28, 60)

Seria 5, etapa 7

vineri, 23 octombrie 2020, ora 15:00
Kids Tâmpa Braşov – KSE Târgu Secuiesc 0-2
Tamas Becze (48), Emanuel Popa (60)
sâmbătă, 24 octombrie 2020, ora 15:00
SR Municipal Braşov – CS Blejoi 2-2
Horia Popa (14), Firat Cenk (60) / Cosmin Lambru (4), Alexandru Oprea (88)
Olimpic Cetate Râşnov – AFC Astra 2 5-1
Ștefan Pădureț (9 – autogol), Alexandru Vîrlan (18), Laurențiu Căpățînă (47), Alen Moisin (49), Ionel Dinu (76) / Costel Avram (51)
CSO Plopeni – Corona Braşov 1-1
Constantin Dumitrașcu (78) / Marius Burlacu (17)
marți, 3 noiembrie 2020, ora 14:00
AFC Odorheiu Secuiesc – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2 2-3
Szocs Laszla (59), Jakab Robert (65) / Veress Zsolt (39 – penalty), Kocsis Norbert (83), Claudiu Petrilă (85 – penalty)
Reprogramat din cauza cazurilor de COVID-19.

Seria 6, etapa 7

vineri, 23 octombrie 2020, ora 15:00
CSM Alexandria – Unirea Bascov 0-2
Mario Iordache (29), Alexandru Florescu (90+3)
Flacăra Moreni – Academica Clinceni 2 2-0
Eugen Matei (17), Tiberiu Calofir (84)
Vediţa Coloneşti – Universitatea Craiova 2 4-2
Robert Dalu (47 – penalty), Andrei Bâră (73, 79), Florin Nichita (90+3) / Andrei Burlacu (10), Alexandru Capac (42)
sâmbătă, 24 octombrie 2020, ora 15:00
FC Pucioasa – Petrolul Potcoava 2-2
Alin Nisipeanu (10), Narcis Marina (73 – penalty) / Ionuț Amza (45+1), Marco Popa (87)
ACSO Filiaşi – Sporting Roşiori 2-0
Alexandru Fotescu (34), Ionuț Tătaru (71)

Seria 7, etapa 7

sâmbătă, 24 octombrie 2020, ora 15:00
Viitorul Dăeşti – Măgura Cisnădie 0-1
Andrei Stoia (61)
Gilortul Târgu Cărbuneşti – FC Hermannstadt 2 0-0
marți, 3 noiembrie 2020, ora 14:00
Minerul Costeşti – Gaz Metan Mediaş 2 1-1
Ciprian Vlădoi (76) / Alexandru Negrea (83)
Reprogramat din cauza cazurilor de COVID-19.
Viitorul Şelimbăr – CSM Jiul Petroşani  1-0
Andrei Câmpean (29)
Reprogramat din cauza cazurilor de COVID-19.
miercuri, 4 noiembrie 2020, ora 14:00
CSM Deva – Flacăra Horezu 1-1
Alexandru Trașcă (1) / Cristian Munteanu (90+4)

Seria 8, etapa 7

vineri, 23 octombrie 2020, ora 15:00
CSC Dumbrăvița – ACS Poli Timişoara 0-1
Claudiu Matiș (59 – penalty)
Fortuna Becicherecu Mic – Avântul Periam 0-2
Dragan Paulevici (74), Gabriel Gavruță (82)
sâmbătă, 24 octombrie 2020, ora 15:00
CSC Ghiroda şi Giarmata Vii – Progresul Pecica 2-6
Cosmin Mancaș (13 – penalty), Cosmin Saizu (76) / Alexandru Capătă (33, 58), Petre Rădulescu (50), Florin Mateucă (62), Bogdan Bozian (87, 90)
Crişul Chişineu Criş – Şoimii Lipova 1-1
Nicu Modan (73) / Vlad Filimon (90+3)
Progresul Ezeriş – Gloria Lunca Teuz Cermei 2-3
Sergiu Rimovecz (17), George Beloescu (57 – penalty) / Ivan Ciubotariu (59), Daniel Filip (61 – penalty), Marius Șimăndan (90)

Seria 9, etapa 7

vineri, 23 octombrie 2020, ora 15:00
Avântul Reghin – Unirea Ungheni 5-0
Florin Truță (57 – penalty, 90+3), Vlad Bujor (75), Ovidiu Covaciu (86), Sergiu Luca (90+1)
Sticla Arieşul Turda – Sănătatea Cluj 1-2
Valentin Lemnaru (14) / Alexandru Șumlea (6), Cosmin Tilincă (58)
sâmbătă, 24 octombrie 2020, ora 15:00
CS Hunedoara – CSO Cugir 3-3
Andrei Vasinc (66), Flavius Iacob (69), Florin Raț (90+8) / Paul Păcurar (11), Tudor Șaucă (49), Vitinha (89 – penalty)
miercuri, 4 noiembrie 2020, ora 14:00
Industria Galda – AFC Unirea 1924 1-2
Răzvan Frențiu (63) / Alexandru Giurgiu (80 – penalty), Mario Codrea (90)
marți, 10 noiembrie 2020, ora 14:00
CS Ocna Mureş – Unirea Dej 1-3
Claudiu Marcu (43 – penalty) / Adrian Pop (19), Mihai Kereki (32), Ionuț Rus (90)

Seria 10, etapa 7

sâmbătă, 24 octombrie 2020, ora 15:00
CA Oradea – CSC Sânmartin 1-0
Raul Ardelean (82)
Someşul Dej – Progresul Şomcuta Mare 2-0
Mihai Maxin (58), Ionuț Dobre (80)
SCM Zalău – Sportul Şimleu Silvaniei 4-2
Raul Stanciu (17), Sebastian Culda (30, 38), Sebastian Duma (75) / Adelin Neaga (24), Marius Leitan (27)
Minaur Baia Mare – Unu Fotbal Club Gloria 2-1
Răzvan Lupu (38), Mircea Donca (47) / Marius Curtuiuș (53)
miercuri, 4 noiembrie 2020, ora 14:00
Luceafărul Oradea – CSM Satu Mare 3-0 – ”masa verde”
Nu s-a disputat nici la reprogramare, tot din cauza cazurilor de COVID-19 de la CSM Satu Mare, iar soarta meciului va fi decisă de Comisia de Disciplină și Etică a FRF.

Rezultate ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 24 Oct. 2020, 18:44 Actualizat: 11 Nov. 2020, 00:56 Liga 3
Pe aceeași temă