Liga 3, etapa 6, rezultate și marcatori | Steaua trece de Chiajna 2, Dinamo 2 învinge Rapid 2 în ”Groapă”. Brăila pierde la Liești, Foresta întoarce scorul după pauză. Cinci partide au fost reprogramate din cauza problemelor cu COVID-19

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 17 Oct. 2020, 18:41 Actualizat: 17 Oct. 2020, 20:06 Liga 3
Liga 3, etapa 6, rezultate și marcatori | Steaua trece de Chiajna 2, Dinamo 2 învinge Rapid 2 în ”Groapă”. Brăila pierde la Liești, Foresta întoarce scorul după pauză. Cinci partide au fost reprogramate din cauza problemelor cu COVID-19

Etapa a 6-a a Ligii 3, ediția 2020/2021, debutează vineri, continuă sâmbătă cu majoritatea partidelor, iar de încheiat se va încheia în luna noiembrie, fiindcă atunci au fost reprogramate două dintre meciurile care nu s-au putut disputa acum din cauza infectărilor cu COVID-19. Astfel, avem din nou etapă, ca de fiecare dată de când a început noul sezon, cu jocuri reprogramate din cauza cazurilor SARS-CoV-2 depistate la unele echipe.

Trei meciuri reprogramate din cauza cazurilor multiple de COVID-19

De această dată au probleme Viitorul Șelimbăr (Seria 7), CS Hunedoara (Seria 9) și Minaur Baia Mare (Seria 10), toate care ar fi trebuit să joace în deplasare, la FC Hermannstadt 2, Unirea Dej, respectiv CSC Sânmartin.

Runda a șasea a Ligii 3 cu 100 de echipe debutează astăzi, de la ora 15:00, cu 13 meciuri. Mâine, sâmbătă, 34 de partide au loc de la ora 15:00, în timp ce FC Hermannstadt 2 – Viitorul Şelimbăr a fost reprogramat pentru 27 octombrie, iar Unirea Dej – CS Hunedoara și CSC Sânmartin – Minaur Baia Mare au fost amânate pentru 4 noiembrie.

Liderii celor zece serii înaintea desfășurării etapei 6

Liderii celor zece serii înaintea desfășurării etapei a 6-a a Ligii 3 sunt: Şomuz Fălticeni (Seria 1, 13 puncte), CSM Râmnicu Sărat (Seria 2, 13 puncte), CS Afumaţi (Seria 3, 15 puncte), Steaua Bucureşti (Seria 4, 12 puncte), Corona Braşov (Seria 5, 13 puncte), Sporting Roşiori (Seria 6, 11 puncte), Viitorul Șelimbăr (Seria 7, 15 puncte), Șoimii Lipova (Seria 8, 13 puncte), CSO Cugir (Seria 9, 15 puncte) și Minaur Baia Mare (Seria 10, 12 puncte).

Față de runda trecută, un singur lider s-a schimbat. Șomuz Fălticeni a preluat ștacheta de la Hușana Huși, în Seria 1, Viitorul Șelimbăr a luat-o de la Gaz Metan Mediaş 2, în Seria 7, iar Șoimii Lipova de la CSC Dumbrăvița, în Seria 8.

Rezultate ETAPA 1, 2, 3, 4, 5

Programul celor zece serii ale Ligii 3:

Seria 1, etapa 6

sâmbătă, 17 octombrie 2020, ora 15:00
Dante Botoşani – Bucovina Rădăuţi 1-3
Andrei Merticariu (40) / Ionel Stoian (11), Robert Ciobanu (25), Mugur Florescu (83)
Şomuz Fălticeni – CSM Ceahlăul Piatra Neamţ 0-1
Marius Matei (39)
Hușana Huși – Ştiinţa Miroslava 0-2
Eduard Săvoaia (9), Alexandru Florean (61)
Bradu Borca – Foresta Suceava 1-3
Denis Șerban (35) / Alexandru Marin (55) Robert Martin (64), Eugen Celeadnic (80)
Sporting Juniorul Vaslui – CSM Paşcani 3-0
Leonid Gherase (8), Marcel Chiorean (16), Octavian Cracea (60)

Seria 2, etapa 6

sâmbătă, 17 octombrie 2020, ora 15:00
Sporting Lieşti – Dacia Unirea Brăila 2-1
Adrian Grigoraș (), Ștefan Lupu () / Ovye Shedrack ()
SC Oţelul Galaţi – CSM Bacău 4-0
Ionuț Neagu (11), Bogdan Gavrilă (20), Alin Nica (63), Denis Cireș (83)
Sportul Chiscani – CS Făurei  1-1
Valentin Vartolomei (30) / Bănel Nicoliță (66)
CSM Râmnicu Sărat – CSM Focşani 0-2
Alexandru Taciuc (5), Valentin Ghenovici (88 – penalty)
Avântul Valea Mărului – Viitorul Ianca 0-0

Seria 3, etapa 6

sâmbătă, 17 octombrie 2020, ora 15:00
Recolta Gheorghe Doja – CS Afumaţi 0-4
Mugurel Dedu (1, 9, 26), Bebeto Lupuleț (83)
CSM Olteniţa – Axiopolis Sport Cernavodă 0-1
Ciprian Cheia (32)
Înainte Modelu – Mostiştea Ulmu 0-1
Nicușor Romanescu (44)
SC Popeşti Leordeni – Gloria Albeşti 1-0
Vincene Toma (18)
miercuri, 28 octombrie 2020, ora 15:00
Viitorul Constanţa 2 – Agricola Borcea
, reprogramat
Viitorul Constanța 2 are cazuri de COVID-19 și nu a putut juca la data inițială la care a fost stabilită partida.

Seria 4, etapa 6

vineri, 16 octombrie 2020, ora 15:00
FCSB 2 – Metalul Buzău 4-2
Ștefan Cană (7), Tudor Moldovan (45), Gabriel Enache (48), Marian Botezatu (87) / Andrei Pavel (54, 60 – penalty)
Dinamo 2 – Rapid 2 3-2
Magaye Gueye (11 – penalty, 35), Geani Crețu (80 – penalty) / Alexandru Catrici (17 – penalty), Nichifor Georgescu (72)
sâmbătă, 17 octombrie 2020, ora 15:00
FC Voluntari 2 – CS Baloteşti 3-0
John Anderson (50), Iulian Badea (67), Adrian Dorobanțu (74 – penalty)
Progresul Spartac – CS Tunari 1-2
Răzvan Milea (66) / Cătălin Teleru (48), Mario Mihai (89)
Steaua Bucureşti – Concordia Chiajna 2 2-0
Emilian Pacionel (47 – penalty), Dragoș Nicolae (90+4)

Seria 5, etapa 6

vineri, 16 octombrie 2020, ora 15:00
AFC Astra 2 – Kids Tâmpa Braşov 1-2
David Brăilă (41 – penalty) / Zoltan Kerekes (13, 30)
Corona Braşov – AFC Odorheiu Secuiesc 1-0
Iulian Drăgoi (76)
Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2 – Olimpic Cetate Râşnov 0-0
sâmbătă, 17 octombrie 2020, ora 15:00
KSE Târgu Secuiesc – SR Municipal Braşov 2-3
Zsolt Tanko (66, 90+2) / Horia Popa (13 – penalty, 28 – penalty), Firat Cenk (50)
CS Blejoi – CSO Plopeni 3-2
Cosmin Lambru (17), Dănuț Iancu (34, 59) / Radu Huza (38), Vladimir Butufei (41)

Seria 6, etapa 6

vineri, 16 octombrie 2020, ora 15:00
Unirea Bascov – Vediţa Coloneşti 2-1
Alin Călin (62), Ionuț Teodorescu (83) / Robert Dalu (26)
Universitatea Craiova 2 – ACSO Filiaşi 0-1
Dragoș Săulescu (42 – penalty)
Academica Clinceni 2 – FC Pucioasa 0-1
Alexandru Iamandache (15)
sâmbătă, 17 octombrie 2020, ora 15:00
Sporting Roşiori – Flacăra Moreni 0-0
Petrolul Potcoava – CSM Alexandria 0-3
Cosmin Neagu (37), Mario Ioana (65), Teodor Preda (89 – autogol)

Seria 7, etapa 6

vineri, 16 octombrie 2020, ora 15:00
Măgura Cisnădie – Minerul Costeşti 0-1
Radu Rădulescu (77)
Gaz Metan Mediaş 2 – CSM Deva  3-2
Mihai Mateș (72), Carlo Danciu (80), Bogdan Jica (90 – penalty) / Claudiu Ghighilicea (44, 47)
sâmbătă, 17 octombrie 2020, ora 15:00
Flacăra Horezu – Gilortul Târgu Cărbuneşti 3-3
Adrian Popa (18), Sebastian Preda (39), 3-2 Ionuț Moldovan (82) / Constantin Roncea (51), Robert Bubuioc (53, 87)
CSM Jiul Petroşani – Viitorul Dăeşti 2-2
Bogdan Matei (24, 45+1 – penalty) / Florian Pîrvu (25), George Neacșu (69)
marți, 27 octombrie, ora 15:00
FC Hermannstadt 2 – Viitorul Şelimbăr, reprogramat
Viitorul Șelimbăr are cazuri de COVID-19 și nu a putut juca la data inițială la care a fost stabilită partida.

Seria 8, etapa 6

vineri, 16 octombrie 2020, ora 15:00
ACS Poli Timişoara – Progresul Ezeriş 2-0
Alexandru Dincă (36), Sinișa Sporin (61)
Şoimii Lipova – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 1-1
Victor Prună (70 – penalty) / Cosmin Mancaș (90+2 – penalty)
sâmbătă, 17 octombrie 2020, ora 15:00
Gloria Lunca Teuz Cermei – Fortuna Becicherecu Mic 3-0
Răzvan Ivan (14), Alexandru Sabău (64), Rafael Iuga (85)
Avântul Periam – Crişul Chişineu Criş 1-4
Raul Gălățan (7) / Andrei Sulea (23), Nicu Modan (61, 63), Cristian Bobu (85 – autogol)
Progresul Pecica – CSC Dumbrăvița 0-1
Andrei Făgărășanu (23)

Seria 9, etapa 6

vineri, 16 octombrie 2020, ora 15:00
Unirea Ungheni – CS Ocna Mureş 2-1
Sebastian Bucur (15), Victor Caliani (84) / Florin Socaci (82)
sâmbătă, 17 octombrie 2020, ora 15:00
CSO Cugir – Sticla Arieşul Turda 2-1
George Goronea (40), Marius Lupu (56) / Daniel Hetea (45+2)
AFC Unirea 1924 – Avântul Reghin 1-4
Alexandru Giurgiu (13 – penalty) / Adrian Murar (9 – penalty, 68 – penalty), Vlad Bujor (38), Ovidiu Covaciu (90+4)
miercuri, 28 octombrie 2020, ora 15:00
Sănătatea Cluj – Industria Galda, reprogramat
Industria Galda are caz de COVID-19 și nu a putut juca la data inițială la care a fost stabilită partida.
miercuri, 4 noiembrie 2020, ora 14:00
Unirea Dej – CS Hunedoara, reprogramat
CS Hunedoara are cazuri de COVID-19 și nu a putut juca la data inițială la care a fost stabilită partida.

Seria 10, etapa 6

sâmbătă, 17 octombrie 2020, ora 15:00
Unu Fotbal Club Gloria – SCM Zalău 0-4
Vasile Petra (45, 49), Cosmin Patca (56 – autogol), Mihai Forna (90+4)
Sportul Şimleu Silvaniei – Luceafărul Oradea 2-1
George Pop (4), Gueye Mansour (24) / Sorin Ban (48)
CSM Satu Mare – Someşul Dej 0-1
Luca Tincău (64 – autogol)
Progresul Şomcuta Mare – CA Oradea 2-4
Tudor Balmoș (31 – penalty), Bogdan Bușică (56) / Alin Panti (41), Alexandru Lezeu (50), Cosmin Letan (58 – penalty), Victor Dobrescu (90+1)
miercuri, 4 noiembrie 2020, ora 14:00
CSC Sânmartin – Minaur Baia Mare, reprogramat
Minaur Baia Mare însă are probleme cu COVID-19 și nu a putut juca la data inițială la care a fost stabilită partida.

Rezultate ETAPA 1, 2, 3, 45

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 17 Oct. 2020, 18:41 Actualizat: 17 Oct. 2020, 20:06 Liga 3
Pe aceeași temă