Liga 3, etapa 15, rezultate | Steaua, Mostiștea Ulmu, Unirea Dej și CSO Cugir au obținut și ele calificarea matematică la primul baraj de promovare. Știm deja primele două campioane și că, mai nou, nimeni nu mai retrogradează direct

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 10 Apr. 2021, 20:53 Actualizat: 21 Apr. 2021, 21:54 Liga 3
Liga 3, etapa 15, rezultate | Steaua, Mostiștea Ulmu, Unirea Dej și CSO Cugir au obținut și ele calificarea matematică la primul baraj de promovare. Știm deja primele două campioane și că, mai nou, nimeni nu mai retrogradează direct
  • În urma rezultatelor din etapa a 15-a, echipele Mostiștea Ulmu (Seria 3), Steaua București (Seria 4), Unirea Dej și CSO Cugir (ambele din Seria 9) au obținut matematic calificarea la primul baraj de promovare în Liga 3.
  • Acestea li se alătură cluburilor CS Afumați (Seria 3), Corona Brașov (Seria 5) și Viitorul Șelimbăr (Seria 7), care au obținut aceeași performanță în urma rezultatelor din etapa a 14-a.
  • Mai mult, Corona Brașov și Viitorul Șelimbăr sunt primele două campioane din Liga 3, după ce și-au asigurat matematic locul 1 în seria din care fac parte, tot la finalul etapei a 14-a.

Patru etape au mai rămas până la finalul sezonului regular al Ligii 3, ediția 2020/2021, iar runda a 15-a începe de vineri și se încheie de această dată duminică, nu sâmbătă.

Înainte de această etapă, Federația Română de Fotbal a decis joi să modifice sistemul competițional din acest sezon, cu patru runde înainte de final. Schimbarea vine în sprijinul ultimelor clasate, care nu vor mai retrograda direct, ci vor merge la un posibil baraj cu echipe de Liga 4 câștigătoare a unui prim baraj. Posibil, deoarece regulile date de FRF AJF-urilor, să organizeze un campionat într-o lună de zile, sunt complicat de îndeplinit de majoritate.

FRF a schimbat sistemul competițional la Liga 3 cu patru etape înainte de finalul sezonului. Nu mai retrogradează direct nimeni

Astfel, ultimele clasate din Liga 3 sunt și mai relaxate acum, aflându-se, foarte probabil, într-un campionat din care nu se retrograda nici în acest sezon. Ori vor fi puține echipe care vor pica.

Înainte de startul actualului sezon s-a luat decizia, știută până miercuri, că ultimele două clasate din fiecare serie (ocupantele locurilor 9 și 10 din cele 10 serii), împreună cu echipa de pe locul 8 cu cea mai slabă linie de clasament, vor retrograda direct. Acum, după ultimele schimbări, nu vor mai retrograda.

Echipele CSM Pașcani (Seria 1), CS Balotești (Seria 4), Fortuna Becicherecu Mic (Seria 8) și Industria Galda (Seria 9) erau deja retrogradate matematic după 14 etape, iar acum pot spune bogdaproste FRF.

Un nou protocol medical privind testarea împotriva COVID-19

O altă veste bună inclusiv pentru echipele din Liga 3 a fost dată tot în urmă cu două zile Ministerul Tineretului și Sportului și Ministerul Sănătății, prin miniștrii Eduard Novak, respectiv Vlad Voiculescu, au semnat ordinul comun prin care testele rapide COVID-19 pot fi folosite de sportivi în competițiile interne, hotărârea a apărut în Monitorul Oficial, iar Federația Română de Fotbal a acționat la rândul ei, ieri.

Astfel, forul condus de Răzvan Burleanu a aprobat în Comitet de Urgență, în ședința din 8 aprilie 2021, modificarea ”Protocolului medical pentru desfășurarea competițiilor de fotbal profesionist”, cât și elaborarea ”Protocolului medical pentru fotbalul amator”.

Această schimbare va reduce, simțitor, costurile echipelor pentru efectuarea testelor COVID-19.

În etapa a 15-a a Ligii 3 se joacă vineri, sâmbătă și duminică

Revenind la etapa de Liga 3 din acest final de săptămână, runda a 15-a debutează astăzi, vineri, 9 aprilie 2021, de la ora 17:00, cu 14 jocuri din totalul de 50. Nicio partidă nu este amânată în acest moment, al redactării articolului, din cauză de COVID-19.

Sâmbătă, primul meci se joacă de la ora 14:00: SR Municipal Braşov – KSE Târgu Secuiesc. Ulterior, de la ora 17:00, se joacă 34 de partide.

Etapa se încheie, de această dată, duminică, după meciul Kids Tâmpa Braşov – AFC Astra 2, programat de la ora 14:00.

Două campioane matematic și o a treia echipă calificată la baraj, după etapa a 14-a. Doar doi lideri s-au schimbat în urma desfășurării rundei trecute

Înainte desfășurării etapei a 15-a a Ligii 3 cunoaștem deja primele două campioane ale acestui sezon. După rezultatele din etapa a 14-a, Corona Brașov și-a asigurat matematic locul 1 în Seria a 5-a, iar Viitorul Șelimbăr pe cel din Seria a 7-a. Totodată, CS Afumați, acum lider în Seria a 3-a, a obținut matematic calificarea la primul baraj de promovare în Liga 3, însă încă nu și locul 1.

Liderii celor zece serii după disputarea a 14 runde sunt: Bucovina Rădăuţi (Seria 1, 29 puncte), SC Oțelul Galați (Seria 2, 32 puncte), CS Afumaţi (Seria 3, 37 puncte), Steaua Bucureşti (Seria 4, 36 puncte), Corona Braşov (Seria 5, 38 puncte), ACSO Filiași (Seria 6, 29 puncte), Viitorul Șelimbăr (Seria 7, 40 puncte), Crişul Chişineu Criş (Seria 8, 31 puncte), Unirea Dej (Seria 9, 34 puncte) și Minaur Baia Mare (Seria 10, 29 puncte).

Față de runda trecută, schimbări s-au produs doar în două serii. În Seria 1, Știința Miroslava a pierdut din nou prima poziție în fața celor de la Bucovina Rădăuţi, iar în Seria a 10-a SCM Zalău a vor devansată după mult timp de Minaur Baia Mare, în urma jocului direct din weekendul trecut.

Alte șapte echipe pot obține calificarea matematică la barajul de promovare după această etapă

În urma rezultatelor din etapa a 15-a, am putea avea încă cel mult șapte echipe calificate matematic la primul baraj de promovare în Liga 3, pe lângă cele trei amintite deja.

Mostiștea Ulmu (Seria 3), Steaua, FCSB 2 (ambele din Seria 4), Crişul Chişineu Criş, Șoimii Lipova (ambele din Seria 8, care se pot distanța la nouă puncte de ACS Poli, locul 3, față de care stau mai bine la rezultate directe) și Unirea Dej (Seria 9) sunt la o victorie de asigurarea cel puțin a locului 2 în seria din care fac parte, cu trei etape înainte de finalul sezonului regular.

Și CSO Cugir (Seria 9) poate fi calificată matematic cu o victorie, dar are nevoie și de un pas greșit al Ungheniului, sâmbătă, fiindcă, altfel, vor fi la nouă puncte distanță cu trei etape rămase, însă la rezultate directe sunt la egalitate perfectă (1-0 victorie pentru ambele echipe acasă). Următorul criteriu de departajare în cazul lor ar fi golaverajul general, unde Cugirul stă mult mai bine, însă în fotbalul românesc există orice posibilitate, astfel că matematic ar mai fi șanse și pentru Ungheni, miraculoase, ce-i drept.

  • La finalul sezonului regular, primele două clasate din fiecare serie vor merge la barajele de promovare. În funcție de locurile ocupate, cele 20 de echipe clasate pe locurile 1 sau 2 vor fi împerecheate între serii și vor juca în dublă manșă pentru rămânerea în lupta pentru Liga 2. Cele zece învingătoare vor juca din nou între ele, iar ultimele cinci câștigătoare vor promovova.

Rezultate ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14

Meciurile din etapa a 15-a a celor zece serii ale Ligii 3:

SERIA 1, etapa 15

sâmbătă, 10 aprilie 2021, ora 17:00
Bucovina Rădăuţi – Dante Botoşani  1-1
Ionuț Plămadă (70) / Robert Grumezescu (5)
CSM Ceahlăul Piatra Neamţ – Şomuz Fălticeni  3-0
Andrei Mateiciuc (13), Răzvan Pîntea (28, 71)
Ştiinţa Miroslava – Huşana Huşi  2-3
Cosmin Nemțanu (27), Bilendo Durell (68) / Petru Agrigoroaei (14 – penalty), Sergiu Gîrdea (17, 72)
Foresta Suceava – Bradu Borca  2-0
Andrei Cerlincă (51), Robert Martin (56)
CSM Paşcani – Sporting Juniorul Vaslui 0-4
Mihai Andrei (8), Iustin Obleșniuc (28), Valentin Hagiu (30), Leonid Gherase (52)

CLASAMENTUL SERIEI 1

Seria 2, etapa 15

vineri, 9 aprilie 2021, ora 17:00
Dacia Unirea Brăila – Sporting Lieşti  4-0

Raphael Stănescu (11, 48), Narcis Ioniță (34), George Apostol (37)
sâmbătă, 10 aprilie 2021, ora 17:00
CSM Bacău – SC Oţelul Galaţi  1-3
Cezar Strat (15) / George Cîrjan (41), Aurelian Petrache (71), Bogdan Gavrilă (90+3 – penalty)
CS Făurei – Sportul Chiscani  0-1
Marian Bolozan (86)
CSM Focşani – CSM Râmnicu Sărat  2-2
Alexandru Taciuc (49), Andu Moisi (57) / Florin Cazan (34 – penalty), Ionuț Roman (90+1)
Viitorul Ianca – Avântul Valea Mărului  5-2
Marius Coman (1), Năpârlică (13 – autogol), Marius Dima (54), Alin Radu (72), Rareș Cristea (78) / Mădălin Hilohi (85), Lucian Ignat (90)

CLASAMENTUL SERIEI 2

Seria 3, etapa 15

sâmbătă, 10 aprilie 2021, ora 17:00
CS Afumaţi – Recolta Gheorghe Doja  1-1
Stefan Stîngă (72 – penalty) / Cătălin Scurtu (86)
Agricola Borcea – Viitorul Constanţa 2 1-1
Simone Dobre (48 – penalty) / Robert Voicu (4)
Mostiştea Ulmu – Înainte Modelu  3-0
Nicolae Leafu (37), Iulian Ilie (41), Sorin Tăbăcariu (73)
Gloria Albeşti – SC Popeşti Leordeni 1-1
Robert Pîslaru (18 – penalty) / Leonard Boiangiu (30)
miercuri, 21 aprilie 2021, ora 17:00
Axiopolis Sport Cernavodă – CSM Olteniţa 4-2
Liviu Gheorghe (trei), () / ()
Nu s-a disputat, deoarece Oltenița are mai mulți jucători infectați cu COVID-19, iar meciul va fi reprogramat.

CLASAMENTUL SERIEI 3

Seria 4, etapa 15

vineri, 9 aprilie 2021, ora 17:00
CS Baloteşti – FC Voluntari 2  0-1
Alexandru Munteanu (36)
Rapid 2 – Dinamo 2  1-0
Emmanuel Ernest (85)
Concordia Chiajna 2 – Steaua Bucureşti  0-5
Alexandru Zaharia (10), Remus Chipirliu (24, 60), Florin Răsdan (89), Emilian Pacionel (90+2)
sâmbătă, 10 aprilie 2021, ora 17:00
Metalul Buzău – FCSB 2 1-1
Alin Iacob (66) / Ciprian Timiș (59)
CS Tunari – Progresul Spartac  0-1
Andrei Ohaci (61)

CLASAMENTUL SERIEI 4

Seria 5, etapa 15

vineri, 9 aprilie 2021, ora 17:00
AFC Odorheiu Secuiesc – Corona Braşov 1-1
Raul Rusu (57 – autogol) / Marian Cristescu (52)
sâmbătă, 10 aprilie 2021, ora 14:00
SR Municipal Braşov – KSE Târgu Secuiesc  1-1
Robert Elek (4) / Szilard Kanyo (51)
sâmbătă, 10 aprilie 2021, ora 17:00
CSO Plopeni – CS Blejoi  0-0
Olimpic Cetate Râşnov – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2 3-1
Ștefan Coman (), Cristian Afrăsinei (), Nicolae Mariean () / Zsombor Veress ()
duminică, 11 aprilie 2021, ora 14:00
Kids Tâmpa Braşov – AFC Astra 2  1-3
Răzvan Ionescu (82) / Ionuț Zaharia (12, 31), Adeshina Abdulfatai (69)

CLASAMENTUL SERIEI 5

Seria 6, etapa 15

vineri, 9 aprilie 2021, ora 17:00
Vediţa Coloneşti – Unirea Bascov  2-2
Mădălin Coman (22), Robert Stancu (59) / Alin Călin (36), Andrei Linte (63)
Flacăra Moreni – Sporting Roşiori  0-0
CSM Alexandria – Petrolul Potcoava  0-0
sâmbătă, 10 aprilie 2021, ora 17:00
ACSO Filiaşi – Universitatea Craiova 2  2-1
Ionuț Popescu (32 – autogol), Alexandru Fotescu (59) / Denis Guță (47)
FC Pucioasa – Academica Clinceni 2 2-0
Narcis Marina (52 – penalty), Alexandru Petre (54)

CLASAMENTUL SERIEI 6

Seria 7, etapa 15

vineri, 9 aprilie 2021, ora 17:00
Viitorul Şelimbăr – FC Hermannstadt 2  1-0
Ciprian Natea (87)
CSM Deva – Gaz Metan Mediaş 2  3-1
Andrei Șulea (12, 49 – penalty), Andrei Trașcă (63) / Raul Hăjmășan (45)
sâmbătă, 10 aprilie 2021, ora 17:00
Gilortul Târgu Cărbuneşti – Flacăra Horezu  2-1
Robert Bubuioc (42), Bogdan Oprișa (55) / Răzvan Dinu (23)
Viitorul Dăeşti – CSM Jiul Petroşani  4-1
George Neacșu (28), Gabriel Precup (43), Florian Pîrvu (56 – penalty), Alin Bunescu (78) / Moise Bădărau (25)
Minerul Costeşti – Măgura Cisnădie 0-8
Alexandru Proteasa (autogol), Ionuț Bărculeț (), Obananay Kenneth (), Florin Stelea (), Alexandru Luca (), Raul Tomuța (), Andrei Velașcu (), Marius Cosovan ()

CLASAMENTUL SERIEI 7

Seria 8, etapa 15

vineri, 9 aprilie 2021, ora 17:00
Fortuna Becicherecu Mic – Gloria Lunca Teuz Cermei 1-2
Mihai Jorza (37) / Radu Popa (25), Luca Bodri (77)
CSC Dumbrăviţa – Progresul Pecica 2-1
Andrei Făgărășanu (64), Răzvan Rus (72) / Alexandru Capătă (41)
sâmbătă, 10 aprilie 2021, ora 17:00
Progresul Ezeriş – ACS Poli Timişoara  0-0
Crişul Chişineu Criş – Avântul Periam 2-1
Nicu Modan (33), Ivan Ciubotariu (80) / Răzvan Trandu (58)
CSC Ghiroda şi Giarmata Vii – Şoimii Lipova 1-2
Cosmin Mancaș (69 – penalty) / Fabio Trip (43), Răzvan Ardelean (63)

CLASAMENTUL SERIEI 8

Seria 9, etapa 15

vineri, 9 aprilie 2021, ora 17:00
Sticla Arieşul Turda – CSO Cugir  0-1
Marius Lupu (87)
Avântul Reghin – AFC Unirea 1924 0-0
sâmbătă, 10 aprilie 2021, ora 17:00
CS Hunedoara – Unirea Dej  2-4
Erwin Bloj (36), Adrian Neacșu (45) / Ion Rus (30) Adrian Pop (72), Mihai Kereki (78), Marius Cătinean (90+4)
Industria Galda – Sănătatea Cluj 1-2
Ionuț Tripșa (30) / Alexandru Petruș (73), Cosmin Tilincă (87)
CS Ocna Mureş – Unirea Ungheni 1-0
Alecu Cioară (56 – penalty)

CLASAMENTUL SERIEI 9

Seria 10, etapa 15

sâmbătă, 10 aprilie 2021, ora 17:00
Minaur Baia Mare – CSC Sânmartin  4-1
Mircea Donca (3), Alexandru Pop (34), Alexandru Core (64), Andrei Hațiegan (67) / Florin Pop (73)
SCM Zalău – Unu Fotbal Club Gloria  2-1
Sergiu Pop (4), Romaric Logon (50) / Ovidiu Stoianof (27)
Luceafărul Oradea – Sportul Şimleu Silvaniei  1-3
Vinicius Leite Teles (90+1) / Mansour Gueye (25), Vinicius Leite Teles (76 – autogol), Adelin Neaga (86)
Someşul Dej – CSM Satu Mare  5-0
Ștefan Visic (41, 45, 46), Sergiu Costin (71), Florin Brumă (76)
CA Oradea – Progresul Şomcuta Mare  8-1
Loren Ioviță (4, 25, 47, 85), Marius Hosu (20, 36), Claudiu Codoban (53), Constantin Roșu (54) / Mark Parnău (51)

CLASAMENTUL SERIEI 10

Rezultate ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14

 

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 10 Apr. 2021, 20:53 Actualizat: 21 Apr. 2021, 21:54 Liga 3
Pe aceeași temă