Liga 3, rezultatele etapei 9, ultima a turului | Steaua face încă un pas greșit și FCSB 2 se apropie. SC Oțelul și Vediţa Coloneşti au obținut scorul rundei

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 07 Nov. 2020, 17:15 Actualizat: 22 Nov. 2020, 18:28 Liga 3
Liga 3, rezultatele etapei 9, ultima a turului | Steaua face încă un pas greșit și FCSB 2 se apropie. SC Oțelul și Vediţa Coloneşti au obținut scorul rundei

Campionatul Liga 3, ediția 2020/2021, își consumă în acest weekend etapa de final de tur de sezon regular. Vineri și sâmbătă se desfășoară majoritatea meciurilor rundei a 9-a a sezonului. Alte câteva partide vor avea loc la data de 18 noiembrie, fiindcă și această etapă are parte de jocuri amânate din cauza problemelor generate de COVID-19.

  • O singură etapă, a 10-a sezonului regular, se va mai jucat în 2020 din campionatul Liga 3, plus restanțele rămase. Etapa a 11-a, a doua a returului, este programată să aibă loc la 13 martie 2021. Ulterior, după încheierea sezonului regular au loc două serii de baraje pentru a se decide promovatele.

Vineri, de la ora 14:00, ora de desfășurare a meciurilor din Liga 3 din luna noiembrie, sunt programate să se dispute doar 9 meciuri din totalul de 50. Sâmbătă, de la ora 14:00, alte 35 de jocuri sunt stabilite să aibă loc.

11 meciuri amânate din etapa a 9-a

Momentan, la ora publicării articolului, vineri, înainte de startul jocurilor programate astăzi, nu mai puțin de șase jocuri au fost amânate și reprogramate la data e 18 noiembrie din cauza cazurilor pozitive de COVID-19.

Aceste partide sunt: CSM Ceahlăul Piatra Neamţ – Sporting Juniorul Vaslui, Ştiinţa Miroslava – CSM Paşcani (ambele din Seria 1), AFC Odorheiu Secuiesc – AFC Astra 2 (Seria 5), ACSO Filiaşi – Petrolul Potcoava, Universitatea Craiova 2 – Sporting Roşiori (ambele din Seria 6) și Fortuna Becicherecu Mic – Progresul Pecica (Seria 8).

UPDATE 1: Față de momentul inițial al publicării articolului, vineri, între timp au mai fost amânate încă cinci meciuri din cauza problemelor cu COVID-19.

Este vorba despre jocurile Viitorul Constanţa 2 – CSM Olteniţa (Seria 3), Industria Galda – CS Ocna Mureş, CSO Cugir – Sănătatea Cluj (ambele din Seria 9) și Unu Fotbal Club Gloria – Sportul Şimleu Silvaniei și Luceafărul Oradea – CA Oradea (ambele din Seria 10).

Dintre acestea, doar jocul de la Bistrița e reprogramat la 17 noiembrie, în rest, celelalte patru sunt stabilite să aibă loc tot la 18 noiembrie.

Încă 11 jocuri rămase restante din rundele 7 și 8

La mijlocul acestei săptămâni s-au desfășurat 13 meciuri reprogramate din cauza problemelor create de pandemie, dar Comisia de Disciplină și Etică a Federației Române de Fotbal s-a pronunțat cu verdict victorie la ”masa verde” în cazul a trei jocuri care nu au avut loc nici la reprogramare.

În acest moment, alte nu mai puțin de 11 de meciuri sunt restante în acest sezon de Liga 3, în etapele 7 și 8: CS Ocna Mureş – Unirea Dej (Seria 9, etapa 7), Viitorul Ianca – CSM Focşani (Seria 2, etapa 8), Gloria Albeşti – Mostiştea Ulmu (Seria 3, etapa 8), Dinamo 2 – Metalul Buzău (Seria 4, etapa 8), AFC Astra 2 – KSE Târgu Secuiesc, Olimpic Cetate Râşnov – AFC Odorheiu Secuiesc (ambele din Seria 5, etapa 8), Academica Clinceni 2 – ACSO Filiaşi (Seria 6, etapa 8), Flacăra Horezu – FC Hermannstadt 2, CSM Jiul Petroşani – Gilortul Târgu Cărbuneşti (ambele din Seria 7, etapa 8), Progresul Pecica – Crişul Chişineu Criş (Seria 8, etapa 8) și CSM Satu Mare – SCM Zalău (Seria 10, etapa 8).

Liderii celor zece serii înaintea desfășurării etapei 9

Liderii celor zece serii înaintea desfășurării etapei a 9-a a Ligii 3 sunt: Știința Miroslava (Seria 1, 19 puncte), Dacia Unirea Brăila (Seria 2, 18 puncte), CS Afumaţi (Seria 3, 22 puncte), Steaua Bucureşti (Seria 4, 22 puncte), Corona Braşov (Seria 5, 20 puncte), Sporting Roșiori (Seria 6, 15 puncte), Viitorul Șelimbăr (Seria 7, 24 puncte), Șoimii Lipova (Seria 8, 18 puncte), CSO Cugir (Seria 9, 19 puncte) și SCM Zalău (Seria 10, 17 puncte).

Față de începutul rundei trecute, în două serii s-au schimbat liderii în urma rezultatelor înregistrate weekendul trecut, cât și în restanțele desfășurate la mijlocul acestei săptămâni. Sporting Roșiori și-a recâștigat prima poziție în Seria 6 devansând-o din nou pe Flacăra Moreni, iar Șoimii Lipova a revenit pe locul 1 după ce a trecut în fața celor de la Crişul Chişineu Criş, în Seria a 8-a. În rest, în celelalte opt serii, liderii și-au păstrat pozițiile.

Rezultate ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

Meciurile din etapa a 8-a a celor zece serii ale Ligii 3:

SERIA 1, etapa 9

sâmbătă, 7 noiembrie 2020, ora 14:00
Foresta Suceava – Dante Botoşani 4-0
Andrei Cerlincă (25, 37, 88 – penalty), Alexandru Marin (66)
Bucovina Rădăuţi – Bradu Borca 2-0
Ionel Stoian (13), Cătălin Coroamă (47)
Şomuz Fălticeni – Huşana Huşi 1-2
Vasile Padovei (82) / Sergiu Gârdea (38), Alexandru Izmană (80 – penalty)
miercuri, 18 noiembrie 2020, ora 14:00
Ştiinţa Miroslava – CSM Paşcani 4-0
Robert Asăvoaei (25, 55), Alexandru Florean (36 – penalty), Irinel Popescu (89)
CSM Ceahlăul Piatra Neamţ – Sporting Juniorul Vaslui 0-3
– la masa verde
Sporting Juniorul Vaslui are două cazuri pozitive la COVID-19, iar DSP Vaslui nu i-a permis să facă deplasarea. Fiindcă meciul nu s-a desfășurat prima dată din cauza problemelor pe care le-a avut CSM Ceahlăul cu noul coronavirus, echipa nemțeană va pierde această partidă la ”masa verde”, conform regulamentului FRF. 

SERIA 2, etapa 9

vineri, 6 noiembrie 2020, ora 14:00
Dacia Unirea Brăila – CSM Râmnicu Sărat 2-2
Narcis Ioniță (14), Cosmin Zamfir (53) / Dragoș Ioniță (43), Florin Cazan (68)
sâmbătă, 7 noiembrie 2020, ora 14:00
CSM Focşani – Sporting Lieşti 3-2
Alexandru Taciuc (44), Mihai Stancu (48), Gabriel Preoteasa (52) / George Dănăilă (58), Daniel Munchiu (63)
CS Făurei – Viitorul Ianca 1-1
Bănel Nicoliță (59 – penalty) / Dragoș Mucuță (37)
CSM Bacău – Avântul Valea Mărului  2-1
Norbert Antal (46 – penalty), Alin Priboi (48) / Constantin Spînache (40 – penalty)
SC Oţelul Galaţi – Sportul Chiscani 7-0
Valentin Ioniță (6 – autogol), Gabriel Răducan (27), Bogdan Gavrilă (28), Costin Ghiocel (39), Alin Nica (57), Marius Matei (73), Alexandru Alecu (75)

SERIA 3, etapa 9

sâmbătă, 7 noiembrie 2020, ora 14:00
Mostiştea Ulmu – Recolta Gheorghe Doja 3-0
Daniel Stoian (22), Nicușor Romanescu (37), Alexandru Mihai (78)
Axiopolis Sport Cernavodă – Gloria Albeşti 6-1
Cosmin Ionică (13, 28, 45), Raphael Stănescu (26, 71), Rafael Licu (54) / Remus Mihai (38)
Agricola Borcea – SC Popeşti Leordeni 3-2
Alin Robu (10), Ionuț Zaina (61, 75) / Andrei Dovleac (22), George Popică (55)
CS Afumaţi – Înainte Modelu 1-0
Mugurel Dedu (52)
miercuri, 18 noiembrie 2020, ora 14:00
Viitorul Constanţa 2 – CSM Olteniţa  7-1
Luca Andronache (4, 59), Ștefan Bodișteanu (12, 36), Constantin Grameni (38), Ianis Malama (85), Robert Voicu (89) / Gabriel Zane (79)

SERIA 4, etapa 9

vineri, 6 noiembrie 2020, ora 14:00
CS Baloteşti – Dinamo 2  0-3
Andreas Mihaiu (52, 62 – penalty), Antonio Iglesias Hidalgo (72)
FCSB 2 – Progresul Spartac  3-1
Christian Tand (14, 28), Dimciu Halep (82) / Andrei Grigore (16)
sâmbătă, 7 noiembrie 2020, ora 14:00
Rapid 2 – FC Voluntari 2  2-1
Vlad Ghineț (7), Nichifor Georgescu (21) / Adelin Voinescu (85)
CS Tunari – Concordia Chiajna 2  5-1
Vlad Șuba (8 – autogol), Mihai Potecea (11), Dragoș Barbaș (62 – penalty), Liviu Oșca (70), Cătălin Teleru (78) / Karim Safsaf (21)
Metalul Buzău – Steaua Bucureşti  2-2
Andrei Pavel (64, 79 – penalty) / Emilian Pacionel (45+1 – penalty), Florin Răsdan (90+5)

SERIA 5, etapa 9

vineri, 6 noiembrie 2020, ora 14:00
Kids Tâmpa Braşov – Corona Braşov 0-1
Alin Damian (27 – penalty)
sâmbătă, 7 noiembrie 2020, ora 14:00
CSO Plopeni – Olimpic Cetate Râşnov  2-0
Cătălin Vlad (35), Horia Nicolae (87)
SR Municipal Braşov – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2 1-2
Firat Cenk (45) / Tamas Santa (13, 60)
KSE Târgu Secuiesc – CS Blejoi  1-3
Zsolt Tanko (60) / Dănuț Iancu (40 – penalty), Mădălin Răileanu (49 – penalty), Ștefan Ghinea (90)
miercuri, 18 noiembrie 2020, ora 14:00
AFC Odorheiu Secuiesc – AFC Astra 2 1-2
Barna Vekas (52) / Gabriel Șerban (9 – penalty), Alexandru Duminică (35)

SERIA 6, etapa 9

vineri, 6 noiembrie 2020, ora 14:00
Flacăra Moreni – CSM Alexandria 2-2
Claudiu Niculăescu (52, 60) / Cosmin Neagu (46, 84)
Vediţa Coloneşti – Academica Clinceni 2 7-0
Andrei Bâră (23), Nicolae Ruţă (26 – penalty, 31), Robert Stancu (45), David Savu (55), Gheorghe Aria (66 – penalty), Robert Dalu (88)
sâmbătă, 7 noiembrie 2020, ora 14:00
FC Pucioasa – Unirea Bascov 2-1
Crinel Stoica (66, 78) / Alexandru Florescu (20)
miercuri, 18 noiembrie 2020, ora 14:00
ACSO Filiaşi – Petrolul Potcoava 5-0
Cătălin Manolache (3 – penalty), Eduard Dina (33 – penalty), Ionuț Tătaru (81), Alexandru Fotescu (86), Dragoș Săulescu (90)
Universitatea Craiova 2 – Sporting Roşiori 0-2
Ernest Emmanuel (32, 55)

SERIA 7, etapa 9

vineri, 6 noiembrie 2020, ora 14:00
Viitorul Şelimbăr – Gaz Metan Mediaş 2 1-0
Andrei Roșu (73)
FC Hermannstadt 2 – CSM Jiul Petroşani 1-1
Florin Standima (23) / Dorin Mărmăneanu (33)
sâmbătă, 7 noiembrie 2020, ora 14:00
Minerul Costeşti – Flacăra Horezu 2-2
Valentin Mihalcea (21, 44) / Sebastian Preda (8, 59)
Viitorul Dăeşti – CSM Deva  0-0
Gilortul Târgu Cărbuneşti – Măgura Cisnădie 4-0
Constantin Roncea (36, 68), Bogdan Dănăricu (70), Ion Berescu (86)

SERIA 8, etapa 9

sâmbătă, 7 noiembrie 2020, ora 14:00
CSC Ghiroda şi Giarmata Vii – ACS Poli Timişoara 0-2
Dănuț Bilia (54), Sinișa Sporin (71)
Crişul Chişineu Criş – CSC Dumbrăviţa 2-1
Alin Ciornei (21), Sebastian Susan (64) / Petrișor Jichici (73)
Progresul Ezeriş – Şoimii Lipova 0-3
Vlad Filimon (33, 54, 76)
Gloria Lunca Teuz Cermei – Avântul Periam 0-2
Valeriu Mager (45+1), Roberto Artimon (55)
miercuri, 18 noiembrie 2020, ora 14:00
Fortuna Becicherecu Mic – Progresul Pecica 3-5
David Periat (59), Demetris Cristodulo (78), Alexandru Prodana (88) / Petre Rădulescu (2), Dan Puie (38), Cristian Țugulescu (62), Bogdan Bozian (66)

SERIA 9, etapa 9

vineri, 6 noiembrie 2020, ora 14:00
Sticla Arieşul Turda – Unirea Ungheni 3-3
Florin Dan (12, 20), Damian Cimpoeșu (62) / Roberto Rotaru (19), Vlad Olteanu (31, 45 – penalty)
sâmbătă, 7 noiembrie 2020, ora 14:00
Avântul Reghin – Unirea Dej  1-2
Adrian Muraru (20) / Cătălin Bugnar (36 – autogol), Andrei Pop (44)
CS Hunedoara – AFC Unirea 1924 1-1
Daniel Creciunesc (39) / Marian Codrea (10)
miercuri, 18 noiembrie 2020, ora 14:00
Industria Galda – CS Ocna Mureş 1-3
Alexandru Cioară (42 – penalty) / Carlos Lazăr (17), Tudor Cristea (51), Darius Șumblea (90+3)
CSO Cugir – Sănătatea Cluj  3-3
Paul Păcurar (60 – penalty), Marius Lupu (71), Alin Dohotariu (90+6) / Rareș Urcan (15), Raul Ciupe (22), Cosmin Tilincă (75)

SERIA 10, etapa 9

sâmbătă, 7 noiembrie 2020, ora 14:00
Someşul Dej – CSC Sânmartin 4-2
Ionuț Dobrea (10), Florin Brumă (57), Paul Colța (71), Sergiu Costin (80) / … ()
SCM Zalău – Progresul Şomcuta Mare 4-0
Alin Mutu (13), Florin Istrate (30), Raul Stanciu (38), Mihai Petra (43)
Minaur Baia Mare – CSM Satu Mare  4-0
Sebastian Serediuc (4, 25), Mircea Donca (14), Andrei Zete (57)
marți, 17 noiembrie 2020, ora 14:00
Unu Fotbal Club Gloria – Sportul Şimleu Silvaniei 3-1
Sandu Bococi (15 – penalty), Marius Curtuiuș (20), Bogdan Milandru (32) / Marius Ceaca (87)
miercuri, 18 noiembrie 2020, ora 14:00
Luceafărul Oradea – CA Oradea 0-1
Andrei Iacob (86)

Rezultate ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 07 Nov. 2020, 17:15 Actualizat: 22 Nov. 2020, 18:28 Liga 3
Pe aceeași temă