Liga 3, etapa 17, rezultate | Foresta Suceava, Bucovina Rădăuți, Dacia Unirea Brăila, SC Oțelul Galați, ACSO Filiași, Vediţa Coloneşti și SCM Zalău au obținut și ele calificarea la barajul de promovare în Liga 2. Steaua și Minaur Baia Mare sunt campioane în seriile lor

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 24 Apr. 2021, 20:20 Actualizat: 24 Apr. 2021, 20:38 Liga 3
Liga 3, etapa 17, rezultate | Foresta Suceava, Bucovina Rădăuți, Dacia Unirea Brăila, SC Oțelul Galați, ACSO Filiași, Vediţa Coloneşti și SCM Zalău au obținut și ele calificarea la barajul de promovare în Liga 2. Steaua și Minaur Baia Mare sunt campioane în seriile lor
  • În urma rezultatelor meciurilor de vineri din etapa a 17-a a Ligii 3, echipele Dacia Unirea Brăila (Seria 2), Vedița Colonești și ACSO Filiași (ambele din Seria 6) au obținut matematic calificarea la primul baraj de promovare în Liga 2. Echipa din Filiași va juca sâmbătă, însă datorită victoriei obținute de Colonești cu Sporting Roșiori, vineri, aceasta din urmă a rămas la patru puncte în spate, astfel că nu mai poate prinde nici măcar locul 2.
  • Tot datorită rezultatelor de vineri, în urma egalului dintre FCSB 2 – FC Voluntari 2, scor 1-1, Steaua București a devenit campioana matematică a Seriei a 4-a a Ligii 3. ”Militarii”, care joacă mâine la CS Tunari, au trei puncte avans față de FCSB 2 și nu mai pot fi depășiți în clasament indiferent de ultimele rezultate din sezonul regular. Echipa lui Daniel Oprița are avantajul jocurilor directe cu FCSB 2: 2-1 în tur (deplasare) și 1-1 în retur (acasă).
  • În urma rezultatelor meciurilor de sâmbătă din etapa a 17-a a Ligii 3, echipele Foresta Suceava, Bucovina Rădăuți (ambele din Seria 1), SC Oțelul Galați (Seria 2) și SCM Zalău (Seria 20) au obținut matematic calificarea la primul baraj de promovare în Liga 2.
  • Totodată, în urma rezultatelor de astăzi, Minaur Baia Mare a devenit campioana Seriei a 10-a. Și-a menținut avansul de trei puncte față de SCM Zalău cu o etapă înainte de final, iar datorită rezultatelor directe cu echipa din Sălaj (3-3 în tur, la Zalău, și 2-1 în retur, la Baia Mare) nu mai poate fi depășită.
  • Singura serie în care nu se cunoaște una dintre calificatele la barajul de promovare este cea a 5-a, unde pentru locul 2 se luptă SR Brașov și CS Blejoi, aflate la egalitate de puncte cu o etapă înainte de final. Campioană în această serie este Corona Brașov.
  • Lupta pentru prima poziție rămâne deschisă pentru ultima etapă în seriile: 1 (Foresta Suceava și Bucovina Rădăuță – ambele cu 36 de puncte), 2 (Dacia Unirea Brăila și SC Oțelul Galați – ambele cu 38 de puncte), 3 (CS Afumați – 42 puncte, Mostiștea Ulmu – 40 puncte), 6 (ACSO Filiași – 35 puncte, Vedița Colonești – 34 puncte), 8 (Șoimii Lipova – 38 puncte, Crișul Chișineu Criș – 36 puncte) și 9 (Unirea Dej – 40 puncte, CSO Cugir – 38 puncte).

Două etape au mai rămas de disputat din sezonul regular al Ligii 3, ediția 2020/2021, iar multe dintre echipele care merg la barajul de promovare în Liga 2 sunt deja cunoscute.

12 cluburi dintr-un total de 20 sunt sigure că vor încheia în primele două locuri din seria din care fac parte, iar altele își vor clarifica situația în acest weekend sau în cel următor, în ultima rundă.

12 echipe sunt calificate deja în prima etapă a barajului de promovare în Liga 3. Două dintre ele sunt campioane în seriile din care fac parte

CS Afumați (Seria 3), Corona Brașov (Seria 5) și Viitorul Șelimbăr (Seria 7) au fost primele cluburi care au obținut această performanță în urma rezultatelor din etapa a 14-a, iar după runda a 15-a au fost urmate de Mostiștea Ulmu (Seria 3), Steaua București (Seria 4), Unirea Dej și CSO Cugir (ambele din Seria 9). După meciurile din runda a 16-a, antepenultima a sezonului, calificarea la baraj au obținut-o și FCSB 2 (Seria 4), Măgura Cisnădie (Seria 7), Crişul Chişineu Criş, Şoimii Lipova (ambele din Seria 8) și Minaur Baia Mare (Seria 10).

  • Dintre acestea 12 formații, Corona Brașov și Viitorul Șelimbăr sunt deja campioane în Liga 3, după ce și-au asigurat matematic locul 1 în seria din care fac parte, tot la finalul etapei a 14-a. În schimb, Măgura Cisnădie va merge la baraj de pe locul 2, nemaiputând-o depăși pe Șelimbăr.

Revenind la etapa a 17-a, penultima a sezonului regular, aceasta debutează astăzi, 23 aprilie, de la ora 17:00, cu 16 meciuri din totalul de 50, și se încheie sâmbătă. Majoritatea jocurilor de sâmbătă au startul la ora 17:00, 31 la număr, însă sunt și câteva care au solicitat și obținut să aibă meciul de acasă mai devreme.

Axiopolis Sport Cernavodă – SC Popeşti Leordeni și SR Municipal Braşov – Corona Braşov au loc de la ora 14:00, iar KSE Târgu Secuiesc – AFC Astra 2 începe de la ora 15:00.

Nu mai retrogradează direct nimeni din Liga 3, după ce FRF a schimbat sistemul competițional cu patru etape înainte de finalul sezonului

Reamintim că înainte de etapa a 15-a, Federația Română de Fotbal a decis să modifice sistemul competițional din acest sezon, cu patru runde înainte de final.

Schimbarea vine în sprijinul ultimelor clasate, care nu vor mai retrograda direct, ci vor merge la un baraj cu echipe de Liga 4 câștigătoare a unui prim baraj. Dintr-un total de 42 de campionate de Liga 4, doar 24 se dispută în condițiile impuse de FRF.

Ultimele clasate din Liga 3 (ocupantele locurilor 9 și 10 din cele 10 serii) vor disputa baraje de menținere în campionat.

Și celelalte opt locuri de baraj de promovare pot fi asigurate matematic la finalul acestei etape

Liderii celor zece serii după disputarea a 16 runde sunt: Foresta Suceava (Seria 1, 33 puncte), SC Oțelul Galați (Seria 2, 35 puncte), CS Afumaţi (Seria 3, 39 puncte), Steaua Bucureşti (Seria 4, 42 puncte), Corona Braşov (Seria 5, 42 puncte), ACSO Filiași (Seria 6, 32 puncte), Viitorul Șelimbăr (Seria 7, 46 puncte), Crişul Chişineu Criş (Seria 8, 35 puncte), Unirea Dej (Seria 9, 40 puncte) și Minaur Baia Mare (Seria 10, 33 puncte).

Față de runda trecută, nu există nicio schimbare, chiar dacă unele dintre aceste echipe au pierdut sau au obținut egal.

În urma rezultatelor din această etapă, am putea cunoaște și celelalte opt echipe calificate matematic în prima etapă a barajului de promovare în Liga 3, pe lângă cele 12 amintite deja.

Foresta Suceava, Bucovina Rădăuți (ambele din Seria 1), SC Oţelul Galaţi, Dacia Unirea Brăila (ambele din Seria 2), ACSO Filiaşi, Vediţa Coloneşti (ambele din Seria 6) și SCM Zalău (Seria 10) pot îndeplini acest obiectiv prin rezultatele lor directe din acest weekend.

Matematic, și SR Municipal Braşov (Seria 5) poate obține calificarea matematică la baraj, însă are nevoie și de un rezultat favorabil în meciul celor de la CS Blejoi.

Putem cunoaște încă șapte campioane de Liga 3, însă doar trei depind doar de rezultatul lor

În funcție de rezultatele înregistrate în această etapă, pe lângă Corona Brașov (Seria 5) și Viitorul Șelimbăr (Seria 7) pot deveni campioane în seriilor lor următoarele echipe: Foresta Suceava (Seria 1, acum la egalitate cu Bucovina Rădăuți), Dacia Unirea Brăila (Seria 2, acum la egalitate cu SC Oțelul Galați), CS Afumați (Seria 3, acum la două puncte de Mostiștea Ulmu), Steaua București (Seria 4, acum la patru puncte de FCSB 2), ACSO Filiaşi (Seria 6, acum la un punct de Vedița Colonești), Unirea Dej (Seria 9, acum la cinci puncte de CSO Cugir) și Minaur Baia Mare (Seria 10, acum la trei puncte de SCM Zalău).

Șanse reale, depinzând doar de rezultatul lor, au Steaua, Unirea Dej și Minaur Baia Mare.

  • La finalul sezonului regular, primele două clasate din fiecare serie vor merge la barajele de promovare. În funcție de locurile ocupate, cele 20 de echipe clasate pe locurile 1 sau 2 vor fi împerecheate între serii și vor juca în dublă manșă pentru rămânerea în lupta pentru Liga 2. Cele zece învingătoare vor juca din nou între ele, iar ultimele cinci câștigătoare vor promovova. FRF a stabilit în această săptămână, prin tragere la sorți, ordinea disputării meciurilor celor două manșe ale fiecărei etape de baraj pentru promovarea în Liga 2.

Rezultate ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14,15,16

Meciurile din etapa a 17-a a celor zece serii ale Ligii 3:

SERIA 1, etapa 17

sâmbătă, 24 aprilie 2021, ora 17:00
Şomuz Fălticeni – Dante Botoşani  0-1
Robert Bosînceanu (87 – penalty)
Bucovina Rădăuţi – Huşana Huşi  1-0
Ioan Străjeriu (51)
CSM Ceahlăul Piatra Neamţ – Bradu Borca  4-1
Vlad Andreș (57), Denis Botezatu (63), Marius Matei (65), Ovidiu Toma (68) / Armand Onica (79)
Ştiinţa Miroslava – Sporting Juniorul Vaslui  4-1
Vlăduț Mocanu (22), Cosmin Nemțanu (39, 71), Robert Asăvoaei (81) / Iustin Obleșniuc (65)
Foresta Suceava – CSM Paşcani  4-0
Eugen Celeadnic (24), David Knezevic (39, 53), Andrei Cerlincă (64)

CLASAMENTUL SERIEI 1

Seria 2, etapa 17

vineri, 23 aprilie 2021, ora 17:00
Dacia Unirea Brăila – Sportul Chiscani  8-1
Gabby Batchabi (3, 43), Raphael Stănescu (11, 37), Robert Vîlceanu (18, 28), Alexandru Duțu (64, 75) / Valentin Stroe (55)
sâmbătă, 24 aprilie 2021, ora 17:00
SC Oţelul Galaţi – Sporting Lieşti  1-0
Georgian Păun (78)
CSM Bacău – CSM Râmnicu Sărat   1-2
Alin Proboi (39) / Florin Cazan (68), Matei Constantinescu (90 – penalty)
CS Făurei – Avântul Valea Mărului  2-1
George Pungă (37 – penalty), George Bârsănel (90+5) / Eduard Drăgan (71)
CSM Focşani – Viitorul Ianca  4-1
Răzvan Gorovei (8), Alexandru Taciuc (28), Brian Lemac (45, 64) / Marius Coman (61)

CLASAMENTUL SERIEI 2

Seria 3, etapa 17

vineri, 23 aprilie 2021, ora 17:00
Viitorul Constanţa 2 – Recolta Gheorghe Doja 6-0
Andrei Vîlea (20), Robert Mustacă (24, 90+1), Răzvan Matiș (38 – penalty), Ionuț Cojocaru (76), Darius Grosu (83)
sâmbătă, 24 aprilie 2021, ora 14:00
Axiopolis Sport Cernavodă – SC Popeşti Leordeni 0-1
Andrei Cazaciuc (50)
sâmbătă, 24 aprilie 2021, ora 17:00
CS Afumaţi – CSM Olteniţa  5-0
Robert Buduroi (10, 52), Savin Alexe (20, 61), Mugurel Dedu (78)
Agricola Borcea – Înainte Modelu  3-1
Ionuț Zaina (68), Alin Robu (72, 79) / Liviu Pancisin (12)
Mostiştea Ulmu – Gloria Albeşti  4-0
Sorin Tăbăcariu (10), Alexandru Stoian (39, 90+2), Răzvan Milea (51)

CLASAMENTUL SERIEI 3

Seria 4, etapa 17

vineri, 23 aprilie 2021, ora 17:00
FCSB 2 – FC Voluntari 2 1-1
Cătălin Gogor (90+4) / Adrian Țangulea (44)
CS Baloteşti – Progresul Spartac  0-2
Mihai Ion (35), Eduard Radu (60)
Rapid 2 – Concordia Chiajna 2  0-1
Ovidiu Marin (25)
sâmbătă, 24 aprilie 2021, ora 17:00
Metalul Buzău – Dinamo 2  4-1
Claudiu Zamfirescu (16, 23, 47), Ştefan Nedelcu Zisu (42) / Andrei Spînu (54)
CS Tunari – Steaua Bucureşti  0-1
Alexandru Zaharia (63)

CLASAMENTUL SERIEI 4

Seria 5, etapa 17

vineri, 23 aprilie 2021, ora 17:00
Kids Tâmpa Braşov – CS Blejoi  0-1
Alexandru Mihăilă (50 – autogol)
AFC Odorheiu Secuiesc – Olimpic Cetate Râşnov 3-0
Rajmond Balint (28), Norbert Janos (74), Hunor Szfarli (89)
sâmbătă, 24 aprilie 2021, ora 14:00
SR Municipal Braşov – Corona Braşov  1-1
Cenk Firat (43) / Alin Damian (90+2 – penalty)
sâmbătă, 24 aprilie 2021, ora 15:00
KSE Târgu Secuiesc – AFC Astra 2 1-4
Zsolt Tanko (61 – penalty) / Marius Pahonțu (4 – penalty), Adeshina Fatai (12), Dragoș Gheorghe (31), Alexandru Duminică (89)
sâmbătă, 24 aprilie 2021, ora 17:00
CSO Plopeni – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2 3-2
Cătălin Vlad (14, 30, 48) / Istvan Berde (23), Zsombor Veress (83)

CLASAMENTUL SERIEI 5

Seria 6, etapa 17

vineri, 23 aprilie 2021, ora 17:00
Universitatea Craiova 2 – Unirea Bascov  1-2
Ștefan Bană (48) / Cosmin Bucuroiu (26), Leonard Manole (82)
Vediţa Coloneşti – Sporting Roşiori  2-0
Robert Dalu (24), Nicolae Ruţă (39 – penalty)
Flacăra Moreni – Petrolul Potcoava  1-1
Andrei Iliescu (77) / Marius Neicu (51)
Partida de la Moreni a început cu întârziere de 50 de minute, deoarece unul dintre asistenţi s-a accidentat la încălzire. După ce s-a luat legătura cu CCA, a fost trimis la meci un arbitru asistent din Târgovişte pentru a-l înlocui pe cel indisponibil.
FC Pucioasa – CSM Alexandria  0-0
sâmbătă, 24 aprilie 2021, ora 17:00
ACSO Filiaşi – Academica Clinceni 2 7-0
Marius Dima (21), Cristian Poiană (36), Cătălin Manolache (39), Marian Dănescu (43), Dumitru Mărgărit (79, 84), Răzvan Vespe (81)

CLASAMENTUL SERIEI 6

Seria 7, etapa 17

vineri, 23 aprilie 2021, ora 17:00
AFC Hermannstadt 2 – Flacăra Horezu  4-2
Clin Popescu (7), Lucian Buzan (71), Rareș Iaru (81), Adrian Șter (90+4) / Răzvan Dinu (8), Vlad Bălan (21)
Viitorul Şelimbăr – Măgura Cisnădie 3-1
Ciprian Natea (44), Daniel Tătar (87), Ioan Cîrloanță (90+3) / Obananay Kenneth (90+2)
sâmbătă, 24 aprilie 2021, ora 17:00
Gilortul Târgu Cărbuneşti – CSM Jiul Petroşani  0-0
Viitorul Dăeşti – Gaz Metan Mediaş 2   2-1
Adrian Popa (42), Andrei Dima (60) / Yael Tiendrebeogo (34)
Minerul Costeşti – CSM Deva 0-1
Andrei Șulea (7)

CLASAMENTUL SERIEI 7

Seria 8, etapa 17

vineri, 23 aprilie 2021, ora 17:00
Fortuna Becicherecu Mic – Şoimii Lipova 1-7
Emanuel Periat (74) / David Pop (7), Cristian Gherasim (10), Dragan Paulevici (44), Ionuț Gavrilă (45), David Ciubăncan (62), Norbert Polgar (79 – penalty), Marcel Bercu (87)
sâmbătă, 24 aprilie 2021, ora 17:00
Gloria Lunca Teuz Cermei – ACS Poli Timişoara  1-0
Sergiu Popa (22 – penalty)
Progresul Ezeriş – Avântul Periam 0-2
Cosmin Mînecan (5, 12)
Crişul Chişineu Criş – Progresul Pecica  1-1
Alin Pavel (43) / Sergiu Aldan (19)
CSC Ghiroda şi Giarmata Vii – CSC Dumbrăviţa  1-0
Cosmin Mancaș (45)

CLASAMENTUL SERIEI 8

Seria 9, etapa 17

vineri, 23 aprilie 2021, ora 17:00
Sticla Arieşul Turda – AFC Unirea 1924  3-3
Florin Dan (3 – penalty, 14), David Ciurcui (75) / Daniel Lupșan (29), Răzvan Fetița (40), Ciprian Selagea (86 – penalty)
Avântul Reghin – CS Ocna Mureş  5-4
Vlad Bujor (21, 30, 63), Karoly Harko (33), Florin Truță (75) / Alecu Cioară (12, 46), Marcel Domșa (55), Răzvan Frențiu (74)
sâmbătă, 24 aprilie 2021, ora 17:00
CSO Cugir – Unirea Dej  1-0
Mario Boldea (64)
CS Hunedoara – Sănătatea Cluj  1-1
Alexandru Muscă (85) / Andrei Ceaca (65)
Industria Galda – Unirea Ungheni  0-0

CLASAMENTUL SERIEI 9

Seria 10, etapa 17

sâmbătă, 24 aprilie 2021, ora 17:00
Unu Fotbal Club Gloria – CSC Sânmartin  2-0
Adrian Nalați (9, 29 – penalty)
Minaur Baia Mare – Sportul Şimleu Silvaniei  4-2
Alexandru Pop (5, 7), Andrei Hațiegan (80), Vasile Pop (88) / Mansour Gueye (40), Adelin Neaga (70)
SCM Zalău – CSM Satu Mare  2-1
Sebastian Culda (28), Raul Stanciu (32) / Florin Chitaş (30)
Luceafărul Oradea – Progresul Şomcuta Mare  0-3
Tudor Balmoș (6 – penalty), Mark Parnău (9), Andrei Zete (16 – penalty)
Someşul Dej – CA Oradea  2-0
Ionuț Dobrea (6), Florin Boeran (24)

CLASAMENTUL SERIEI 10

Rezultate ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 24 Apr. 2021, 20:20 Actualizat: 24 Apr. 2021, 20:38 Liga 3
Pe aceeași temă