Liga 3, etapa 8, rezultate | Primul pas greșit pentru Steaua, chiar în Ghencea, iar FCSB 2 se apropie. Şoimii Lipova și Progresul Spartac au înregistrat scorul rundei

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 31 Oct. 2020, 18:10 Actualizat: 11 Nov. 2020, 21:13 Liga 3
Liga 3, etapa 8, rezultate | Primul pas greșit pentru Steaua, chiar în Ghencea, iar FCSB 2 se apropie. Şoimii Lipova și Progresul Spartac au înregistrat scorul rundei

Nici etapa a 8-a a Ligii 3 nu avea cum să scape fără meciuri amânate din cauza problemelor cu COVID-19, nou coronavirus fiind tot mai întâlnit în fotbalul românesc, inclusiv în campionate superioare, unde regulile sunt mult mai stricte și banii primiți sunt alții.

Momentan, la ora publicării articolului, vineri, înainte de startul jocurilor programate astăzi, nu mai puțin de șapte jocuri au fost amânate și mutate la 10 sau 11 noiembrie din cauza cazurilor pozitive de COVID-19.

Vineri, de la ora 15:00, sunt programate să se desfășoare 13 meciuri din totalul de 50. Sâmbătă, de la ora 15:00, alte 30 de jocuri sunt stabilite să aibă loc.

10 meciuri reprogramate din cauza COVID-19 în etapa a 8-a a Ligii 3

Momentan, din etapa a 8-a a Ligii 3, din cauza problemelor cu COVID-19, meciurile reprogramate pentru luna noiembrie sunt: Viitorul Ianca – CSM Focşani (Seria 2), Dinamo 2 – Metalul Buzău (Seria 4), AFC Astra 2 – KSE Târgu Secuiesc, Olimpic Cetate Râşnov – AFC Odorheiu Secuiesc (ambele din Seria 5), Academica Clinceni 2 – ACSO Filiaşi (Seria 6), Flacăra Horezu – FC Hermannstadt 2 (Seria 7) și CSM Satu Mare – SCM Zalău (Seria 10).

UPDATE 1: Și meciul CSM Jiul Petroşani – Gilortul Târgu Cărbuneşti, din Seria 7, a fost amânat de sâmbătă pentru 11 noiembrie.

UPDATE 2: Alte două partide programate inițial pentru ziua de sâmbătă nu s-au mai desfășurat din cauza problemelor cu COVID-19 și au fost amânate pentru 11 noiembrie, de la ora 11:00. Este vorba despre Gloria Albeşti – Mostiştea Ulmu, din Seria 3, și Progresul Pecica – Crişul Chişineu Criş, din Seria 8.

Liderii celor zece serii înaintea desfășurării etapei 8

Liderii celor zece serii înaintea desfășurării etapei a 8-a a Ligii 3 sunt: Știința Miroslava (Seria 1, 16 puncte), Dacia Unirea Brăila (Seria 2, 15 puncte), CS Afumaţi (Seria 3, 18 puncte), Steaua Bucureşti (Seria 4, 21 puncte), Corona Braşov (Seria 5, 17 puncte), Flacăra Moreni (Seria 6, 15 puncte), Viitorul Șelimbăr (Seria 7, 18 puncte), Crişul Chişineu Criş (Seria 8, 17 puncte), CSO Cugir (Seria 9, 19 puncte) și SCM Zalău (Seria 10, 17 puncte).

Față de începutul rundei trecute, în trei serii s-au schimbat liderii în urma rezultatelor înregistrate weekendul trecut, cât și în restanțele desfășurate la mijlocul acestei săptămâni. Dacia Unirea Brăila a preluat ștacheta de la SC Oțelul Galați, în Seria 2, Flacăra Moreni a trecut peste Sporting Roșiori în Seria 6, iar Crişul Chişineu Criş i-a luat fața echipei Șoimii Lipova, în Seria a 8-a.

Rezultate ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Meciurile din etapa a 8-a a celor zece serii ale Ligii 3:

Seria 1, etapa 8

sâmbătă, 31 octombrie 2020, ora 15:00
Dante Botoşani – Şomuz Fălticeni 2-0
Georgică Popovici (61), Vlad Codău (71)
Huşana Huşi – Bucovina Rădăuţi 1-2
Adrian Viorică (56) / Mugur Florescu (73), Robert Ciobanu (74)
Bradu Borca – CSM Ceahlăul Piatra Neamţ 1-1
Marius Onofraș (48) / Răzvan Pîntea (84)
Sporting Juniorul Vaslui – Ştiinţa Miroslava 0-6
Vasilică Vlădeanu (7), Alexandru Florean (11, 17), Cosmin Nemțanu (26), Giani Unghianu (35), Robert Asavoaei (84 – penalty)
CSM Paşcani – Foresta Suceava 0-0

Seria 2, etapa 8

sâmbătă, 31 octombrie 2020, ora 15:00
Sporting Lieşti – SC Oţelul Galaţi 0-2
Bogdan Gavrilă (28, 40)
Sportul Chiscani – Dacia Unirea Brăila 0-6
Robert Vâlceanu (19), Patrick Petre (40 – penalty, 71), Marius Cocârlă (52, 74), Valentin Robu (60)
CSM Râmnicu Sărat – CSM Bacău 3-0
Mădălin Socol (10, 49), Florin Cazan (62)
Avântul Valea Mărului – CS Făurei  2-0
Constantin Spînache (5), George Iacob (14)
miercuri, 11 noiembrie 2020, ora 14:00
Viitorul Ianca – CSM Focşani 0-1
Brian Lemac (76 – penalty)

Seria 3, etapa 8

sâmbătă, 31 octombrie 2020, ora 15:00
Recolta Gheorghe Doja – Viitorul Constanţa 2 2-0
Ionuț Cositoru (2), Valentin Toma (83 – penalty)
CSM Olteniţa – CS Afumaţi  2-7
Ionuț Alexa (13, 46) / Ștefan Stîngă (17 – penalty, 63 – penalty), Adrian Popa (21), Claudiu Dragu (39), Robert Buduroi (67), Octavian Nedelcu (90), Bebeto Lupuleț (90+1)
Înainte Modelu – Agricola Borcea 2-4
Alexandru Mitu (43), Ionuț Ene (55) / Daniel Neferu (31), Ionuț Zaina (67, 73), Cosmin Mihai (88)
SC Popeşti Leordeni – Axiopolis Sport Cernavodă 2-2
Vincene Toma (83, 84) / Cătălin Tudorică (80), Cosmin Ionică (90+2)
miercuri, 11 noiembrie 2020, ora 14:00
Gloria Albeşti – Mostiştea Ulmu 0-1
George Dinu (23)

Seria 4, etapa 8

vineri, 30 octombrie 2020, ora 15:00
Concordia Chiajna 2 – Rapid 2  1-2
Alexandru Atomei (13) / Eric Finica (32), Nichifor Georgescu (89)
sâmbătă, 31 octombrie 2020, ora 15:00
FC Voluntari 2 – FCSB 2 1-4
Gabriel Enache (7 – autogol) / Cristian Dumitru (25), Mihai Udrea (47), Adelin Voinescu (49 – autogol), Alexandru Buziuc (69)
Progresul Spartac – CS Baloteşti  7-0
Alexandru Bodea (16, 19, 34), Andrei Grigore (33, 47), Răzvan Milea (23), Dănilă Parfeon (28)
Steaua Bucureşti – CS Tunari 0-0
marți, 10 noiembrie 2020, ora 14:00
Dinamo 2 – Metalul Buzău 2-2
Florin Bejan (64), Andreas Mihaiu (90+3 – penalty) / Alin Iacob (8), Andrei Badea (70)

Seria 5, etapa 8

vineri, 30 octombrie 2020, ora 15:00
Corona Braşov – SR Municipal Braşov 2-1
Iulian Drăgoi (14, 17) / Cenk Firat (19)
Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2 – CSO Plopeni 0-0
sâmbătă, 31 octombrie 2020, ora 15:00
CS Blejoi – Kids Tâmpa Braşov 4-2
Ionuț Ilie (11), Cosmin Munteanu (29, 39 – penalty), Cosmin Lambru (68) / Zoltan Kerekes (10, 22)
marți, 10 noiembrie 2020, ora 14:00
AFC Astra 2 – KSE Târgu Secuiesc 3-0
Ștefan Pădureț (45), George Merloi (49), Dragoș Gheorghe (63)
miercuri, 11 noiembrie 2020, ora 14:00
Olimpic Cetate Râşnov – AFC Odorheiu Secuiesc 0-1
Robert Jakab (45+1)

Seria 6, etapa 8

vineri, 30 octombrie 2020, ora 15:00
Unirea Bascov – Universitatea Craiova 2 2-3
Alexandru Florescu (72), Alin Călin (76) / Andrei Burlacu (6, 84 – penalty), Robert Petre (40)
CSM Alexandria – FC Pucioasa 2-1
Viorel Vâlcică (61), Eduard Sârbu (63) / Eduard Bădoiu (15)
sâmbătă, 31 octombrie 2020, ora 15:00
Sporting Roşiori – Vediţa Coloneşti 2-1
Valentin Neaga (47 – penalty), Ernest Emmanuel (89) / Nicolae Ruţă (24)
Petrolul Potcoava – Flacăra Moreni 2-0
Laurenţiu Vâlcică (44), Mihai Năvodaru (87)
marți, 10 noiembrie 2020, ora 14:00
Academica Clinceni 2 – ACSO Filiaşi 1-3
Ciprian Gliga (52) / Cosmin Calu (29), Sabin Lupu (82), Cătălin Manolache (90)

Seria 7, etapa 8

vineri, 30 octombrie 2020, ora 15:00
Măgura Cisnădie – Viitorul Şelimbăr 0-1
Alexandru Curtean (81 – penalty)
Gaz Metan Mediaş 2 – Viitorul Dăeşti 3-2
Alexandru Socaci (45 – penalty), Robert Țili (47), Tudor Oltean (89) / Florian Pîrvu (10 – penalty), Ciprian Talpoș (37)
CSM Deva – Minerul Costeşti  3-0
Giani Stere (8), Claudiu Ghighilicea (78, 84)
marți, 10 noiembrie 2020, ora 14:00
Flacăra Horezu – FC Hermannstadt 2 8-0
Cristian Munteanu (1, 90 – penalty), Andrei Băcilă (15 – autogol), Radu Dobrescu (45), Raul Nistor (47, 58), Răzvan Dinu (68), Cătălin Grosu (75)
miercuri, 11 noiembrie 2020, ora 14:00
CSM Jiul Petroşani – Gilortul Târgu Cărbuneşti 2-1
Bogdan Cuibari (59), Laurențiu Mazilu (79) / Constantin Roncea (52)

Seria 8, etapa 8

vineri, 30 octombrie 2020, ora 15:00
ACS Poli Timişoara – Gloria Lunca Teuz Cermei 2-1
Claudiu Matiș (37 – penalty, 89) / Luca Bodri (32)
Şoimii Lipova – Fortuna Becicherecu Mic 7-0
Vlad Filimon (21), Marcel Bercu (23, 27), Claudiu Codoban (55), David Ciubăncan (79, 90+1), Abel Popa (88)
CSC Dumbrăviţa – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 0-1
Samuel Costea (15)
sâmbătă, 31 octombrie 2020, ora 15:00
Avântul Periam – Progresul Ezeriş 1-1
Rareș Blaga (90+2) / Sergiu Rimovecz (5)
miercuri, 11 noiembrie 2020, ora 14:00
Progresul Pecica – Crişul Chişineu Criş 1-1
Dan Puie (23) / Alin Pavel (27 – penalty)

Seria 9, etapa 8

vineri, 30 octombrie 2020, ora 15:00
Unirea Dej – CSO Cugir 1-0
Florin Blaj (35)
AFC Unirea 1924 – Sticla Arieşul Turda 2-1
Marian Guț (8), Daniel Lupșan (49) / Sebastian Salcău (42 – penaly)
sâmbătă, 31 octombrie 2020, ora 15:00
Sănătatea Cluj – CS Hunedoara 2-1
Andrei Ceaca (39), Raul Ciupe (45 – penalty) / Flavius Iacob (28)
Unirea Ungheni – Industria Galda 2-0
Victor Caliani (48), Raul Pogăcecean (90+3)
CS Ocna Mureş – Avântul Reghin 1-4
Florin Socaci (87) / Ovidiu Covaciu (19 – penalty, 90+3), Nimrod Baki (36), Vlad Bujor (83)

Seria 10, etapa 8

sâmbătă, 31 octombrie 2020, ora 15:00
CSC Sânmartin – Unu Fotbal Club Gloria  0-1
Sandu Bococi (43)
Sportul Şimleu Silvaniei – Minaur Baia Mare 0-0
Progresul Şomcuta Mare – Luceafărul Oradea 4-2
Pavel Nemeș (17 – penalty), Cătălin Răduneață (63, 66), Sergiu David (83) / Alexandru Jurcuț (9, 35)
CA Oradea – Someşul Dej 1-0
Alex Lezeu (24)
miercuri, 11 noiembrie 2020, ora 14:00
CSM Satu Mare – SCM Zalău 3-3
Schwarzkopf Istvan (30), Zsiga Ervin (55 – penalty), Luca Tincău (60) / Florin Istrate (1), Alin Mutu (45+1), Raul Stanciu (48)

Rezultate ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

 

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 31 Oct. 2020, 18:10 Actualizat: 11 Nov. 2020, 21:13 Liga 3
Pe aceeași temă