Liga 3, etapa 12, rezultate | Steaua învinge Progresul Spartac, CS Afumați pierde acasă cu Ulmu. Oțelul preia șefia după înfrângerea Brăilei. Scorul rundei l-a înregistrat Crișul

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 20 Mar. 2021, 19:14 Actualizat: 22 Mar. 2021, 16:38 Liga 3
Liga 3, etapa 12, rezultate | Steaua învinge Progresul Spartac, CS Afumați pierde acasă cu Ulmu. Oțelul preia șefia după înfrângerea Brăilei. Scorul rundei l-a înregistrat Crișul

A doua etapă a Ligii 3 programată în 2021, a 12-a a sezonului 2020/2021, debutează astăzi, 19 martie, și se încheie mâine, fără ca vreun joc să fie amânat din cauza problemelor cu COVID-19. Asta după ce runda trecută am avut parte de un meci reprogramat, oricum mult mai puțin față de cum se întâmpla anul trecut.

Runda a 12-a are programate pentru astăzi, de la ora 15:00, 13 meciuri din totalul de 50. O alta, SR Braşov – CSO Plopeni, se joacă sâmbătă, de la ora 14:00, în timp ce restul partidelor au loc tot sâmbătă, de la ora oficială de desfășurare din această lună martie, 15:00.

Liderii celor zece serii înaintea desfășurării etapei 12

Înainte desfășurării etapei a 12-a a Ligii 3, liderii celor zece serii după disputarea a 11 runde sunt: Bucovina Rădăuţi (Seria 1, 25 puncte), Dacia Unirea Brăila (Seria 2, 25 puncte), CS Afumaţi (Seria 3, 31 puncte), Steaua Bucureşti (Seria 4, 27 puncte), Corona Braşov (Seria 5, 29 puncte), ACSO Filiași (Seria 6, 22 puncte), Viitorul Șelimbăr (Seria 7, 31 puncte), Crişul Chişineu Criş (Seria 8, 27 puncte), Unirea Dej (Seria 9, 28 puncte) și SCM Zalău (Seria 10, 24 puncte).

Față de runda trecută, doar în Seria 1 s-a schimbat liderul. Știința Miroslava a căzut pe locul 2, pe prima treaptă urcând Bucovina Rădăuți.

Rezultate ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11

Meciurile din etapa a 12-a a celor zece serii ale Ligii 3:

SERIA 1, etapa 12

sâmbătă, 20 martie 2021, ora 15:00
Dante Botoşani – Bradu Borca  2-0
Cornel Căinari (45 – penalty), Andrei Merticaru (70)
Huşana Huşi – Sporting Juniorul Vaslui  0-1
Auraș June (80)
Şomuz Fălticeni – CSM Paşcani  2-1
Franck Tchassen (1), Marco Enciu (13) / Gabriel Ungureanu (39)
Bucovina Rădăuţi – Foresta Suceava  1-1
Alin Florescu (90) / Robert Martin (10)
CSM Ceahlăul Piatra Neamţ – Ştiinţa Miroslava 1-0
Răzvan Pîntea (20 – penalty)

CLASAMENTUL SERIEI 1

Seria 2, etapa 12

vineri, 19 martie 2021, ora 15:00
Dacia Unirea Brăila – CSM Focşani 1-3
Andrei Paliu (39) / Andu Moisi (18, 31), Sergiu Negruț (85 – penalty)
sâmbătă, 20 martie 2021, ora 15:00
Sporting Lieşti – CSM Râmnicu Sărat  5-0
Ionuț Iancu (26), Dragoș Voicu (32 – penalty), Adrian Grigoraș (60, 71), Dragoș Mucuță (87)
Sportul Chiscani – Avântul Valea Mărului   0-2
Cosmin Partenie (63, 78)
SC Oţelul Galaţi – Viitorul Ianca 3-1
Georgian Păun (58), George Cîrjan (69, 82) / Laurențiu Iorga (90)
CSM Bacău – CS Făurei 3-0
Norbert Antal (15), Alin Priboi (36, 55)

CLASAMENTUL SERIEI 2

Seria 3, etapa 12

sâmbătă, 20 martie 2021, ora 15:00
Recolta Gheorghe Doja – Înainte Modelu 1-1
Ionuț Alexe (76) / Claudiu Anea (27)
CSM Olteniţa – SC Popeşti Leordeni 1-1
… (90+4) / Cristian Onțel (40 – penalty)
Viitorul Constanţa 2 – Gloria Albeşti  3-1
Andrei Vîlea (2), Robert Mustacă (23, 45) / Vasile Carabuz (60)
CS Afumaţi – Mostiştea Ulmu  0-2
Șaron Chirică (43), Iulian Ilie (84)
Agricola Borcea – Axiopolis Sport Cernavodă 2-4
Alin Robu (83), Daniel Gață (87) / Marius Tudorică (5), Alexandru Moise (52), Liviu Gheorghe (53), Gheorghe Andreescu (88)

CLASAMENTUL SERIEI 3

Seria 4, etapa 12

vineri, 19 martie 2021, ora 15:00
FCSB 2 – Concordia Chiajna 2 6-0
Gabriel Simion (34), Alexandru Buziuc (41), Laurențiu Ardelean (44, 67), Alexandru Stan (48), Antonio Dănilă (72)
CS Baloteşti – Rapid 2  0-4
Alexandru Despa (6), Nichifor Georgescu (9), Andrei Ioniță (74), Vlad Ghineț (76)
sâmbătă, 20 martie 2021, ora 15:00
FC Voluntari 2 – Dinamo 2 3-3
John Anderson (43), Adrian Dorobanțu (56), Adelin Voinescu (87) / Alexandru Chilili (2 – autogol), Valentin Borcea (9, 66)
Progresul Spartac – Steaua Bucureşti 0-2
Mădălin Mihăescu (25), Dragoș Huiban (57)
Metalul Buzău – CS Tunari 0-1
Valentin Ghenovici (78)

CLASAMENTUL SERIEI 4

Seria 5, etapa 12

vineri, 19 martie 2021, ora 15:00
AFC Astra 2 – Corona Braşov  0-1
Radu Linguraru (67)
sâmbătă, 20 martie 2021, ora 14:00
SR Municipal Braşov – CSO Plopeni 2-1
Robert Elek (3, 71) / Cătălin Vlad (45 – penalty)
sâmbătă, 20 martie 2021, ora 15:00
CS Blejoi – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2 1-2
Dumitru Munteanu (62 – penalty) / Kristel Pal (41), Andrei Dumiter (88)
KSE Târgu Secuiesc – Olimpic Cetate Râşnov  1-4
Szilard Kanyo (88) / Alin Babei (40, 90), Andrei Lascu (75), Cătălin Dinu (80)
Kids Tâmpa Braşov – AFC Odorheiu Secuiesc
– Meciul a fost reprogramat pentru a doua zi, de la ora 15:00, din cauza imposibilității desfășurării partidei. În ultimele zile a nins abundent la Brașov, iar stratul de zăpadă căzut pe gazonul stadionului ICIM este unul considerabil, gazdele nereușind în timp util să-l dea la o parte. Sunt șanse ca jocul să nu se poată disputa nici sâmbătă, iar rezultatul să fie decis de Comisia de Disciplină și Etică a FRF.
– Meciul nu s-a putut disputa nici a doua zi, astfel că va fi decis de Comisia de Disciplină și Etică a FRF cel mai probabil cu victorie la ”masa verde” pentru AFC Odorheiu Secuiesc.

CLASAMENTUL SERIEI 5

Seria 6, etapa 12

vineri, 19 martie 2021, ora 15:00
Unirea Bascov – Academica Clinceni 2  2-0
Alin Călin (55, 75 – penalty)
Vediţa Coloneşti – FC Pucioasa   1-0

Marian Sanda (45+1)
sâmbătă, 20 martie 2021, ora 15:00
Sporting Roşiori – Petrolul Potcoava  1-0
Liviu Godin (86)
Universitatea Craiova 2 – CSM Alexandria 2-3
Andrei Burlacu (16), Raul Hreniuc (43) / Cosmin Neagu (51 – penalty), Laurenţiu Popescu (64 – autogol), Mihai Chiriac (73)
ACSO Filiaşi – Flacăra Moreni  2-1
Alexandru Duriţă (9), Cătălin Manolache (13) / Andrei Iliescu (64)

CLASAMENTUL SERIEI 6

Seria 7, etapa 12

vineri, 19 martie 2021, ora 15:00
Viitorul Şelimbăr – Viitorul Dăeşti 2-0
Daniel Tătar (72), Robert Moga (75)
sâmbătă, 20 martie 2021, ora 15:00
Flacăra Horezu – Măgura Cisnădie  0-3
Florin Stelea (24, 89), Obananay Kenneth (28)
CSM Jiul Petroşani – Gaz Metan Mediaş 2 0-0
Gilortul Târgu Cărbuneşti – Minerul Costeşti 1-0
Bogdan Dănăricu (48)
FC Hermannstadt 2 – CSM Deva 1-1
A fost amânat pentru mâine, de la ora 15:00, din cauza imposibilității desfășurării jocului după zăpada căzută în ultimele zile.
Adrian Șulea (45) / Ionuț Ianc (30)

CLASAMENTUL SERIEI 7

Seria 8, etapa 12

vineri, 19 martie 2021, ora 15:00
ACS Poli Timişoara – Şoimii Lipova 0-1
Vlad Filimon (36)
Fortuna Becicherecu Mic – Crişul Chişineu Criş 0-8
Gelu Velici (6, 14, 61), Andrei Haloș (35), Adrian Suslak (41 – penalty), Sebastian Budur (73, 84), Ionuț Busuioc (88)
sâmbătă, 20 martie 2021, ora 15:00
Avântul Periam – Progresul Pecica  1-2
Răzvan Trandu (8) / Alexandru Capătă (17, 30)
Gloria Lunca Teuz Cermei – CSC Dumbrăviţa 2-3
Rafael Iuga (35), Alexandru Sabău (69) / Andrei Făgărășanu (42 – penalty, 61), Bogdan David (64)
Progresul Ezeriş – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 0-2
Mahadi Kayondo (82, 86)

CLASAMENTUL SERIEI 8

Seria 9, etapa 12

vineri, 19 martie 2021, ora 15:00
Unirea Dej – AFC Unirea 1924 3-1
Angelo Cocian (10), Ionuț Rus (58), Andrei Pop (63 – penalty) / Adrian Adam (16)
Sticla Arieşul Turda – Industria Galda 3-1
Florin Dan (21, 56 – penalty), Cătălin Suciu (88 – autogol) / Cristian Bălaș (42)
sâmbătă, 20 martie 2021, ora 15:00
Sănătatea Cluj – Unirea Ungheni 1-4
Cosmin Tilincă (61) / Raul Vidrășan (64 – penalty), Roberto Rotaru (66, 78), Laurențiu Moț (71 – penalty)
CSO Cugir – CS Ocna Mureş 2-0
Marius Lupu (65), Adrian Angeru (77 – autogol)
CS Hunedoara – Avântul Reghin 1-0
Erwin Bloj (19)

CLASAMENTUL SERIEI 9

Seria 10, etapa 12

sâmbătă, 20 martie 2021, ora 15:00
CSC Sânmartin – CSM Satu Mare 2-2
Darius Sfârlea (62), Alexandru Sorian (67 – penalty) / Kevin Barth (84), Mark Nyeki (90)
Sportul Şimleu Silvaniei – Progresul Şomcuta Mare 2-1
Gabriel Caba (65), Adelin Neaga (87) / Lorand Lang (61)
Unu Fotbal Club Gloria – CA Oradea 1-1
Rareș Bălan (4) / Alex Lezeu (46)
Minaur Baia Mare – Someşul Dej 3-2
Bogdan Melinte (55, 73), Paul Nistor (83) / Alexandru Creciunesc (14), Ștefan Visic (44 – penalty)
SCM Zalău – Luceafărul Oradea 1-0
Mihai Petra (67)

CLASAMENTUL SERIEI 10

Rezultate ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 20 Mar. 2021, 19:14 Actualizat: 22 Mar. 2021, 16:38 Liga 3
Pe aceeași temă