Liga 3, etapa 16, rezultate | FCSB 2, Măgura Cisnădie, Crişul Chişineu Criş, Şoimii Lipova și Minaur Baia Mare au obținut și ele calificarea matematică la barajul de promovare. Oțelul, Filiași și Zalău pierd și ratează această șansă

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 17 Apr. 2021, 20:19 Actualizat: 18 Apr. 2021, 08:19 Liga 3
Liga 3, etapa 16, rezultate | FCSB 2, Măgura Cisnădie, Crişul Chişineu Criş, Şoimii Lipova și Minaur Baia Mare au obținut și ele calificarea matematică la barajul de promovare. Oțelul, Filiași și Zalău pierd și ratează această șansă
  • În urma rezultatelor meciurilor de vineri din etapa a 16-a a Ligii 3, echipele FCSB 2 (Seria 4), Măgura Cisnădie (Seria 7), Crişul Chişineu Criş și Şoimii Lipova (ambele din Seria 8) au obținut matematic calificarea la primul baraj de promovare în Liga 2.
  • După desfășurarea meciurilor de sâmbătă din etapa a 16-a a Ligii 3, Minaur Baia Mare (Seria 10) a obținut și ea calificarea matematică la primul baraj de promovare în Liga 2. SC Oțelul Galați (Seria 2), ACSO Filiaşi (Seria 6) și SCM Zalău (Seria 10) au pierdut în această rundă și au ratat șansa de a obține și ele calificarea la baraj.
  • Acestea li se alătură cluburilor CS Afumați (Seria 3), Corona Brașov (Seria 5) și Viitorul Șelimbăr (Seria 7), care au obținut aceeași performanță în urma rezultatelor din etapa a 14-a, cât și echipelor Mostiștea Ulmu (Seria 3), Steaua București (Seria 4), Unirea Dej și CSO Cugir (ambele din Seria 9), care au obținut matematic calificarea la primul baraj de promovare în urma rezultatelor din etapa a 15-a.
  • Mai mult, Corona Brașov și Viitorul Șelimbăr sunt primele două campioane din Liga 3, după ce și-au asigurat matematic locul 1 în seria din care fac parte, tot la finalul etapei a 14-a.

Trei etape au mai rămas până la finalul sezonului regular al Ligii 3, ediția 2020/2021, iar dintre cele 20 de echipe care vor merge la primul baraj de promovare în Liga 2 sunt cunoscute șapte.

CS Afumați (Seria 3), Corona Brașov (Seria 5) și Viitorul Șelimbăr (Seria 7) au reușit matematic acest lucru la finalul etapei a 14-a și au fost urmate de Mostiștea Ulmu (Seria 3), Steaua București (Seria 4), Unirea Dej și CSO Cugir (ambele din Seria 9), după rezultate din etapa a 15-a. Mai mult, Corona Brașov și Viitorul Șelimbăr și-au adjudecat în același timp și titlul de campioană în Seria 5, respectiv 7.

Antepenultima etapă a sezonului, runda a 16-a, începe de vineri, astăzi, de la ora 17:00, cu 16 meciuri din total de 50, și se încheie sâmbătă. Majoritatea jocurilor de sâmbătă încep la ora 17:00, 29 la număr, însă sunt și echipe care au început să își organizeze partidele de acasă când vor mușchii lor.

Avântul Valea Mărului – CSM Focşani și KSE Târgu Secuiesc – Kids Tâmpa Braşov au loc de la ora 14:00, Înainte Modelu – Axiopolis Sport Cernavodă și Viitorul Constanţa 2 – CS Afumaţi se joacă de la 15:00, iar Universitatea Craiova 2 – Vediţa Coloneşti începe de la ora 16:00.

Nu mai retrogradează direct nimeni din Liga 3, după ce FRF a schimbat sistemul competițional cu patru etape înainte de finalul sezonului

Reamintim că înainte de etapa a 15-a, Federația Română de Fotbal a decis să modifice sistemul competițional din acest sezon, cu patru runde înainte de final.

Schimbarea vine în sprijinul ultimelor clasate, care nu vor mai retrograda direct, ci vor merge la un posibil baraj cu echipe de Liga 4 câștigătoare a unui prim baraj. Posibil, deoarece regulile date de FRF AJF-urilor, să organizeze un campionat într-o lună de zile, sunt complicat de îndeplinit de majoritate.

Astfel, ultimele clasate din Liga 3 (ocupantele locurilor 9 și 10 din cele 10 serii) sunt și mai relaxate acum, aflându-se, foarte probabil, într-un campionat din care nu se retrograda nici în acest sezon. Ori vor fi puține echipe care vor pica.

Două campioane matematic și alte cinci echipe calificate deja la baraj

Înainte desfășurării etapei a 16-a a Ligii 3 cunoaștem deja primele două campioane ale acestui sezon. După rezultatele din etapa a 14-a, Corona Brașov și-a asigurat matematic locul 1 în Seria a 5-a, iar Viitorul Șelimbăr pe cel din Seria a 7-a. Totodată, CS Afumați, lider în Seria a 3-a, a obținut matematic calificarea la primul baraj de promovare în Liga 3, însă încă nu și locul 1. După rezultatele din etapa a 15-a, echipele Mostiștea Ulmu (Seria 3), Steaua București (Seria 4), Unirea Dej și CSO Cugir (ambele din Seria 9) s-au calificat și ele matematic la baraj.

Liderii celor zece serii după disputarea a 15 runde sunt: Foresta Suceava (Seria 1, 30 puncte), SC Oțelul Galați (Seria 2, 35 puncte), CS Afumaţi (Seria 3, 38 puncte), Steaua Bucureşti (Seria 4, 39 puncte), Corona Braşov (Seria 5, 39 puncte), ACSO Filiași (Seria 6, 32 puncte), Viitorul Șelimbăr (Seria 7, 43 puncte), Crişul Chişineu Criş (Seria 8, 34 puncte), Unirea Dej (Seria 9, 37 puncte) și Minaur Baia Mare (Seria 10, 32 puncte).

Față de runda trecută, există o singură schimbare. În Seria 1, Bucovina Rădăuți a pierdut din nou prima poziție, de această dată în fața celor de la Foresta Suceava. Cele două echipe sunt la egalitate de puncte, însă Foresta are un golaveraj superior.

Alte nouă echipe pot obține calificarea matematică la barajul de promovare la finalul acestei etape

În urma rezultatelor din etapa a 16-a, am putea avea încă nouă echipe calificate matematic la primul baraj de promovare în Liga 3, pe lângă cele șapte amintite deja.

SC Oțelul Galați (Seria 2), FCSB 2 (Seria 4), ACSO Filiaşi (Seria 6), Crişul Chişineu Criş și Șoimii Lipova (ambele din Seria 8) stau la mâna lor pentru a realiza acest obiectiv, în timp ce Dacia Unirea Brăila (Seria 2), Măgura Cisnădie (Seria 7), Minaur Baia Mare și SCM Zalău (ambele din Seria 10) au nevoie și de jocul rezultatelor, pe lângă o victorie obținută de ele.

  • La finalul sezonului regular, primele două clasate din fiecare serie vor merge la barajele de promovare. În funcție de locurile ocupate, cele 20 de echipe clasate pe locurile 1 sau 2 vor fi împerecheate între serii și vor juca în dublă manșă pentru rămânerea în lupta pentru Liga 2. Cele zece învingătoare vor juca din nou între ele, iar ultimele cinci câștigătoare vor promovova.

Rezultate ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15

Meciurile din etapa a 16-a a celor zece serii ale Ligii 3:

SERIA 1, etapa 16

sâmbătă, 17 aprilie 2021, ora 17:00
Dante Botoşani – CSM Paşcani   4-0
Georgica Popovici (11), Robert Grumezescu (20), Vlad Codău (65, 82)
Sporting Juniorul Vaslui – Foresta Suceava  0-1
Robert Martin (14 – penalty)
Bradu Borca – Ştiinţa Miroslava  0-3
Adrian Viorică (40), Eduard Sandu (82 – penalty), Robert Asăvoaei (85)
Huşana Huşi – CSM Ceahlăul Piatra Neamţ  3-1
George Dănăilă (26), Jose Cozma (83), Sergiu Gîrdea (85) / Antonio Agafiței (60)
Şomuz Fălticeni – Bucovina Rădăuţi 1-2
Andrei Săhlean (87) / Ionel Stoian (61 – penalty), Eduard Ciobanu (90+1)

CLASAMENTUL SERIEI 1

Seria 2, etapa 16

sâmbătă, 17 aprilie 2021, ora 14:00
Avântul Valea Mărului – CSM Focşani 0-2
Alexandru Taciuc (22), Răzvan Gorovei (37)
sâmbătă, 17 aprilie 2021, ora 17:00
Sporting Lieşti – Viitorul Ianca  1-1
Emanuel Moldoveanu (81) / Răzvan Băcanu (35)
CSM Râmnicu Sărat – CS Făurei  3-1
Alexandru Drezaliu (22 – autogol), Gheorghe Bârsănel (67 – autogol), Constantinescu Matei (84) / Marius Mocanu (28)
Sportul Chiscani – CSM Bacău   1-3
Valentin Stroe (58) / Răzvan Adăscăliței (45 – penalty), Ștefan Pavel (52), Florin Nicodim (72)
SC Oţelul Galaţi – Dacia Unirea Brăila  1-2
Gabriel Răducanu (14) / Raphael Stănescu (30, 73)

CLASAMENTUL SERIEI 2

Seria 3, etapa 16

vineri, 16 aprilie 2021, ora 17:00
SC Popeşti Leordeni – Mostiştea Ulmu 2-2
Alin Pătrașcu (70 – penalty), Andrei Meluţă (85) / Nicolae Leafu (6), Sorin Tăbăcariu (68)
sâmbătă, 17 aprilie 2021, ora 15:00
Înainte Modelu – Axiopolis Sport Cernavodă 1-2
Codruț Anghel (55) / George Rusu (64), Dragoş Grigore (78)
Viitorul Constanţa 2 – CS Afumaţi 1-1
Ștefan Bodișteanu (23) / Ștefan Vasile (78)
sâmbătă, 17 aprilie 2021, ora 17:00
Recolta Gheorghe Doja – Gloria Albeşti  0-1
Constantin Bumbac (70)
CSM Olteniţa – Agricola Borcea 3-4
Mara (52), Valentin Andrei (57, 75) / Alin Robu (10, 30), Andrei Struțu (12), Simone Dobre (60)

CLASAMENTUL SERIEI 3

Seria 4, etapa 16

vineri, 16 aprilie 2021, ora 17:00
Dinamo 2 – CS Tunari  2-0
Cristian Ionescu (40), Valentin Borcea (86)
FCSB 2 – CS Baloteşti  2-0
Andreas Chirițoiu (20), Gabriel Fulga (82)
sâmbătă, 17 aprilie 2021, ora 17:00
FC Voluntari 2 – Concordia Chiajna 2  4-1
Ionuț Stoica (27), John Anderson Souza Fonseca (33), Claudiu Borțoneanu (39), Vasile Mihai (51) / Robert Ivan (70)
Steaua Bucureşti – Rapid 2   2-0
Emilian Pacionel (81 – penalty), Wallace Alves da Silva (89)
Progresul Spartac – Metalul Buzău 3-0
Matei Andrei (60), Mihai Ion (71), Petruț Vlad (88)

CLASAMENTUL SERIEI 4

Seria 5, etapa 16

vineri, 16 aprilie 2021, ora 17:00
AFC Astra 2 – Olimpic Cetate Râşnov  0-1
Andrei Lascu (90+2)
Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2 – AFC Odorheiu Secuiesc 6-2
Andrei Dumiter (18, 61, 72, 79), George Dragomir (24), Zsombor Veress (78) / Cosmin Turcu (29), Norbert Barta (31)
Corona Braşov – CSO Plopeni  1-0
Iulian Drăgoi (83)
sâmbătă, 17 aprilie 2021, ora 14:00
KSE Târgu Secuiesc – Kids Tâmpa Braşov 1-0
Zsolt Tanko (33)
sâmbătă, 17 aprilie 2021, ora 17:00
CS Blejoi – SR Municipal Braşov 1-4
Cosmin Lambru (63) / Andras Godri (15), Sebastian Iordache (22), Șerban Moraru (38), Firat Cenk (90+4)

CLASAMENTUL SERIEI 5

Seria 6, etapa 16

vineri, 16 aprilie 2021, ora 17:00
Unirea Bascov – CSM Alexandria   2-1
Alexandru Florescu (37), Alin Călin (81) / Cosmin Ciocoteală (7)
Academica Clinceni 2 – Flacăra Moreni  2-1
Robert Jerdea (67), Raul Dobre (72) / Dragoș Cernea (40)
sâmbătă, 17 aprilie 2021, ora 16:00
Universitatea Craiova 2 – Vediţa Coloneşti 0-2
Robert Stancu (55), Robert Dalu (70)
sâmbătă, 17 aprilie 2021, ora 17:00
Petrolul Potcoava – FC Pucioasa  0-1
Richard Țilică (7)
Sporting Roşiori – ACSO Filiaşi  3-2
Iulian Urâtu (14), Tiberiu Calofir (65), Alin Bugeanu (90) / Alexandru Fotescu (17), Daniel Mărgărit (73)

CLASAMENTUL SERIEI 6

Seria 7, etapa 16

vineri, 16 aprilie 2021, ora 17:00
Gaz Metan Mediaş 2 – Minerul Costeşti  1-1
Gabriel Valentin Plumbuitu (20) / Marius Vlad (63)
Măgura Cisnădie – Viitorul Dăeşti   4-2
Andrei Stoia (31), Ionuț Bărculeț (39), Florin Stelea (74 – penalty), Alexandru Luca (90+1) / Georgescu Radu (28), George Neacșu (84)
AFC Hermannstadt 2 – Gilortul Târgu Cărbuneşti 3-1
Tudor Stoian (17), Călin Popescu (19), Andrei Ster (81) / Bogdan Dănăricu (68)
sâmbătă, 17 aprilie 2021, ora 17:00
Flacăra Horezu – CSM Deva  3-3
Alin Pencea (23 – penalty), Radu Dobrescu (57), Ionuț Moldovan (89) / Bruno Vasiu (2, 48), Andrei Sulea (58)
CSM Jiul Petroşani – Viitorul Şelimbăr  0-1
Robert Moga (72)

CLASAMENTUL SERIEI 7

Seria 8, etapa 16

vineri, 16 aprilie 2021, ora 17:00
ACS Poli Timişoara – CSC Dumbrăviţa 0-2
Andrei Mura (48, 90+3)
Şoimii Lipova – Crişul Chişineu Criş  1-1
Kevin Trabalka (57) / Sebastian Susan (21)
sâmbătă, 17 aprilie 2021, ora 17:00
Progresul Pecica – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii  1-0
Alexandru Capătă (37)
Avântul Periam – Fortuna Becicherecu Mic   4-1
Giani Mihoc (25), Flavius Tulcan (35), Răzvan Trandu (60), Flavius Tulcan (70) / David Periat (53)
Gloria Lunca Teuz Cermei – Progresul Ezeriş 1-2
Alexandru Sabău (3 – penalty) / Ioan Drăgoi (45+2), Alexandru Giurică (74)

CLASAMENTUL SERIEI 8

Seria 9, etapa 16

vineri, 16 aprilie 2021, ora 17:00
Unirea Dej – CS Ocna Mureş  3-1
Sebastian Serediuc (39), Cristian Chira (41), Alexandru Blaj (54) / Alecu Cioară (23)
Unirea Ungheni – Avântul Reghin  1-2
Paul Aldea (25) / Vlad Bujor (30), Adrian Murar (87)
AFC Unirea 1924 – Industria Galda  0-0
sâmbătă, 17 aprilie 2021, ora 17:00
Sănătatea Cluj – Sticla Arieşul Turda 3-3
Raul Ciupe (18 – penalty), Alexandru Oltean (38), Andrei Ceaca (53) / Florin Dan (31 – penalty, 76), Marius Ionescu (85)
CSO Cugir – CS Hunedoara  0-1
Robert Cristian (26 – penalty)

CLASAMENTUL SERIEI 9

Seria 10, etapa 16

sâmbătă, 17 aprilie 2021, ora 17:00
CSC Sânmartin – CA Oradea  1-0
Alexandru Sorian (90+1 – penalty)
Progresul Şomcuta Mare – Someşul Dej   0-0
CSM Satu Mare – Luceafărul Oradea  5-0
Vasile Chitaș (15, 27), Jeremy Bonyaa (35 – autogol), Cătălin Cădar (68), Rareș Nyilvan (89)
Sportul Şimleu Silvaniei – SCM Zalău  1-0
Gueye Mansour (32)
Unu Fotbal Club Gloria – Minaur Baia Mare  0-0

CLASAMENTUL SERIEI 10

Rezultate ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15

 

 

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 17 Apr. 2021, 20:19 Actualizat: 18 Apr. 2021, 08:19 Liga 3
Pe aceeași temă