Liga 3, etapa 10, rezultate și marcatori | Steaua câștigă la pas la Balotești, Foresta urcă pe locul 1 după ce trece de Miroslava. ACS Poli a obținut scorul ultimei runde din 2020, iar Viitorul Șelimbăr a pierdut primele puncte în acest sezon

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 14 Nov. 2020, 17:52 Actualizat: 22 Nov. 2020, 18:30 Liga 3
Liga 3, etapa 10, rezultate și marcatori | Steaua câștigă la pas la Balotești, Foresta urcă pe locul 1 după ce trece de Miroslava. ACS Poli a obținut scorul ultimei runde din 2020, iar Viitorul Șelimbăr a pierdut primele puncte în acest sezon

Campionatul Liga 3, ediția 2020/2021, mai are programată o etapă în acest an, apoi urmând să intre în pauza de iarnă. În acest weekend se desfășoară etapa a 10-a, prima a returului.

Vineri și sâmbătă se desfășoară majoritatea meciurilor rundei a 10-a a Ligii 3. Alte trei partide vor avea loc la data de 21 sau 22 noiembrie, fiindcă și această etapă are parte de jocuri amânate din cauza problemelor generate de COVID-19.

  • Etapa a 11-a, a doua a returului, este programată să aibă loc la 13 martie 2021. Ulterior, după încheierea sezonului regular au loc două serii de baraje pentru a se decide promovatele.

Vineri, de la ora 14:00, ora de desfășurare a meciurilor din Liga 3 din luna noiembrie, sunt programate să se dispute doar 11 meciuri din totalul de 50. Sâmbătă, de la ora 14:00, alte 36 de jocuri sunt stabilite să aibă loc.

8 meciuri amânate în etapa a 10-a a Ligii 3

Momentan, până la ora publicării articolului, vineri, doar trei jocuri, spre deosebire de ultimele etape, au fost amânate și reprogramate pentru weekendul următor, la 21, respectiv 22 noiembrie, din cauza cazurilor pozitive de COVID-19.

Aceste partide sunt: Unirea Bascov – Sporting Roşiori, Vediţa Coloneşti – Petrolul Potcoava (ambele din Seria 6) și Unu Fotbal Club Gloria – CSM Satu Mare (Seria 10).

UPDATE: CSM Ceahlăul Piatra Neamţ – CSM Paşcani (Seria 1), Recolta Gheorghe Doja – CSM Olteniţa (Seria 3), Industria Galda – Avântul Reghin (Seria 9), CSC Sânmartin – Sportul Şimleu Silvaniei și SCM Zalău – CA Oradea (ambele din Seria 10) au fost și ele amânate între timp, pentru data de 22 noiembrie.

Încă 11 jocuri rămase restante din etapa 9-a a Ligii 3

În această săptămână, marți și miercuri,  s-au desfășurat 11 meciuri restante și, astfel, au fost încheiate etapele 7, respectiv 8.

Din acest tur de campionat al Ligii 3, din ultima etapă, a 9-a, au rămas restante nu mai puțin de 11 partide, care vor avea loc la mijlocul săptămânii următoare.

Aceste jocuri sunt: CSM Ceahlăul Piatra Neamţ – Sporting Juniorul Vaslui, Ştiinţa Miroslava – CSM Paşcani (ambele din Seria 1), Viitorul Constanţa 2 – CSM Olteniţa (Seria 3), AFC Odorheiu Secuiesc – AFC Astra 2 (Seria 5), ACSO Filiaşi – Petrolul Potcoava, Universitatea Craiova 2 – Sporting Roşiori (ambele din Seria 6), Fortuna Becicherecu Mic – Progresul Pecica (Seria 8), Industria Galda – CS Ocna Mureş, CSO Cugir – Sănătatea Cluj (ambele din Seria 9), Unu Fotbal Club Gloria – Sportul Şimleu Silvaniei și Luceafărul Oradea – CA Oradea (ambele din Seria 10).

Liderii celor zece serii înaintea desfășurării etapei 10

Liderii celor zece serii înaintea desfășurării etapei a 10-a a Ligii 3 sunt: Știința Miroslava (Seria 1, 19 puncte), Dacia Unirea Brăila (Seria 2, 19 puncte), CS Afumaţi (Seria 3, 25 puncte), Steaua Bucureşti (Seria 4, 23 puncte), Corona Braşov (Seria 5, 23 puncte), ACSO Filiași (Seria 6, 18 puncte), Viitorul Șelimbăr (Seria 7, 27 puncte), Crişul Chişineu Criş (Seria 8, 21 puncte), Unirea Dej (Seria 9, 24 puncte) și SCM Zalău (Seria 10, 21 puncte).

Față de începutul rundei trecute, în trei serii s-au schimbat liderii în urma rezultatelor înregistrate weekendul trecut, dar și după restanțele desfășurate la mijlocul acestei săptămâni. Sporting Roșiori a pierdut din nou șefia în Seria 6, de această dată în fața celor de la ACSO Filiași, iar Șoimii Lipova a căzut din nou pe locul 2 în Seria 8, fiind egalată și depășită la golaveraj de Crişul Chişineu Criş. În Seria a 10-a, noul lider este SCM Zalău, care a depășit CSO Cugir, situata pe prima poziție în majoritatea timpului în tur. În rest, în celelalte șapte serii, liderii și-au păstrat pozițiile.

Rezultate ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

Meciurile din etapa a 10-a a celor zece serii ale Ligii 3:

SERIA 1, etapa 10

sâmbătă, 14 noiembrie 2020, ora 14:00
Dante Botoşani – Huşana Huşi 0-2
Sergiu Gîrdea (5), Petru Agrigoroaei (89 – penalty)
Şomuz Fălticeni – Bradu Borca 3-1
Christ Afalna (11, 14), Cătălin Tutuță (16) / Mădălin Crengăniș (29)
Bucovina Rădăuţi – Sporting Juniorul Vaslui 2-0
Robert Ciobanu (57, 69)
Ştiinţa Miroslava – Foresta Suceava 0-1
Dudu Drugă (30)
duminică, 22 noiembrie, ora 14:00
CSM Ceahlăul Piatra Neamţ – CSM Paşcani 5-0
Marius Matei (22), Andrei Mateiciuc (33), Vlăduț Andreș (54, 62), Robert Vasile (84)

Seria 2, etapa 10

vineri, 13 noiembrie 2020, ora 14:00
Dacia Unirea Brăila – Avântul Valea Mărului 4-0
Gabby Batchabi (47), Marius Cocîrlă (56), Patrick Petre (85), Valentin Robu (88)
sâmbătă, 14 noiembrie 2020, ora 14:00
Sporting Lieşti – Sportul Chiscani 3-0
Andrei Mihu (18 – penalty), George Dănăilă (31, 67)
SC Oţelul Galaţi – CSM Râmnicu Sărat 3-1
Bogdan Gavrilă (35, 50), Gabriel Răducan (58) / Andrei Cîmpeanu (79)
CSM Bacău – Viitorul Ianca 0-2
Laurențiu Iorga (25 – penalty), Alin Radu (32)
CS Făurei – CSM Focşani 1-1
Valentin Lungoci (85) / Răzvan Gorovei (64)

Seria 3, etapa 10

vineri, 13 noiembrie 2020, ora 14:00
Viitorul Constanţa 2 – Înainte Modelu 1-0
Robert Mustacă (84)
sâmbătă, 14 noiembrie 2020, ora 14:00
CS Afumaţi – SC Popeşti Leordeni 1-0
Marian Ghiță (36)
Agricola Borcea – Gloria Albeşti 2-0
Alexandru Mihai (50), Laurențiu Marin (80 – penalty)
Axiopolis Sport Cernavodă – Mostiştea Ulmu 0-0
duminică, 22 noiembrie, ora 14:00
Recolta Gheorghe Doja – CSM Olteniţa  4-1
Valentin Toma (10 – penalty), Ovidiu Stroe (68), George Cositoru (82), IonelZaharia (90) / Răzvan Udrea (55)

Seria 4, etapa 10

vineri, 13 noiembrie 2020, ora 14:00
FCSB 2 – Dinamo 2  2-1
Alexandru Buziuc (66 – penalty), Ciprian Timiș (88) / Andreas Mihaiu (85 – penalty)
CS Baloteşti – Steaua Bucureşti 1-5
Alexandru Iordan (54 – penalty) / Remus Chipirliu (11), Rareș Enceanu (26, 38, 84), George Călințaru (86)
sâmbătă, 14 noiembrie 2020, ora 14:00
FC Voluntari 2 – Progresul Spartac 0-1
Mihai Ion (59)
Metalul Buzău – Concordia Chiajna 2 3-0
Alin Iacob (33, 61), Cătălin Bardaș (39)
CS Tunari – Rapid 2 1-0
Elijah Seymour (46)

Seria 5, etapa 10

vineri, 13 noiembrie 2020, ora 14:00
AFC Astra 2 – CS Blejoi 0-2
Claudiu Stoica (2), Ștefan Ghinea (90+5)
Kids Tâmpa Braşov – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2  0-1
Lorand Fulop (24)
sâmbătă, 14 noiembrie 2020, ora 14:00
KSE Târgu Secuiesc – Corona Braşov 1-3
Zsolt Zsombori (10) / Alin Damian (17), Adrian Postolică (48 – autogol), Marian Cristescu (67)
SR Municipal Braşov – Olimpic Cetate Râşnov 3-0
Cenk Firat (12, 73), Horia Popa (36)
CSO Plopeni – AFC Odorheiu Secuiesc 2-0
Cătălin Vlad (23 – penalty), Gabriel Dumitrașcu (54 – penalty)

Seria 6, etapa 10

vineri, 13 noiembrie 2020, ora 14:00
Flacăra Moreni – FC Pucioasa 1-3
Andrei Iliescu (20) / Laurenţiu Blas (26), Narcis Marina (74 – penalty, 89 – penalty)
sâmbătă, 14 noiembrie 2020, ora 14:00

Universitatea Craiova 2 – Academica Clinceni 2 6-1
Alexandru Capac (12), Marian Danciu (42, 54), Robert Petre (63), Alberto Călin (66), Ionuț Mitran (82) / Florian Voicu (88)
ACSO Filiaşi – CSM Alexandria 1-2
Eduard Dina (28 – penalty) / Cosmin Neagu (2), Marius Matei (73)
sâmbătă, 21 noiembrie 2020, ora 14:00
Unirea Bascov – Sporting Roşiori 3-0
Alin Călin (11, 59 – penalty, 61)
Vediţa Coloneşti – Petrolul Potcoava 3-1
Robert Dalu (27, 90, 90+2 – penalty) / Daniel Țurlea (80)

Seria 7, etapa 10

vineri, 13 noiembrie 2020, ora 14:00
Viitorul Şelimbăr – CSM Deva 1-1
Alexandru Neacșa (24 – penalty) / Peter Lehel (90+3)
sâmbătă, 14 noiembrie 2020, ora 14:00
Flacăra Horezu – CSM Jiul Petroşani 3-0
Adrian Popa (17), Cristian Munteanu (45 – penalty), Radu Dobrescu (90)
FC Hermannstadt 2 – Măgura Cisnădie 0-1
Marius Cosovanu (57)
Gilortul Târgu Cărbuneşti – Gaz Metan Mediaş 2 2-1
Daniel Cocină (58, 69) / Raul Hăjmășan (82 – penalty)
Viitorul Dăeşti – Minerul Costeşti 4-1
George Neacșu (28), Lucian Iordache (39 – penalty), Octavian Vasile (71), Ștefan Pașoi (82) / Ionuț Vladu (88 – penalty)

Seria 8, etapa 10

vineri, 13 noiembrie 2020, ora 14:00
ACS Poli Timişoara – Avântul Periam 7-0
Claudiu Matiș (13, 38, 60 – penalty), Dănuț Bilia (26), Mihai Hecsko (45+1, 86), Marius Călin (68)
Fortuna Becicherecu Mic – CSC Dumbrăviţa  1-3
Robert Ehling (60) / Andrei Făgărășanu (23, 81), Andrei Pițuc (90)
sâmbătă, 14 noiembrie 2020, ora 14:00
Gloria Lunca Teuz Cermei – Şoimii Lipova 1-1
Radu Popa (15) / Abel Popa (90+3)
Progresul Ezeriş – Progresul Pecica 0-0
Crişul Chişineu Criş – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 2-1
Sebastian Budur (45, 48) / Cosmin Mancaș (33)

Seria 9, etapa 10

vineri, 13 noiembrie 2020, ora 14:00
Sticla Arieşul Turda – CS Ocna Mureş 4-1
Florin Dan (15, 41, 56), Valentin Lemnaru (83) / Tudor Cristea (89)
sâmbătă, 14 noiembrie 2020, ora 14:00
Unirea Dej – Sănătatea Cluj 3-3
Florin Blaj (6), Ionuț Rus (39), Mihai Kereki (57) / Cosmin Tilincă (8), Dan Matei (55), Andrei Ceaca (65)
CSO Cugir – AFC Unirea 1924 1-0
Marius Lupu (84)
CS Hunedoara – Unirea Ungheni 0-0
duminică, 22 noiembrie, ora 14:00
Industria Galda – Avântul Reghin 1-3
Tegbo Best (14) / Vlad Bujor (22, 86), Ovidiu Covaciu (55 – penalty)

Seria 10, etapa 10

sâmbătă, 14 noiembrie 2020, ora 14:00
Minaur Baia Mare – Progresul Şomcuta Mare 0-2
Mihai Gherghel (1), Marco Petrean (53)
Luceafărul Oradea – Someşul Dej 2-3
Denis Laza (29), Carlos Covaciu (90+1) / Florin Boerean (33), Daniel Brumă (69), Daniel Popa (89)
duminică, 22 noiembrie, ora 14:00
Unu Fotbal Club Gloria – CSM Satu Mare 2-1
Paul Potra (8), Sandu Bococi (34 – penalty) / Gabriel Cădar (55)
CSC Sânmartin – Sportul Şimleu Silvaniei 1-1
Sergiu Pop (66) / Bogdan Ciaca (51)
SCM Zalău – CA Oradea nu s-a disputat
Meciul nu a avut loc nici la reprogramare. Prima dată nu s-a disputat din cauza problemelor cu COVID-19 avute de CA Oradea, 18 la număr, iar a doua oară SCM Zalău nu a primit drept de joc din partea DSP Sălaj pentru doar două cazuri de coronavirus. Conform regulamentului prost făcut de FRF, SCM Zalău va câștiga partida la ”masa verde”, asta cu toate că e la fel de vinovată ca trupa bihoreană pentru nedisputarea jocului. Regulamentul interzice o a doua reprogramare și sancționează echipa din cauza căreia nu s-a jucat prima dată, chiar dacă a doua oară nu se poate disputa meciul din cauza celeilalte echipe.

Rezultate ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

 

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 14 Nov. 2020, 17:52 Actualizat: 22 Nov. 2020, 18:30 Liga 3
Pe aceeași temă