Liga 3, ultima etapă din play-out | Dinamo 2, spulberată în Trivale de Argeș 2! FCSB 2, rezultat surpriză acasă. Turda a retrogradat câștigând cu 7-3. SR Brașov s-a salvat la ultimul joc

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 28 May. 2022, 21:50 Actualizat: 29 May. 2022, 17:04 Liga 3
Liga 3, ultima etapă din play-out | Dinamo 2, spulberată în Trivale de Argeș 2! FCSB 2, rezultat surpriză acasă. Turda a retrogradat câștigând cu 7-3. SR Brașov s-a salvat la ultimul joc

Dacă play-off-ul Ligii 3 s-a încheiat weekendul trecut, între timp primele două clasate din cele zece serii jucând deja manșa tur a fazei semifinale a barajului de promovare în Liga 2, iar celelalte două intrând în vacanță, play-out-ul își va consuma vineri și sâmbătă, 27 și 28 mai 2022, ultima etapă.

Runda a 10-a a play-out-ului Ligii 3 va stabili, cel puțin din punct de vedere sportiv, ultimele șase retrogradate în Liga 4. Celelalte 15 echipe picate matematic în liga inferioară sunt cunoscute deja.

Vineri au loc patru meciuri din totalul de 29. Unul se joacă de la ora 11:30, Campionii FC Argeş 2 – Dinamo 2 (Seria 4), iar trei de la ora 18:00: Flacăra Moreni – Real Bradu, FCSB 2 – Academica Clinceni 2, ambele din Seria 4, și Viitorul Şimian – Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2, din Seria 7. Celelalte 25 de jocuri au loc sâmbătă, de la ora 18:00

Vacanță a luat și Pobeda Star Bisnov, echipă din Seria a 8-a căreia i-a fost rândul să stea în această rundă.

15 echipei au retrogradat deja matematic din acest sezon de Liga 3

Cu o etapă rămasă de disputat din play-out-ul Ligii 3, ediția 2021-2022, ceea ce a mai rămas de clarificat sunt ultimele șase echipe care retrogradează în Liga 4 din totalul de 21.

Echipe care au retrogradat matematic din Liga 3 în acest sezon sunt: CSM Pașcani (Seria 1), Sportul Chiscani, CS Făurei (ambele din Seria 2), CSM Oltenița, CSM Fetești (ambele din Seria 3), Campionii FC Argeș 2, Dinamo 2 (ambele din Seria 4), Kids Tâmpa Brașov (Seria 5), Minerul Costeşti, Flacăra Horezu (ambele din Seria 6), Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2 (Seria 7), Sticla Arieşul Turda, Unirea Alba Iulia (ambele din Seria 9), Luceafărul Oradea și Progresul Şomcuta Mare (ambele din Seria 10).

În lupta pentru evitarea retrogradării au rămas, înainte cu o etapă de finalul play-out-ului, următoarele echipe: CSM Bacău, Ştiinţa Miroslava (Seria 1), SR Brașov, FC Hermannstadt 2 (Seria 5), Aurul Brad, Progresul Ezeriș (Seria 7), Avântul Periam și Frontiera Curtici (Seria 8).

Păreri contrare privind determinarea celui mai slab loc 4 în play-out, care numește ultima retrogradată

Conform regulamentului, retrogradează din Liga 3 ultimele două clasate din play-out-ul fiecărei serii, locurile 5 și 6, împreună cu echipa de pe locul 4 cu cea mai slabă linie de clasament.

Nu este clar în acest moment cum se va decide acest cel mai slab loc 4, deoarece ”Sistemul competitional al Campionatului Național Liga a 3-a, ediția 2021-2022” este de negăsit pe site-ul FRF, iar printre conducătorii cluburilor circulă mai multe variante. Unii susțin că se determină pur și simplu trăgând linie la finalul sezonului și observând numărul de puncte și, în caz de egalitate, golaverajul, în timp ce alții susțin că se determină după ce se scad rezultatele cu echipele aflate sub locul 4, așa cum s-a decis și în sezoanele trecute.

Totuși, acest sistem de campionat pe care s-a desfășurat Liga 3 în acest sezon este unul nou, deci nu la fel ca cele trecute, iar în cazul de față se pune întrebarea dacă se scad rezultatele obținute cu echipele care au terminat pe locul 5, respectiv 6 (excepție face Seria 8) doar din play-out sau și cele din sezonul regular!

Liga2.ro a încercat să obțină un răspuns avizat la această întrebare, însă Departamentul Competiții al FRF nu a dorit să se pronunțe, direcționându-ne către Departamanetul Juridic al FRF, care până la publicarea acestui articol nu a răspuns solicitării. Din acest motiv nu putem spune în acest moment cum va fi determinată cea mai slabă echipă clasată pe locul 4 în cele zece serii de play-out.

În acest moment, clasatele pe locul 4 în cele zece serii au următorul punctaj: Ştiinţa Miroslava (30 puncte, Seria 1), CSM Râmnicu Sărat (34 puncte, Seria 2), Înainte Modelu (34 puncte, Seria 3), Academica Clinceni 2 (27 puncte, Seria 4), FC Hermannstadt 2 (30 puncte, Seria 5), Universitatea Craiova 2 (32 puncte, Seria 6), Progresul Ezeriş (26 puncte, Seria 7), Frontiera Curtici (22 puncte, Seria 8), CS Ocna Mureș (30 puncte, Seria 9) și Sportul Şimleu Silvaniei (37 puncte, Seria 10).

REZULTATE ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 play-off / play-out Liga 3

REZULTATE ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 din sezonul regular al Ligii 3, ediția 2021-2022

Meciuri și rezultate etapa 10 play-out Liga 3:

SERIA 1, etapa 10, play-out

sâmbătă, 28 mai 2022, ora 18:00
CSM Paşcani – Şomuz Fălticeni  1-2
Irinel Pătrașcu (25) / Robert Ciobanu (49), Alexandru Savin (54)
Sporting Juniorul Vaslui – Ştiinţa Miroslava  2-2
Octavian Cracea (73), Valentin Hagiu (90) / Nguala Coletin Tembua (41), Alima Atangana Eric Bertrand (43)
CSM Ceahlăul Piatra Neamţ – CSM Bacău  3-0
Cosmin Nemțanu (51), Sorin Tăbăcariu (69), Pascal Bolu (77)

CLASAMENT SERIA 1 play-off / play-out

SERIA 2, etapa 10, play-out

sâmbătă, 28 mai 2022, ora 18:00
Sportul Chiscani – CSM Râmnicu Sărat  1-3
Iulian Mohorâță (85 – penalty) / Mădălin Socol (11), Călin Pâslaru (13), Marius Tîrîlă (76)
Viitorul Ianca – Dinamo Bacău  1-1
Rareș Băluță (79) / Bogdan Brăescu (75)
Sporting Lieşti – CS Făurei  3-1

Tudor Năstase (), Andrei Călin (), George Bîrlădeanu () / … ()

CLASAMENT SERIA 2 play-off / play-out

SERIA 3, etapa 10, play-out

sâmbătă, 28 mai 2022, ora 18:00
CSM Olteniţa – ACS Înainte Modelu  2-3
… () / Robert Andreescu (), Ionuț Vasile (), Marian Mihalcea ()
FC Voluntari 2 – Recolta Gheorghe Doja  2-1
Alexandru Munteanu (16 – penalty), Alin Lazăr (74) / Adrian Răduca (37)
Gloria Albeşti – CSM Feteşti  5-1
Robert Pîslaru (23), Mihai Zugravu (27, 70), Vasile Carabuz (35), Andrei Mihăescu (87) / Daniel Grigore (51)

CLASAMENT SERIA 3 play-off / play-out

SERIA 4, etapa 10, play-out

vineri, 27 mai 2022, ora 11:30
Campionii FC Argeş 2 – Dinamo 2 8-2
Alexandru Florescu (21, 54), Andrei Stoica (44), Alexandru Crivac (62), Darius Grigore (73), Ianis Pîrvu (78), Mario Mitoi (83), Daniel Drugan (90+1) / Vlad Borunceanu (86), Andrei Mitran (90)

vineri, 27 mai 2022, ora 18:00
Flacăra Moreni – Real Bradu  1-2
Viorel Vîrtej (39) / Aurel Pirciu (69), Adelin Voinescu (87)
FCSB 2 – Academica Clinceni 2  0-1
Florin Alexandru (35)

CLASAMENT SERIA 4 play-off / play-out

SERIA 5, etapa 10, play-out

sâmbătă, 28 mai 2022, ora 18:00
SR Braşov – FC Hermannstadt 2  2-0
Bogdan Căucă (38), Andras Godri (54)
KSE Târgu Secuiesc – CSO Plopeni  2-1
Almos Bandi (2), Norbert Pakucs (85) / Andrei Ciobanu (35)
CS Blejoi – Kids Tâmpa Braşov 2-1
Cosmin Lambru (48, 52) / Dan Spătaru (39)

CLASAMENT SERIA 5 play-off / play-out

SERIA 6, etapa 10, play-out

sâmbătă, 28 mai 2022, ora 18:00
Minerul Costeşti – Petrolul Potcoava  2-0
Răzvan Dinu (68), Claudiu Trașcă (74)
ACSO Filiaşi – Universitatea Craiova 2  1-2

… (20) / David Ciolacu (4), Dragoș Popa (56)
Sporting Roşiori – Flacăra Horezu 2-0
Florin Cazan (59, 90)

CLASAMENT SERIA 6 play-off / play-out

SERIA 7, etapa 10, play-out

vineri, 27 mai 2022, ora 18:00
Viitorul Şimian – Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2 5-0
Raul Iorgulescu (32, 90+1), Fabio Trip (69, 75 – penalty), Gelu Velici (90+3)

sâmbătă, 28 mai 2022, ora 18:00
Aurul Brad – Progresul Ezeriş  2-1
Mihai Leaha (62), Iulian Tecsi (90) / … (83)
CSM Jiul Petroşani – Gilortul Târgu Cărbuneşti 3-1
Dorin Mărmăneanu (5, 33 – penalty), Daniel Cocină (74) / Leonard Gheorghe (90)

CLASAMENT SERIA 7 play-off / play-out

SERIA 8, etapa 10, play-out

sâmbătă, 28 mai 2022, ora 18:00
Gloria Lunca Teuz Cermei – Frontiera Curtici  5-2
Michel Vlad (52), Denis Lazăr (54), David Popa (57, 79), Denis Bickling (67) / Bogdan Burlă (25), Ionuț Prică (60)
Progresul Pecica – Avântul Periam 1-4
Samir Borcea (27) / Laurențiu Telescu (6), Raul Gălățan (20), Ionuț Gașpar (38 – penalty), Bogdan Radu Popa (71)
Pobeda Star Bisnov
stă.

CLASAMENT SERIA 8 play-off / play-out

SERIA 9, etapa 10, play-out

sâmbătă, 28 mai 2022, ora 18:00
Unirea Alba Iulia – Sănătatea Cluj 3-3
Tudor Laco (25 – autogol), Mihai Dehelean (50), Radu Scrob (73) / Cosmin Tilincă (40), Alexandru Oltean (67, 89 – penalty)
CS Ocna Mureş – Sticla Arieşul Turda 3-7
Andrei Ceaca (16), Andrei Vasinc (24), Paul Cioargă (59) / Florin Dan (11, 21 – penalty, 90), Raul Saroși (38), Claudiu Vereș (50, 68), Damian Cimpoeșu (83)
Gloria Bistriţa Năsăud – Avântul Reghin 3-0
Ovidiu Stoianof (41), Darius Andreicuţ (46), Darius Buia (64)

CLASAMENT SERIA 9 play-off / play-out

SERIA 10, etapa 10, play-out

sâmbătă, 28 mai 2022, ora 18:00
Luceafărul Oradea – CFR Cluj 2 3-3
Gabriel Costea (3-1), Vlad Negruțiu (77), Denis Laza (90) / George Leață (61 – penalty, 66), Raul Haiduc (83)
Sportul Şimleu Silvaniei – CSM Satu Mare 6-3
Adelin Neaga (4, 39, 45+1, 86), Mansour Gueye (58, 62) / Ervin Zsiga (20), Cosmin Zamfir (75), Raul Ziman (87)
SCM Zalău – Progresul Şomcuta Mare 5-2
Adrian Șter (2, 41, 63, 86), Răzvan Rotea (51) / Mark Parnău (12, 39)

CLASAMENT SERIA 10 play-off / play-out

REZULTATE ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 play-off / play-out Liga 3

REZULTATE ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 din sezonul regular al Ligii 3, ediția 2021-2022

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 28 May. 2022, 21:50 Actualizat: 29 May. 2022, 17:04 Liga 3
Pe aceeași temă