Liga 3, start în play-off și play-out | Foresta a umilit Bucovina, Oțelul s-a impus la limită cu Aerostar. CSM Reșița a scăpat de complexul Pandurii, CS Hunedoara a pornit ca din tun!

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 02 Apr. 2022, 20:24 Actualizat: 12 May. 2022, 13:37 Liga 3
Liga 3, start în play-off și play-out | Foresta a umilit Bucovina, Oțelul s-a impus la limită cu Aerostar. CSM Reșița a scăpat de complexul Pandurii, CS Hunedoara a pornit ca din tun!

Campionatul Ligii 3, ediția 2021-2022, își consumă astăzi, 1 aprilie, ultimele partide din sezonul regular, însă, totodată, dă startul și părții a doua a sa.

Echipele din play-off-ul, respectiv play-out-ul Seriei a 3-a se decid de 1 aprilie

Din cauza meciurilor naționalelor desfășurate la finalul săptămânii trecute, respectiv începutul săptămânii actuale, două jocuri din ultima etapă a sezonului regular al Ligii 3 din cadrul Seriei a 3-a au fost reprogramate pentru astăzi, 1 aprilie, astfel că în această grupă încă nu se știe în totalitate calificatele în play-off, respectiv echipele care merg în play-out.

Este vorba despre jocurile Înainte Modelu – Agricola Borcea și Farul Constanţa 2 – Gloria Albeşti, care au loc de la ora 17:00 și în urma cărora se vor cunoaște ultimele două echipe calificate în play-off-ul Seriei a 3-a, respectiv ultima formație care va merge în play-out.

Din acest motiv, în Seria a 3-a a Ligii 3 au loc în acest weekend doar aceste două meciuri, play-off-ul, respectiv play-out-ul urmând să înceapă cu săptămâna viitoare, cu o intermediară, cu un decalaj de câteva zile față de celelalte nouă serii ale celui de-al treilea eșalon.

Momentan, din Seria a 3-a sunt calificate matematic în play-off CS Afumați (45 puncte) și SC Popeşti Leordeni (38), iar de play-out sunt sigure FC Voluntari 2 (23 puncte), Înainte Modelu (21*), Recolta Gheorghe Doja (20), CSM Fetești (14) și CSM Oltenița (4). Bătălia pentru ultimele două locuri din play-off se dă între Farul Constanţa 2 (30*), Agricola Borcea (30*) și Gloria Albeşti (28*). (echipele cu * au un meci în minus în acest moment)

În nouă din cele zece serii ale Ligii 3 încep play-off-ul și play-out-ul

În rest, pentru celelalte nouă serii ale Ligii 3, în acest weekend debutează faza a doua a campionatului, adică play-off-ul și play-out-ul. Echipele calificate în aceste grupe le poți vedea AICI.

În play-off au mers cele mai bine clasate patru echipe la finalul sezonului regular, după 18 etape, urmând ca acestea să dispute în această fază a competiției încă nouă meciuri (tur-retur-tur), iar în final primele două clasate să ajungă la manșa semifinală a barajului de promovare în Liga 2.

În play-out participă clasatele pe pozițiile 5-10, sau 5-9 în cazul Seriei a 8-a, la finalul sezonului regular. În această fază a doua a competiției, aceste echipe vor disputa jocuri tur-retur, un total de zece, respectiv opt în cazul Seriei a 8-a, iar clasatele pe ultimele două locuri din fiecare play-out vor retrograda în Liga 3. Totodată, cel mai slab loc 4 din cele zece serii de play-out va retrograda și el.

Vineri, 1 aprilie, de la ora 17:00, ora oficială de joc a lunii aprilie, față de 15:00, cum a fost în martie, vor avea loc 6 meciuri în play-off, respectiv 8 în play-out. Sâmbătă, tot de la ora 17:00, se dispută restul jocurilor din play-off, 12 la număr, respectiv din play-out, 18.

Așa cum spuneam, play-off-ul și play-out-ul din Seria a 3-a vor începe weekendul următor.

  • În play-off, respectiv play-out se intră cu punctajul obținut în cele 18 etape din sezonul regular.

Progresul Spartac, CSM Reșița și CS Hunedoara sunt neînvinse după sezonul regular

Partea a doua a campionatului Ligii 3 începe cu trei echipe în continuare invincibile. Progresul Spartac (Seria 4), CSM Reșița (Seria 7) și CS Hunedoara (Seria 9) sunt singurele cluburi care nu au pierdut niciun joc în cele 18 etape ale sezonului regular.

Pe locurile de baraj de promovare în Liga 2 se situează înainte de prima etapă a play-off-ului următoarele echipe:

Dante Botoșani (40 puncte), Foresta Suceava (35)(Seria 1), SC Oţelul Galaţi (46), CSM Focșani (44)(Seria 2), CS Afumaţi (45), SC Popești Leordeni (38)(Seria 3), Progresul Spartac (50), CS Tunari (39)(Seria 4), AFC Odorheiu Secuiesc (41), FC Pucioasa (37)(Seria 5), CSM Slatina (41), Viitorul Dăești (39)(Seria 6), CSM Reșița (50), CSM Deva (40)(Seria 7), CSC Ghiroda şi Giarmata Vii (38), CSC Dumbrăvița (31)(Seria 8), CS Hunedoara (52), Metalurgistul Cugir (37)(Seria 9), Minaur Baia Mare (42) și CS Oradea (39)(Seria 10).

REZULTATE ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 din sezonul regular al Ligii 3, ediția 2021-2022

Meciurile din etapa 1 de play-off, respectiv play-out a celor zece serii ale Ligii 3:

SERIA 1, etapa 1, play-off

sâmbătă, 2 aprilie 2022, ora 17:00
Dante Botoşani – Huşana Huşi  0-0
Foresta Suceava – Bucovina Rădăuţi 5-0
Marian Ilie (52), Daniel Novac (76), Chika Odoh (78), Iosif Netbai (87), Serghei Trofan (90+2)

SERIA 1, etapa 1, play-out

sâmbătă, 2 aprilie 2022, ora 17:00
CSM Ceahlăul Piatra Neamţ – CSM Paşcani  4-0
Sorin Tăbăcariu (17 – penalty), Cătălin Ștefănescu (36), Răzvan Pîntea (60), Zaharia Paraschiv (89 – autogol)
Sporting Juniorul Vaslui – CSM Bacău  0-0
Şomuz Fălticeni – Ştiinţa Miroslava 3-1
Robert Ciobanu (4, 42), Florin Antonesei (47) / Vasilică Vlădeanu (69)

CLASAMENT SERIA 1 play-off / play-out

SERIA 2, etapa 1, play-off

sâmbătă, 2 aprilie 2022, ora 17:00
SC Oţelul Galaţi – Aerostar Bacău  1-0
Denis Cireș (12)
CSM Focşani – Metalul Buzău 2-0
Daniel Rogoveanu (63 – penalty), Claudiu Băciuț (90)

SERIA 2, etapa 1, play-out

vineri, 1 aprilie 2022, ora 17:00
CSM Râmnicu Sărat – Dinamo Bacău 0-1
Alexandru Băeşan (2)

sâmbătă, 2 aprilie 2022, ora 17:00
Sporting Lieşti – Sportul Chiscani  5-0
Adrian Grigoraș (22, 41), Alexandru Stan (49), Ionuț Iancu (58), Gicu Iordache (86)
Viitorul Ianca – CS Făurei 3-0
Costin Ciucureanu (34), Marius Coman (75, 77)

CLASAMENT SERIA 2 play-off / play-out

SERIA 3, etapa 18

vineri, 1 aprilie 2022, ora 17:00
Înainte Modelu – Agricola Borcea  1-2
Daniel Gheorghe (80 – penalty) / Alin Bobu (47), Dan Mihai Chiriac (85)
Farul Constanţa 2 – Gloria Albeşti  4-0
Roberto Mălăele (24), Ștefan Bodișteanu (40), Luca Andronache (45+2, 89)

CLASAMENT SERIA 3

SERIA 3, etapa 1, play-off

marți, 5 aprilie 2022, ora 17:00
CS Afumați – Agricola Borcea 11-0
Răzvan Avram (8, 86), Robert Buduroi (22, 44, 57), Ionuț Zainea (35), Cristian Onțel (56), Ciprian Timiș (75, 78, 82, 87)
SC Popeşti Leordeni – Farul Constanţa 2 1-2
Marian Vlada (16 – penalty) / Ștefan Bodișteanu (11), Gabriel Dănuleasa (36)

SERIA 3, etapa 1, play-out

marți, 5 aprilie 2022, ora 17:00
Gloria Albeşti – CSM Olteniţa 1-0
Vasile Carabuz (90+3)
FC Voluntari 2 – CSM Feteşti 3-0
Idan Golan (25), Tehe Olawale (52), Alexandru Ilie (56)
Înainte Modelu – Recolta Gheorghe Doja 0-2
Mihăiță Năstase (55, 78)

CLASAMENT SERIA 3 play-off / play-out

SERIA 4, etapa 1, play-off

sâmbătă, 2 aprilie 2022, ora 17:00
Progresul Spartac – Unirea Bascov  1-1
Petruț Vlad (86 – penalty) / Roberto Hațegan (73)
CS Tunari – Rapid 2  3-2
Vasile Mihai (38, 78, 90+1) / Enrichi Finica (36), Ștefan Ghinea (62)

SERIA 4, etapa 1, play-out

vineri, 1 aprilie 2022, ora 17:00
FCSB 2 – Campionii FC Argeş 2   3-1
Matei Tănase (28), Andrei Burlacu (50), Andrei Istrate (62) / Cătălin Barbu (64)
Flacăra Moreni – Academica Clinceni 2 3-1
Claudiu Niculăescu (34), Alexandru Ştefan Oaie (38), … (70 – autogol) / Abraham Ayemantey (84)
Dinamo 2 – Real Bradu  3-4
Andrei Spînu (11), Claudiu Stan (45+1), … (86) / Ciprian Negoiţă (18), Adelin Voinescu (32, 90+8), Georgian Mormolea (90+4)

CLASAMENT SERIA 4 play-off / play-out

SERIA 5, etapa 1, play-off

vineri, 1 aprilie 2022, ora 17:00
AFC Odorheiu Secuiesc – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2  3-1
Mihai Savin (44), Alexandru Pop (69, 72) / Akos Nistor (2)

sâmbătă, 2 aprilie 2022, ora 17:00
FC Pucioasa – Olimpic Cetate Râşnov  1-0
Narcis Marina (52)

SERIA 5, etapa 1, play-out

vineri, 1 aprilie 2022, ora 17:00
FC Hermannstadt 2 – CSO Plopeni  0-1
Roberto Alecsandru (82)

sâmbătă, 2 aprilie 2022, ora 17:00
CS Blejoi – SR Braşov  1-3
Cosmin Lambru (40) / Robert Elek (56, 90), Tudor Țăranu (60 – autogol)
KSE Târgu Secuiesc – Kids Tâmpa Braşov  3-0
Miklos Lakatos (32), Attila Gall (55), Kristian Dobozi (58)

CLASAMENT SERIA 5 play-off / play-out

SERIA 6, etapa 1, play-off

vineri, 1 aprilie 2022, ora 17:00
CSM Slatina – Vediţa Coloneşti  2-1
David Oprescu (48), Alexandru Sălcianu (78) / Robert Stancu (13)
Viitorul Dăeşti – CSM Alexandria  1-1 pe teren, 0-3 la ”masa verde”
Florin Cioablă (68) / Gabriel Preoteasa (6)
Viitorul Dăești l-a utilizat în stare de suspendare pe Samson Nwabueze.

SERIA 6, etapa 1, play-out

vineri, 1 aprilie 2022, ora 17:00
Petrolul Potcoava – Universitatea Craiova 2 3-2
Adrian Vlad (9 – penalty), Flavius Magraon (18, 53) / Atanas Trică (34), Marian Danciu (42)

sâmbătă, 2 aprilie 2022, ora 17:00
Sporting Roşiori – Minerul Costeşti 2-1
Leonard Manole (37, 49) / Ionuț Berescu (28)
ACSO Filiaşi – Flacăra Horezu  2-0
Alexandru Fotescu (), Cosmin Calu ()

CLASAMENT SERIA 6 play-off / play-out

SERIA 7, etapa 1, play-off

vineri, 1 aprilie 2022, ora 17:00
CSM Deva – Voinţa Lupac 2-0
Alexandru Avramovici (52), Florin Stelea (79 – penalty)

sâmbătă, 2 aprilie 2022, ora 17:00
CSM Reșița – Pandurii Târgu Jiu  2-0
Valentin Lazăr (21 – penalty), Valentin Munteanu (50)

SERIA 7, etapa 1, play-out

vineri, 1 aprilie 2022, ora 17:00
Progresul Ezeriş – Gilortul Târgu Cărbuneşti 0-2
Ionuț Gîlcescu (39), Angel Ciutică (90+2)

sâmbătă, 2 aprilie 2022, ora 17:00
Viitorul Şimian – Aurul Brad  3-0
Gelu Velici (33, 36 – penalty), Raul Iorgulescu (90)
CSM Jiul Petroşani – Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2  2-0
Cătălin Ionică (75), Remus Sandu (85)

CLASAMENT SERIA 7 play-off / play-out

SERIA 8, etapa 1, play-off

vineri, 1 aprilie 2022, ora 17:00
CSC Ghiroda şi Giarmata Vii – Şoimii Lipova  1-2
Petrișor Jichici (57) / Vlad Filimon (12 – penalty), Andrei Rusu (90+4)
CSC Dumbrăviţa – Crişul Chişineu Criş 0-1
Patrick Pășcălău (45)

SERIA 8, etapa 1, play-out

sâmbătă, 2 aprilie 2022, ora 17:00
Gloria Lunca Teuz Cermei – Avântul Periam  1-3
David Popa (74) / Adrian Bot (17), Laurențiu Telescu (70), Andrei Viașu (90+3)
Pobeda Star Bisnov – CS Frontiera Curtici 1-1
Sebastian Budur (55) / Ionuț Prică (65)
Progresul Pecica stă.

CLASAMENT SERIA 8 play-off / play-out

SERIA 9, etapa 1, play-off

sâmbătă, 2 aprilie 2022, ora 17:00
CS Hunedoara – Viitorul Cluj  5-0
Andrei Roșu (6), Sergiu Arnăutu (24), Matheus Da Motta (45+2), Andrei Hergheligiu (63), Petre Simon (90 – penalty)
Metalurgistul Cugir – Unirea Ungheni  1-1
Alexandru Rus (90) / Victor Astafei (77)

SERIA 9, etapa 1, play-out

sâmbătă, 2 aprilie 2022, ora 17:00
Gloria Bistriţa Năsăud – Unirea Alba Iulia  2-2
Ovidiu Stoianof (77), Andrei Dodi Joca (90+4) / Ioan Cîrloanță (64), Darius Indrei (67)
CS Ocna Mureş – Avântul Reghin  2-1
Zachei Crișan (39 – autogol), Claudiu Coltor (84) / Karoly Harko (35)
Sănătatea Cluj – Sticla Arieşul Turda  6-3
Darius Vescan (1), Alexandru Oltean (24), Andrei Ștefan (35), Dorin Goga (43, 55), Casian Cîmpean (81)

CLASAMENT SERIA 9 play-off / play-out

SERIA 10, etapa 1, play-off

sâmbătă, 2 aprilie 2022, ora 17:00
Minaur Baia Mare – Lotus Băile Felix  4-0
Gheorghe Gondiu (12, 18), Petrick Petre (66), Ciprian Stanciu (79)
CA Oradea – Someşul Dej 2-0
Adrian Popa (20), Sergiu Jurj (72)

SERIA 10, etapa 1, play-out

vineri, 1 aprilie 2022, ora 17:00
CFR Cluj 2 – CSM Satu Mare 1-2
Cătălin Itu (12) / Rareș Bălan (19 – autogol), Răzvan Prodan (61)

sâmbătă, 2 aprilie 2022, ora 17:00
SCM Zalău – Luceafărul Oradea  8-0
Gabriel Ardelean (10 – autogol), Bogdan Șandru (12, 83), Cosmin Meșter (20), Sergiu Pop (37), Sebastian Culda (62), Andrei Haţiegan (70, 90)
Sportul Şimleu Silvaniei – Progresul Şomcuta Mare 1-0
Adelin Neaga (74)

CLASAMENT SERIA 10 play-off / play-out

REZULTATE ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 din sezonul regular al Ligii 3, ediția 2021-2022

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 02 Apr. 2022, 20:24 Actualizat: 12 May. 2022, 13:37 Liga 3
Pe aceeași temă