Liga 3, etapa 7 | CSM Reșița câștigă in extremis și rămâne cu punctaj maxim. Foresta și Ceahlăul pierd din nou, SR Brașov e umilită acasă, Minaur Baia Mare încasează prima înfrângere. Aerostar și CSM Slatina bat în derby-urile rundei

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 09 Oct. 2021, 18:54 Actualizat: 21 Oct. 2021, 15:02 Liga 3
Liga 3, etapa 7 | CSM Reșița câștigă in extremis și rămâne cu punctaj maxim. Foresta și Ceahlăul pierd din nou, SR Brașov e umilită acasă, Minaur Baia Mare încasează prima înfrângere. Aerostar și CSM Slatina bat în derby-urile rundei

Cu Liga 1 și Liga 2 întrerupte pentru a doua oară în acest sezon pe perioada meciurilor naționalelor, campionatul Ligii 3 rămâne singura competiție de seniori din fotbalul românesc care se desfășoară la finalul acestei săptămâni. Eșalonul al treilea a ajuns la etapa a 7-a din cele 15 care vor avea loc în acest an.

15 meciuri din totalul de 49 sunt programate să aibă loc astăzi, vineri, de la ora 15:00. Primul meci stabilit sâmbătă începe de la ora 14:00, SR Braşov – AFC Odorheiu Secuiesc (Seria 5), iar de la ora 15:00 se desfășoară altele 31.

Partida CS Afumaţi – Farul Constanţa 2, din Seria 3, a fost reprogramată pentru ziua de marți, 19 octombrie 2021, de la ora 15:00, fiindcă echipa constănțeană are mulți jucători la acțiunile naționalelor. Și jocul Unirea Bascov – Rapid 2 (Seria 4) va fi mutat altă dată, fiindcă nu s-a putut desfășura astăzi, vineri, după ce trupa secundă a giuleștenilor a descoperit cazuri de Covid-19 în lot.

Liderii și-au păstrat pozițiile. Doar două echipe mai au punctaj maxim

După șase runde desfășurate în acest sezon, doar două echipe mai au punctaj maxim, Farul Constanţa 2 (Seria 3) și CSM Reșița (Seria 7). CS Hunedoara (Seria 9) a remizat etapa trecută, astfel că nu mai intră în această categorie. Și numărul cluburilor neînvinse în Liga 3 în acest sezon este în scădere, 14 acum față de 18 câte erau înainte de runda de săptămâna trecută.

După primele șase etape, liderii celor zece serii sunt următoarele echipe: Dante Botoşani (Seria 1, 16 puncte), Sporting Liești (Seria 2, 16 puncte), Farul Constanţa 2 (Seria 3, 18 puncte), Progresul Spartac (Seria 4, 16 puncte), Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2 (Seria 5, 13 puncte), Viitorul Dăeşti (Seria 6, 16 puncte), CSM Reșița (Seria 7, 18 puncte), CSC Ghiroda şi Giarmata Vii (Seria 8, 16 puncte), CS Hunedoara (Seria 9, 16 puncte) și Minaur Baia Mare (Seria 10, 16 puncte).

Sunt exact aceeași lideri care erau și înaintea rundei trecute.

REZULTATE ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6

Meciurile din etapa 7 a celor zece serii ale Ligii 3:

SERIA 1, etapa 7

sâmbătă, 9 octombrie 2021, ora 15:00
Ştiinţa Miroslava – CSM Ceahlăul Piatra Neamţ  1-0
Giani Unghianu (55)
Foresta Suceava – Şomuz Fălticeni  0-2
Andrei Alecsandru (47 – penalty), Robert Ciobanu (85)
Huşana Huşi – Bucovina Rădăuţi  0-0
Dante Botoşani – CSM Paşcani  1-1
Georgică Popovici (84) / Robert Albu (70)
CSM Bacău – Sporting Juniorul Vaslui  1-1
Daniel Preda (66) / Iustin Oblesniuc (58)

CLASAMENT SERIA 1

SERIA 2, etapa 7

vineri, 8 octombrie 2021, ora 15:00
Aerostar Bacău – Sporting Lieşti 1-0
Andrei Gavrilă (65)

sâmbătă, 9 octombrie 2021, ora 15:00
Sportul Chiscani – Dinamo Bacău  0-2
Sorin Sima (26 – autogol), Gabriel Boghian (90+1)
Viitorul Ianca – CSM Râmnicu Sărat  2-7
Cosmin Necoară (62 – penalty), Gabriel Preda (69) / Marius Tigoianu (14), Ionuț Roman (20), Andrei Ignat (37), Dănuț Oprea (40), Ricardo Mihalache (47, 90, 90+1)
CSM Focşani – Metalul Buzău  1-1
Claudiu Băciuț (42) / Marius Tudorică (65)

miercuri, 20 octombrie 2021, ora 15:00
SC Oţelul Galaţi – CS Făurei   8-0
Meciul nu s-a disputat și va fi reprogramat la o dată ulterioară din cauza echipei oaspete, care are cazuri de Covid-19 în lot.
Juri Cisotti (14), Maxim Cojocaru (25), Dumitru Demian (39), Vadim Crîcimar (47), Vasile Jardan (49), Denis Cireș (65, 70), Andrei Vaștag (84)

CLASAMENT SERIA 2

SERIA 3, etapa 7

sâmbătă, 9 octombrie 2021, ora 15:00
CSM Feteşti – Înainte Modelu  0-3
Echipa gazdă nu a asigurat asistență medicală, astfel că meciul nu s-a jucat și va fi decis de Comisia de Disciplină și Etică a FRF. Va fi 3-0 la ”masa verde” pentru Înainte Modelu.
Agricola Borcea – SC Popeşti Leordeni  0-0
CSM Olteniţa – FC Voluntari 2  1-4
Fănel Porumbel (15 – penalty) / Alin Lazăr (5, 44), Alexandru Munteanu (9), Laurențiu Hagiu (48)
Gloria Albeşti – Recolta Gheorghe Doja  2-1
Robert Pîslaru (27), Gheorghe Andrescu (38) / Ionuț Cositoru (25)

marți, 19 octombrie 2021, ora 15:00
CS Afumaţi – Farul Constanţa 2  3-2
Cristian Onțel (7), Mugurel Dedu (50), Robert Buduroi (56) / Ștefan Bodișteanu (41), Eduard Radaslavescu (78)

CLASAMENT SERIA 3

SERIA 4, etapa 7

vineri, 8 octombrie 2021, ora 15:00
Campionii FC Argeş 2 – Academica Clinceni 2   1-1
Vlad Tudor (15) / Marius Obedeanu (4 – penalty)
FCSB 2 – Dinamo 2   0-3
Cătălin Măgureanu (76, 83 – penalty), Ionuț Sălăjan (85 – autogol)
Flacăra Moreni – Real Bradu  2-0
Andrei Iliescu (6), Bogdan Oancea (70)

sâmbătă, 9 octombrie 2021, ora 15:00
CS Tunari – Progresul Spartac  0-2
Eugen Lixandru (6), Ionuţ Costea (33)

marți, 19 octombrie 2021, ora 15:00
Unirea Bascov – Rapid 2  0-4
Meciul a fost anulat și va fi reprogramat la o dată ulterioară din cauza echipei oaspete, care are cazuri de Covid-19 în lot.
Alexandru Ioniță I (12, 47), Antonio Dumitrescu (24), Alexandru Despa (54)

CLASAMENT SERIA 4

SERIA 5, etapa 7

vineri, 8 octombrie 2021, ora 15:00
Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2 – CS Blejoi  4-1
Nicolae Păun (20, 90+1), Nandor Tamas (50, 84) / Cosmin Munteanu (13)
FC Hermannstadt 2 – KSE Târgu Secuiesc 1-1
Cosmin Bucuroiu (14) / Zsolt Tanko (73)

sâmbătă, 9 octombrie 2021, ora 14:00
SR Braşov – AFC Odorheiu Secuiesc 0-4
Claudiu Merdariu (20), Mihai Savin (25), Alexandru Pop (42), Vasile Petra (45)
sâmbătă, 9 octombrie 2021, ora 15:00
CSO Plopeni – FC Pucioasa  2-3
Cătălin Vlad (43), Ștefan Niță (68) / Narcis Marina (45+4 – penalty), Mihai Enache (74), Cătălin Ene (88)
Kids Tâmpa Braşov – Olimpic Cetate Râşnov  0-2
Raul Rusu (10), Diego Alupoaie (90+5)

CLASAMENT SERIA 5

SERIA 6, etapa 7

vineri, 8 octombrie 2021, ora 15:00
Universitatea Craiova 2 – Sporting Roşiori  1-1
Frederico Cârpici (90+2) / Florin Cazan (81)
CSM Slatina – Viitorul Dăeşti  2-0
David Oprescu (64), Alexandru Popovici (70)
CSM Alexandria – ACSO Filiaşi  1-0
Vlad Niţu (79)

sâmbătă, 9 octombrie 2021, ora 15:00
Flacăra Horezu – Vediţa Coloneşti  1-2
Bogdan Vișan (37) / Adrian Popa (), Andrei Bară ()
Minerul Costeşti – Petrolul Potcoava  1-3
Marius Vlad (89) / … (35), Mihai Ana (50), Nicușor Vlad (73)

CLASAMENT SERIA 6

SERIA 7, etapa 7

vineri, 8 octombrie 2021, ora 15:00
Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2 – Progresul Ezeriş 2-1
Darius Gheban (51), Sebastian Chelariu (71) / Rafael Hrudei (90+2)

sâmbătă, 9 octombrie 2021, ora 15:00
Aurul Brad – CSM Deva   1-2
Mihai Leaha (6) / Bogdan Țoiu (18), Mahad Kayondo (56)
Viitorul Şimian – Pandurii Târgu Jiu   2-2
Alexandre Bahanag Song (24), Fabio Trip (51) / Bebeto Lupuleț (66, 74)
CSM Jiul Petroşani – Gilortul Târgu Cărbuneşti  1-0
Remus Sandu (61)
CSM Reșița – Voinţa Lupac 1-0
Mediop Ndiaye (90+2)

CLASAMENT SERIA 7

SERIA 8, etapa 7

vineri, 8 octombrie 2021, ora 15:00
CSC Dumbrăviţa – Şoimii Lipova  0-2
Kevin Trabalka (13), Vlad Filimon (73)
CSC Ghiroda şi Giarmata Vii stă.

sâmbătă, 9 octombrie 2021, ora 15:00
Frontiera Curtici – Crişul Chişineu Criş  0-2
Sergiu Sabău (20), Andrei Haloș (89)
Avântul Periam – Pobeda Star Bisnov 1-2
Andrei Chistrugă (57) / Dănuț Bilia (59, 65)
Progresul Pecica – Gloria Lunca Teuz Cermei 1-1
Alexandru Capătă (28 – penalty) / Sergiu Popa (2 – penalty)

CLASAMENT SERIA 8

SERIA 9, etapa 7

vineri, 8 octombrie 2021, ora 15:00
Viitorul Cluj – Unirea Ungheni  2-0
Augustin Pop (66), Denis Calo (90+4)
CS Hunedoara – Avântul Reghin  2-0
Petre Simon (11), Sergiu Arnăutu (82)
Sănătatea Cluj – CS Ocna Mureş  2-4
Patrick Kallemback da Silva (55 – penalty), Alexandru Oltean (76 ) / Andrei Ceaca (20, 83), Alexandru Cioară (60), Claudiu Haiduc (64)
AFC Unirea – Gloria Bistriţa Năsăud 0-4
Marius Curtuiuș (47, 55, 69), Ovidiu Stoianof (78)

sâmbătă, 9 octombrie 2021, ora 15:00
Metalurgistul Cugir – Sticla Arieşul Turda 3-2
Marius Lupu (7), Ioan Grozav (67), Alexandru Rus (88) / Armand Svichi (31 – penalty), Sebastian Salcău (35)

CLASAMENT SERIA 9

SERIA 10, etapa 7

sâmbătă, 9 octombrie 2021, ora 15:00
Luceafărul Oradea – CSM Satu Mare  1-4
Cristian Țîrlea (74 – penalty) / Raul Ziman (4), Kevin Barth (22), Gabriel Cadar (83), Antonio Pașca (90+3)
Progresul Şomcuta Mare – Someşul Dej  2-3
Paul Batin (36, 77) / Marius Ionescu (22), Stephane Ferhaoui (56), Raul Cristea (85)
SCM Zalău – CFR Cluj 2  1-0
Mihai Onicaş (90+4)
Sportul Şimleu Silvaniei – CA Oradea  1-1
Ismail Guiti (71) / Cosmin Letan (90+4 penalty)
Minaur Baia Mare – Lotus Băile Felix 1-3
Mircea Donca (7) / Claudiu Codoban (15, 25), Mădălin Popa (74)

CLASAMENT SERIA 10

REZULTATE ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 09 Oct. 2021, 18:54 Actualizat: 21 Oct. 2021, 15:02 Liga 3
Pe aceeași temă