Liga 3, rezultate etapa 5 play-off și play-out | Foresta își ia revanșa în fața liderului, SC Oțelul pierde la Focșani. Reșița a tremurat în fața Devei, Hunedoara a defilat la Cugir

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 30 Apr. 2022, 19:54 Actualizat: 30 Apr. 2022, 20:48 Liga 3
Liga 3, rezultate etapa 5 play-off și play-out | Foresta își ia revanșa în fața liderului, SC Oțelul pierde la Focșani. Reșița a tremurat în fața Devei, Hunedoara a defilat la Cugir

Etapa a 5-a din play-off-ul, respectiv play-out-ul Ligii 3 are programate meciurile pentru vineri sau sâmbătă, 29, respectiv 30 aprilie. Pentru echipele din play-out, această rundă încheie turul, în timp ce în play-off formațiile joacă etapa a doua din retur, însă ele vor mai juca o dată turul.

Vineri, de la ora 17:00, se joacă 9 meciuri din cele 20 din play-off, cât și 9 din cele 29 din play-out. Sâmbătă, cu excepția unei partide, jocurile se dispută tot de la ora 17:00. Recolta Gheorghe Doja – FC Voluntari 2 începe mai devreme, de la ora 12:30.

Pobeda Star Bisnov, din play-out-ul Seriei a 8-a, i-a venit rândul să stea în această rundă.

CSM Reșița și CS Hunedoara se mențin neînvinse în acest sezon

Înainte de disputarea acestei etape, tot două echipe au mai rămas invincibile în acest sezon. În continuare sunt neînvinse CSM Reșița (Seria 7) și CS Hunedoara (Seria 9), după 18 etape ale sezonului regular, respectiv patru din play-off.

Pe locurile de baraj de promovare în Liga 2 se situează înainte de a cincea etapă a play-off-ului următoarele echipe:

Dante Botoșani (47 puncte), Foresta Suceava (42)(Seria 1), SC Oţelul Galaţi (58), CSM Focșani (51)(Seria 2), CS Afumaţi (54), SC Popești Leordeni (42)(Seria 3), Progresul Spartac (55), CS Tunari (49)(Seria 4), AFC Odorheiu Secuiesc (53), FC Pucioasa (46)(Seria 5), CSM Slatina (51), Viitorul Dăești (43)(Seria 6), CSM Reșița (60), CSM Deva (49)(Seria 7), CSC Ghiroda şi Giarmata Vii (40), CSC Dumbrăvița (36)(Seria 8), CS Hunedoara (60), Metalurgistul Cugir (42)(Seria 9), Minaur Baia Mare (49) și CA Oradea (45)(Seria 10).

Echipele și-au păstrat locurile exact cum se aflau și înainte de desfășurarea rundei trecute.

Șapte echipe sunt calificate matematic la baraj, CS Hunedoara este prima campioană din acest sezon de Liga 3

Cu cinci etape înainte de încheierea play-off-ului Ligii 3, dintr-un total de nouă, șapte cluburi și-au asigurat matematic accederea în manșa semifinală a barajului de promovare în Liga 2, dintre care unul e sigur de încheierea sezonului pe locul 1, deci de titlul de campioană în ediția 2021-2022.

Echipe care și-au asigurat matematic prezența la baraj sunt: SC Oțelul Galați, CSM Focșani (ambele din Seria 2), Progresul Spartac (Seria 4), AFC Odorheiu Secuiesc (Seria 5), CSM Reșița, CSM Deva (ambele din Seria 7) și CS Hunedoara (Seria 9).

CS Hunedoara este campioana Seriei a 9-a, nemaiputând pierde locul 1.

  • Un total de 20 de echipe, primele două clasate din fiecare grupă de play-off din cele zece serii ale Ligii 3, vor merge pentru început în manșa semifinală a barajului de promovare în Liga 2. Ulterior, zece dintre ele vor evolua în manșa finală a barajului, iar cinci vor promova.

REZULTATE ETAPA 1, 2, 3, 4 play-off / play-out Liga 3

REZULTATE ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 din sezonul regular al Ligii 3, ediția 2021-2022

Meciurile și rezultatele din etapa 4 de play-off, respectiv play-out din Liga 3:

SERIA 1, etapa 5, play-off

vineri, 29 aprilie 2022, ora 17:00
Foresta Suceava – Dante Botoşani 2-0
Iosif Netbai (18), Serghei Trofan (24)

sâmbătă, 30 aprilie 2022, ora 17:00
Bucovina Rădăuţi – Huşana Huşi  2-2
Andrei Merticariu (8), Vasile Forizs (70 – penalty) / Alexandru Dumitru (2), … (6 – autogol)

SERIA 1, etapa 5, play-out

sâmbătă, 30 aprilie 2022, ora 17:00
Şomuz Fălticeni – CSM Paşcani  3-0
Robert Ciobanu (23), Eduard Julei (32), Andrei Alecsandru (54)
Ştiinţa Miroslava – Sporting Juniorul Vaslui  2-0
… (73), (83)
CSM Bacău – CSM Ceahlăul Piatra Neamţ 0-0

CLASAMENT SERIA 1 play-off / play-out

SERIA 2, etapa 5, play-off

vineri, 29 aprilie 2022, ora 17:00
Metalul Buzău – Aerostar Bacău 3-1
Claudiu Zamfirescu (13), Constantin Stoica (76), Costin Petre (86) / Horia Ilie (65)

sâmbătă, 30 aprilie 2022, ora 17:00
CSM Focşani – SC Oţelul Galaţi 1-0
Daniel Rogoveanu (42)

SERIA 2, etapa 5, play-out

vineri, 29 aprilie 2022, ora 17:00
CSM Râmnicu Sărat – Sportul Chiscani 0-1
Iulian Mohorâță (67)

sâmbătă, 30 aprilie 2022, ora 17:00
Dinamo Bacău – Viitorul Ianca  4-0
Vasile Padovei (37, 43), Ionuț Tofan (62), Mihai Sorin Lupu (90+3)
CS Făurei – Sporting Lieşti  0-3
Adrian Grigoraș (două), Gicu Iordache ()

CLASAMENT SERIA 2 play-off / play-out

SERIA 3, etapa 5, play-off

vineri, 29 aprilie 2022, ora 17:00
Farul Constanţa 2 – Agricola Borcea 3-0
Daniel Bîrzu (15), Răzvan Tănasă (25), Ștefan Bodișteanu (41 – penalty)

sâmbătă, 30 aprilie 2022, ora 17:00
SC Popeşti Leordeni – CS Afumaţi  2-3
Marian Vlada ( – penalty), Valentin Niculae () / … ()

SERIA 3, etapa 5, play-out

vineri, 29 aprilie 2022, ora 17:00
Înainte Modelu – CSM Olteniţa  2-1
Daniel Gheorghe (48, 75) / Ștefan Ivan (67)

sâmbătă, 30 aprilie 2022, ora 12:30
Recolta Gheorghe Doja – FC Voluntari 2  3-1
Mihaiță Năstase (3, 35, 50) / Iulian Badea (90+2 – penalty)

sâmbătă, 30 aprilie 2022, ora 17:00
CSM Feteşti – Gloria Albeşti  0-1
Alexandru Muscă (53 – penalty)

CLASAMENT SERIA 3 play-off / play-out

SERIA 4, etapa 5, play-off

vineri, 29 aprilie 2022, ora 17:00
Rapid 2 – Unirea Bascov 3-4
Enrichi Finica (17), Alexandru Despa (45, 68) / Gabriel Puică (26), Ionuţ Teodorescu (53), Roberto Haţegan (71, 75)

sâmbătă, 30 aprilie 2022, ora 17:00
CS Tunari – Progresul Spartac 1-1
Mihai Vasile (87) / Andrei Purice (75)

SERIA 4, etapa 5, play-out

vineri, 29 aprilie 2022, ora 17:00
Dinamo 2 – Campionii FC Argeş 2  1-2
Andrei Mitran (38) / Cătălin Barbu (41), Mario Mitoi (90)
Academica Clinceni 2 – FCSB 2  0-1
Robert Popescu (85)

sâmbătă, 30 aprilie 2022, ora 17:00
Real Bradu – Flacăra Moreni 1-0
Marius Dima (22)

CLASAMENT SERIA 4 play-off / play-out

SERIA 5, etapa 5, play-off

sâmbătă, 30 aprilie 2022, ora 17:00
Olimpic Cetate Râşnov – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2  1-1
Darius Ciopo (73) / Bende Bence (75)
FC Pucioasa – AFC Odorheiu Secuiesc 2-4
Tiberiu Calofir (19), Narcis Marina (72 – penalty) / Csanad Marucza (40), Mihai Manole (53, 60), Alexandru Pop (66)

SERIA 5, etapa 5, play-out

vineri, 29 aprilie 2022, ora 17:00
FC Hermannstadt 2 – SR Braşov 1-0
Loren Niţă (40)

sâmbătă, 30 aprilie 2022, ora 17:00
CSO Plopeni – KSE Târgu Secuiesc  1-0
Cătălin Vlad (47)
Kids Tâmpa Braşov – CS Blejoi 2-1
Iulian Nechita (45+1, 90+1) / Cosmin Lambru (28 – penalty)

CLASAMENT SERIA 5 play-off / play-out

SERIA 6, etapa 5, play-off

vineri, 29 aprilie 2022, ora 17:00
CSM Alexandria – Vediţa Coloneşti  3-0
Gleidisson Da Silva Santos (9, 17, 87)
Viitorul Dăeşti – CSM Slatina 1-1
Cristian Munteanu (26) / Radu Necşulescu (90+4 – penalty)

SERIA 6, etapa 5, play-out

sâmbătă, 30 aprilie 2022, ora 17:00
Petrolul Potcoava – Minerul Costeşti  3-4
Adrian Nicușor Vlad (5, 74), Laurențiu Mihai Ana (34) / George Neacșu (40, 81) Bogdan Zamfirescu (51), Raul Horumbă (88)
Universitatea Craiova 2 – ACSO Filiaşi  1-2
Atanas Trică (53 – penalty) / Constantin Olteanu (9 – autogol), Cosmin Calu (87 – penalty)
Flacăra Horezu – Sporting Roşiori 4-1
Alexandru Trașcă (1, 45+1), Ionel Ciortan (16), Robert Ivan (22) / Marius Matei (90+1)

CLASAMENT SERIA 6 play-off / play-out

SERIA 7, etapa 5, play-off

vineri, 29 aprilie 2022, ora 17:00
Voinţa Lupac – Pandurii Târgu Jiu  2-1
Cristian Danci (49 – penalty), Emanuel Jinga (54) / Bebeto Lupuleț (79 – penalty)
CSM Deva – CSM Reșița 1-1
Andrei Sulea (1) / Ndiaye Mediop (73 – penalty)

SERIA 7, etapa 5, play-out

vineri, 29 aprilie 2022, ora 17:00
Gilortul Târgu Cărbuneşti – CSM Jiul Petroşani  2-1
Ionuț Gîlcescu (38, 79) / Dorin Mărmăneanu (90+6)
Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2 – Viitorul Şimian 0-0

sâmbătă, 30 aprilie 2022, ora 17:00
Progresul Ezeriş – Aurul Brad 0-0

CLASAMENT SERIA 7 play-off / play-out

SERIA 8, etapa 5, play-off

vineri, 29 aprilie 2022, ora 17:00
CSC Dumbrăviţa – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 2-2
Andrei Făgărășanu (6 – penalty), Dragan Paulevici (73) / Alexandru Bădăuță (21), Mihai Hecsko (29)

sâmbătă, 30 aprilie 2022, ora 17:00
Crişul Chişineu Criş – Şoimii Lipova 2-2
Patrick Pașcalău (40), Sergiu Sabău (90+3) / Vlad Filimon (48 – penalty), Nicu Modan (89)

SERIA 8, etapa 5, play-out

sâmbătă, 30 aprilie 2022, ora 17:00
Frontiera Curtici – Gloria Lunca Teuz Cermei  1-1
Remus Avrămuțiu (35) / David Popa (45+1)
Avântul Periam – Progresul Pecica 1-5
Radu Popa (40) / Dan Răchită (1), Alin Dobre (21), Cristian Mitre (25), Toma Bodri (68), Mirel Arsene (90+4)
Pobeda Star Bisnov stă.

CLASAMENT SERIA 8 play-off / play-out

SERIA 9, etapa 5, play-off

sâmbătă, 30 aprilie 2022, ora 17:00
Unirea Ungheni – Viitorul Cluj   0-0
Metalurgistul Cugir – CS Hunedoara  2-5
Ciprian Selagea (40 – penalty), Mihai Udrea (73) / Andrei Roșu (35, 49), Laurențiu Buș (54, 69), Petre Simon (86)

SERIA 9, etapa 5, play-out

vineri, 29 aprilie 2022, ora 17:00
Sticla Arieşul Turda – CS Ocna Mureş  5-0
George Goronea (13, 19, 48), Florin Dan (64), Andrei Cobârzan (82)
Avântul Reghin – Gloria Bistriţa Năsăud 2-4
Mario Pop (25), Karoly Harko (54) / Marius Curtuiuș (14, 69), Alexandru Stoica (16) și Bogdan Pop (67)

sâmbătă, 30 aprilie 2022, ora 17:00
Sănătatea Cluj – Unirea Alba Iulia  6-0
Denis Paul (37), DaSilva Patrick Kallemback (40), Andrei Ștefan (51), Bogdan Zărnescu (58, 81), Alexandru Oltean (65)

CLASAMENT SERIA 9 play-off / play-out

SERIA 10, etapa 5, play-off

sâmbătă, 30 aprilie 2022, ora 17:00
Someşul Dej – Lotus Băile Felix  0-0
CA Oradea – Minaur Baia Mare 0-1
Sergiu Ciocan (86 – penalty)

SERIA 10, etapa 5, play-out

sâmbătă, 30 aprilie 2022, ora 17:00
CFR Cluj 2 – Luceafărul Oradea  7-0
Mihai Gâdea (5, 18), Ovidiu Hoban (21), Bogdan Sucitu (39), George Leață (73, 76, 90+2)
CSM Satu Mare – Sportul Şimleu Silvaniei  3-2
… () / Cătălin Vaida (60), Mansour Gueye (85)
Progresul Şomcuta Mare – SCM Zalău 1-3
Bogdan Bîrle (90+2) / Sergiu Pop (70, 85), Cosmin Meşter (82)

CLASAMENT SERIA 10 play-off / play-out

REZULTATE ETAPA 1, 2, 3, 4 play-off / play-out Liga 3

REZULTATE ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 din sezonul regular al Ligii 3, ediția 2021-2022

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 30 Apr. 2022, 19:54 Actualizat: 30 Apr. 2022, 20:48 Liga 3
Pe aceeași temă