Liga 3, etapa 14 | CSM Reșița și CSM Râmnicu Sărat au marcat câte opt goluri, Minaur – șapte, Slatina și Pucioasa – ”doar” câte șase. SC Oțelul s-a impus în derby-ul cu Focșani, CS Hunedoara a trecut lejer de Bistrița

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 27 Nov. 2021, 17:46 Actualizat: 27 Nov. 2021, 17:59 Liga 3
Liga 3, etapa 14 | CSM Reșița și CSM Râmnicu Sărat au marcat câte opt goluri, Minaur – șapte, Slatina și Pucioasa – ”doar” câte șase. SC Oțelul s-a impus în derby-ul cu Focșani, CS Hunedoara a trecut lejer de Bistrița

Cinci etape mai sunt de disputat până la finalul sezonului regular al Ligii 3, ediția 2021-2022, iar două dintre ele sunt programate în acest an. Penultima rundă, a 14-a, are loc astăzi și mâine, 26-27 noiembrie 2021.

Astăzi, de la ora 14:00, sunt stabilite să se dispute 18 meciuri din totalul de 49, din toate cele zece serii. Ultimele 31 au loc mâine, cu începe de la aceeași oră.

Progresul Spartac, CSM Reșița și CS Hunedoara sunt neînvinse cu două etape înainte de finalul anului

În continuare, trei echipe au rămas invincibile în acest sezon, Progresul Spartac (Seria 4), CSM Reșița (Seria 7) și CS Hunedoara (Seria 9), acestea având doar o remiză pe lângă cele 12 victorii obținute în 13 etape.

Tot înaintea debutului etapei a 14-a, liderii celor zece serii sunt următoarele echipe: Dante Botoşani (Seria 1, 30 puncte), CSM Focșani (Seria 2, 32 puncte), CS Afumați (Seria 3, 32 puncte), Progresul Spartac (Seria 4, 37 puncte), AFC Odorheiu Secuiesc (Seria 5, 28 puncte), Viitorul Dăești (Seria 6, 31 puncte), CSM Reșița (Seria 7, 37 puncte), CSC Ghiroda şi Giarmata Vii (Seria 8, 28 puncte), CS Hunedoara (Seria 9, 37 puncte) și Minaur Baia Mare (Seria 10, 29 puncte).

Față de disputarea rundei trecute, în două serii au avut loc schimbare de lider. În Seria a 2-a, CSM Focșani a luat fața cu un punct celor de la SC Oțelul Galați, în timp ce CSC Ghiroda şi Giarmata Vii a trecut din nou pe primul loc în Seria 8, devansând Crişul Chişineu Criş cu două puncte.

REZULTATE ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13

Meciurile din etapa 14 a celor zece serii ale Ligii 3:

SERIA 1, etapa 14

vineri, 26 noiembrie 2021, ora 14:00
CSM Paşcani – Foresta Suceava  2-3
Lucian Apostol (85), Eusebiu Mercaș (90+1 – penalty) / Robert Martin (45+1), Alexandru Arnold (86, 88)

sâmbătă, 27 noiembrie 2021, ora 14:00
CSM Ceahlăul Piatra Neamţ – Şomuz Fălticeni  0-0
Bucovina Rădăuţi – Ştiinţa Miroslava  2-1
Ionel Stoian (43, 53) / Giani Unghianu (80 – penalty)
Sporting Juniorul Vaslui – Huşana Huşi  1-1
Auraș June (14) / Alex Dumitru (77)
CSM Bacău – Dante Botoşani 0-2
Dudu Drugă (40 – penalty, 90 – penalty)

CLASAMENT SERIA 1

SERIA 2, etapa 14

vineri, 26 noiembrie 2021, ora 14:00
CSM Râmnicu Sărat – Sportul Chiscani 8-1
Rareș Dogaru (7, 76), Richardo Mihalache (8, 16, 57), Ștefan Crețu (14), Ionuț Roman (52), Mădălin Socol (69) / Eduard Dănilă (58)

sâmbătă, 27 noiembrie 2021, ora 14:00
Dinamo Bacău – Sporting Lieşti  1-2
Bogdan Brăescu (88) / George Bîrlădeanu (12 – penalty), Andrei Călin (52)
Metalul Buzău – Aerostar Bacău  1-0
Alexandru Stănică (31)
CS Făurei – Viitorul Ianca  3-3
Marius Mocanu (10), Silviu Moise (21 – penalty), Ionuț Comșa (90+3) / Marius Coman (15), Rareș Cristea (19), Leonard Coteț (62)
SC Oţelul Galaţi – CSM Focşani 1-0
Vasile Jardan (60)

CLASAMENT SERIA 2

SERIA 3, etapa 14

vineri, 26 noiembrie 2021, ora 14:00
Farul Constanţa 2 – CSM Feteşti  1-1
Josemi Castaneda (59) / Marius Radicof (56)

sâmbătă, 27 noiembrie 2021, ora 14:00
Înainte Modelu – SC Popeşti Leordeni  2-1
Liviu Gheorghe (27), Daniel Gheorghe (38 – penalty) / Marian Vlada (88)
FC Voluntari 2 – Agricola Borcea  3-0
George Merloi (59), Gabriel Nedelcu (71 – autogol), Daniel Paraschiv (79)
Recolta Gheorghe Doja – CS Afumaţi  3-5
Ionuț Cositoru (23), Mihai Năstase (26), Costin Anton (45) / Robert Buduroi (28), Ionuț Zaina (31, 40), Cristian Onțel (65), Mugurel Dedu (88)
Gloria Albeşti – CSM Olteniţa  4-0
Mihai Zugravu (50), Gabriel Boicu (52, 84), Iulian Voinea (80)

CLASAMENT SERIA 3

SERIA 4, etapa 14

vineri, 26 noiembrie 2021, ora 14:00
Academica Clinceni 2 – Rapid 2  2-2
Cosmin Ioniță (23), Laurențiu Lis (86) / Alexandru Ioniță I (10), Alexandru Despa (41)
Dinamo 2 – Campionii FC Argeş 2  2-2
Valentin Borcea (13) și Geani Crețu (18 – penalty) / Vlad Tudor (47), Tiberiu Coman (51)

sâmbătă, 27 noiembrie 2021, ora 14:00
Real Bradu – Unirea Bascov  0-1
Eduard Niţă (90+5)
Progresul Spartac – FCSB 2  2-1
Andrei Ohaci (45+1), Eugen Lixandru (69) / Alexandru Musi (36)
CS Tunari – Flacăra Moreni  1-1
Cosmin Ionică (78) / Dragoş Cernea (25 – penalty)

CLASAMENT SERIA 4

SERIA 5, etapa 14

vineri, 26 noiembrie 2021, ora 14:00
AFC Odorheiu Secuiesc – FC Hermannstadt 2  4-2
Claudiu Merdariuc (3), Berkeczi Csongor (12), Simo Csongor (16 – penalty), Andrei Mateiciuc (85) / Ianis Gîndilă (52 – penalty), Rareș Iaru (87)

sâmbătă, 27 noiembrie 2021, ora 14:00
CS Blejoi – KSE Târgu Secuiesc  0-0
FC Pucioasa – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2  6-0
Alin Nisipeanu (7, 18, 71), Radu Simion (15), Tiberiu Calofir (40), Richard Țilică (77)
Olimpic Cetate Râşnov – CSO Plopeni  4-3
Raul Dumitrovici (16 – penalty), Flavius Staicu (33, 80), Raul Drugă (68) / Radu Huza (24 – penalty), Tudor Țăranu (45+1), Rareș Simionescu (90)
Kids Tâmpa Braşov – SR Braşov  2-0
Dragoş Popa (51), Andrei Moldovan (60)

CLASAMENT SERIA 5

SERIA 6, etapa 14

vineri, 26 noiembrie 2021, ora 14:00
Sporting Roşiori – Vediţa Coloneşti  0-0
Viitorul Dăeşti – Universitatea Craiova 2  2-1
Cătălin Pîrvulescu (68), Florin Costea (90) / Dragoș Dumitru Popa (78)
CSM Alexandria – Minerul Costeşti  2-1
Vladimir Georgescu (44), Gabriel Preoteasa (82) / Vasile Kelemen (73)

sâmbătă, 27 noiembrie 2021, ora 14:00
Petrolul Potcoava – Flacăra Horezu   3-1
Laurențiu Ana (11), Adrian Vlad (72, 82) / Alexandru Traşcă (3)
ACSO Filiaşi – CSM Slatina 0-6
Cătălin Doman (5), Alexandru Popovici (24), Alexandru Sălcianu (52), Marius Neicu (87, 90+2), Radu Necşulescu (89)

CLASAMENT SERIA 6

SERIA 7, etapa 14

vineri, 26 noiembrie 2021, ora 14:00
CSM Deva – Pandurii Târgu Jiu  2-1
Mahadi Kayondo (24 – penalty), Andrei Șulea (47) / Andrei Trușescu (50)
Progresul Ezeriş – CSM Jiul Petroşani  0-0
Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2 – CSM Reșița  0-8
Mediop Ndiaye (8, 66, 80), Marian Drăghiceanu (23, 89), Valentin Munteanu (55), Ion Vasluian (61), Demetris Cristodulo (86)

sâmbătă, 27 noiembrie 2021, ora 14:00
Gilortul Târgu Cărbuneşti – Aurul Brad  5-2
Leonard Gheorghe (4), Bogdan Dănăricu (22), Darius Almăjanu (58), Alexandru Avrămescu (74), Dragoş Săulescu (90+4 – penalty) / Iulian Tecsi (27), Ionuţ Filipaş (90)
Voinţa Lupac – Viitorul Şimian  3-4
Andrea Săndescu (47), Alexandru Avramovici (53, 59) / Samuel Zimța (17), Claudiu Ghighilicea (57, 87), Fabio Trip (85)

CLASAMENT SERIA 7

SERIA 8, etapa 14

vineri, 26 noiembrie 2021, ora 14:00
Şoimii Lipova – Frontiera Curtici  3-1
Nicholas Brad (11), Mohammed Sahli (90+1), Bogdan Bozian (90+4) / Bogdan Burlă (34)
CSC Ghiroda şi Giarmata Vii – CSC Dumbrăviţa  1-1
Jichi Petrișor (87) / Alexandru Martinov (61)
Progresul Pecica stă.

sâmbătă, 27 noiembrie 2021, ora 14:00
Crişul Chişineu Criş – Pobeda Star Bisnov 1-0
Nicu Modan (27)
Gloria Lunca Teuz Cermei – Avântul Periam 2-1
Sergiu Popa (45 – penalty), Adrian Piț (71) / Cosmin Mânecan (43 – penalty)

CLASAMENT SERIA 8

SERIA 9, etapa 14

vineri, 26 noiembrie 2021, ora 14:00
Sticla Arieşul Turda – Unirea Ungheni  1-2
Andrei Cobârzan (39) / Flavius Toboșaru (8), Victor Astafei (69)
Avântul Reghin – Metalurgistul Cugir  1-4
Valeriu Vrabie (73) / Ciprian Selagea (28 – penalty), Vitinha (78), Marius Lupu (86), Lusien Contra (90+3)
Unirea Alba Iulia – Sănătatea Cluj 0-2
Bogdan Zărnescu (33), Andrei Ștefan (46)

sâmbătă, 27 noiembrie 2021, ora 14:00
CS Ocna Mureş – Viitorul Cluj   2-1
Cătălin Creț (17), Alecu Cioară (90+2) / Mihai Dolghi (52)
Gloria Bistriţa Năsăud – CS Hunedoara 1-5
Alin Damian (27) / Sergiu Arnăutu (24), Andrei Hergheligiu (40 – penalty, 88), Laurentiu Buș (74), Matheus da Motta (90+1)

CLASAMENT SERIA 9

SERIA 10, etapa 14

vineri, 26 noiembrie 2021, ora 14:00
CFR Cluj 2 – Luceafărul Oradea  3-0
Dusan Celar (23), (56 – penalty), Daniel Borma (74 – autogol)

sâmbătă, 27 noiembrie 2021, ora 14:00
CSM Satu Mare – Someşul Dej 1-1
Eduard Dobrai (90) / Andrei Mureșan (31)
CA Oradea – Progresul Şomcuta Mare   3-1
Florin Chitaș (27, 53), Cosmin Letan (64 – penalty) / Paul Batin (30)
Lotus Băile Felix – SCM Zalău  1-2
Alexandru Pintea (39) / Alexandru Sorian (76), Sergiu Negruț (90+2)
Minaur Baia Mare – Sportul Şimleu Silvaniei 7-1
Viorel Chinde (21, 31, 45), Romariu Rus (34), Mircea Donca (51 – penalty), Sergiu Ciocan (61), Marco Petran (90+2) / Luigi Pop (50)

CLASAMENT SERIA 10

REZULTATE ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13

Foto: CSM Focșani

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 27 Nov. 2021, 17:46 Actualizat: 27 Nov. 2021, 17:59 Liga 3
Pe aceeași temă