Liga 3, etapa 12 | SC Oțelul câștigă la scor derby-ul cu Aerostar, CS Hunedoara a umilit Sănătatea Cluj. Progresul Spartac și CSM Reșița merg brici, Pandurii încasează prima înfrângere. CSM Slatina a înregistrat scorul rundei

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 13 Nov. 2021, 18:18 Actualizat: 23 Nov. 2021, 16:24 Liga 3
Liga 3, etapa 12 | SC Oțelul câștigă la scor derby-ul cu Aerostar, CS Hunedoara a umilit Sănătatea Cluj. Progresul Spartac și CSM Reșița merg brici, Pandurii încasează prima înfrângere. CSM Slatina a înregistrat scorul rundei

Campionatul Ligii 3, ediția 2021-2022, a ajuns la etapa a 12-a a sezonului regular, a treia a returului. Dintre cele 49 de jocuri ale acestei runde, unul a fost amânat pentru data de 23 noiembrie.

Vineri, astăzi, de la ora 14:00, sunt programate să se desfășoare 11 meciuri din totalul de 49. Alte 37 de jocuri au loc sâmbătă, tot de la ora 14:00, în timp ce partida din Seria a 2-a dintre marți, Înainte Modelu și Farul Constanţa 2 a fost mutată pentru data de 23 noiembrie, de la ora 14:00, fiindcă trupa secundă a lui Gheorghe Hagi are acum mulți jucători convocați la acțiunile naționalelor.

Patru echipe sunt neînvinse înaintea etapei a 12-a și în doar două serii s-a schimbat liderul față de runda trecută

Înaintea desfășurării acestei etape avem patru echipe rămase neînvinse în acest sezon. Este vorba despre Progresul Spartac (Seria 4), CSM Reșița, Pandurii Târgu Jiu (ambele din Seria 7) și CS Hunedoara (Seria 9). Față de începutul rundei trecute lipsește Dante Botoşani (Seria 1), care a suferit primul eșec în acest campionat în deplasarea de la Foresta Suceava (scor 0-1).

Tot înaintea debutului etapei a 12-a, liderii celor zece serii sunt următoarele echipe: Dante Botoşani (Seria 1, 26 puncte), SC Oțelul Galați (Seria 2, 27 puncte), CS Afumați (Seria 3, 26 puncte), Progresul Spartac (Seria 4, 31 puncte), AFC Odorheiu Secuiesc (Seria 5, 25 puncte), Viitorul Dăești (Seria 6, 25 puncte), CSM Reșița (Seria 7, 31 puncte), Crişul Chişineu Criş (Seria 8, 25 puncte), CS Hunedoara (Seria 9, 31 puncte) și Minaur Baia Mare (Seria 10, 25 puncte).

Singurele serii unde a avut loc schimbare de lider sunt cea a 3-a, unde CS Afumați a trecut peste Farul Constanța 2, și a 10-a, în care Minaur Baia Mare și Lotus Băile Felix au făcut din nou schimb de locuri.

REZULTATE ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11

Meciurile din etapa 12 a celor zece serii ale Ligii 3:

SERIA 1, etapa 12

vineri, 12 noiembrie 2021, ora 14:00
CSM Paşcani – Şomuz Fălticeni 0-0

sâmbătă, 13 noiembrie 2021, ora 14:00
CSM Ceahlăul Piatra Neamţ – Bucovina Rădăuţi  4-1
Răzvan Pîntea (51, 90+1), Adrian Șter (58), Cristin Jalbă (79) / Ruben Sumanariu (24)
Sporting Juniorul Vaslui – Ştiinţa Miroslava  0-1
Nguala Coletin (22)
CSM Bacău – Foresta Suceava   1-3
Ionuț Furtună (60) / Adrian Dorobanțu (5 – penalty), Chika Odoh (17), Karime Makongo (90+1)
Dante Botoşani – Huşana Huşi  1-0
Alexandru Constantiniu (16)

CLASAMENT SERIA 1

SERIA 2, etapa 12

sâmbătă, 13 noiembrie 2021, ora 14:00
Dinamo Bacău – CSM Râmnicu Sărat  1-4
Gabriel Boghian (34) / Gabriel Boghian (15 – autogol), Richardo Mihalache (17, 32, 72)
CS Făurei – Sportul Chiscani  5-2
Silviu Moise (40, 50), Georgian Chihaia (45+1), Florin Bălan (75), Răzvan Tănase (84) / Iulian Mohorâță (80), Laurențiu Iancu (90+1)
SC Oţelul Galaţi – Aerostar Bacău  3-0
George Cîrjan (6), Denis Cireș (11), Vasile Jardan (44)
CSM Focşani – Viitorul Ianca  1-0
Cătălin Găină (74)

marți, 23 noiembrie 2021, ora 14:00
Metalul Buzău – Sporting Lieşti 2-0
Meciul a fost reprogramat, fiindcă echipei din Liești a avut cazuri pozitive la COVID-19 și nu a primit drept de joc din partea DSP la 13 noiembrie.
Andrei Pavel (69), Alexandru Stănică (90+5 – penalty)

CLASAMENT SERIA 2

SERIA 3, etapa 12

sâmbătă, 13 noiembrie 2021, ora 14:00
FC Voluntari 2 – SC Popeşti Leordeni  1-2
Angelo Anghilini (86 – autogol) / Vlad Ghineț (35), Alexandru Ilie (89)
Recolta Gheorghe Doja – CSM Feteşti  2-0
Andrei Comșa (42), Marius Radicof (70 – autogol)
Gloria Albeşti – Agricola Borcea  2-4
Gabriel Boicu (37), Robert Pîslaru (82 – penalty) / Alin Robu (15), Eduard Petre (50, 60, 70)
CSM Olteniţa – CS Afumaţi  0-5
Cătălin Cocoș (11, 28), Ionuț Zaina (30), Robert Buduroi (86), Ciprian Timiș (90+2)

marți, 23 noiembrie 2021, ora 14:00
Înainte Modelu – Farul Constanţa 2 2-2
Ionuț Vasile (28), Nicolae Moise (67) / Ștefan Bodișteanu (70), Robert Băceanu (83)

CLASAMENT SERIA 3

SERIA 4, etapa 12

vineri, 12 noiembrie 2021, ora 14:00
Academica Clinceni 2 – Dinamo 2  2-3
Cosmin Ioniță (38), Cristian Petre (88) / Mihai Neicuțescu (12, 23), Geani Crețu (23 – penalty)
Flacăra Moreni – FCSB 2 0-0

sâmbătă, 13 noiembrie 2021, ora 14:00
Real Bradu – Rapid 2  1-2
Roberto Ayza (85 – penalty) / Alexandru Catrici (11), Ștefan Ghinea (32)
Progresul Spartac – Campionii FC Argeş 2  3-0
Alexandru Dițu (41), Giovanni Petcu (53), Ionuț Tudorache (79)
CS Tunari – Unirea Bascov  1-1
Cosmin Ionică (80) / Ionuț Teodorescu (55)

CLASAMENT SERIA 4

SERIA 5, etapa 12

vineri, 12 noiembrie 2021, ora 14:00
AFC Odorheiu Secuiesc – KSE Târgu Secuiesc 3-0
Ionuț Bobea (28 – penalty, 77), Alexandru Darius Pop (71)

sâmbătă, 13 noiembrie 2021, ora 14:00
CS Blejoi – FC Pucioasa   1-1
Cosmin Lambru (86 – penalty) / Richard Țilică (80)
Olimpic Cetate Râşnov – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2   1-0
Raul Drugă ( – penalty)
Kids Tâmpa Braşov – FC Hermannstadt 2  1-0
Iulian Nechita (39)
SR Braşov – CSO Plopeni  4-4
Dragoș Sandu (19), Firat Cenk (28), Ștefan Răchișan (35), Vlad Olteanu (45+2 – penalty) / Cristian Lazăr (8, 58), Raul Bucur (11), Andrei Militaru (74)

CLASAMENT SERIA 5

SERIA 6, etapa 12

vineri, 12 noiembrie 2021, ora 14:00
CSM Alexandria – Flacăra Horezu 4-1
Vladimir Georgescu (68), Mihnea Vlad (71), Marius Matei (86, 90+3) / Radu Bîrzan (17)

sâmbătă, 13 noiembrie 2021, ora 14:00
Sporting Roşiori – Viitorul Dăeşti  1-2
Alin Călin (30) / Lucian Iordache (17), Florin Costea (65)
Petrolul Potcoava – Vediţa Coloneşti   3-0
()
ACSO Filiaşi – Universitatea Craiova 2  1-1
Daniel Rogoveanu (5 – penalty) / Dragoș Popa (24)
Minerul Costeşti – CSM Slatina 0-6
Cătălin Doman (16), Marian Manea (41), Alexandru Popovici (49, 85), Alexandru Cincă (83), Rareș Deta (90+2)

CLASAMENT SERIA 6

SERIA 7, etapa 12

vineri, 12 noiembrie 2021, ora 14:00
CSM Deva – Gilortul Târgu Cărbuneşti  3-1
Andrei Sulea (31, 77), Bogdan Țoiu (58) / Radu Filip (89)
Progresul Ezeriş – Aurul Brad  3-0
Nicolae Popescu (5), Marius Călin (65), Rafael Hrudei (90+3)
Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2 – Viitorul Şimian 1-1
Răzvan Vespe (70 – penalty) / Gelu Velici (90)

sâmbătă, 13 noiembrie 2021, ora 14:00
Voinţa Lupac – Pandurii Târgu Jiu 2-1
Daniel Vădrariu (4), Cristian Popa (82) / Nichifor Georgescu (55)
CSM Reșița – CSM Jiul Petroşani 4-1
Amir Jorza (8, 54), Mediop Ndiaye (47), Valentin Munteanu (50) / Daniel Cocină (12)

CLASAMENT SERIA 7

SERIA 8, etapa 12

vineri, 12 noiembrie 2021, ora 14:00
CSC Ghiroda şi Giarmata Vii – Frontiera Curtici  4-2
Mircea Stupu (27), Robert Ehling (46), Andrei Precup (59), Cosmin Mancaș (90) / Mario Andrieș (7, 65)
Avântul Periam stă.

sâmbătă, 13 noiembrie 2021, ora 14:00
Crişul Chişineu Criş – Şoimii Lipova  0-0
Gloria Lunca Teuz Cermei – Pobeda Star Bisnov  3-1
Radu Popa (10), Michel Vlad (56), Raul Țurcanu (72) / Denis Chistrugă (90+2)
Progresul Pecica – CSC Dumbrăviţa 1-4
Marco Enciu (73 – penalty) / Luca Bodri (7), Alexandru Tismonar (27), Dragan Paulevici (60), Costel Zurbagiu (76)

CLASAMENT SERIA 8

SERIA 9, etapa 12

vineri, 12 noiembrie 2021, ora 14:00
Sticla Arieşul Turda – Avântul Reghin  3-1
Victor Manu (18), George Goronea (67), Florin Dan (71 – penalty) / Adrian Murar (32)
Sănătatea Cluj – CS Hunedoara 1-7
Bogdan Zărnescu (12) / Laurențiu Buș (6, 55), Alexandru Mogoș (36), Sergiu Arnăutu (52, 59), Petre Simon (61), Antonio Dumitru (90)

sâmbătă, 13 noiembrie 2021, ora 14:00
CS Ocna Mureş – Unirea Ungheni  1-6
Daniel Lupșan (15) / Sebastian Culda (4, 9), Angelo Iuga (13), Victor Astafei (69, 74), Flavius Toboșaru (86)
Gloria Bistriţa Năsăud – Metalurgistul Cugir  0-1
Tudor Șaucă (21)
Unirea Alba Iulia – Viitorul Cluj 0-0

CLASAMENT SERIA 9

SERIA 10, etapa 12

sâmbătă, 13 noiembrie 2021, ora 14:00
CSM Satu Mare – CFR Cluj 2  1-0
Ervin Zsiga (2)
CA Oradea – Someşul Dej  2-0
Cosmin Letan (13 – penalty), Raul Ardelean (85)
Lotus Băile Felix – Luceafărul Oradea  4-0
Mădălin Popa (2), Claudiu Codoban (53), Cătălin Tutuța (63), Adrian Popa (80)
Minaur Baia Mare – Progresul Şomcuta Mare 4-0
Viorel Chinde (5, 29, 38), Gabby Batchabi (27)
Sportul Şimleu Silvaniei – SCM Zalău  2-0
Cătălin Vaida (31), Gueye Mansour (33)

CLASAMENT SERIA 10

REZULTATE ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 13 Nov. 2021, 18:18 Actualizat: 23 Nov. 2021, 16:24 Liga 3
Pe aceeași temă