Final de sezon regular în Liga 3 | Progresul Spartac, CSM Reșița și CS Hunedoara au terminat neînvinse. CSM Ceahlăul a ratat play-off-ul

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 26 Mar. 2022, 18:39 Actualizat: 01 Apr. 2022, 20:46 Liga 3
Final de sezon regular în Liga 3 | Progresul Spartac, CSM Reșița și CS Hunedoara au terminat neînvinse. CSM Ceahlăul a ratat play-off-ul

O etapă a mai rămas de disputat din acest sezon regular al Ligii 3, ediția 2021-2022, iar aceasta va avea loc vineri, sâmbătă și la 1 aprilie, la această dată din urmă urmând să se desfășoare ultimele două jocuri are rundei.

Apoi, primele patru clasate din fiecare serie vor merge în play-off (zece grupe), unde vor juca meciuri tur-retur-tur, iar celelalte echipe vor evolua în play-out (nouă grupe de câte șase echipe și una de cinci), unde vor disputa jocuri tur-retur.

Lupta pentru play-off și play-out este aproape încheiată cu o etapă înainte de final, 32 din 40 de echipe fiind deja calificate în play-off, în timp ce în play-out știu deja că vor participa 52 de cluburi dintr-un total de 59.

Două meciuri din Seria a 4-a, reprogramate tocmai de ”Ziua păcălelilor”

Vineri, 25 martie, de la ora 15:00, sunt stabilite să se dispute nouă meciuri din totalul de 49. Sâmbătă, de la aceeași oră se desfășoară 38 de jocuri, în timp ce ultimele două vor avea loc abia peste o săptămână, la 1 aprilie, de la ora 17:00. Fiindcă Farul Constanța 2 a obținut din partea FRF amânarea jocului său de acasă, cu Gloria Albești, deoarece are jucători convocați la naționale, atunci organizatorul competiției a reprogramat pentru atunci și întâlnirea Înainte Modelu – Agricola Borcea.

Farul Constanţa 2 (30 puncte), Gloria Albeşti (28 puncte) și Agricola Borcea (30 puncte) sunt în luptă directă pentru ultimele două poziții care duc în play-off-ul Seriei a 3-a.

Din acest motiv meciurile din Seria a 4-a, din play-off, respectiv play-out, vor începe mai târziu decât restul.

Progresul Spartac, CSM Reșița și CS Hunedoara sunt neînvinse cu o etapă înainte de finalul sezonului regular

Cu o etapă înainte de finalul sezonului regular, trei echipe sunt în continuare invincibile: Progresul Spartac (Seria 4), CSM Reșița (Seria 7) și CS Hunedoara (Seria 9).

Liderii celor zece serii sunt următoarele echipe: Dante Botoşani (Seria 1, 37 puncte), SC Oțelul Galați (Seria 2, 43 puncte), CS Afumați (Seria 3, 42 puncte), Progresul Spartac (Seria 4, 47 puncte), AFC Odorheiu Secuiesc (Seria 5, 38 puncte), CSM Slatina (Seria 6, 40 puncte), CSM Reșița (Seria 7, 49 puncte), CSC Ghiroda şi Giarmata Vii (Seria 8, 35 puncte), CS Hunedoara (Seria 9, 49 puncte) și Minaur Baia Mare (Seria 10, 39 puncte).

Față de disputarea rundei trecute, într-o singură serie a avut loc schimbare de lider. În Seria a 10-a, CA Oradea a pierdut din nou prima poziție în fața echipei Minaur Baia Mare.

REZULTATE ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

Meciurile din etapa 18 a celor zece serii ale Ligii 3:

SERIA 1, etapa 18

vineri, 25 martie 2022, ora 15:00
CSM Paşcani – Sporting Juniorul Vaslui  0-2
Bogdan Baciu (15), Robert Albu (54)

sâmbătă, 26 martie 2022, ora 15:00
CSM Ceahlăul Piatra Neamţ – Foresta Suceava 1-0
Cristin Jalbă (73)
Ştiinţa Miroslava – Huşana Huşi  1-2
Eric Alima Atangana (19) / Sergiu Gîrdea (23), Teodor Solomon (84)
Şomuz Fălticeni – Dante Botoşani 0-2
Răzvan Gorovei (29), Georgică Popovici (85)
Bucovina Rădăuţi – CSM Bacău 2-2
Adrian Stroe (44), Mugurel Florescu (87 – penalty) / Bogdan Ungureanu (71), Alin Priboi (82)

CLASAMENT SERIA 1

SERIA 2, etapa 18

sâmbătă, 26 martie 2022, ora 15:00
Dinamo Bacău – Aerostar Bacău  1-1
Robert Pușcașu (90+2) / Adrian Viorică (12)
Sportul Chiscani – Viitorul Ianca  0-3
Laurențiu Iorga (47), Daniel Popa (65), Marin Iordache (90+4)
Sporting Lieşti – CSM Focşani  1-2
Alexandru Stan (90+2) / Claudiu Băciuț (3), Daniel Rogoveanu (69)
CSM Râmnicu Sărat – SC Oţelul Galați 0-1
Vasile Jardan (80)
Metalul Buzău – CS Făurei 2-0
Andrei Pavel (33), Antonio Marcu (90)

CLASAMENT SERIA 2

SERIA 3, etapa 18

sâmbătă, 26 martie 2022, ora 15:00
CSM Feteşti – CS Afumaţi  1-3
Marian Tudor () / Cristian Onțel (6), Florin Bălan (26), Ionuț Zaina (63)
SC Popeşti Leordeni  – CSM Olteniţa  5-0
Valentin Niculae (57, 70), George Apostol (60, 67), Patrick Anghel (82)
FC Voluntari 2 – Recolta Gheorghe Doja  1-1
Alexandru Munteanu (54 – penalty) / Dorin Radu (12)

vineri, 1 aprilie 2022, ora 17:00
Înainte Modelu – Agricola Borcea  1-2
Daniel Gheorghe (80 – penalty) / Alin Bobu (47), Dan Mihai Chiriac (85)
Farul Constanţa 2 – Gloria Albeşti  4-0
Roberto Mălăele (24), Ștefan Bodișteanu (40), Luca Andronache (45+2, 89)

 

CLASAMENT SERIA 3

SERIA 4, etapa 18

vineri, 25 martie 2022, ora 15:00
Rapid 2 – Flacăra Moreni  2-2
Ciprian Popescu (3), Dragoș Cernea (20 – autogol) / Viorel Vârtej (57), Dragoș Cernea (70 – penalty)
Dinamo 2 – CS Tunari  0-3
Vasile Mihai (15), Joshewa Frederick-Charlery (60), Răzvan Milea (78)

sâmbătă, 26 martie 2022, ora 15:00
Academica Clinceni 2 – Unirea Bascov  0-0
Campionii FC Argeş 2 – FCSB 2  1-1
Alexandru Duminică (35 – penalty) / Ștefan Ion (23)
Real Bradu – Progresul Spartac 0-4
Andrei Matei (12, 77), Nicolas Tong (36), Silvian Matei (43)

CLASAMENT SERIA 4

SERIA 5, etapa 18

vineri, 25 martie 2022, ora 15:00
Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2 – CSO Plopeni 0-1
Beniamin Lazăr (84)

sâmbătă, 26 martie 2022, ora 15:00
CS Blejoi – FC Hermannstadt 2  2-3
Mihail Cristian Licsandru (18), Dumitru Cosmin Munteanu (42) / Cosmin Bucuroiu (8), Benjamin Hanzu (52, 85)
KSE Târgu Secuiesc – SR Braşov 0-0
FC Pucioasa – Kids Tâmpa Braşov    1-1
Tiberiu Calofir (57) / Marian Kerekes (44)
AFC Odorheiu Secuiesc – Olimpic Cetate Râşnov  3-1
Simo Csongor (31), Alexandru Darius Pop (34), Vasile Mihai Petra (64) / Cosmin Turcu (29)

CLASAMENT SERIA 5

SERIA 6, etapa 18

sâmbătă, 26 martie 2022, ora 15:00
Sporting Roşiori – Flacăra Horezu  2-2
Marius Matei (15), Raul Cochintu (84) / Ion Marian (1), Radu Bîrzan (61)
Universitatea Craiova 2 – CSM Slatina  0-0
Vediţa Coloneşti – Minerul Costeşti 0-0
Viitorul Dăeşti – CSM Alexandria 0-0
Petrolul Potcoava – ACSO Filiaşi  0-2
Viorel Vîlcică (45), Cătălin Manolache (60)

CLASAMENT SERIA 6

SERIA 7, etapa 18

vineri, 25 martie 2022, ora 15:00
CSM Deva – Viitorul Şimian  4-0
Florin Stelea (48, 71 – penalty), Alexandru Avramovici (62, 77)
Pandurii Târgu Jiu – CSM Reșița  0-0

sâmbătă, 26 martie 2022, ora 15:00
Aurul Brad – CSM Jiul Petroşani  0-1
Dyllan (84)
Gilortul Târgu Cărbuneşti – Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2  1-0
Bogdan Dănăricu (51)
Voinţa Lupac – Progresul Ezeriş  3-0
Cristian Danci (78), Mihael Banac (83), Bogdan Bărbulescu (90+2)

CLASAMENT SERIA 7

SERIA 8, etapa 18

sâmbătă, 26 martie 2022, ora 15:00
Crişul Chişineu Criş – Avântul Periam  0-1
Cosmin Mînecan (22)
Frontiera Curtici – CSC Dumbrăviţa  1-3
Remus Avrămuțiu (90+2) / Daniel Grigoriu (49), Andrei Făgărașanu (86 – penalty), Răzvan Ilan (90)
Pobeda Star Bisnov – Progresul Pecica 0-0
Gloria Lunca Teuz Cermei – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 1-5
Adrian Piț (86) / Cosmin Mancaș (1), David Pop (21, 49), Alexandru Badăuță (26), Cristian Grancea (42)
Şoimii Lipova stă.

CLASAMENT SERIA 8

SERIA 9, etapa 18

vineri, 25 martie 2022, ora 15:00
Sticla Arieşul Turda – Viitorul Cluj  1-2
Virgil Cocoară (66) / Denis Fărăgău (5), Alexandru Roșca (76)
Avântul Reghin – Unirea Alba Iulia 0-2
Darius Indrei (1), Răzvan Fetița (45)

sâmbătă, 26 martie 2022, ora 15:00
Metalurgistul Cugir – CS Hunedoara  1-3
Alexandru Rus (2) / Sergiu Arnăutu (47), Andrei Roșu (49), Laurențiu Buș (88)
Unirea Ungheni – Sănătatea Cluj  0-2
Alexandru Oltean (59, 68)
CS Ocna Mureş – Gloria Bistriţa Năsăud 1-1
Florin Socaci (74) / Alexandru Stoica (32)

CLASAMENT SERIA 9

SERIA 10, etapa 18

vineri, 25 martie 2022, ora 15:00
CFR Cluj 2 – Minaur Baia Mare 0-2
Patrick Petre (61, 90+1)

sâmbătă, 26 martie 2022, ora 15:00
CSM Satu Mare – Progresul Şomcuta Mare  2-0
Florin Mureșan (3), Tony Kanalos (36)
Luceafărul Oradea – SCM Zalău 2-7
Vlad Negruțiu (49), Nandor Suveg (69) / Adrian Șter (14, 27, 42, 57), Răzvan Rotea (36), Răzvan Dulap (43), Sergiu Pop (63)
Someşul Dej – Sportul Şimleu Silvaniei  2-0
Ștefan Visic (6), Adrian Rad (90)
CA Oradea – Lotus Băile Felix  1-1
Mihai Ion (66) / Patrick Blagea (90+3)

CLASAMENT SERIA 10

REZULTATE ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 26 Mar. 2022, 18:39 Actualizat: 01 Apr. 2022, 20:46 Liga 3
Pe aceeași temă