Liga 3, etapa 6 | Farul 2 și CSM Reșița continuă cu punctaj maxim, CS Hunedoara face primul pas greșit. Bucovina Rădăuți câștigă derby-ul cu Foresta, Progresul Spartac a obținut scorul rundei

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 02 Oct. 2021, 19:20 Actualizat: 12 Oct. 2021, 17:11 Liga 3
Liga 3, etapa 6 | Farul 2 și CSM Reșița continuă cu punctaj maxim, CS Hunedoara face primul pas greșit. Bucovina Rădăuți câștigă derby-ul cu Foresta, Progresul Spartac a obținut scorul rundei

Etapa a 6-a a Ligii 3 propune 19 meciuri pentru ziua de vineri și celelalte 30 pentru sâmbătă.

După cinci runde desfășurate în acest sezon, trei echipe au punctaj maxim, Farul Constanţa 2 (Seria 3), CSM Reșița (Seria 7) și CS Hunedoara (Seria 9), adică jumătate față de câte erau înainte de etapa a 4-a, atunci când și Progresul Spartac (S4), CSC Ghiroda şi Giarmata Vii (S8) și Minaur Baia Mare (S10) erau în aceeași postură. Cluburi neînvinse în Liga 3 după cinci etape sunt mult mai multe, 18 la număr.

Dintre cele 19 meciuri stabilite pentru ziua de vineri, primul debutează de la ora 13:00, Rapid 2 – Campionii FC Argeş 2, din Seria a 4-a. Restul încep de la ora 15:00, ora oficială de disputare a partidelor care au loc în luna octombrie.

Și sâmbătă este programat un meci de la ora 13:00, KSE Târgu Secuiesc – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2, din Seria 5. Restul de 29 au loc de la ora 15:00.

Doar doi lideri din cele zece serii ale Ligii 3 s-au schimbat după ultima etapă

După primele cinci etape, liderii celor zece serii sunt următoarele echipe: Dante Botoşani (Seria 1, 13 puncte), Sporting Liești (Seria 2, 13 puncte), Farul Constanţa 2 (Seria 3, 15 puncte), Progresul Spartac (Seria 4, 13 puncte), Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2 (Seria 5, 10 puncte), Viitorul Dăeşti (Seria 6, 13 puncte), CSM Reșița (Seria 7, 15 puncte), CSC Ghiroda şi Giarmata Vii (Seria 8, 13 puncte), CS Hunedoara (Seria 9, 15 puncte) și Minaur Baia Mare (Seria 10, 13 puncte).

Față de începutul rundei trecute s-au schimbat liderii în seriile 1 (Bucovina Rădăuți) și 5 (FC Pucioasa).

REZULTATE ETAPA 1, 2, 3, 4, 5

Meciurile din etapa 6 a celor zece serii ale Ligii 3:

SERIA 1, etapa 6

sâmbătă, 2 octombrie 2021, ora 15:00
CSM Ceahlăul Piatra Neamţ – CSM Bacău   1-1
Răzvan Pîntea (64) / Norbert Antal (56)
Sporting Juniorul Vaslui – Dante Botoşani  0-3
Andrei Merticariu (35), Vlad Codău (47), Marian Darînga (65)
Bucovina Rădăuţi – Foresta Suceava  3-1
Radu Ungurianu (3, 50, 67) / Karime Makongo (54)
Şomuz Fălticeni – Ştiinţa Miroslava 0-0

marți, 12 octombrie 2021, ora 15:00
CSM Paşcani – Huşana Huşi 0-2
Meciul de la Pașcani a fost amânat pentru 12 octombrie, fiindcă mai mulți jucători din lotul echipei gazdelor au fost testați pozitiv la Covid-19. Inițial, partida trebuia să aibă loc la 1 octombrie.
Adrian Viorică (25), Robert Ciobanu II (71) 

CLASAMENT SERIA 1

SERIA 2, etapa 6

vineri, 1 octombrie 2021, ora 15:00
CSM Râmnicu Sărat – Aerostar Bacău  1-1
Ricardo Mihalache (66) / Filip Belciu (85)

sâmbătă, 2 octombrie 2021, ora 15:00
Dinamo Bacău – SC Oţelul Galaţi  0-2
Denis Cireş (35), Vadim Crîcimari (59)
CS Făurei – CSM Focşani   0-3
Robert Băciuț (3, 90), Robert Bratu (21 – penalty)
Metalul Buzău – Viitorul Ianca  3-1
Constantin Clătinici (11), Claudiu Zamfirescu (59), Andrei Pavel (73 – penalty) / Marius Coman (16)
Sporting Lieşti – Sportul Chiscani 4-0
George Bârlădeanu (14, 32), Andrei Călin (71), Adrian Grigoraş (78)

CLASAMENT SERIA 2

SERIA 3, etapa 6

vineri, 1 octombrie 2021, ora 15:00
Înainte Modelu – Gloria Albeşti   1-0
Alexandru Moise (17)
Farul Constanţa 2 – Agricola Borcea  5-1
Ionuț Cojocaru (29, 62), Ștefan Bodișteanu (50 – penalty), Josemi Castaneda (70), Sasha Agiveli (87) / Mihai Chiriac (90)
SC Popeşti Leordeni – CSM Feteşti   4-0
Marian Vlada (34 – penalty), Ionuț Tabarana (70), Șaron Chirică (84), Andrie Mirică (90)

sâmbătă, 2 octombrie 2021, ora 15:00
Recolta Gheorghe Doja – CSM Olteniţa   1-0
Ionuț Cositoru (65)
FC Voluntari 2 – CS Afumaţi  2-4
Alin Lazăr (32, 39) / Mugurel Dedu (10), Robert Buduroi (55), Cristian Onțel (60, 77)

CLASAMENT SERIA 3

SERIA 4, etapa 6

vineri, 1 octombrie 2021, ora 13:00
Rapid 2 – Campionii FC Argeş 2  3-1
Alexandru Despa (20, 63), Ștefan Ghinea (23) / Alexandru Duminică (70)

vineri, 1 octombrie 2021, ora 15:00
Academica Clinceni 2 – CS Tunari   0-2
Răzvan Milea (63), Andrei Oancă (80)
Dinamo 2 – Unirea Bascov  1-0
Cristian Ionescu (35)

sâmbătă, 2 octombrie 2021, ora 15:00
Progresul Spartac – Flacăra Moreni  6-0
Andrei Ohaci (8, 47), Ionuţ Constantin (), Ionuţ Tudorache (60), Andrei Grigore (), Dănilă Parfeon ()
Real Bradu – FCSB 2  2-2
(41), (75 – penalty) / Matei Gîrcoveanu (78), Andrei Tănase (84)

CLASAMENT SERIA 4

SERIA 5, etapa 6

vineri, 1 octombrie 2021, ora 15:00
AFC Odorheiu Secuiesc – CSO Plopeni  4-1
Vasile Petra (7, 53), Andrei Mateiciuc (75, 90+2) / Raul Bucur (11)

sâmbătă, 2 octombrie 2021, ora 13:00
KSE Târgu Secuiesc – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2   0-1
Santa Tamas ()

sâmbătă, 2 octombrie 2021, ora 15:00
CS Blejoi – Kids Tâmpa Braşov   2-0
Răzvan Catană (11), Daniel Enache (16)
Olimpic Cetate Râşnov – SR Braşov  2-2
Alin Babei (40), Flavius Staicu (65) / Sorin Marin (72 – autogol), Cristian Burlacu (90+1)
FC Pucioasa – FC Hermannstadt 2  6-1
Narcis Marina (18), Tiberiu Calofir (44), Richard Țilică (63), Alexandru Iamandache (68), Alin Nisipeanu (75), Cătălin Ene (90+1) / Vasile Lascu (61)

CLASAMENT SERIA 5

SERIA 6, etapa 6

vineri, 1 octombrie 2021, ora 15:00
Vediţa Coloneşti – Universitatea Craiova 2   2-1
Ionuț Mihai (45), Gheorghe Mihai (74) / Atanas Trică (53)

sâmbătă, 2 octombrie 2021, ora 15:00
Sporting Roşiori – CSM Alexandria  0-1
Bogdan Preoteasa (15)
ACSO Filiaşi – Minerul Costeşti  4-0
Alin Şerban (12), Robert Bubuioc (53), Alexandru Fotescu (72), Cătălin Manolache (81)
Petrolul Potcoava – CSM Slatina  0-1
Cătălin Doman (24 – penalty)
Viitorul Dăeşti – Flacăra Horezu  3-1
Octavian Vasile (36), Florian Pîrvu (61 – penalty), Samson Nwabueze (65) / Robert Burcea (76)

CLASAMENT SERIA 6

SERIA 7, etapa 6

vineri, 1 octombrie 2021, ora 15:00
CSM Deva – Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2  1-0
Mahad Kayondo (2)
Pandurii Târgu Jiu – Aurul Brad  2-0
Bebeto Lupuleţ (69), Robert Petre (79)

sâmbătă, 2 octombrie 2021, ora 15:00
Progresul Ezeriş – CSM Reșița  0-4
Mediop Ndiaye (11, 16), Aboubacar Gakou (55), Marian Drăghiceanu (79)
Voinţa Lupac – CSM Jiul Petroşani  3-2
Alexandru Coviț (10), Cristian Danci (70), Alexandru Avramovici (80) / Petrescu (43), Mihai Simoneac (74)
Gilortul Târgu Cărbuneşti – Viitorul Şimian  3-1
Bogdan Dănăricu (39, 90), Alexandru Avrămescu (90+4 – penalty) / Samuel Zimța (26)

CLASAMENT SERIA 7

SERIA 8, etapa 6

vineri, 1 octombrie 2021, ora 15:00
CSC Ghiroda şi Giarmata Vii – Progresul Pecica   2-0
Robert Ehling (67), Cristian Grancea (90+4)
Şoimii Lipova – Avântul Periam  4-1
Vlad Filimon (4), Nicholas Brad (12), Kevin Trabalka (80), David Ciubăncan (84) / Răzvan Trandu (69)
Crişul Chişineu Criş stă.

sâmbătă, 2 octombrie 2021, ora 15:00
Gloria Lunca Teuz Cermei – CSC Dumbrăviţa  0-2
Adrian Bain (31), Luca Bodri (71)
Pobeda Star Bisnov – Frontiera Curtici  3-0
Daniel Vasilcin (16), Marius Staicu (75), Vasile Vincu (84)

CLASAMENT SERIA 8

SERIA 9, etapa 6

vineri, 1 octombrie 2021, ora 15:00
Sticla Arieşul Turda – AFC Unirea 1924  1-0
Alin Dioşan (30)
Gloria Bistriţa-Năsăud – Sănătatea Cluj   3-2
Adrian Cotîrlă (41 – autogol), Marius Curtuiuș (60), Claudiu Meșter (90+3) / Alexandru Oltean (10), Darius Vescan (17)
Avântul Reghin – Viitorul Cluj   2-2
Karoly Harko (39), Ionuț Sămărghitan (59 – penalty) / Cristian Istrate (15), Robert Râză ()
Unirea Ungheni – Metalurgistul Cugir  1-2
Florin Istrate (38) / Marius Lupu (12), Tudor Șaucă (77)

sâmbătă, 2 octombrie 2021, ora 15:00
CS Ocna Mureş – CS Hunedoara  1-1
Daniel Lupșan (90+2 – penalty / Andrei Hergheligiu (45+2 – penalty)

CLASAMENT SERIA 9

SERIA 10, etapa 6

vineri, 1 octombrie 2021, ora 15:00
CFR Cluj 2 – Progresul Şomcuta Mare  3-3
(10), (32), (54) / Paul Batin (36 – penalty, 89), Mark Parnău (39)

sâmbătă, 2 octombrie 2021, ora 15:00
CSM Satu Mare – Minaur Baia Mare  0-2
Alin Văsălie (77), Viorel Chinde (80)
Lotus Băile Felix – Sportul Şimleu Silvaniei  3-0
Ionuț Ban (19), Andrei Făgărășanu (38), Marian Arsene (65)
CA Oradea – SCM Zalău  2-5
Marius Hosu (50), Alexandru Lezeu (79) / Dan Berci (2), Cosmin Meșter (39), Sergiu Jurj (61), Mihai Doroftei (89), Cosmin Letan (90+4 – autogol)
Someşul Dej – Luceafărul Oradea   2-0
Dan Plăian (56), Ștefan Visic (79)

CLASAMENT SERIA 10

REZULTATE ETAPA 1, 2, 3, 4, 5

Foto: Minaur Baia Mare

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 02 Oct. 2021, 19:20 Actualizat: 12 Oct. 2021, 17:11 Liga 3
Pe aceeași temă