Liga 3, rezultatele etapei a 7-a de play-off și play-out | SC Oțelul, CSM Reșița și CS Afumați defilează spre baraj, CS Hunedoara câștigă cu emoții, Foresta se impune din nou derby-ul Bucovinei

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 07 May. 2022, 21:59 Actualizat: 08 May. 2022, 12:08 Liga 3
Liga 3, rezultatele etapei a 7-a de play-off și play-out | SC Oțelul, CSM Reșița și CS Afumați defilează spre baraj, CS Hunedoara câștigă cu emoții, Foresta se impune din nou derby-ul Bucovinei

Finalul campionatului Ligii 3 se apropie cu pași repezi. În această săptămână s-a desfășurat deja o etapă, una intermediară, în zilele de marți și miercuri, iar vineri și sâmbătă are loc alta. Este vorba despre runda a 7-a atât în play-off, cât și în play-out. Vor mai rămâne apoi de disputat două etape în play-off și trei în play-out.

Vineri se joacă 12 meciuri, sâmbătă se joacă de la ora 13, 14, 15 și 18

În campionatul Ligii 3 este programată la mijlocul acestei săptămâni, marți și miercuri, 3 și 4 mai, o etapă intermediară, a 6-a, atât în play-off, cât și în play-out. Ora oficială de start a meciurilor se schimbă și ea din această rundă, de la 17:00 la 18:00.

Runda încheie returul în play-off, unde va va mai disputa apoi o dată turul, iar în play-out înseamnă prima etapă din retur.

Vineri, de la ora 18:00, se joacă 6 meciuri din cele 20 din play-off, respectiv 6 din play-out, din totalul de 29. Sâmbătă, un meci din play-off este programat de la ora 15:00, CA Oradea – Someşul Dej, iar celelalte 13 au loc de la ora clasică a lunii mai. În play-out, sâmbătă, Recolta Gheorghe Doja – CSM Olteniţa se joacă de la ora 13:00, iar Progresul Ezeriş – Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2 are loc de la ora 14:00. Celelalte 21 se desfășoară de la ora 18:00.

Echipei Frontiera Curtici, din play-out-ul Seriei a 8-a, i-a venit rândul să stea în această rundă.

CSM Reșița și CS Hunedoara, neînvinse în acest sezon cu trei etape înainte de final

Înainte de disputarea acestei etape, în continuare CSM Reșița (Seria 7) și CS Hunedoara (Seria 9) sunt neînvinse în acest sezon, după 18 etape ale sezonului regular, respectiv șase din play-off.

Pe locurile de baraj de promovare în Liga 2 se situează înainte de a șaptea etapă a play-off-ului următoarele echipe:

Dante Botoșani (50 puncte), Foresta Suceava (46)(Seria 1), SC Oţelul Galaţi (61), CSM Focșani (55)(Seria 2), CS Afumaţi (60), SC Popeşti Leordeni (45)(Seria 3), Progresul Spartac (56), CS Tunari (51)(Seria 4), AFC Odorheiu Secuiesc (59), FC Pucioasa (49)(Seria 5), CSM Slatina (52), CSM Alexandria (47)(Seria 6), CSM Reșița (64), CSM Deva (50)(Seria 7), CSC Ghiroda şi Giarmata Vii (42), CSC Dumbrăvița (40)(Seria 8), CS Hunedoara (66), Metalurgistul Cugir (45)(Seria 9), Minaur Baia Mare (55) și CA Oradea (45)(Seria 10).

Singura echipă care a ieșit din acest top este Farul Constanţa 2, din Seria a 3-a, care i-a cedat din nou locul formației SC Popești Leordeni, pe care o depășise timp de o etapă.

13 echipe sunt calificate matematic la baraj. Cinci și-au asigurat locul 1, două sunt sigure de locul 2

Cu trei etape înainte de încheierea play-off-ului Ligii 3, dintr-un total de nouă runde, 13 cluburi și-au asigurat matematic accederea în manșa semifinală a barajului de promovare în Liga 2, dintre care cinci sunt sigure de încheierea sezonului pe locul 1, deci de titlul de campioană în ediția 2021-2022.

Echipe care și-au asigurat matematic prezența la baraj sunt: Dante Botoșani, Foresta Suceava (ambele din Seria 1), SC Oțelul Galați, CSM Focșani (ambele din Seria 2), CS Afumați (Seria 3), Progresul Spartac, CS Tunari (ambele din Seria 4), AFC Odorheiu Secuiesc, FC Pucioasa (ambele din Seria 5), CSM Reșița, CSM Deva (ambele din Seria 7), CS Hunedoara (Seria 9) și Minaur Baia Mare (Seria 10).

Foresta Suceava este singura din cele 13 care a reușit acest lucru după desfășurarea rundei intermediare. Iar AFC Odorheiu Secuiesc și-a asigurat locul 1 tot după etapa de la mijlocul acestei săptămâni.

CS Hunedoara a fost prima campioană din acest sezon, în Seriei a 9-a, nemaiputând pierde locul 1, iar a doua a fost CS Afumați, liderul din Seria a 3-a. În urma rezultatelor din etapa intermediară din această săptămână, locul 1 și l-au asigurat și AFC Odorheiu Secuiesc, în Seria 5, CSM Reșița, în Seria 7, și Minaur Baia Mare, în Seria 10.

FC Pucioasa și CSM Deva sunt, astfel, sigure de clasarea pe locul 2 în Seria a 5-a, respectiv a 7-a, în seriile 3, 9 și 10 bătălia pentru locul 2 nefiind încă încheiată.

  • Un total de 20 de echipe, primele două clasate din fiecare grupă de play-off din cele zece serii ale Ligii 3, vor merge pentru început în manșa semifinală a barajului de promovare în Liga 2. Ulterior, zece dintre ele vor evolua în manșa finală a barajului, iar cinci vor promova.

REZULTATE ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6 play-off / play-out Liga 3

REZULTATE ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 din sezonul regular al Ligii 3, ediția 2021-2022

Meciurile și rezultatele din etapa 7 de play-off, respectiv play-out din Liga 3:

SERIA 1, etapa 7, play-off

sâmbătă, 7 mai 2022, ora 18:00
Dante Botoşani – Huşana Huşi 2-0
… ()
Foresta Suceava – Bucovina Rădăuţi 1-0
Giani Unghianu (6)

SERIA 1, etapa 7, play-out

sâmbătă, 7 mai 2022, ora 18:00
Ştiinţa Miroslava – CSM Paşcani  0-1
Robert Amarii (86)
Şomuz Fălticeni – CSM Bacău  1-1
Alexandru Savin (3) / Răzvan Adăscăliței (85 – penalty)
Sporting Juniorul Vaslui – CSM Ceahlăul Piatra Neamţ 0-1
Vlad Iulian Mocanu (28 – autogol)

CLASAMENT SERIA 1 play-off / play-out

SERIA 2, etapa 7, play-off

sâmbătă, 7 mai 2022, ora 18:00
SC Oţelul Galaţi – Aerostar Bacău  4-1
Juri Cisotti (7, 63), Mihai Adăscăliței (28), George Cîrjan (66) / Andrei Gavrila (17 – penalty)
CSM Focşani – Metalul Buzău 3-2
Claudiu Băciuț (10), Ionuț Manu (69), Alexandru Taciuc (77 – penalty) / Constantin Stoica (30), Adrian Moldovan (42)

SERIA 2, etapa 7, play-out

vineri, 6 mai 2022, ora 18:00
CSM Râmnicu Sărat – CS Făurei  6-1
… () / … ()

sâmbătă, 7 mai 2022, ora 18:00
Dinamo Bacău – Sportul Chiscani 6-2
Ionuț Tofan (8, 35, 79), Vasile Padovei (20, 72), Andrei Juncu (48) / Alexandru Izvoranu (20), Filippo Tarozzi (27)
Viitorul Ianca – Sporting Lieşti 2-2
Rareș Băluță (44), Cosmin Necoară (65) / Andrei Mihu (51 – penalty), Dragoș Voicu (84)

CLASAMENT SERIA 2 play-off / play-out

SERIA 3, etapa 7, play-off

sâmbătă, 7 mai 2022, ora 18:00
CS Afumaţi – Agricola Borcea  7-1
Cătălin Cocoș (10, 13, 78), Ionuț Zaina (27, 47, 60), Ciprian Timiș (33) / Andrei Mareș (67)
SC Popeşti Leordeni – Farul Constanţa 2  2-1
Alin Pătrașcu (55 – penalty), George Apostol (58) / Ionuț Cojocaru (3)

SERIA 3, etapa 7, play-out

vineri, 6 mai 2022, ora 18:00
Înainte Modelu – CSM Feteşti 2-2
Daniel Gheorghe (75), George Dobre (90+3) / Matei Babaua (45), Robert Enache (47)

sâmbătă, 7 mai 2022, ora 13:00
Recolta Gheorghe Doja – CSM Olteniţa 3-1
Ionel Alexe (36), Adrian Răduca (76, 90) / Marius Gheorghe (38 – penalty)

sâmbătă, 7 mai 2022, ora 18:00
FC Voluntari 2 – Gloria Albeşti 0-2
Alexandru Muscă (23), Vasile Cărăbuz (45)

CLASAMENT SERIA 3 play-off / play-out

SERIA 4, etapa 7, play-off

sâmbătă, 7 mai 2022, ora 18:00
Progresul Spartac – Unirea Bascov 3-0
Ionuț Tudorache (19), Dănilă Parfeon (33), Octavian Nedelcu (61)
CS Tunari – Rapid 2 3-1
Alexandru Stoian (44), Lucian Acasandrei (62), Răzvan Milea (89) / Enrichi Finica (12 – penalty)

SERIA 4, etapa 7, play-out

vineri, 6 mai 2022, ora 18:00
Dinamo 2 – Academica Clinceni 2  4-2
Claudiu Stan (7 – penalty), Andreas Mihaiu (29), Ahmed Bani (66), Cristian Ustinescu (75 – autogol) / Abraham Ayemantey (33, 87)
Flacăra Moreni – FCSB 2 2-1
Viorel Vîrtej (19), Andrei Iliescu (36) / Alexandru Musi (88)

sâmbătă, 7 mai 2022, ora 18:00
Real Bradu – Campionii FC Argeş 2 3-1
Marius Dima (40), Antonio Negru (87), Cristian Ristea (90+5) / Claudiu Moisie (36)

CLASAMENT SERIA 4 play-off / play-out

SERIA 5, etapa 7, play-off

vineri, 6 mai 2022, ora 18:00
AFC Odorheiu Secuiesc – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2 1-3
Ionuț Bobea (86) / Şerban Sergiu (58, 67, 82)

sâmbătă, 7 mai 2022, ora 18:00
FC Pucioasa – Olimpic Cetate Râşnov 1-1
Carlos Căpraru (88) / Darius Ciopo (29)

SERIA 5, etapa 7, play-out

vineri, 6 mai 2022, ora 18:00
FC Hermannstadt 2 – Kids Tâmpa Braşov 4-1
Adrian Șulea (30, 37, 58), Andrei Blejdea (83) / Răzvan Zota (22)

sâmbătă, 7 mai 2022, ora 18:00
CSO Plopeni – SR Braşov  4-1
Andrei Ciobanu (31, 60), Eugen Rudaru (50, 88) / Bogdan Minea (4 – autogol)
KSE Târgu Secuiesc – CS Blejoi 2-1
Atilla Gall (5), Norbert Pakucs (10) / Ionuț Șerban (41)

CLASAMENT SERIA 5 play-off / play-out

SERIA 6, etapa 7, play-off

vineri, 6 mai 2022, ora 18:00
CSM Slatina – Vediţa Coloneşti  1-0
Alexandru Cincă (89)
Viitorul Dăeşti – CSM Alexandria 2-1
Octavian Vasile (27), Florian Pîrvu (51) / Gabriel Preoteasa (43)

SERIA 6, etapa 7, play-out

sâmbătă, 7 mai 2022, ora 18:00
Universitatea Craiova 2 – Minerul Costeşti  5-0
Ionuț Mitran (7, 74), Marian Danciu (34, 45), David Ciolacu (63)
Petrolul Potcoava – Flacăra Horezu  2-0
Laurențiu Ana (6), Flavius Magraon (17)
ACSO Filiaşi – Sporting Roşiori  1-1
Alexandru Vulpe (16) / Orlando Preda (71)

CLASAMENT SERIA 6 play-off / play-out

SERIA 7, etapa 7, play-off

vineri, 6 mai 2022, ora 18:00
CSM Deva – Voinţa Lupac  0-1
Narcis Plută (14 – autogol)

sâmbătă, 7 mai 2022, ora 18:00
CSM Reșița – Pandurii Târgu Jiu 5-1
Valentin Munteanu (21), Amir Jorza (30), Ion Vasluian (38), Valentin Lazăr (50), Călin Cristea (90+3) / Andrei Trușescu (65)

SERIA 7, etapa 7, play-out

sâmbătă, 7 mai 2022, ora 14:00
Progresul Ezeriş – Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2 2-3
Elyakim Musoni (33), Turău (61) / Ianis Stăniloiu (7, 54), Laurențiu Caba (59)

sâmbătă, 7 mai 2022, ora 18:00
Gilortul Târgu Cărbuneşti – Aurul Brad  1-0
Denis Bucur (37)
CSM Jiul Petroşani – Viitorul Şimian 0-1
()

CLASAMENT SERIA 7 play-off / play-out

SERIA 8, etapa 7, play-off

vineri, 6 mai 2022, ora 18:00
CSC Ghiroda şi Giarmata Vii – Şoimii Lipova 1-1
Răzvan Trandu (90+9 – penalty) / Alexandru Nagy (23)
CSC Dumbrăviţa – Crişul Chişineu Criş 1-0
Costel Zurbagiu (56)

SERIA 8, etapa 7, play-out

sâmbătă, 7 mai 2022, ora 18:00
Pobeda Star Bisnov – Avântul Periam 0-2
Cosmin Mînecan (5), Radu Popa (67)
Gloria Lunca Teuz Cermei – Progresul Pecica 1-1
Florin Mateucă (18) / Samir Borcea (83)
Frontiera Curtici stă.

CLASAMENT SERIA 8 play-off / play-out

SERIA 9, etapa 7, play-off

sâmbătă, 7 mai 2022, ora 18:00
CS Hunedoara – Viitorul Cluj  3-2
Andrei Roșu (45+2), Andrei Ghergheligiu (73), Timotei Mitran (84) / Alex Augustin Pop (68), Alexandru Roșca (81 – penalty)
Metalurgistul Cugir – Unirea Ungheni 4-1
Mario Boldea (28), Marius Lupu (51, 75, 88), / Marian Codrea (69)

SERIA 9, etapa 7, play-out

vineri, 6 mai 2022, ora 18:00
Sticla Arieşul Turda – Unirea Alba Iulia 1-4
George Goronea (45+1) / Răzvan Fetița (30 – penalty, 65 – penalty), Agbomoniyi Oluwaseun (43, 84)

sâmbătă, 7 mai 2022, ora 18:00
Sănătatea Cluj – Avântul Reghin  1-6
… () / Adrian Murar (două), Cristian Chirilă (), Raul Suciu (), Karoly Harko (), Sergiu Chirilă ()
CS Ocna Mureş – Gloria Bistriţa Năsăud 1-4
Andrei Vasinc (82) / Alexandru Stoica (23), Daniel Lupșan (60 – autogol), Ovidiu Stoianof (69), Darius Buia (72 – penalty)

CLASAMENT SERIA 9 play-off / play-out

SERIA 10, etapa 7, play-off

sâmbătă, 7 mai 2022, ora 15:00
CA Oradea – Someşul Dej 1-0
Mihai Ion (71)

sâmbătă, 7 mai 2022, ora 18:00
Minaur Baia Mare – Lotus Băile Felix 3-0
Mihai Lazăr (5), Alin Văsălie (78), David Simion (90+1)

SERIA 10, etapa 7, play-out

sâmbătă, 7 mai 2022, ora 18:00
CSM Satu Mare – Luceafărul Oradea  6-1
Călin Vădan (10, 32, 87), Cosmin Zamfir (25, 30), Gabriel Cădar (72) / Darius Sfîrlea (65)

CFR Cluj 2 – Progresul Şomcuta Mare  4-2
()
Sportul Şimleu Silvaniei – SCM Zalău 2-1
Mihai Cohan (43), Adelin Neaga (75) / Raul Stanciu (32)

CLASAMENT SERIA 10 play-off / play-out

REZULTATE ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6 play-off / play-out Liga 3

REZULTATE ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 din sezonul regular al Ligii 3, ediția 2021-2022

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 07 May. 2022, 21:59 Actualizat: 08 May. 2022, 12:08 Liga 3
Pe aceeași temă