Liga 3, rezultatele etapei a 9-a din play-off și play-out | SC Popești Leordeni și Viitorul Dăești sunt ultimele două echipe calificate în play-off. Unirea Alba Iulia a retrogradat, la Turda s-a înregistrat un scor incredibil

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 21 May. 2022, 21:48 Actualizat: 22 May. 2022, 14:33 Liga 3
Liga 3, rezultatele etapei a 9-a din play-off și play-out | SC Popești Leordeni și Viitorul Dăești sunt ultimele două echipe calificate în play-off. Unirea Alba Iulia a retrogradat, la Turda s-a înregistrat un scor incredibil

Final de săptămână important pentru echipele participante în campionatul Ligii 3, ediția 2021-2022. În special pentru cele care joacă în play-off, fiindcă vineri și sâmbătă, 20 și 21 mai 2022, are loc ultima etapă a acestui turneu. Pentru cele din play-out se desfășoară penultima rundă, ultima urmând să aibă loc weekendul viitor.

În play-off, astăzi, de la ora 17:00, are loc primul meci (CSM Focşani – Aerostar Bacău / Seria 2), iar altele 11 încep de la ora clasică a acestei luni, 18:00. Celelalte opt jocuri din etapa a 9-a au loc sâmbătă, de la ora 18:00.

Și în play-out e programat un meci vineri de la ora 17:00: Înainte Modelu – FC Voluntari 2, din Seria 3. Altele șapte se desfășoară începând cu ora 18:00. În schimb, sâmbătă, primul joc e stabilit de la ora 13:00, între Recolta Gheorghe Doja și Gloria Albeşti, tot în Seria 3. Celelalte 20 au ora de start 18:00.

Echipei Avântul Periam, din play-out-ul Seriei a 8-a, i-a venit rândul să stea în această rundă.

18 echipe din 20 sunt calificate la primul baraj de promovare în Liga 2, cu o etapă înainte de finalul play-off-ului

Cu o etapă înainte de final mai sunt puține necunoscute privind echipele clasate pe primele două locuri în play-off-ul celor zece serii, formațiile care vor merge apoi în manșa semifinală a barajului de promovare în Liga 2. Din cele 20 de echipe care merg la primul baraj de promovare sunt cunoscute 18. Nouă din zece sunt sigure deja de clasarea pe locul 1 în seria lor, în timp ce șapte din zece știu că vor termina pe locul 2.

Echipe care și-au asigurat matematic prezența la baraj sunt: Dante Botoșani, Foresta Suceava (ambele din Seria 1), SC Oțelul Galați, CSM Focșani (ambele din Seria 2), CS Afumați (Seria 3), Progresul Spartac, CS Tunari (ambele din Seria 4), AFC Odorheiu Secuiesc, FC Pucioasa (ambele din Seria 5), CSM Slatina (Seria 6), CSM Reșița, CSM Deva (ambele din Seria 7), CSC Dumbrăviţa, CSC Ghiroda şi Giarmata Vii (ambele din Seria 8), CS Hunedoara, Metalurgistul Cugir (ambele din Seria 9), Minaur Baia Mare și CA Oradea (ambele din Seria 10).

Locul 1 îl au asigurat următoarele echipe: Dante Botoşani (S1), SC Oțelul Galați (S2), CS Afumați (S3), Progresul Spartac (S4), AFC Odorheiu Secuiesc (S5), CSM Slatina (S6), CSM Reșița (S7), CS Hunedoara (S9) și Minaur Baia Mare (S10).

Locul 2 îl au sigurat: Foresta Suceava (S1), CSM Focșani (S2), CS Tunari (S4), FC Pucioasa (S5), CSM Deva (S7), Metalurgistul Cugir (S9) și CA Oradea (S10).

După cum se poate observa, în doar două serii, a 3-a și a 6-a, încă nu este încheiată lupta pentru calificarea la primul baraj de promovare. În Seria a 3-a lupta pentru locul 2 se dă între SC Popești Leodeni (48 puncte) și Farul Constanța 2 (47 puncte), în timp ce în Seria a 6-a în ultima etapă se decide dintre CSM Alexandria (49 puncte) și Viitorul Dăești (49 puncte) cine va termina pe poziția secundă.

  • Înainte de disputarea acestei etape, în continuare CSM Reșița (Seria 7) și CS Hunedoara (Seria 9) sunt neînvinse în acest sezon, după 18 etape ale sezonului regular, respectiv opt din play-off.

11 echipei au retrogradat deja matematic din acest sezon de Liga 3, cu două etape înainte de finalul play-out-ului

În schimb, în play-out mai sunt de desfășurat două etape, iar necunoscute sunt destul de multe în acest moment. Din cele 21 de echipe care vor retrograda în Liga 4, cu două runde înainte de final sunt cunoscute doar 11 formații picate matematic în eșalonul inferior.

Echipe care au retrogradat matematic din Liga 3 în acest sezon sunt: CSM Pașcani (Seria 1), Sportul Chiscani, CS Făurei (ambele din Seria 2), CSM Oltenița, CSM Fetești (ambele din Seria 3), Campionii FC Argeș 2 (Seria 4), Kids Tâmpa Brașov (Seria 5), Minerul Costeşti (Seria 6), Sticla Arieşul Turda (Seria 9), Luceafărul Oradea și Progresul Şomcuta Mare (ambele din Seria 10).

În lupta pentru evitarea retrogradării au rămas, înainte cu două etape de finalul play-out-ului, următoarele echipe: CSM Bacău, Ştiinţa Miroslava (în Seria 1), Dinamo 2, Academica Argeș 2 (Seria 4), SR Brașov, FC Hermannstadt 2, CSO Plopeni, KSE Târgu Secuiesc (Seria 5), Flacăra Horezu, Universitatea Craiova 2 (Seria 6), Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2, Aurul Brad, Progresul Ezeriș (Seria 7), Frontiera Curtici, Avântul Periam, Gloria Lunca Teuz Cermei, Pobeda Star Bisnov (Seria 8), Unirea Alba Iulia, Avântul Reghin, CS Ocna Mureș și Sănătatea Cluj (Seria 9).

REZULTATE ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 play-off / play-out Liga 3

REZULTATE ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 din sezonul regular al Ligii 3, ediția 2021-2022

Meciurile și rezultatele din etapa 9 de play-off, respectiv play-out din Liga 3:

SERIA 1, etapa 9, play-off

sâmbătă, 21 mai 2022, ora 18:00
Foresta Suceava – Huşana Huşi 2-0
Andrei Popovici (2, 88)
Bucovina Rădăuţi – Dante Botoşani 1-3
Gabriel Ichim (75) / Alexandru Iulian Zaharia (5), Marian Dărîngă (25), Andrei Pintilei (30)

SERIA 1, etapa 9, play-out

sâmbătă, 21 mai 2022, ora 18:00
CSM Bacău – CSM Paşcani  1-0
Alin Priboi (62)
Ştiinţa Miroslava – CSM Ceahlăul Piatra Neamţ  0-3
Cristin Jalbă (67), Cosmin Nemțanu (69, 73)
Şomuz Fălticeni – Sporting Juniorul Vaslui 1-1
Robert Ciobanu (61) / Auraș June (51)

CLASAMENT SERIA 1 play-off / play-out

SERIA 2, etapa 9, play-off

vineri, 20 mai 2022, ora 17:00
CSM Focşani – Aerostar Bacău 3-1
Claudiu Băciuț (47), Ionuț Manu (52), Sorin Săpunaru (82) / Cătălin Vraciu (38)

vineri, 20 mai 2022, ora 18:00
Metalul Buzău – SC Oţelul Galaţi 2-3
Andrei Pavel (60 – penalty), Rafael Manea (75) / Mihai Adăscăliței (33), Ștefan Farcaș (45+1), Denis Bordun (79)

SERIA 2, etapa 9, play-out

vineri, 20 mai 2022, ora 18:00
CSM Râmnicu Sărat – Viitorul Ianca 1-2
Călin Pâslaru (64) / Adrian Postolea (82), Marius Dima (87)

sâmbătă, 21 mai 2022, ora 18:00
CS Făurei – Sportul Chiscani  1-0
Stelică Nicoliță (83)
Dinamo Bacău – Sporting Lieşti 1-3
Vasile Padovei (4) / Dănuț Munchiu (46), George Bârlădeanu (45, 82 – penalty)

CLASAMENT SERIA 2 play-off / play-out

SERIA 3, etapa 9, play-off

vineri, 20 mai 2022, ora 18:00
SC Popeşti Leordeni – Agricola Borcea  3-0
Mihai Lolescu (16), Marian Vlada (39 – penalty), Dragoș Nicolae (90+3)
Farul Constanţa 2 – CS Afumaţi 1-2
Ianis Malama (86) / Cristian Onțel (2), Robert Buduroi (57)

SERIA 3, etapa 9, play-out

vineri, 20 mai 2022, ora 17:00
Înainte Modelu – FC Voluntari 2  5-1
Robert Andreescu (12 – penalty), Claudiu Negoi (55), Daniel Gheorghe (60), Daniel Ilie (72), Marian Mihalcea (77) / Alin Lazăr (90+3)

sâmbătă, 21 mai 2022, ora 13:00
Recolta Gheorghe Doja – Gloria Albeşti 3-1
Cristian Chiriță (47), Florin Bălan (52), Mihăiță Năstase (77) / Robert Pîslaru (57)

sâmbătă, 21 mai 2022, ora 18:00
CSM Feteşti – CSM Olteniţa 1-1
Daniel Gabriel Grigore (70 – penalty) / Ștefan Dumitru (86)

CLASAMENT SERIA 3 play-off / play-out

SERIA 4, etapa 9, play-off

vineri, 20 mai 2022, ora 18:00
CS Tunari – Unirea Bascov  3-2
Călin Tudose (21), Teodor Badea (36), Alexandru Dane (38) / Marco Andone (15 – autogol), Gheorghe Ștefan (67)
Rapid 2 – Progresul Spartac 3-3
Cristian Ignat (11), Alexandru Despa (43), Ștefan Ghinea (60) / Silvian Matei (65), Ionuț Costea (74), Octavian Nedelcu (81)

SERIA 4, etapa 9, play-out

vineri, 20 mai 2022, ora 18:00
Academica Clinceni 2 – Campionii FC Argeş 2  1-0
Andrei Dima (55 – penalty)
Dinamo 2 – Flacăra Moreni 1-4
… (53) / Viorel Vîrtej (29), Bogdan Oancea (61), Iulian Florian Drăgan (84, 90+1)

sâmbătă, 21 mai 2022, ora 18:00
Real Bradu – FCSB 2 4-1
Alin Popa (3), Adelin Voinescu (8), Mădălin Govlej (33), Aurel Pirciu (45) / Antonio Burnaz (12)

CLASAMENT SERIA 4 play-off / play-out

SERIA 5, etapa 9, play-off

vineri, 20 mai 2022, ora 18:00
FC Pucioasa – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2  2-0
Tiberiu Calofir (8), Richard Țilică (74)
Olimpic Cetate Râşnov – AFC Odorheiu Secuiesc 1-0
Flavius Staicu (78)

SERIA 5, etapa 9, play-out

vineri, 20 mai 2022, ora 18:00
FC Hermannstadt 2 – KSE Târgu Secuiesc 1-4
Rareș Iaru (27) / Norbert Pakucs (4, 78), Laszlo Szocs (65), Lorand Șanta (87)

sâmbătă, 21 mai 2022, ora 18:00
Kids Tâmpa Braşov – SR Braşov  2-1
Dragos Popa (56), Dan Spătaru (90+3) / Vlad Potecu (74)
CSO Plopeni – CS Blejoi 3-0
Rareș Simionescu (25), Andrei Ciobanu (64), Pampiliu Stoica (88)

CLASAMENT SERIA 5 play-off / play-out

SERIA 6, etapa 9, play-off

vineri, 20 mai 2022, ora 18:00
Viitorul Dăeşti – Vediţa Coloneşti 2-1
Alin Călin (4), Adrian Popa (36) / Leonard Alexandrescu (51)
CSM Alexandria – CSM Slatina 3-2
Cosmin Neagu (55), Răzvan Dobrică (59), Gabriel Preoteasa (61) / Cosmin Ciocoteală (autogol – 5), Constantin Radu (68)

SERIA 6, etapa 9, play-out

sâmbătă, 21 mai 2022, ora 18:00
Flacăra Horezu – Minerul Costeşti  1-1
Arthur Reis (19) / George Neacșu (80)
Universitatea Craiova 2 – Sporting Roşiori 5-1
Atanas Trică (16, 45+1 – penalty), Eduard Domnu (27), Marian Danciu (64), Ștefan Bană (72) / Florin Cazacu (63)
Petrolul Potcoava – ACSO Filiaşi 1-1
Laurențiu Ana (5) / Alexandru Fotescu (21)

CLASAMENT SERIA 6 play-off / play-out

SERIA 7, etapa 9, play-off

vineri, 20 mai 2022, ora 18:00
CSM Deva – Pandurii Târgu Jiu 2-1
Dragoș Săulescu (78), Mahadi Kayondo (90+5) / Peniel Obeng (15)

sâmbătă, 21 mai 2022, ora 18:00
Voinţa Lupac – CSM Reșița 0-3
(41), (46), (66)

SERIA 7, etapa 9, play-out

vineri, 20 mai 2022, ora 18:00
Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2 – Aurul Brad 0-2
Alexandru Pașca (9), Dragoș Danciu (11)

sâmbătă, 21 mai 2022, ora 18:00
Gilortul Târgu Cărbuneşti – Viitorul Şimian  2-2
Angel Ciutică (38), Denis Bucur (86) / Gelu Velici (8, 47)
Progresul Ezeriş – CSM Jiul Petroşani 5-1
()

CLASAMENT SERIA 7 play-off / play-out

SERIA 8, etapa 9, play-off

sâmbătă, 21 mai 2022, ora 18:00
CSC Dumbrăviţa – Şoimii Lipova  1-1
Dragan Paulevici (53) / David Ciubăncan (21)
Crişul Chişineu Criş – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 0-1
Cristian Grancea (62)

SERIA 8, etapa 9, play-out

sâmbătă, 21 mai 2022, ora 18:00
Frontiera Curtici – Progresul Pecica  4-0
Remus Avrămuțiu (12), Cristian Moldovan (64, 75), Ionuț Prică (85)
Pobeda Star Bisnov – Gloria Lunca Teuz Cermei 0-0

CLASAMENT SERIA 8 play-off / play-out

SERIA 9, etapa 9, play-off

vineri, 20 mai 2022, ora 18:00
Unirea Ungheni – CS Hunedoara 2-2
Marian Codrea (21), Victoraș Astafei (54) / Laurențiu Buș (8), Rafael Garutti (60)

sâmbătă, 21 mai 2022, ora 18:00
Metalurgistul Cugir – Viitorul Cluj 4-0
Marius Lupu (21), Alin Șuteu (57, 59), Alin Dohotariu (87)

SERIA 9, etapa 9, play-out

vineri, 20 mai 2022, ora 18:00
Avântul Reghin – Unirea Alba Iulia 1-1
Adrian Murar (39 – penalty) / Darius Indrei (54)
Sticla Arieşul Turda – Gloria Bistriţa Năsăud 2-9
… (20), () / Marius Curtuiuș (8, 36), Alexandru Stoica (16 – penalty), Andrei Joca (30, 38), Andrei Dicu (41), Bogdan Milandru (43), Darius Buia (69), Darius Andrecuț (79)

sâmbătă, 21 mai 2022, ora 18:00
Sănătatea Cluj – CS Ocna Mureş 5-0
Alexandru Oltean (2, 31, 58 – penalty), Casian Cîmpean (9), Cosmin Tilincă (82)

CLASAMENT SERIA 9 play-off / play-out

SERIA 10, etapa 9, play-off

sâmbătă, 21 mai 2022, ora 18:00
CA Oradea – Lotus Băile Felix  2-1
Paul Chiș Toie (27 – penalty), Andrei Hosu (90) / Sergiu Ciocan (48)
Someşul Dej – Minaur Baia Mare 3-1
Gabby Batchabi (30, 46), Ștefan Visic (66) / / Darius Gherman (23)

SERIA 10, etapa 9, play-out

sâmbătă, 21 mai 2022, ora 18:00
Progresul Şomcuta Mare – Luceafărul Oradea 5-1
Cezar Bud (5, 90), Mark Parnău (55), Erik Piroska (58), Cristian Raicu (75) / Nicolae Goilean (87)
CSM Satu Mare – SCM Zalău  1-2
(84) / Vadim Calugher (27), Adrian Şter (50 – penalty)
CFR Cluj 2 – Sportul Şimleu Silvaniei  2-0
Bogdan Sucitu (), Giulio Cozac ()

CLASAMENT SERIA 10 play-off / play-out

REZULTATE ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 play-off / play-out Liga 3

REZULTATE ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 din sezonul regular al Ligii 3, ediția 2021-2022

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 21 May. 2022, 21:48 Actualizat: 22 May. 2022, 14:33 Liga 3
Pe aceeași temă