Liga 3, etapa 10 | Minaur Baia Mare e umilită acasă, Oțelul câștigă derby-ul cu Liești, Dăeștiul pierde la Filiași. Focșani, Cugir, Metalul Buzău, Vaslui și Dumbrăvița au obținut victorii la scor de maidan

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 30 Oct. 2021, 18:54 Actualizat: 11 Nov. 2021, 09:14 Liga 3
Liga 3, etapa 10 | Minaur Baia Mare e umilită acasă, Oțelul câștigă derby-ul cu Liești, Dăeștiul pierde la Filiași. Focșani, Cugir, Metalul Buzău, Vaslui și Dumbrăvița au obținut victorii la scor de maidan

Prima etapă a returului Ligii 3 debutează astăzi, vineri, și se va încheia la o dată încă necunoscută, fiindcă cel puțin un meci va fi reprogramat din cauza cazurilor de Covid-19.

Etapa a 10-a a sezonului regular are programate pentru vineri, de la ora 15:00, 16 partide dintr-un total de 49. Alte 31 de jocuri se desfășoară sâmbătă, de la ora 15:00, meciul SR Braşov – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2 a fost mutat la data de 2 noiembrie 2021, de la ora 14:00, în timp ce CS Afumaţi – Agricola Borcea a fost amânat pentru o dată încă necunoscută, după ce oaspeții au acuzat cazuri de Covid-19 și faptul că nu au suficienți jucători să evolueze sâmbăta aceasta.

Nicio echipă cu punctaj maxim, dar cinci rămase neînvinse

În chiar ultima etapă a turului, ultima echipă rămasă cu punctaj maxim a cedat pe teren propriu două puncte. CSM Reșița a remizat weekendul trecut cu Pandurii, scor 1-1, astfel că, în acest moment, nu mai este nicio formație care să aibă maximum de puncte posibile.

Vor începe însă returul fără a fi învinse cinci echipe: Dante Botoşani (Seria 1), Progresul Spartac (Seria 4), CSM Reșița, Pandurii Târgu Jiu (ambele din Seria 7) și CS Hunedoara (Seria 9). Runda trecută au suferit primul eșec CSM Slatina (Seria 6) și Metalurgistul Cugir (Seria 9).

Liderii celor zece serii la finalul turului

La finalul turului, liderii celor zece serii sunt următoarele echipe: Dante Botoşani (Seria 1, 23 puncte), SC Oțelul Galați (Seria 2, 21 puncte), Farul Constanţa 2 (Seria 3, 22 puncte), Progresul Spartac (Seria 4, 25 puncte), AFC Odorheiu Secuiesc (Seria 5, 22 puncte), Viitorul Dăești (Seria 6, 22 puncte), CSM Reșița (Seria 7, 25 puncte), CSC Ghiroda şi Giarmata Vii (Seria 8, 19 puncte), CS Hunedoara (Seria 9, 25 puncte) și Minaur Baia Mare (Seria 10, 22 puncte).

Față de acum două runde, în două serii s-a schimbat liderul. Sporting Liești a cedat în Seria a 2-a în fața celor de la SC Oțelul Galați, iar în Seria a 10-a, Minaur Baia Mare a devansat din nou Lotus Băile Felix.

REZULTATE ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

Meciurile din etapa 10 a celor zece serii ale Ligii 3:

SERIA 1, etapa 10

sâmbătă, 30 octombrie 2021, ora 15:00
CSM Ceahlăul Piatra Neamţ – CSM Paşcani  5-3
Adrian Șter (10, 31, 45), Răzvan Pîntea (55), Cristian Ursu (88) / Eusebiu Mercaș (51 – penalty, 90+2 – penalty), Cătălin Aeroaiei (57)
Sporting Juniorul Vaslui – Bucovina Rădăuţi  5-0
Aurel June (35), Marian Ciobotaru (38), Andrei Mihai (43, 61), Ionuț Ailenei (60 – penalty)
CSM Bacău – Şomuz Fălticeni 3-2
Cezar Strat (4), Ionuț Furtună (70), Bogdan Ungureanu (84) / Vasile Dănilă (60), Vasile Padovei (73)
Dante Botoşani – Ştiinţa Miroslava 2-1
Cornel Căinari (4, 84 – penalty) / Bogdan Balint (23)
Huşana Huşi – Foresta Suceava  1-2
Adrian Viorică (90+2) / Robert Martin (47), Ionuf Netbai (82 – penalty)

CLASAMENT SERIA 1

SERIA 2, etapa 10

sâmbătă, 30 octombrie 2021, ora 15:00
Dinamo Bacău – Metalul Buzău  1-6
… () / Alin Iacob (5, 9, 14, 37), Andrei Pavel (33, 59)
CS Făurei – CSM Râmnicu Sărat  2-5
Stelică Nicoliță (80 – penalty), … (89 – penalty) / Rareș Dogaru (12, 38), Ionuț Roman (34), Ricardo Mihalache (55 – penalty), Marius Tigoianu (57)
SC Oţelul Galaţi – Sporting Lieşti  3-1
Vadim Crîcimar (8 – penalty), Dragoș Voicu (24 – autogol), Juri Cisotti (36 – penalty) / Andrei Călin (29)
CSM Focşani – Sportul Chiscani  8-0
Ionuț Manu (6), Robert Băciuț (40, 53, 62, 83), Costin Ciochină (45), Mădălin Pascu (49 – autogol), Sorin Săpunaru (79)
Viitorul Ianca – Aerostar Bacău  2-1
Marius Dima (68), Laurențiu Iorga (73) / Andrei Gavrilă (69)

CLASAMENT SERIA 2

SERIA 3, etapa 10

vineri, 29 octombrie 2021, ora 15:00
Înainte Modelu – FC Voluntari 2  0-2
Florin Bălan (43), Bogdan Neculai (81)

sâmbătă, 30 octombrie 2021, ora 15:00
Recolta Gheorghe Doja – Farul Constanţa 2  2-1
Costin Anton (35), Mihăiță Năstase (72) / Carlo Casap (28 – penalty)
Gloria Albeşti – SC Popeşti Leordeni  1-0
Cezar Beșleagă (86)
CSM Olteniţa – CSM Feteşti  2-3
(48), (66) / (5), (6), (30)

miercuri, 10 noiembrie 2021, ora 14:00
CS Afumaţi – Agricola Borcea 5-0
Agricola Borcea are cazuri de Covid-19 și a transmis federației că nu poate juca la 30 octombrie.
Cătălin Cocoș (12, 33, 53), Robert Buduroi (47, 57)

CLASAMENT SERIA 3

SERIA 4, etapa 10

vineri, 29 octombrie 2021, ora 15:00
Academica Clinceni 2 – Real Bradu  0-1
Alin Păun (37)
Flacăra Moreni – Campionii FC Argeş 2  2-1
Daniel Roman (1), Claudiu Niculăescu (21) / Alexandru Duminică (7)
FCSB 2 – Unirea Bascov  0-0

sâmbătă, 30 octombrie 2021, ora 15:00
Progresul Spartac – Dinamo 2  3-0
Marius Diţu (50), Ionuţ Tudorache (83 – penalty, 87)
CS Tunari – Rapid 2 3-2
Marian Mihai (14), Răzvan Milea (33), Cosmin Ionică (76) / Cristian Ignat (19), Robert Stănici (50)

CLASAMENT SERIA 4

SERIA 5, etapa 10

sâmbătă, 30 octombrie 2021, ora 15:00
CS Blejoi – AFC Odorheiu Secuiesc  0-2
Csanad Marucza (56, 63)
Olimpic Cetate Râşnov – FC Pucioasa  1-1
Diego Alupoaie (6) / Narcis Marina (90)
Kids Tâmpa Braşov – KSE Târgu Secuiesc  1-2
Dan Spataru (70) / Barna Antal (35, 72)
CSO Plopeni – FC Hermannstadt 2  0-0

marți, 2 noiembrie 2021, ora 14:00
SR Braşov – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2 2-0
Ștefan Răchișan (69), Andrei Dedu (74)

CLASAMENT SERIA 5

SERIA 6, etapa 10

vineri, 29 octombrie 2021, ora 15:00
CSM Alexandria – Vediţa Coloneşti  3-0
Eduard Sârbu (14), Sabin Iakabfi (40), Cosmin Neagu (42)
CSM Slatina – Flacăra Horezu  1-0
Cătălin Doman (10)

sâmbătă, 30 octombrie 2021, ora 15:00
Sporting Roşiori – Petrolul Potcoava  1-0
Florin Cazan (87)
ACSO Filiaşi – Viitorul Dăeşti  2-1
Alin Şerban (53), Vlăduţ Popa (56) / Mihai Iordache (73 – penalty)
Minerul Costeşti – Universitatea Craiova 2   1-5
Dănuţ Vasile Kelemen (5) / Denis Guţă (43), Mihai Roman (57, 60, 87), Atanas Trică (63)

CLASAMENT SERIA 6

SERIA 7, etapa 10

vineri, 29 octombrie 2021, ora 15:00
CSM Deva – Voinţa Lupac  0-0
Progresul Ezeriş – Gilortul Târgu Cărbuneşti   2-2
Daniel Giurică (52, 72) / Dragoş Săulescu (43, 81)
Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2 – Pandurii Târgu Jiu 1-1
Iulian Măicăneanu (66) / Alfred Mensah (77)
CSM Reșița – Aurul Brad  4-0
Gakou Aboubakar (6, 13, 57), Mediop Ndiaye (70)

sâmbătă, 30 octombrie 2021, ora 15:00
CSM Jiul Petroşani – Viitorul Şimian  0-1
Gelu Velici (35)

CLASAMENT SERIA 7

SERIA 8, etapa 10

vineri, 29 octombrie 2021, ora 15:00
CSC Ghiroda şi Giarmata Vii – Şoimii Lipova  0-1
David Ciubăncan (32)
CSC Dumbrăviţa – Avântul Periam  6-2
Răzvan Ghinescu (17), Denis Berivoiescu (58), Alexandru Tismonar (64, 73), Dragan Paulevici (69), Alexandru Martinov (75) / Darius Buzdugan (4), Alexandru Gașpar (57)
Pobeda Star Bisnov stă.

sâmbătă, 30 octombrie 2021, ora 15:00
Crişul Chişineu Criş – Gloria Lunca Teuz Cermei  1-0
Florin Teședan (15)
Progresul Pecica – Frontiera Curtici 0-0

CLASAMENT SERIA 8

SERIA 9, etapa 10

vineri, 29 octombrie 2021, ora 15:00
Sticla Arieşul Turda – CS Ocna Mureş  1-1
Claudiu Vereş (73) / Best Tegbo (90+4)
Unirea Alba Iulia – Unirea Ungheni  0-2
Victor Astafei (33, 73)
Sănătatea Cluj – Metalurgistul Cugir  1-7
Valentin Lemnaru (53) / Tudor Laco (2 – autogol), Tudor Șaucă (9), Daniel Nicula (12, 28), Marius Lupu (18), Cristian Cocan (69), Mihai Udrea (77)

sâmbătă, 30 octombrie 2021, ora 15:00
Gloria Bistriţa Năsăud – Avântul Reghin 0-0
CS Hunedoara – Viitorul Cluj 4-1
Petre Simon (6), Jairo Rodrigues (44), Antonio Vlad (76), Adrian Bedea (90+3) / Alexandru Roşca (48 – penalty)

CLASAMENT SERIA 9

SERIA 10, etapa 10

vineri, 29 octombrie 2021, ora 15:00
Lotus Băile Felix – CFR Cluj 2  3-0
Claudiu Codoban (22), Vlad Costea (50), Cătălin Tutuță (63)

sâmbătă, 30 octombrie 2021, ora 15:00
CSM Satu Mare – CA Oradea 1-3
Antonio Pașca (4) / Marius Hosu (28), Loren Ioviță (61), Florin Chitaș (64)
Minaur Baia Mare – Someşul Dej  1-5
Ciprian Stanciu (65 – penalty) / Ștefan Visic (31, 60) Marius Ionescu (39, 49), Emanuel Negru (71)
Sportul Şimleu Silvaniei – Luceafărul Oradea  3-0
Luceafărul Oradea nu s-a prezentat la meci și rezultatul va fi decis la ”masa verde”. Jucătorii echipei bihorene sunt nemulțumiți de restanțele salariale și au protestat prin neprezentarea la meci.
SCM Zalău – Progresul Şomcuta Mare  1-2
Cosmin Meşter (27) / Gabriel Borode (48), Paul Batin (87)

CLASAMENT SERIA 10

REZULTATE ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

Foto: Bucovina Rădăuți

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 30 Oct. 2021, 18:54 Actualizat: 11 Nov. 2021, 09:14 Liga 3
Pe aceeași temă