Liga 3, etapa 17 | CSM Deva a înregistrat scorul rundei. Minaur, câștigă derby-ul cu CA Oradea. SC Oțelul, Progresul Spartac, CSM Reșița și CS Hunedoara merg brici

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 19 Mar. 2022, 16:18 Actualizat: 20 Mar. 2022, 10:12 Liga 3
Liga 3, etapa 17 | CSM Deva a înregistrat scorul rundei. Minaur, câștigă derby-ul cu CA Oradea. SC Oțelul, Progresul Spartac, CSM Reșița și CS Hunedoara merg brici

Două etape au mai rămas de disputat din sezonul regular al Ligii 3, ediția 2021-2022, iar penultima are loc astăzi și mâine, vineri și sâmbătă, 18 și 19 martie 2022. Ulterior, primele patru clasate din fiecare serie vor merge în play-off (zece grupe), iar celelalte echipa vor evolua în play-out (nouă grupe de câte șase echipe și una de cinci).

Lupta pentru play-off și play-out este în desfășurare, în nicio serie nefiind încă încheiată definitiv.

Vineri, 18 martie, de la ora 15:00, sunt stabilite să se dispute 15 meciuri din totalul de 49. Sâmbătă, primul meci e programat de la ora 14:00, la Brașov, între SR Brașov și FC Pucioasa. Restul de 33 au loc de la ora clasică a lunii martie, 15:00.

Progresul Spartac, CSM Reșița și CS Hunedoara continuă neînvinse în acest sezon

Cu două etape înainte de finalul sezonului regular, trei echipe sunt în continuare invincibile: Progresul Spartac (Seria 4), CSM Reșița (Seria 7) și CS Hunedoara (Seria 9).

Liderii celor zece serii sunt următoarele echipe: Dante Botoşani (Seria 1, 34 puncte), SC Oțelul Galați (Seria 2, 40 puncte), CS Afumați (Seria 3, 41 puncte), Progresul Spartac (Seria 4, 44 puncte), AFC Odorheiu Secuiesc (Seria 5, 37 puncte), CSM Slatina (Seria 6, 39 puncte), CSM Reșița (Seria 7, 46 puncte), CSC Ghiroda şi Giarmata Vii (Seria 8, 32 puncte), CS Hunedoara (Seria 9, 46 puncte) și CA Oradea (Seria 10, 38 puncte).

Față de disputarea rundei trecute, într-o singură serie a avut loc schimbare de lider. În Seria a 6-a, CSM Slatina i-a luat fața echipei Viitorul Dăești, chiar după meciul direc, în care trupa din Olt s-a impus cu 2-0 în deplasare.

REZULTATE ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16

Meciurile din etapa 17 a celor zece serii ale Ligii 3:

SERIA 1, etapa 17

sâmbătă, 19 martie 2022, ora 15:00
Sporting Juniorul Vaslui – CSM Ceahlăul Piatra Neamţ   0-0
CSM Bacău – CSM Paşcani  2-2
Norbert Antal (15, 52 – penalty) / Cartemie Garbatiuc (), Eusebiu Mercaș ()
Dante Botoşani – Bucovina Rădăuţi  1-0
Răzvan Gorovei (80)
Huşana Huşi – Şomuz Fălticeni  1-0
Jose Cozma (28)
Foresta Suceava – Ştiinţa Miroslava 2-0
Chika Odoh (16), Eugeniu Celeadnic (51)

CLASAMENT SERIA 1

SERIA 2, etapa 17

vineri, 18 martie 2022, ora 15:00
Aerostar Bacău – Sportul Chiscani 6-1
Adrian Viorică (7), Alexandru Zaharia (48), Cătălin Vraciu (55 – penalty, 85), Alexandru Izmană (74), Filip Belciu (75) / Iulian Mohoriță (60)

sâmbătă, 19 martie 2022, ora 15:00
CS Făurei – Dinamo Bacău  1-3
Stelică Nicoliță (71) / Vasile Padovei (24, 42), Ionuț Tofan (58)
SC Oţelul Galaţi – Metalul Buzău  2-0
Ionuț Neagu (11), Juri Cisotti (35 – penalty)
CSM Focşani – CSM Râmnicu Sărat  1-0
Bogdan Panaite (26)
Viitorul Ianca – Sporting Lieşti  3-1
Marius Dima (42), Rareș Băluță (69), Marius Coman (75) / Dragoș Voicu (90)

CLASAMENT SERIA 2

SERIA 3, etapa 17

sâmbătă, 19 martie 2022, ora 15:00
Recolta Gheorghe Doja – Înainte Modelu  1-1
Gabriel Neagu (75) / Daniel Gheorghe (90 – penalty)
Gloria Albeşti – FC Voluntari 2 1-0
Cezar Beșleagă (32)
CSM Olteniţa – Farul Constanţa 2  0-4
Daniel Bîrzu (5), Roberto Mălăele (27), Ionuț Cojocaru (35), Ianis Malama (72)
CS Afumaţi – SC Popeşti Leordeni   1-1
Mugurel Dedu (39) / Valentin Niculae (7)
Agricola Borcea – CSM Feteşti  1-2
Eduard Petre (60) / Denis Dincă (4), Matei Babaua (45)

CLASAMENT SERIA 3

SERIA 4, etapa 17

vineri, 18 martie 2022, ora 15:00
Flacăra Moreni – Dinamo 2 1-0
Claudiu Niculăescu (90+4)
FCSB 2 – Rapid 2 3-2
Ovidiu Perianu (43), Cristian Ignat (65 – autogol), Alexandru Musi (90+2) / Ştefan Ghinea (19), Cristian Ignat (77)
Unirea Bascov – Campionii FC Argeş 2 1-1
Andrei Ionică (66) / Alexandru Florescu (45)

sâmbătă, 19 martie 2022, ora 15:00
Progresul Spartac – Academica Clinceni 2  3-1
George Mangra (70 – autogol), Alexandru Dițu (75 – penalty), Andrei Matei (90+1) / Robert Jerdea (25)
CS Tunari – Real Bradu 5-2
Daniel Stoian (19, 42), Mihai Vasile (35), Alexandru Mica (78), Răzvan Milea (87) / Adelin Voinescu (13, 26)

CLASAMENT SERIA 4

SERIA 5, etapa 17

sâmbătă, 19 martie 2022, ora 14:00
SR Braşov – FC Pucioasa 2-4
Sebastian Iordache (15), Ștefan Răchisan (90+3) / Ionel Diță (30), Tiberiu Calofir (33, 90), Cătălin Ene (79)

sâmbătă, 19 martie 2022, ora 15:00
Olimpic Cetate Râşnov – CS Blejoi  1-1
Alin Babei (68) / Cosmin Lambru (12)
Kids Tâmpa Braşov – AFC Odorheiu Secuiesc  1-1
Răzvan Zota (22) / Barna Antal (13)
CSO Plopeni – KSE Târgu Secuiesc 1-0
Andrei Ciobanu (4)
FC Hermannstadt 2 – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2  4-1
Cosmin Bucuroiu (două), Andrei Blejdea (), Loren Niță () / Zalan Suto ()
Meciul programat pe ”Arena Răşinari” din Răşinari (Sibiu), acolo unde își dispută jocurile de acasă ”satelitul” celor de la FC Hermannstadt, a fost amânat pentru mâine, din cauza terenului impracticabil.

CLASAMENT SERIA 5

SERIA 6, etapa 17

vineri, 18 martie 2022, ora 15:00
CSM Alexandria – Petrolul Potcoava  1-0
Cosmin Neagu (15 – penalty)
Minerul Costeşti – Viitorul Dăeşti 2-2
Răzvan Dinu (32), Ioan Berescu (58) / Adrian Popa (45), Florian Pîrvu (77 – penalty)
CSM Slatina – Vediţa Coloneşti 1-1
Alexandru Sălcianu (78) / Marian Anghelina (80)
Flacăra Horezu – Universitatea Craiova 2 0-0

sâmbătă, 19 martie 2022, ora 15:00
ACSO Filiaşi – Sporting Roşiori 1-1
Alin Pencea (30) / Florin Cazan (46)

CLASAMENT SERIA 6

SERIA 7, etapa 17

vineri, 18 martie 2022, ora 15:00
Progresul Ezeriş – CSM Deva  0-8
Dorel Zamfir (7 – autogol), Andrei Sulea (22), Florin Stelea (35 – penalty, 74), Bogdan Țoiu (40 – penalty),  Alexandru Avramovici (50),  Alexandru Vasilescu (66, 71)
Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2 – Voinţa Lupac  0-3
Andrea Presley Săndescu (8 – penalty), Christian Popa (52), Demetris Cristodulo (81)
CSM Jiul Petroşani – Pandurii Târgu Jiu  0-0

sâmbătă, 19 martie 2022, ora 15:00
CSM Reșița – Gilortul Târgu Cărbuneşti  3-0
Valentin Lazăr (17), Ndiaye Mediop (29), Ion Vasluian (53)
Viitorul Şimian – Aurul Brad  1-1
Gelu Velici (29) / Ionuț Filipaș (10)

CLASAMENT SERIA 7

SERIA 8, etapa 17

vineri, 18 martie 2022, ora 15:00
CSC Ghiroda şi Giarmata Vii – Crişul Chişineu Criş  1-0
Alexandru Bădăuță (63)
CSC Dumbrăviţa – Pobeda Star Bisnov  2-0
Luca Bodri (39), Daniel Grigoiu (86)
Gloria Lunca Teuz Cermei stă.

sâmbătă, 19 martie 2022, ora 15:00
Progresul Pecica – Şoimii Lipova  2-2
Mirel Arsene (20), Bogdan Bozian (35) / Vlad Filimon (7, 86 – penalty)
Avântul Periam – Frontiera Curtici 0-1
Cristian Moldovan (52)

CLASAMENT SERIA 8

SERIA 9, etapa 17

vineri, 18 martie 2022, ora 15:00
Viitorul Cluj – Metalurgistul Cugir 2-1
Mihai Dolghi (72), Denis Fărăgău (81) / Tudor Şaucă (19)

sâmbătă, 19 martie 2022, ora 15:00
Gloria Bistriţa Năsăud – Sticla Arieşul Turda  2-1
Alexandru Roberto Hasnăș (21), Alin Damian (58 – penalty) / Florin Dan (41)
Unirea Alba Iulia – CS Ocna Mureş  0-1
Alexandru Alecu (35)
Sănătatea Cluj – Avântul Reghin  3-3
Alexandru Oltean (19), Darius Vescan (23), Sergiu Chirilă (60 – autogol) / Marian Rafael Grigoraș (10), Sergiu Chirilă (70), Adrian Murar (88 – penalty)
CS Hunedoara – Unirea Ungheni 1-0
Rafael Garutti (44)

CLASAMENT SERIA 9

SERIA 10, etapa 17

sâmbătă, 19 martie 2022, ora 15:00
Lotus Băile Felix – CSM Satu Mare  2-2
Marian Arsene (8), Ștefan Meșter (15) / Ciprian Brata (48), Adrian Bura (81)
Minaur Baia Mare – CA Oradea 1-0
Sergiu Ciocan (51)
Sportul Şimleu Silvaniei – CFR Cluj 2 3-2
Mansour Gueye (două), Cătălin Vaida () / ()
SCM Zalău – Someşul Dej  1-0
Adrian Șter (65 – penalty)
Progresul Şomcuta Mare – Luceafărul Oradea  5-0
Mark Parnău (60), Cristian Raicu (64), Bogdan Bîrle (66), Cristian Gherasim (72), Erik Piroska (74)

CLASAMENT SERIA 10

REZULTATE ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 19 Mar. 2022, 16:18 Actualizat: 20 Mar. 2022, 10:12 Liga 3
Pe aceeași temă