Liga 3, etapa 15, ultima din 2021 | Progresul Spartac, CSM Reșița și CS Hunedoara termină anul fără înfrângere. Foresta câștigă derby-ul Sucevei, Oțelul a făcut scor cu Dinamo Bacău, CA Oradea a executat SCM Zalău

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 05 Dec. 2021, 14:57 Actualizat: 05 Dec. 2021, 15:12 Liga 3
Liga 3, etapa 15, ultima din 2021 | Progresul Spartac, CSM Reșița și CS Hunedoara termină anul fără înfrângere. Foresta câștigă derby-ul Sucevei, Oțelul a făcut scor cu Dinamo Bacău, CA Oradea a executat SCM Zalău

Ultima etapă din campionatul Ligii 3 programată în acest an 2021, a 15-a a sezonului regular, se joacă în acest weekend, începând de vineri și terminând duminică după-amiază. Fiindcă am trecut în luna decembrie, ora de start a meciurilor s-a mutat puțin mai devreme, de la ora 13:00, față de 14:00, cum era în noiembrie.

Campionatul se va relua în primăvară, în luna martie, când sunt stabilite să se desfășoare ultimele trei etape din sezonul regular, la 12, 19 și 26 martie. Ulterior, primele patru clasate din cele zece serii vor juca într-un turneu de play-off de promovare, iar ultimele șase clasate vor evolua în play-out, pentru menținerea în Liga a 3-a.

Progresul Spartac, CSM Reșița și CS Hunedoara sunt neînvinse înaintea ultimei etape din 2021

Astăzi, vineri, de la ora 13:00, sunt stabilite să se dispute 14 meciuri din totalul de 49. Sâmbătă, de la aceeași oră, sunt programate alte 33 de partide, iar ultimele două au loc duminică, tot de la ora 13:00.

Cu o etapă înainte de finalul anului, în continuare sunt trei echipe rămas invincibile în acest sezon: Progresul Spartac (Seria 4), CSM Reșița (Seria 7) și CS Hunedoara (Seria 9). În 14 meciuri disputate au 13 victorii și o remiză.

Tot înaintea desfășurării etapei a 15-a, liderii celor zece serii sunt următoarele echipe: Dante Botoşani (Seria 1, 33 puncte), SC Oțelul Galați (Seria 2, 34 puncte), CS Afumați (Seria 3, 35 puncte), Progresul Spartac (Seria 4, 40 puncte), AFC Odorheiu Secuiesc (Seria 5, 31 puncte), Viitorul Dăești (Seria 6, 34 puncte), CSM Reșița (Seria 7, 40 puncte), CSC Ghiroda şi Giarmata Vii (Seria 8, 29 puncte), CS Hunedoara (Seria 9, 40 puncte) și Minaur Baia Mare (Seria 10, 32 puncte).

Față de disputarea rundei trecute, într-o singură serie a avut loc schimbare de lider. În Seria a 2-a, SC Oțelul Galați i-a luat din nou fața echipei CSM Focșani, după chiar meciul direct.

REZULTATE ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14

Meciurile din etapa 15 a celor zece serii ale Ligii 3:

SERIA 1, etapa 15

sâmbătă, 4 decembrie 2021, ora 13:00
CSM Bacău – CSM Ceahlăul Piatra Neamţ  1-0
Norbert Antal (35 – penalty)
Dante Botoşani – Sporting Juniorul Vaslui  0-3
Vlad Mocanu (1), Leonid Gherase (9), Auraș June (32)
Huşana Huşi – CSM Paşcani  3-0
George Dănăilă (77), Sergiu Gîrdea (81), Adrian Viorică (84)
Foresta Suceava – Bucovina Rădăuţi   3-0
Iosif Netbai (13), Robert Martin (56), Karime Makongo (77)
Ştiinţa Miroslava – Şomuz Fălticeni  1-1
Mihai Asofiei (84 – penalty) / Andrei Alecsandru (54 – penalty)

CLASAMENT SERIA 1

SERIA 2, etapa 15

vineri, 3 decembrie 2021, ora 13:00
Aerostar Bacău – CSM Râmnicu Sărat  1-0
Aurel Pîrciu (31)

sâmbătă, 4 decembrie 2021, ora 13:00
SC Oţelul Galaţi – Dinamo Bacău  5-0
Ionuț Neagu (19), Juri Cisotti (24 – penalty), Vadim Crîcimar (26 – penalty), Vasile Jardan (42, 56)
CSM Focşani – CS Făurei  4-2
Sorin Strătilă (2, 27), Claudiu Băciuț (15), Ionuț Manu (81) / Stelian Nicoliță (47), Silviu Moise (73 – penalty)
Viitorul Ianca – Metalul Buzău   1-1
Adrian Postolea (48) / Alexandru Atomei (90+1)
Sportul Chiscani – Sporting Lieşti 0-4
Andrei Mihu (), Ionuț Chiriac (), Andrei Călin (), Claudiu Maftei ()

CLASAMENT SERIA 2

SERIA 3, etapa 15

sâmbătă, 4 decembrie 2021, ora 13:00
Gloria Albeşti – Înainte Modelu  1-0
Robert Pîslaru (1)
CSM Olteniţa – Recolta Gheorghe Doja  4-3
Ștefan Porumbel (10), Ioan Drăgan (22, 65), George Crăciun (37) / Valentin Toma (40 – penalty), Ionuț Cositoru (52), Vlăduț Popescu (68)
CS Afumaţi – FC Voluntari 2  2-0
Mugurel Dedu (47), Ionuț Zaina (54)
Agricola Borcea – Farul Constanţa 2  1-0
Costin Dobre (64)
CSM Feteşti – SC Popeşti Leordeni  0-3
Marian Vlada (21, 71), Andrei Parcea (79)

CLASAMENT SERIA 3

SERIA 4, etapa 15

vineri, 3 decembrie 2021, ora 13:00
Flacăra Moreni – Progresul Spartac  1-3
Claudiu Niculăescu (15) / Eugen Lixandru (41), Andrei Matei (63), Giovanni Petcu (69)
FCSB 2 – Real Bradu   4-2
Andrei Tănasă (33), Alexandru Bodea (43), Bogdan Ciucă (44 – autogol), Alexandru Musi (66) / Georgian Mormolea (14), Marius Dima (27)
Unirea Bascov – Dinamo 2  3-0
Mario Iordache (55), Ionuţ Teodorescu (59), Ionuţ Vasilescu (72)
Campionii FC Argeş 2 – Rapid 2  0-2
Alexandru Despa (20, 57)

sâmbătă, 4 decembrie 2021, ora 13:00
CS Tunari – Academica Clinceni 2  4-0
Daniel Stoian (17), Marian Mihai (35) Vasile Mihai (40), Cosmin Ionică (72 – penalty)

CLASAMENT SERIA 4

SERIA 5, etapa 15

vineri, 3 decembrie 2021, ora 13:00
FC Hermannstadt 2 – FC Pucioasa   0-7
Alexandru Iamandache (14), Tiberiu Calofir (28, 43, 77), Richard Țilică (41), Mihai Enache (49), Alin Nisipeanu (70)
Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2 – KSE Târgu Secuiesc 1-1
Balazs Csiszer (15) / Norbert Vârtosu (68)

sâmbătă, 4 decembrie 2021, ora 13:00
Kids Tâmpa Braşov – CS Blejoi  1-5
Andrei Moldovan (55 – penalty) / Cosmin Lambru (2, 65), Ștefan Ghinea (44, 50), Robert-Daniel Enache (49)
CSO Plopeni – AFC Odorheiu Secuiesc  1-2
Radu Huza (23) / Bogdan Vasile (13), Andrei Stanciu (28)

duminică, 5 decembrie 2021, ora 13:00
SR Braşov – Olimpic Cetate Râşnov  0-3
Raul Dumitrovici (12), Flavius Staicu (16, 63)

CLASAMENT SERIA 5

SERIA 6, etapa 15

vineri, 3 decembrie 2021, ora 13:00
CSM Alexandria – Sporting Roşiori   5-1
Sabin Iakabfi (3), Cosmin Neagu (17, 59), Eduard Sârbu (24), Alexandru Burlacu (88) / Gheorghiţă Constantinescu (68)
CSM Slatina – Petrolul Potcoava  2-0
Alexandru Popovici (30, 32)
Flacăra Horezu – Viitorul Dăeşti  1-3
Raul Nistor (52 – penalty) / Adrian Popa (23), Lucian Iordache (47), Florin Costea (55)

sâmbătă, 4 decembrie 2021, ora 13:00
Universitatea Craiova 2 – Vediţa Coloneşti  1-2
Alberto Călin (65) / Denis Rusu (12 – autogol, 78 – autogol)

duminică, 5 decembrie 2021, ora 13:00
Minerul Costeşti – ACSO Filiaşi 0-4
Viorel Vîlcică (18), Eduard Dina (40 – penalty), Cosmin Calu (72), Florin Cioablă (83)

CLASAMENT SERIA 6

SERIA 7, etapa 15

vineri, 3 decembrie 2021, ora 13:00
Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2 – CSM Deva  0-2
Alexandru Vasilescu (16, 22)
CSM Jiul Petroşani – Voinţa Lupac  2-2
Liviu Herci (30), Laurenţiu Mazilu (60) / Manu Jinga (46), Dragoş Circa (73)

sâmbătă, 4 decembrie 2021, ora 13:00
CSM Reșița – Progresul Ezeriş  7-0
Mediop Ndiaye (9, 25 – penalty, 36), Aboubakar Gakou (62), Ion Vasluian (75), Sebastian Velcotă (84), Valentin Munteanu (85)
Viitorul Şimian – Gilortul Târgu Cărbuneşti  5-1
Gelu Velici (13, 63), Samuel Zimța (36, 62), Raul Iorgulescu (89) / Darius Almajanu (8)
Aurul Brad – Pandurii Târgu Jiu  1-5
Iulian Tecsi (82 – penanlty) / Bebeto Lupuleț (5 – penalty, 89), Alfred Mensah (17, 74), Marian Habet (59)

CLASAMENT SERIA 7

SERIA 8, etapa 15

vineri, 3 decembrie 2021, ora 13:00
CSC Dumbrăviţa – Gloria Lunca Teuz Cermei  1-0
Luchian Gologan (79 – penalty)
Crişul Chişineu Criş stă.

sâmbătă, 4 decembrie 2021, ora 13:00
Progresul Pecica – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii  0-3
Cosmin Mancaș (78), Cristian Grancea (81), Alexandru Bădăuță (90+3)
Avântul Periam – Şoimii Lipova  1-2
Raul Gălățan (50) / M’Hammed Sahli (14), Bogdan Bozian (68)
Frontiera Curtici – Pobeda Star Bisnov  1-2
Cristian Moldovan (16) / Ioan Bîrză (80), Sebastian Budur (90)

CLASAMENT SERIA 8

SERIA 9, etapa 15

vineri, 3 decembrie 2021, ora 13:00
Viitorul Cluj – Avântul Reghin   2-0
Mihai Dolghi (65), Tudor Cociș (90+2)

sâmbătă, 4 decembrie 2021, ora 13:00
Unirea Alba Iulia – Sticla Arieşul Turda  2-1
Claudiu Morariu (48), Alexandru Giurgiu (80) / Claudiu Vereş (13)
Sănătatea Cluj – Gloria Bistriţa Năsăud  2-1
Patrick Kallemback da Silva (30), Bogdan Zărnescu (39) / Marton Szolosi (89 – autogol)
CS Hunedoara – CS Ocna Mureş  4-1
Sergiu Arnăutu (28), Andrei Hergheligiu (39 – penalty), Jairo Rodrigues (49), Laurențiu Buș (82) / Alexandru Cioară (45 – penalty)
Metalurgistul Cugir – Unirea Ungheni  1-1
Alpar Birtalan (29 – autogol) / Victoraş Astafei (13)

CLASAMENT SERIA 9

SERIA 10, etapa 15

sâmbătă, 4 decembrie 2021, ora 13:00
Minaur Baia Mare – CSM Satu Mare  0-0
Sportul Şimleu Silvaniei – Lotus Băile Felix  2-1
Mansour Gueye (32), Gabriel Caba (66) / Ionuț Ban (50)
SCM Zalău – CA Oradea 2-6
Sergiu Jurj (28), Sergiu Pop (82) / Vasile Chitaș (5, 35, 70), Cosmin Letan (19 – penalty), Daniel Stan (54), Alexandru Lezeu (72)
Progresul Şomcuta Mare – CFR Cluj 2  1-1
Paul Batin (56) / Bogdan Sucitu (66)
Luceafărul Oradea – Someşul Dej  0-5
Rareș Babiciu (16), Ștefan Vasic (33, 39, 40, 45)

CLASAMENT SERIA 10

REZULTATE ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14

Foto: Szekelyudvarhelyi FC

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 05 Dec. 2021, 14:57 Actualizat: 05 Dec. 2021, 15:12 Liga 3
Pe aceeași temă