S-a reluat campionatul Ligii 3. CSM Slatina câștigă derby-ul cu Dăești și urcă pe locul 1. Progresul Spartac se împiedică de Tunari, FCSB 2 a executat Dinamo 2. CS Hunedoara și CSM Reșița continuă marșul spre Liga 2

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 12 Mar. 2022, 18:27 Actualizat: 14 Mar. 2022, 17:49 Liga 3
S-a reluat campionatul Ligii 3. CSM Slatina câștigă derby-ul cu Dăești și urcă pe locul 1. Progresul Spartac se împiedică de Tunari, FCSB 2 a executat Dinamo 2. CS Hunedoara și CSM Reșița continuă marșul spre Liga 2

După trei luni și câteva zile de pauză, campionatul Ligii 3, ediția 2021-2022, se reia. Prima etapă din 2022 este cea a 16-a, antepenultima a sezonului regular, ulterior urmând ca echipele din cele zece serii să fie împărțite în grupe de play-off (10 de câte patru echipe), în care se vor decide formațiile care merg la barajele de promovare, respectiv grupe de play-out (nouă de câte șase echipe și una de cinci echipe), pentru aflarea retrogradatelor.

De fapt, Liga 3 s-a reluat din weekendul trecut, sâmbătă, atunci când a fost reprogramată de FRF restanța din etapa a 9-a a Seriei a 6-a, ACSO Filiași – Petrolul Potcoava. Jocul s-a terminat la egalitate, scor 2-2. Numai că acum se va relua cu adevărat, pentru toate echipe, pregătite de primul meci oficial în noul an, după ce prima parte a sezonului s-a încheiat în primele zile ale lunii decembrie din 2021.

Față de anul trecut, după încheierea etapei a 15-a, o echipă are mai puțin puncte în cont. Mai bine zis, fără punctul obținut în primele 15 meciuri. E vorba despre Luceafărul Oradea, ultima clasată din Seria a 10-a, care a fost penalizată de FRF cu patru puncte din cauza litigiilor neachitate și acum are -3 puncte în clasament.

Progresul Spartac, CSM Reșița și CS Hunedoara sunt neînvinse în acest sezon

Vineri, 11 martie, de la ora 15:00, sunt stabilite să se dispute 15 meciuri din totalul de 49. Sâmbătă, primul meci e programat de la ora 11:00, FC Voluntari 2 – CSM Olteniţa (Seria 3), iar celelalte 33 au loc de la ora clasică a lunii martie, 15:00.

Cu trei etape înainte de finalul sezonului regular, trei echipe sunt invincibile: Progresul Spartac (Seria 4), CSM Reșița (Seria 7) și CS Hunedoara (Seria 9). În 15 meciuri disputate au 14 victorii și o remiză.

Tot înaintea desfășurării etapei a 16-a, liderii celor zece serii sunt următoarele echipe: Dante Botoşani (Seria 1, 33 puncte), SC Oțelul Galați (Seria 2, 37 puncte), CS Afumați (Seria 3, 38 puncte), Progresul Spartac (Seria 4, 43 puncte), AFC Odorheiu Secuiesc (Seria 5, 34 puncte), Viitorul Dăești (Seria 6, 37 puncte), CSM Reșița (Seria 7, 43 puncte), CSC Ghiroda şi Giarmata Vii (Seria 8, 32 puncte), CS Hunedoara (Seria 9, 43 puncte) și CA Oradea (Seria 10, 35 puncte).

Față de disputarea rundei trecute, într-o singură serie a avut loc schimbare de lider. În Seria a 10-a, CA Oradea i-a luat fața echipei Minaur Baia Mare.

Situația actuală a echipelor privind calificarea în play-off, respectiv formațiile care vor merge în play-out este detaliată AICI.

REZULTATE ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15

Meciurile din etapa 16 a celor zece serii ale Ligii 3:

SERIA 1, etapa 16

vineri, 11 martie 2022, ora 15:00
CSM Paşcani – Dante Botoşani 1-1
Kwankwo Jude (90+5) / Răzvan Gorovei (71)

sâmbătă, 12 martie 2022, ora 15:00
CSM Ceahlăul Piatra Neamţ – Ştiinţa Miroslava  1-0
Răzvan Pîntea (21)
Şomuz Fălticeni – Foresta Suceava  1-0
Alexandru Savin (90)
Bucovina Rădăuţi – Huşana Huşi  3-2
Cătălin Coroamă (20), Andrei Merticariu (43), Mugurel Florescu (90 – penalty) / Alexandru Marin (7), George Dănăilă (25)
Sporting Juniorul Vaslui – CSM Bacău 2-0
Valentin Hagiu (24), Robert Albu (28)

CLASAMENT SERIA 1

SERIA 2, etapa 16

vineri, 11 martie 2022, ora 15:00
CSM Râmnicu Sărat – Viitorul Ianca  1-2
Matei Constantinescu (57) / Georgian Chihaia (8), Laurenţiu Iorga (78)

sâmbătă, 12 martie 2022, ora 15:00
Dinamo Bacău – Sportul Chiscani 1-0
Sergiu Matei-Ţurcanu (86)
Sporting Lieşti – Aerostar Bacău  1-2
Alexandru Stan (11) / Alexandru Zaharia (25), Ștefan Pavel (51)
Metalul Buzău – CSM Focşani  1-2
Claudiu Zamfirescu (90+3) / Cătălin Stoica (30 – autogol), Claudiu Băciuţ (76)
CS Făurei – SC Oţelul Galaţi 0-1
Juri Cisotti (37 – penalty)

CLASAMENT SERIA 2

SERIA 3, etapa 16

vineri, 11 martie 2022, ora 15:00
Înainte Modelu – CSM Feteşti 0-2
Auraș Dragu (27, 70)
Farul Constanţa 2 – CS Afumaţi  0-1
Ionuț Zaina (30)

sâmbătă, 12 martie 2022, ora 11:00
FC Voluntari 2 – CSM Olteniţa 8-0
Alexandru Munteanu (28, 39), Iulian Badea (30, 41 – penalty), Alexandru Ilie (45, 66), Antonio Stan (62), Mihai Anton (88)

sâmbătă, 12 martie 2022, ora 15:00
SC Popeşti Leordeni – Agricola Borcea  5-0
George Apostol (9), Marian Vlada (12, 90), Alin Pătrașcu (14, 61 – penalty)
Recolta Gheorghe Doja – Gloria Albeşti 2-0
Ionel Alexe (34), Adrian Răduca (80)

CLASAMENT SERIA 3

SERIA 4, etapa 16

vineri, 11 martie 2022, ora 15:00
Academica Clinceni 2 – Campionii FC Argeş 2  2-0

Rapid 2 – Unirea Bascov   0-1
Ionuț Teodorescu (65)
Dinamo 2 – FCSB 2  1-4
Claudiu Stan (59) / Matei Tănase (39), Andrei Istrate (65), Andrei Tănase (66), Gabriel Fulga (70)

sâmbătă, 12 martie 2022, ora 15:00
Real Bradu – Flacăra Moreni  2-2
Alin Popa (11), Adelin Voinescu (56) / Claudiu Niculaescu (4), Viorel Vârtej (59)
Progresul Spartac – CS Tunari 1-1
Ionuţ Costea (71) / Bogdan Danciu (73)

CLASAMENT SERIA 4

SERIA 5, etapa 16

vineri, 11 martie 2022, ora 15:00
AFC Odorheiu Secuiesc – SR Braşov  2-0
Cristian Merdariu (26), Alexandru Pop (35)

sâmbătă, 12 martie 2022, ora 15:00
CS Blejoi – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2  2-0
Andrei Șerban (29), Cosmin Lambru (35)
KSE Târgu Secuiesc – FC Hermannstadt 2  0-0
FC Pucioasa – CSO Plopeni  1-1
Andrei Ciobanu (65 – penalty) / Bogdan Minea (80)

duminică, 13 martie 2022, ora 15:00
Olimpic Cetate Râşnov – Kids Tâmpa Braşov 1-2
Raul Drugă (75 – penalty) / Vlad Potecu (72), Raul Cupu (77)
Partida a fost amânată pentru 24 de ore din cauza terenului impracticabil.

CLASAMENT SERIA 5

SERIA 6, etapa 16

vineri, 11 martie 2022, ora 15:00
Vediţa Coloneşti – Flacăra Horezu  3-1
Marian Anghelina (11 – penalty, 29), Marian Tîrșa (68) / Radu Bîrzan (42)

sâmbătă, 12 martie 2022, ora 15:00
Sporting Roşiori – Universitatea Craiova 2  4-0
Florin Cazan (8), Marius Matei (22), Marius Dumitru (30), George Preda (67)
Viitorul Dăeşti – CSM Slatina  0-2
Radu Necșulescu (20 – penalty), Marius Neicu (90+1)
Petrolul Potcoava – Minerul Costeşti  1-0
Laurenţiu Ana (89)
ACSO Filiaşi – CSM Alexandria 1-3
Alexandru Armăşelu (44) / David Bioliţanu (35), Adrian Mara (60), Flavius Jula (90)

CLASAMENT SERIA 6

SERIA 7, etapa 16

vineri, 11 martie 2022, ora 15:00
CSM Deva – Aurul Brad  2-1
Andrei Sulea (45), Florin Stelea (69 – penalty) / Mihai Leaha (36)
Pandurii Târgu Jiu – Viitorul Şimian  2-2
Bebeto Lupuleţ (68 – penalty, 80) / Cătălin Iovicin (34 – autogol), Gelu Velici (76)

sâmbătă, 12 martie 2022, ora 15:00
Gilortul Târgu Cărbuneşti – CSM Jiul Petroşani  0-1
Marian Chiriţoiu (63)
Voinţa Lupac – CSM Reșița  1-3
Emanuel Jinga (9) / (58 – autogol), Marian Drăghiceanu (65), Ndiaye Mediop (82 – penalty)
Progresul Ezeriş – Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2 0-5
Filip (17), Sebastian Chelariu (25, 39 , 61), Darius Gheban (90+3)

CLASAMENT SERIA 7

SERIA 8, etapa 16

vineri, 11 martie 2022, ora 15:00
Şoimii Lipova – CSC Dumbrăviţa  0-3
Luca Bodri (10), Alexandru Martinov (68), Alexandru Tismonar (73)
CSC Ghiroda şi Giarmata Vii stă.

sâmbătă, 12 martie 2022, ora 15:00
Crişul Chişineu Criş – Frontiera Curtici  1-2
Gabriel Siminic (69) / Bogdan Burlă (12), Claudiu Vereș (90+1)
Pobeda Star Bisnov – Avântul Periam  1-1
Daniel Vasilcin (72 – penalty) / David Bogdan (27)
Gloria Lunca Teuz Cermei – Progresul Pecica 1-1
Marius Șimăndan (78) / Bogdan Bozian (38)

CLASAMENT SERIA 8

SERIA 9, etapa 16

vineri, 11 martie 2022, ora 15:00
Sticla Arieşul Turda – Metalurgistul Cugir  0-0
Avântul Reghin – CS Hunedoara 0-2
Andrei Hergheligiu (8 – penalty), Petre Simon (76)

sâmbătă, 12 martie 2022, ora 15:00
Unirea Ungheni – Viitorul Cluj  3-1
Marian Codrea (2, 35), Bruno Vasiu (10) / Bogdan Porumb (81)
CS Ocna Mureş – Sănătatea Cluj 2-3
Alecu Cioară (54), Alexandru Giurgiu (57) / Alexandru Oltean (41), Marton Szolosi (61), Darius Vescan (65)
Gloria Bistriţa Năsăud – Unirea Alba Iulia 1-0
Roberto Hasnăș (39)

CLASAMENT SERIA 9

SERIA 10, etapa 16

vineri, 11 martie 2022, ora 15:00
CFR Cluj 2 – SCM Zalău  2-1
Mihai Gâdea (33), Emmanuel Yeboah (79) / Bogdan Şandru (90)

sâmbătă, 12 martie 2022, ora 15:00
CSM Satu Mare – Luceafărul Oradea  3-0
Cosmin Zamfir (40, 81), Ervin Zsiga (62)
Someşul Dej – Progresul Şomcuta Mare  3-0
Ștefan Visic (30), David Ciurcui (41), Gabby Batchabi (54 – penalty)
CA Oradea – Sportul Şimleu Silvaniei  5-0
Sergiu Jurj (6, 41), Darius Marina (45+1), Florin Chitaș (52), Mihai Ion (79)
Lotus Băile Felix – Minaur Baia Mare 2-4
Patrick Blăgea (58), Ștefan Meșter (90+2) / Gheorghe Gondiu (8), Răzvan Lazăr (44), Viorel Chinde (51, 63)

CLASAMENT SERIA 10

REZULTATE ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 12 Mar. 2022, 18:27 Actualizat: 14 Mar. 2022, 17:49 Liga 3
Pe aceeași temă