Liga 3, rezultatele etapei a 8-a de play-off și play-out | AFC Odorheiu Secuiesc și CS Afumați au obținut victorii incredibile cu clasata pe locul 2, FCSB 2 a umilit Dinamo 2. CSM Reșița, SC Oțelul, CS Hunedoara și Progresul Spartac s-au distrat și ele cu principala urmăritoare

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 14 May. 2022, 21:49 Actualizat: 14 May. 2022, 21:49 Liga 3
Liga 3, rezultatele etapei a 8-a de play-off și play-out | AFC Odorheiu Secuiesc și CS Afumați au obținut victorii incredibile cu clasata pe locul 2, FCSB 2 a umilit Dinamo 2. CSM Reșița, SC Oțelul, CS Hunedoara și Progresul Spartac s-au distrat și ele cu principala urmăritoare

Încă puțin și se încheie și campionatul Ligii 3. În aceste zile, în play-off are loc penultima etapă, a opta din totalul de nouă, iar în play-out se dispută antepenultima rundă a sezonului, tot a opta, dar dintr-un total de zece.

Vineri se joacă 19 meciuri în play-off și play-out. Restul au loc sâmbătă

Primul meci din play-off are loc vineri, de la ora 16:00, între primele două clasate din Seria a 5-a, echipe deja calificate la baraj, AFC Odorheiu Secuiesc și FC Pucioasa. Alte nouă partide se desfășoară de la ora 18:00, iar celelalte zece au loc sâmbătă, de la ora 18:00.

În play-out, vineri sunt programate nouă jocuri de la ora 18:00, iar celelalte 20 se desfășoară sâmbătă, cu începere de la ora 18:00.

Echipei Gloria Lunca Teuz Cermei, din play-out-ul Seriei a 8-a, i-a venit rândul să stea în această rundă.

CSC Dumbrăvița e noul lider în Seria 8. CSM Reșița și CS Hunedoara, neînvinse în acest sezon

Înainte de disputarea acestei etape, în continuare CSM Reșița (Seria 7) și CS Hunedoara (Seria 9) sunt neînvinse în acest sezon, după 18 etape ale sezonului regular, respectiv șapte din play-off.

Pe locurile de baraj de promovare în Liga 2 se situează înainte de a opta etapă a play-off-ului următoarele echipe:

Dante Botoșani (53 puncte), Foresta Suceava (49)(Seria 1), SC Oţelul Galaţi (64), CSM Focșani (58)(Seria 2), CS Afumaţi (63), SC Popeşti Leordeni (48)(Seria 3), Progresul Spartac (59), CS Tunari (54)(Seria 4), AFC Odorheiu Secuiesc (59), FC Pucioasa (50)(Seria 5), CSM Slatina (55), CSM Alexandria (49)(Seria 6), CSM Reșița (67), CSM Deva (50)(Seria 7), CSC Dumbrăvița (43), CSC Ghiroda şi Giarmata Vii (43)(Seria 8), CS Hunedoara (69), Metalurgistul Cugir (48)(Seria 9), Minaur Baia Mare (58) și CA Oradea (48)(Seria 10).

Singurele modificări care s-au produs au avut loc în Seria a 8-a, acolo unde pe locul 1 a trecut CSC Dumbrăvița, iar pe locul 2 a căzut CSC Ghiroda şi Giarmata Vii. Ambele au 43 de puncte, iar în acest moment criteriu de departajare este cel al golaverajului general.

18 echipe sunt calificate matematic la baraj: șapte și-au asigurat locul 1, cinci sunt sigure de locul 2

Cu două etape înainte de încheierea play-off-ului Ligii 3, dintr-un total de nouă runde, 18 cluburi și-au asigurat matematic accederea în manșa semifinală a barajului de promovare în Liga 2, dintre care cinci sunt sigure de încheierea sezonului pe locul 1, deci de titlul de campioană în ediția 2021-2022.

Echipe care și-au asigurat matematic prezența la baraj sunt: Dante Botoșani, Foresta Suceava (ambele din Seria 1), SC Oțelul Galați, CSM Focșani (ambele din Seria 2), CS Afumați (Seria 3), Progresul Spartac, CS Tunari (ambele din Seria 4), AFC Odorheiu Secuiesc, FC Pucioasa (ambele din Seria 5), CSM Slatina (Seria 6), CSM Reșița, CSM Deva (ambele din Seria 7), CSC Dumbrăviţa, CSC Ghiroda şi Giarmata Vii (ambele din Seria 8), CS Hunedoara, Metalurgistul Cugir (ambele din Seria 9), Minaur Baia Mare și CA Oradea (ambele din Seria 10).

Doar pentru locul 2 din Seria 3 și Seria 6 se mai dau lupte în acest moment.

Locul 1 îl au asigurat următoarele echipe: SC Oțelul Galați (S2), CS Afumați (S3), AFC Odorheiu Secuiesc (S5), CSM Slatina (S6), CSM Reșița (S7), CS Hunedoara (S9) și Minaur Baia Mare (S10). CS Hunedoara a fost prima campioană din acest sezon, fiind urmată apoi de CS Afumați, AFC Odorheiu Secuiesc, CSM Reșița și Minaur Baia Mare.

Locul 2 în au sigurat echipele: CSM Focșani (S2), FC Pucioasa (S5), CSM Deva (S7), Metalurgistul Cugir (S9) și CA Oradea (S10).

  • Un total de 20 de echipe, primele două clasate din fiecare grupă de play-off din cele zece serii ale Ligii 3, vor merge pentru început în manșa semifinală a barajului de promovare în Liga 2. Ulterior, zece dintre ele vor evolua în manșa finală a barajului, iar cinci vor promova.

REZULTATE ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 play-off / play-out Liga 3

REZULTATE ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 din sezonul regular al Ligii 3, ediția 2021-2022

Meciurile și rezultatele din etapa 8 de play-off, respectiv play-out din Liga 3:

SERIA 1, etapa 8, play-off

sâmbătă, 14 mai 2022, ora 18:00
Huşana Huşi – Bucovina Rădăuţi  2-1
Andre Cozma (65), Vasile Dănilă (80) / Ionel Stoian (37)
Dante Botoşani – Foresta Suceava 1-1
Răzvan Gorovei (32) / Odoh Chika (27)

SERIA 1, etapa 8, play-out

vineri, 13 mai 2022, ora 18:00
CSM Paşcani – Sporting Juniorul Vaslui  0-3
Auraș June (46, 75), Robert Albu (66)
CSM Ceahlăul Piatra Neamţ – Şomuz Fălticeni 1-1
Antonio Agafitei (76) / Robert Ciobanu (83)

sâmbătă, 14 mai 2022, ora 18:00
CSM Bacău – Ştiinţa Miroslava 1-1
Răzvan Adăscăliței (90+2 – penalty) / Coletin Nguala (40)

CLASAMENT SERIA 1 play-off / play-out

SERIA 2, etapa 8, play-off

vineri, 13 mai 2022, ora 18:00
Aerostar Bacău – Metalul Buzău 2-1
Alexandru Zaharia (25), Adrian Viorică (60) / Alexandru Atomei (75)

sâmbătă, 14 mai 2022, ora 18:00
SC Oţelul Galaţi – CSM Focşani 3-0
Bogdan Panaite (18 – autogol), Juri Cisotti (51), George Cîrjan (58 – penalty)

SERIA 2, etapa 8, play-out

sâmbătă, 14 mai 2022, ora 18:00
Sportul Chiscani – Viitorul Ianca  1-2
George Iacob (8) / Marius Dima (11), Laurențiu Iorga (29)
Sporting Lieşti – CSM Râmnicu Sărat  0-1
Mădălin Socol (23)
CS Făurei – Dinamo Bacău 1-3
Robert Burcea (62) / Gabriel Boghian (6), Ionuț Senteș (30), Bogdan Brăescu (60)

CLASAMENT SERIA 2 play-off / play-out

SERIA 3, etapa 8, play-off

sâmbătă, 14 mai 2022, ora 18:00
Agricola Borcea – Farul Constanţa 2  0-2
Gabriel Buta (77 – penalty) Robert Băceanu (89)
CS Afumaţi – SC Popeşti Leordeni  7-1
Vlad Tudorache (1), Robert Buduroi (7), Cristian Onțel (40), Cătălin Cocoș (58, 62) , Răzvan Avram (67 – penalty), Alexandru Ciucur (90+1) / Marian Vlada (75 – penalty)

SERIA 3, etapa 8, play-out

sâmbătă, 14 mai 2022, ora 18:00
CSM Olteniţa – FC Voluntari 2  1-3
Ionuț Drăgan (33) / Valentin Ioniță (3), Iulian Badea (22), Antonio Stan (68)
Gloria Albeşti – Înainte Modelu  1-3
Cezar Beșleagă (63) / Daniel Gheorghe (47), Robert Andreescu (67), Claudiu Negoi (82)
CSM Feteşti – Recolta Gheorghe Doja 1-0
Robert Enache (76)

CLASAMENT SERIA 3 play-off / play-out

SERIA 4, etapa 8, play-off

vineri, 13 mai 2022, ora 18:00
Unirea Bascov – Rapid 2  3-2
Ionuț Teodorescu (15), Roberto Hațegan (75 – penalty), Gabriel Puică (83) / Antonio Câmpeanu (14), Adrian Nițu (39)

sâmbătă, 14 mai 2022, ora 18:00
Progresul Spartac – CS Tunari 3-0
Alexandru Dițu (49 – penalty), Silvian Matei (53), Eugen Lixandru (67)

SERIA 4, etapa 8, play-out

vineri, 13 mai 2022, ora 18:00
Campionii FC Argeş 2 – Flacăra Moreni  2-4
Mihai Militaru (5), Emmanuel Ernest (80) / Andrei Iliescu (12, 49), Dragoș Cernea (53 – penalty), Iulian Florian Drăgan (77)
FCSB 2 – Dinamo 2  6-0
Luca Mitrică (45+1), Andrei Burlacu (45+3, 66, 78, 82), Matei Tănase (50 – penalty)
Academica Clinceni 2 – Real Bradu 2-1
Laurențiu Lis (77), Roberto Neagu (84) / Ciprian Negoiţă (45)

CLASAMENT SERIA 4 play-off / play-out

SERIA 5, etapa 8, play-off

vineri, 13 mai 2022, ora 16:00
AFC Odorheiu Secuiesc – FC Pucioasa 8-1
Alexandru Darius Pop (11, 15, 38, 54, 87), Vasile Mihai Petra (43), Mihai Manole (81), Csanad Maruscza (90+1 – penalty) / Alexandru Mihai Enache (73)

vineri, 13 mai 2022, ora 18:00
Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2 – Olimpic Cetate Râşnov 1-1
Claudiu Ianău (11) / Diego Alupoaie (15)

SERIA 5, etapa 8, play-out

sâmbătă, 14 mai 2022, ora 18:00
SR Braşov – KSE Târgu Secuiesc  1-0
Vlad Olteanu (90+2 – penalty)
CS Blejoi – FC Hermannstadt 2 3-1
Mădălin Ghinea (41), Cosmin Munteanu (63), Dragoș Mănescu (81) / Adrian Șulea (74)
Kids Tâmpa Braşov – CSO Plopeni 1-0
Rareș Plăiașu (18)

CLASAMENT SERIA 5 play-off / play-out

SERIA 6, etapa 8, play-off

vineri, 13 mai 2022, ora 18:00
Vediţa Coloneşti – CSM Alexandria  1-0
Antonio Niță (65)
CSM Slatina – Viitorul Dăeşti 1-0
Dorin Toma (40)

SERIA 6, etapa 8, play-out

vineri, 13 mai 2022, ora 18:00
Minerul Costeşti – ACSO Filiaşi 1-3
Răzvan Dinu (76) / Alexandru Armășelu (21), Cătălin Manolache (27), Ionuț Zanfir (78)

sâmbătă, 14 mai 2022, ora 18:00
Sporting Roşiori – Petrolul Potcoava  4-0
Florin Cazan (45), Orlando Preda (61), Mădălin Dudoiu (69), Marius Matei (74 – penalty)
Flacăra Horezu – Universitatea Craiova 2 2-2
Arthur Cesar (33, 56) / Atanas Trică (43 – penalty), David Ciolacu (59)

CLASAMENT SERIA 6 play-off / play-out

SERIA 7, etapa 8, play-off

vineri, 13 mai 2022, ora 18:00
Pandurii Târgu Jiu – Voinţa Lupac  1-2
Bebeto Lupuleț (45+1 – penalty) / Vichente Marcu (37), Milorad Banac (74)

sâmbătă, 14 mai 2022, ora 18:00
CSM Reșița – CSM Deva 4-0
Mediop Ndiaye (4), Valentin Lazăr (19, 37), Ionuț Cioinac (90+1)

SERIA 7, etapa 8, play-out

vineri, 13 mai 2022, ora 18:00
Aurul Brad – CSM Jiul Petroşani  2-0
Darius Leucian (65), Iulian Tecsi (83 – penalty)
Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2 – Gilortul Târgu Cărbuneşti 0-2
Alexandru Avrămescu (30 – penalty), Denis Bucur (45)

sâmbătă, 14 mai 2022, ora 18:00
Viitorul Şimian – Progresul Ezeriş 1-0
Raul Iorgulescu (23)

CLASAMENT SERIA 7 play-off / play-out

SERIA 8, etapa 8, play-off

vineri, 13 mai 2022, ora 18:00
Şoimii Lipova – Crişul Chişineu Criş  3-0
David Ciubăncan (25, 45+1), Alexandru Capătă (90)
CSC Ghiroda şi Giarmata Vii – CSC Dumbrăviţa  1-3
Cristian Grancea (66) / Dragan Paulevici (14), Costel Zurbagiu (29), Andrei Făgărășanu (41)

SERIA 8, etapa 8, play-out

sâmbătă, 14 mai 2022, ora 18:00
Progresul Pecica – Pobeda Star Bisnov  0-1
Daniel Vasilcin (52)
Avântul Periam – Frontiera Curtici 3-3
Radu Popa (38), Alexandru Gaspar (56 – penalty), Raul Gălățan (74) / Ionuț Prică (30), Remus Avrămuțiu (45+2), Bogdan Burlă (69)
Gloria Lunca Teuz Cermei
stă.

CLASAMENT SERIA 8 play-off / play-out

SERIA 9, etapa 8, play-off

vineri, 13 mai 2022, ora 18:00
Viitorul Cluj – Unirea Ungheni 2-4
Bogdan Porumb (44), Alexandru Roșca (60) / Cătălin Dinu (8), Marian Codrea (10, 18), Angelo Iuga (41)

sâmbătă, 14 mai 2022, ora 18:00
CS Hunedoara – Metalurgistul Cugir 3-0
Laurențiu Buș (28, 69), Andrei Hergheligiu (63 – penalty)

SERIA 9, etapa 8, play-out

vineri, 13 mai 2022, ora 18:00
Avântul Reghin – Sticla Arieşul Turda 1-0
Mario Pop (22)

sâmbătă, 14 mai 2022, ora 18:00
Unirea Alba Iulia – CS Ocna Mureş  1-0
Mihai Dehelean-Mih (38)
Gloria Bistriţa Năsăud – Sănătatea Cluj  2-4
Alexandru Stoica (3), Ovidiu Stoianof (87) / Patrick Kallemback da Silva (41), Alexandru Oltean (49), Mihnea Poenar (70), Marius Vescan (90+3)

CLASAMENT SERIA 9 play-off / play-out

SERIA 10, etapa 8, play-off

sâmbătă, 14 mai 2022, ora 18:00
Lotus Băile Felix – Someşul Dej  2-0
Florin Pop (52, 77)
Minaur Baia Mare – CA Oradea  0-2
Andrei Gheorghiță (20), Raul Ardelean (34)

SERIA 10, etapa 8, play-out

sâmbătă, 14 mai 2022, ora 18:00
Luceafărul Oradea – Sportul Şimleu Silvaniei  1-1
Nandor Suveg (72) / Cătălin Vaida (36)
SCM Zalău – CFR Cluj 2  2-2
Sergiu Pop (51), Mihai Onicaș (73) / Jonathan Rodriguez (22), Vlad Fărcășan (69)
Progresul Şomcuta Mare – CSM Satu Mare 0-2
Ervin Zsiga (), Gabriel Cădar ()

CLASAMENT SERIA 10 play-off / play-out

REZULTATE ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 play-off / play-out Liga 3

REZULTATE ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 din sezonul regular al Ligii 3, ediția 2021-2022

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 14 May. 2022, 21:49 Actualizat: 14 May. 2022, 21:49 Liga 3
Pe aceeași temă