Liga 3, rezultatele etapei a 6-a de play-off și play-out | Progresul Spartac pierde din nou cu Rapid 2, Farul 2 scapă locul 2 după jocul cu Afumați. Lotus învinge CA Oradea și se apropie periculos, SC Oțelul și CS Hunedoara câștigă la scor

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 04 May. 2022, 21:12 Actualizat: 07 May. 2022, 11:15 Liga 3
Liga 3, rezultatele etapei a 6-a de play-off și play-out | Progresul Spartac pierde din nou cu Rapid 2, Farul 2 scapă locul 2 după jocul cu Afumați. Lotus învinge CA Oradea și se apropie periculos, SC Oțelul și CS Hunedoara câștigă la scor

În campionatul Ligii 3 este programată la mijlocul acestei săptămâni, marți și miercuri, 3 și 4 mai, o etapă intermediară, a 6-a, atât în play-off, cât și în play-out. Ora oficială de start a meciurilor se schimbă și ea din această rundă, de la 17:00 la 18:00.

Runda încheie returul în play-off, unde va va mai disputa apoi o dată turul, iar în play-out înseamnă prima etapă din retur.

Marți, de la ora 18:00, se joacă 8 meciuri din cele 20 din play-off. În play-out, primul meci de marți se joacă de la ora 16:00, între CSM Feteşti și FC Voluntari 2, în Seria 3, iar de la ora 18:00 se desfășoară 9 partide din totalul de 29. Miercuri, toate jocurile rămase, încep de la ora 18:00.

Echipei Progresul Pecica, din play-out-ul Seriei a 8-a, i-a venit rândul să stea în această rundă.

CSM Reșița și CS Hunedoara se mențin neînvinse în acest sezon

Înainte de disputarea acestei etape, în continuare două echipe au rămas invincibile în acest sezon. Sunt neînvinse CSM Reșița (Seria 7) și CS Hunedoara (Seria 9), după 18 etape ale sezonului regular, respectiv cinci din play-off.

Pe locurile de baraj de promovare în Liga 2 se situează înainte de a șasea etapă a play-off-ului următoarele echipe:

Dante Botoșani (47 puncte), Foresta Suceava (45)(Seria 1), SC Oţelul Galaţi (58), CSM Focșani (54)(Seria 2), CS Afumaţi (57), Farul Constanţa 2 (44)(Seria 3), Progresul Spartac (56), CS Tunari (50)(Seria 4), AFC Odorheiu Secuiesc (56), FC Pucioasa (46)(Seria 5), CSM Slatina (52), CSM Alexandria (44)(Seria 6), CSM Reșița (61), CSM Deva (50)(Seria 7), CSC Ghiroda şi Giarmata Vii (41), CSC Dumbrăvița (37)(Seria 8), CS Hunedoara (63), Metalurgistul Cugir (42)(Seria 9), Minaur Baia Mare (52) și CA Oradea (45)(Seria 10).

Pentru prima dată de când se joacă în play-off, două echipe au ieșit din acest top. SC Popești Leordeni a cedat după mult timp locul 2 în Seria 3-a, în fața celor de la Farul Constanța 2, în timp ce Viitorul Dăești, inclusiv fost lider în Seria a 6-a, a pierdut acum și locul 2, în favoarea celor de la CSM Alexandria.

12 echipe sunt calificate matematic la baraj, CS Hunedoara și CS Afumați sunt campioane în acest sezon de Liga 3

Cu patru etape înainte de încheierea play-off-ului Ligii 3, dintr-un total de nouă etape, 12 cluburi și-au asigurat matematic accederea în manșa semifinală a barajului de promovare în Liga 2, dintre care două sunt sigure de încheierea sezonului pe locul 1, deci de titlul de campioană în ediția 2021-2022.

Echipe care și-au asigurat matematic prezența la baraj sunt: Dante Botoșani (Seria 1), SC Oțelul Galați, CSM Focșani (ambele din Seria 2), CS Afumați (Seria 3), Progresul Spartac, CS Tunari (ambele din Seria 4), AFC Odorheiu Secuiesc, FC Pucioasa (ambele din Seria 5), CSM Reșița, CSM Deva (ambele din Seria 7), CS Hunedoara (Seria 9) și Minaur Baia Mare (Seria 10).

CS Hunedoara este prima campioană din acest sezon, în Seriei a 9-a, nemaiputând pierde locul 1, a doua fiind CS Afumați, liderul din Seria a 3-a. În aceste serii, bătălia pentru locul 2 încă nu este decisă.

  • Un total de 20 de echipe, primele două clasate din fiecare grupă de play-off din cele zece serii ale Ligii 3, vor merge pentru început în manșa semifinală a barajului de promovare în Liga 2. Ulterior, zece dintre ele vor evolua în manșa finală a barajului, iar cinci vor promova.

REZULTATE ETAPA 1, 2, 3, 4, 5 play-off / play-out Liga 3

REZULTATE ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 din sezonul regular al Ligii 3, ediția 2021-2022

Meciurile și rezultatele din etapa 6 de play-off, respectiv play-out din Liga 3:

SERIA 1, etapa 6, play-off

miercuri, 4 mai 2022, ora 18:00
Huşana Huşi – Foresta Suceava  1-1
Sergiu Gîrdea (12) / Chika Odoh (28)
Dante Botoşani – Bucovina Rădăuţi 4-0
… (9 – penalty, 47), (69), (76)

SERIA 1, etapa 6, play-out

miercuri, 4 mai 2022, ora 18:00
CSM Paşcani – CSM Ceahlăul Piatra Neamţ  1-2
Artemie Garbatiuc (56) / Andrei Vîlea (65, 68)
CSM Bacău – Sporting Juniorul Vaslui  1-2
… () / Ștefan Stefanovici (), Octavian Cracea ()
Ştiinţa Miroslava – Şomuz Fălticeni  2-1
Vasilică Vlădeanu (19 – penalty), Soares Piazza Paullo (65) / Robert Ciobanu (4)

CLASAMENT SERIA 1 play-off / play-out

SERIA 2, etapa 6, play-off

miercuri, 4 mai 2022, ora 18:00
Aerostar Bacău – CSM Focşani  0-0
SC Oţelul Galaţi – Metalul Buzău 3-0
George Cîrjan (9), Juri Cisotti (44), Alin Nica (58)

SERIA 2, etapa 6, play-out

marți, 3 mai 2022, ora 18:00
Dinamo Bacău – CSM Râmnicu Sărat  2-0
Vasile Padovei (18), Alexandru Băisan (45+1)

miercuri, 4 mai 2022, ora 18:00
Sportul Chiscani – Sporting Lieşti  0-2
Ionuţ Iancu (40), Adrian Grigoraş (66)
CS Făurei – Viitorul Ianca 0-2
Rareș Băluță (87), Marius Coman (90+2)

CLASAMENT SERIA 2 play-off / play-out

SERIA 3, etapa 6, play-off

miercuri, 4 mai 2022, ora 18:00
Agricola Borcea – SC Popeşti Leordeni  1-4
Sandu Iovu (72) / Marian Vlada (43, 65, 88), Andrei Parcea (57)
CS Afumaţi – Farul Constanţa 2 1-0
Alexandru Georgescu (24 – autogol)

SERIA 3, etapa 6, play-out

marți, 3 mai 2022, ora 16:00
CSM Feteşti – FC Voluntari 2 1-1
Andrei Pușcașu (82) / Roberto Voican (74)

marți, 3 mai 2022, ora 18:00
Recolta Gheorghe Doja – Înainte Modelu  4-1
Mihăiță Năstase (18), Adrian Răduca (25, 63), Mihail Petre (78) / Claudiu Negoi (20)

miercuri, 4 mai 2022, ora 18:00
CSM Olteniţa – Gloria Albeşti  1-6
Ioan Drăgan (3 – penalty) / Vasile Carabuz (20), Alexandru Muscă (30 – penalty, 44), Robert Pîslaru (50), Cezar Beșleagă (75, 90)

CLASAMENT SERIA 3 play-off / play-out

SERIA 4, etapa 6, play-off

miercuri, 4 mai 2022, ora 18:00
Unirea Bascov – CS Tunari  2-2
Roberto Haţegan (7, 13) / Sergiu Anton (39), Alexandru Stoian (79)
Progresul Spartac – Rapid 2 1-2
Eduard Radu (84) / Robert Stănici (39), Alexandru Despa (77)

SERIA 4, etapa 6, play-out

marți, 3 mai 2022, ora 18:00
Campionii FC Argeş 2 – FCSB 2  0-2
Ștefan Coman (70), Luca Mitrică (85)
Academica Clinceni 2 – Flacăra Moreni  1-2
Roberto Neagu (85) / Andrei Iliescu (43), Claudiu Niculăescu (52)
Real Bradu – Dinamo 2 3-1
Alin Popa (4 – penalty, 34 – penalty), Adelin Voinescu (75) / Claudiu Stan (41)

CLASAMENT SERIA 4 play-off / play-out

SERIA 5, etapa 6, play-off

marți, 3 mai 2022, ora 18:00
Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2 – FC Pucioasa  1-3
Tamas Becze (32 – penalty) / Tiberiu Calofir (31, 41, 60)
AFC Odorheiu Secuiesc – Olimpic Cetate Râşnov 4-0
Simon Csongor (2), Alexandru Darius Pop (14), Vasile Mihai Petra (19), Alin Nisipeanu (90)

SERIA 5, etapa 6, play-out

marți, 3 mai 2022, ora 18:00
Kids Tâmpa Braşov – KSE Târgu Secuiesc  5-0
Dan Spătaru (13, 55), Zoltan Kerekes (23, 31, 56)
CSO Plopeni – FC Hermannstadt 2 0-0

miercuri, 4 mai 2022, ora 18:00
SR Braşov – CS Blejoi  2-1
George Linguraru (21), Adrian Stoian (39) / Dragoș Mănescu (71)

CLASAMENT SERIA 5 play-off / play-out

SERIA 6, etapa 6, play-off

marți, 3 mai 2022, ora 18:00
Vediţa Coloneşti – Viitorul Dăeşti  0-1
Florian Pîrvu (5)
CSM Slatina – CSM Alexandria 1-2
Constantin Radu (78) / Leonardo Paulino Marques da Silva (45, 63)

SERIA 6, etapa 6, play-out

miercuri, 4 mai 2022, ora 18:00
Minerul Costeşti – Sporting Roşiori 3-1
George Neacșu (5), Cristian Bornea (17), Bogdan Zamfirescu (57) / Valentin Neaga (89)
Flacăra Horezu – ACSO Filiaşi  1-3
Alexandru Trașcă (84 – penalty) / Cosmin Calu (45, 48), Cătălin Manolache (60)
Universitatea Craiova 2 – Petrolul Potcoava 2-0
Eduard Domnu (42), Marian Danciu (62)

CLASAMENT SERIA 6 play-off / play-out

SERIA 7, etapa 6, play-off

marți, 3 mai 2022, ora 18:00
Pandurii Târgu Jiu – CSM Deva  1-0
Sean Aerts (33)
CSM Reșița – Voinţa Lupac  5-0
Ndiaye Mediop (13), Ion Vasluian (15), Valentin Munteanu (17), Sebastian Velcotă (40), Laurențiu Breșneni (53)

SERIA 7, etapa 6, play-out

miercuri, 4 mai 2022, ora 18:00
Aurul Brad – Viitorul Şimian  3-2
Ionut Filipaș (16), Iulian Tecsi (55 – penalty), Dragoș Danciu (90+2) / Fabio Trip (), Raul Iorgulescu ()
Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2 – CSM Jiul Petroşani  1-1
() / Dorin Mărmăneanu ()
Gilortul Târgu Cărbuneşti – Progresul Ezeriş 2-0
Ionuţ Gâlcescu (54), Bogdan Dănăricu (90)

CLASAMENT SERIA 7 play-off / play-out

SERIA 8, etapa 6, play-off

marți, 3 mai 2022, ora 18:00
Şoimii Lipova – CSC Dumbrăviţa  0-1
Răzvan Ghinescu (89)
CSC Ghiroda şi Giarmata Vii – Crişul Chişineu Criş  0-0

SERIA 8, etapa 6, play-out

miercuri, 4 mai 2022, ora 18:00
Avântul Periam – Gloria Lunca Teuz Cermei  2-0
Valeriu Mager (31), Cristian Petric (42)
Frontiera Curtici – Pobeda Star Bisnov 2-2
Ionuț Prică (24), Remus Avrămuțiu (60) / Sebastian Budur (52), Petrică Huțanu (82)
Progresul Pecica
stă.

CLASAMENT SERIA 8 play-off / play-out

SERIA 9, etapa 6, play-off

miercuri, 4 mai 2022, ora 18:00
Viitorul Cluj – Metalurgistul Cugir  1-2
Mihai Dolghi (38) / Marius Lupu (36), Mihai Udrea (81)
CS Hunedoara – Unirea Ungheni 3-1
Andrei Hergheligiu (20, 31), Sergiu Arnăutu (90+1) / Ndiesse (62)

SERIA 9, etapa 6, play-out

marți, 3 mai 2022, ora 18:00
Unirea Alba Iulia – Gloria Bistriţa Năsăud 2-1
Denis Iepure (33), Agbomoniyi Oluwaseun (43) / Alexandru Stoica (19)
Sticla Arieşul Turda – Sănătatea Cluj 5-3
Florin Dan (10, 29), Claudiu Vereș (43), Raul Saroși (62, 84) / Cosmin Tilincă (6, 13), Andrei Cristian Paşca (34)

miercuri, 4 mai 2022, ora 18:00
Avântul Reghin – CS Ocna Mureş 0-0

CLASAMENT SERIA 9 play-off / play-out

SERIA 10, etapa 6, play-off

miercuri, 4 mai 2022, ora 18:00
Lotus Băile Felix – CA Oradea  1-0
Patrick Blagea (30)
Minaur Baia Mare – Someşul Dej  2-0
Ciprian Stanciu (54), Sergiu Ciocan (90)

SERIA 10, etapa 6, play-out

miercuri, 4 mai 2022, ora 18:00
Luceafărul Oradea – SCM Zalău   0-10
Sebastian Culda (13), Mihai Onicaș (15), Iustin Ardelean (30, 45, 64), Vadim Calugher (37), Răzvan Rotea (68), Sergiu Pop (72), Andrei Hațiegan (85, 89)
Progresul Şomcuta Mare – Sportul Şimleu Silvaniei  1-2
Erik Piroşka (51) / Mansour Gueye (7), Cătălin Vaida (75)
CSM Satu Mare – CFR Cluj 2 0-0

CLASAMENT SERIA 10 play-off / play-out

REZULTATE ETAPA 1, 2, 3, 4, 5 play-off / play-out Liga 3

REZULTATE ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 din sezonul regular al Ligii 3, ediția 2021-2022

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 04 May. 2022, 21:12 Actualizat: 07 May. 2022, 11:15 Liga 3
Pe aceeași temă