Liga 3, etapa 5 | CSM Reșița, CS Hunedoara și Farul 2 continuă cu punctaj maxim, Minaur, Spartac și Ghiroda fac primii pași greșiți în acest sezon. Ceahlăul și Oțelul pierd

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 25 Sep. 2021, 20:37 Actualizat: 03 Oct. 2021, 10:44 Liga 3
Liga 3, etapa 5 | CSM Reșița, CS Hunedoara și Farul 2 continuă cu punctaj maxim, Minaur, Spartac și Ghiroda fac primii pași greșiți în acest sezon. Ceahlăul și Oțelul pierd

Etapa a 5-a a Ligii 3 debutează vineri, 24 septembrie, de la ora 17:00, cu 14 jocuri programate din totalul de 49 de meciuri rămase, după ce ACS Poli Timișoara a fost exclusă pentru două neprezentări în primele două runde ale campionatului.

Sâmbătă, de la ora 14:00, se dispută prima partidă, SR Braşov – Kids Tâmpa Braşov, iar de la ora 17:00 au loc alte 33 de partide. Etapa se încheie duminică, când, de la ora 11:00, se desfășoară CSM Slatina – ACSO Filiaşi, între două echipe care au jucat în această săptămână în 16-imile Cupei României, trupa din Filiași producând chiar marea surpriză și eliminând UTA.

Liderii celor zece serii ale Ligii 3 după primele trei etape

După primele patru etape, liderii celor zece serii sunt următoarele echipe: Bucovina Rădăuți (Seria 1, 10 puncte), Sporting Liești (Seria 2, 10 puncte), Farul Constanţa 2 (Seria 3, 12 puncte), Progresul Spartac (Seria 4, 12 puncte), FC Pucioasa (Seria 5, 8 puncte), Viitorul Dăeşti (Seria 6, 10 puncte), CSM Reșița (Seria 7, 12 puncte), CSC Ghiroda şi Giarmata Vii (Seria 8, 12 puncte), CS Hunedoara (Seria 9, 12 puncte) și Minaur Baia Mare (Seria 10, 12 puncte).

Față de începutul rundei trecute s-au schimbat liderii în seriile 1 (CSM Ceahlăul Piatra Neamţ), 5 (KSE Târgu Secuiesc), 7 (CSM Deva) și 10 (SCM Zalău).

Echipele cu punctaj maxim după primele patru etape sunt Farul Constanța 2 (S3), Progresul Spartac (S4), CSM Reșița (S7), CSC Ghiroda şi Giarmata Vii (S8), CS Hunedoara (S9) și Minaur Baia Mare (S10).

REZULTATE ETAPA 1, 2, 3, 4

Meciurile din etapa 5 a celor zece serii ale Ligii 3:

SERIA 1, etapa 5

sâmbătă, 25 septembrie 2021, ora 17:00
Şomuz Fălticeni – CSM Ceahlăul Piatra Neamţ  2-0
Alex Sahru (75), Robert Ciobanu (88)
Ştiinţa Miroslava – Bucovina Rădăuţi  0-0

Foresta Suceava – CSM Paşcani  3-2
Robert Martin (2), Karime Makongo (34), Serghei Trofan (56) / Eusebiu Mercaș (43 – penalty, 57)
Huşana Huşi – Sporting Juniorul Vaslui  2-1
Petru Agrigoroaei (20 – penalty), Adrian Viorică (25) / Aurel June (82)
Dante Botoşani – CSM Bacău 2-1
Cornel Căinari (30), Andrei Merticariu (45) / Bogdan Ungureanu (80)

CLASAMENT SERIA 1

SERIA 2, etapa 5

vineri, 24 septembrie 2021, ora 17:00
Aerostar Bacău – Metalul Buzău  2-1
Vlad Danale (5), Dorin Burlacu (62) / Marius Tudorică (45+3)

sâmbătă, 25 septembrie 2021, ora 17:00
Sporting Lieşti – Dinamo Bacău  2-1
Adrian Grigoraș (), Andrei Călin () / … ()
Sportul Chiscani – CSM Râmnicu Sărat  1-5
… (38) / Mădălin Socol (15), Ionuț Roman (20), Rareș Dogaru (35), Dănuț Oprea (40 – penalty), Rocardo Mihalache (65)
Viitorul Ianca – CS Făurei  3-1
Marius Coman (55), Marius Dima (61), Alin Radu (90+2) / Chihaia (20)
CSM Focşani – SC Oţelul Galaţi  3-1
Claudiu Băciuț (23), Lorenzo Stoica (77), Alin Dascălu (90+4) / George Cîrjan (90 – penalty)

CLASAMENT SERIA 2

SERIA 3, etapa 5

vineri, 24 septembrie 2021, ora 17:00
CSM Feteşti – Farul Constanţa 2 0-2
Nicolas Popescu (26), Josemi Castaneda (41 – penalty)

sâmbătă, 25 septembrie 2021, ora 17:00
SC Popeşti Leordeni – Înainte Modelu  1-0
Andrei Mirică (84)
Agricola Borcea – FC Voluntari 2  4-1
Alin Robu (30), Daniel Gață (47), Florin Bratu (67), Sandu Iovu (81) / Florin Bălan (55 – penalty)
CS Afumaţi – Recolta Gheorghe Doja  3-1
Mugurel Dedu (11), Robert Buduroi (57), Ionuț Zaina (66) / Dumitrel Negoiu (63)
CSM Olteniţa – Gloria Albeşti  1-2
() / ()

CLASAMENT SERIA 3

SERIA 4, etapa 5

vineri, 24 septembrie 2021, ora 17:00
Campionii FC Argeş 2 – Dinamo 2 0-4
Cătălin Măgureanu (19), Ioan Borcea (30 – penalty), Tiberiu Curea (36), Cristian Ionescu (50)
Unirea Bascov – Real Bradu  1-2
Cristian Mitre (51 – penalty) / Roberto Ayza (24), Cristian Govlej (49)
FCSB 2 – Progresul Spartac  1-1
Luca Mitrică (49) / Ionuț Constantin (82 – penalty)
Flacăra Moreni – CS Tunari 0-3
Andrei Iliescu (64 – autogol), Răzvan Milea (84), Alexandru Dane (86)

sâmbătă, 25 septembrie 2021, ora 17:00
Rapid 2 – Academica Clinceni 2  2-0
Robert Stănici (2), Andrei Ioniţă (75)

CLASAMENT SERIA 4

SERIA 5, etapa 5

vineri, 24 septembrie 2021, ora 17:00
Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2 – FC Pucioasa  3-1
Anass Achachbar (73), Norbert Kocsis (82), Vlad Mitrea (90+1) / Cătălin Ene (90+2)
FC Hermannstadt 2 – AFC Odorheiu Secuiesc 1-2
Cosmin Bucuroiu (34) / Ionuţ Bobea (16), Szilard Mitra (50)

sâmbătă, 25 septembrie 2021, ora 14:00
SR Braşov – Kids Tâmpa Braşov 1-0
Sergiu Șerban (39)
sâmbătă, 25 septembrie 2021, ora 17:00
KSE Târgu Secuiesc – CS Blejoi  0-4
Cosmin Lambru (2, 5, 16), Cosmin Munteanu (4)
CSO Plopeni – Olimpic Cetate Râşnov 1-1
Radu Huza (20) / Alin Babei (35)

CLASAMENT SERIA 5

SERIA 6, etapa 5

vineri, 24 septembrie 2021, ora 17:00
Vediţa Coloneşti – Sporting Roşiori  0-1
Leonard Manole (90+4 – penalty)

sâmbătă, 25 septembrie 2021, ora 17:00
Universitatea Craiova 2 – Viitorul Dăeşti  0-1
Florian Pîrvu (18)
Flacăra Horezu – Petrolul Potcoava  0-0
Minerul Costeşti – CSM Alexandria  3-1
Alexandru Diaconescu (40), Gabriel Riza (44), Nicolae Neacşu (67) / Ionuţ Puţaru (83)

duminică, 26 septembrie 2021, ora 11:00
CSM Slatina – ACSO Filiaşi  2-0
Alexandru Popovici (60, 83)

CLASAMENT SERIA 6

SERIA 7, etapa 5

vineri, 24 septembrie 2021, ora 17:00
Pandurii Târgu Jiu – CSM Deva 1-0
Alberto Suently (16)

sâmbătă, 25 septembrie 2021, ora 17:00
Aurul Brad – Gilortul Târgu Cărbuneşti  1-3
Alexandru Tecși (78 – penalty) / Darius Almăjanu (56), Bogdan Dănăricu (57), Radu Filip (70)
Viitorul Şimian – Voinţa Lupac  3-3
Gelu Velici (44), Fabio Trip (71), Claudiu Ghighilicea (88) / Sorinel Jinga (48), Andrei Săndescu (57), Dragoș Circa (90+4)
CSM Jiul Petroşani – Progresul Ezeriş  0-2
Marius Călin (25), Alexandru Daniel Giurică (60)
CSM Reșița – Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2 3-0
Mediop Ndiaye (11, 53, 55)

CLASAMENT SERIA 7

SERIA 8, etapa 5

vineri, 24 septembrie 2021, ora 17:00
CSC Dumbrăviţa – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii  2-2
Alexandru Tismonar (43, 90+4) / Petrișor Jichici (55), Mircea Stupu (77)
Progresul Pecica
stă.

sâmbătă, 25 septembrie 2021, ora 17:00
Pobeda Star Bisnov – Crişul Chişineu Criş 0-1
Sebastian Susan (28)
Frontiera Curtici – Şoimii Lipova  2-2
Kevin Trabalka (14, 44) / Mario Andrieș (11), Bogdan Burlă (90)
Avântul Periam – Gloria Lunca Teuz Cermei  0-3
Echipa gazdă nu a avut ambulanță și meciul va fi câștigat la masa verde de Cermei.

CLASAMENT SERIA 8

SERIA 9, etapa 5

vineri, 24 septembrie 2021, ora 17:00
Unirea Ungheni – Sticla Arieşul Turda  3-0
Victor Astafei (8, 15), Flavius Toboșaru (80)
Viitorul Cluj – CS Ocna Mureş  2-1
Dan Roman (46), (90+4) / Andrei Ceaca (40)
Sănătatea Cluj – AFC Unirea 1924  2-4
Cosmin Tilincă (34), Dorin Goga (71) / Răzvan Fetița (59, 75 – penalty), Radu Scrob (73), Radu Pocol (87)

sâmbătă, 25 septembrie 2021, ora 17:00
Metalurgistul Cugir – Avântul Reghin  1-0
Marius Lupu (87)
CS Hunedoara – Gloria Bistriţa Năsăud 4-1
Sergiu Arnăutu (47), Rafael Garutti (69), Matheus Da Motta (86), Andrei Hergheligiu (90+3) / Marius Curtuiuș (27)

CLASAMENT SERIA 9

SERIA 10, etapa 5

sâmbătă, 25 septembrie 2021, ora 17:00
Someşul Dej – CSM Satu Mare   7-0
Ștefan Ferhaoui (trei), Raul Cristea (doi), Ionuț Dobrea (), Rareș Babiciu ()
Luceafărul Oradea – CFR Cluj 2 0-2
Florin Todoran (49 – penalty), Dusan Celar (55)

Progresul Şomcuta Mare – CA Oradea 1-3
Paul Batin (25 – penalty) / Marius Hosu (43, 49), Darius Marina (55)
SCM Zalău – Lotus Băile Felix  0-3
Claudiu Codoban (9 – penalty, 86), Andrei Făgărăşanu (28)
Sportul Şimleu Silvaniei – Minaur Baia Mare  1-1
Gabriel Oiță (20 – autogol) / Mircea Donca (33)

CLASAMENT SERIA 10

REZULTATE ETAPA 1, 2, 3, 4

 

 

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 25 Sep. 2021, 20:37 Actualizat: 03 Oct. 2021, 10:44 Liga 3
Pe aceeași temă