Au fost stabilite gazdele manșei tur a rundei finale a barajului de promovare în Liga 2. Echipele care participă în runda semifinală sunt aproape toate cunoscute

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 16 May. 2022, 14:02 Liga 3

Federația Română de Fotbal a stabilit astăzi, 16 mai, prin tragere la sorți, programul rundei finale a barajului de promovare în Liga 2, ediția 2022-2023. Cele cinci jocuri au loc în data de 4 iunie, turul, respectiv 8 iunie, returul.

Până atunci are loc manșa semifinală a barajului de promovare în Liga 2, zece meciuri, în care se se califică primele două clasate din cele zece serii de play-off din Liga 3. Meciurile vor avea loc în data de 25 mai, turul, respectiv 28 mai, returul, cu echipele de pe locurile 1 gazde în retur, conform unei decizii anunțate la începutul sezonului. Ulterior, cele zece câștigătoare vor merge în runda finală a barajului, cea pentru care astăzi s-a stabilit ordinea desfășurării jocurilor.

În acest moment, cu o etapă înainte de finalul play-off-ului Ligii 3, cunoaștem 18 din cele 20 de echipe care sunt calificate în runda semifinală a barajului de promovare în Liga 2. Doar într-o serie nu s-a stabilit ocupanta locului 1, în timp ce în trei serii încă sunt lupte pentru clasarea pe locul 2.

Au fost stabilite meciurile tur din runda finală a barajului de promovare în Liga 2

În urma tragerii la sorți a rezultat următorul program al jocurilor pentru manșa tur a rundei finale a barajului de promovare în Liga 2:

  • F1: Învingătoarea B1 v Învingătoarea B2
  • F2: Învingătoarea B3 v Învingătoarea B4
  • F3: Învingătoarea B6 v Învingătoarea B5
  • F4: Învingătoarea B8 v Învingătoarea B7
  • F5: Învingătoarea B9 v Învingătoarea B10

Învingătoarele din cele cinci partide din runda finală a barajului vor obține dreptul de a evolua în sezonul 2022-2023 al Ligii 2.

Meciurile tur din runda semifinală a barajelor de promovare în Liga 2 sunt aproape stabilite

Meciurile din runda finală a barajului de promovare în Liga 2 se stabilesc în urma următoarelor jocuri, cele din runda semifinală a barajului:

B1: CSM Focșani (Locul 2, Seria 2) – Dante Botoşani (Locul 1, Seria 1)
B2: Foresta Suceava (Locul 2, Seria 1) – SC Oțelul Galați (Locul 1, Seria 2)
B3: CS Tunari (Locul 2, Seria 4) – CS Afumați (Locul 1, Seria 3)
B4: SC Popeşti Leordeni / Farul Constanţa 2 (Locul 2, Seria 3) – Progresul Spartac (Locul 1, Seria 4)
B5: Viitorul Dăeşti / CSM Alexandria (Locul 2, Seria 6) – AFC Odorheiu Secuiesc (Locul 1, Seria 5)
B6: FC Pucioasa (Locul 2, Seria 5) – CSM Slatina (Locul 1, Seria 6)
B7: CSC Ghiroda şi Giarmata Vii / CSC Dumbrăviţa (Locul 2, Seria 8) – CSM Reșița (Locul 1, Seria 7)
B8: CSM Deva (Locul 2, Seria 7) – CSC Dumbrăviţa / CSC Ghiroda şi Giarmata Vii (Locul 1, Seria 8)
B9: CA Oradea (Locul 2, Seria 10) – CS Hunedoara (Locul 1, Seria 9)
B10: Metalurgistul Cugir (Locul 2, Seria 9) – Minaur Baia Mare (Locul 1, Seria 10)

Tragerea la sorți pentru stabilirea programului manșei tur a rundei finale a barajului de promovare în Liga 2:

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 16 May. 2022, 14:02 Liga 3
Pe aceeași temă