Patru echipe din Liga 2 și patru din Liga 1 s-au calificat în sferturile Cupei României. Când are loc tragerea la sorți și perioada în care se joacă meciurile

Marius ANGHEL 12 Feb. 2021, 00:27 Cupa

Faza optimilor de finală a Cupei României a ajuns la final, iar în sferturi s-au calificat nu mai puțin de patru echipe din Liga 2 și altele patru din Liga 1. Titulatura de competiția KO sau a surprizelor își merită din plin renumele mai ales în acest sezon.

Dunărea Călărași, cea mai norocoasă. S-a calificat în sferturile Cupei României fără să joace

Pe lângă faptul că deținătoarea trofeului din ediția trecută, FCSB, a fost eliminată de o echipă, Dinamo, pe care nu cu mult timp în urmă o învingea în campionat, în această fază trei formații din Liga 1 au fost ”date afară” din competiție după ce au pierdut contra unor adversari din Liga 2. Petrolul a trecut cu 3-0 de Poli Iași, ”U” Cluj a învins cu 2-1 UTA, iar Viitorul Pandurii a bătut cu 1-0 Gaz Metan.

Dacă Dunărea Călărași a fost cea mai norocoasă și a profitat de abandonul unei alte echipe din Liga 2, Turris Oltul, calificându-se mai departe în Cupa României din oficiu, Farul și ASU Poli n-au avut aceeași baftă, fiind învinse de Chindia (3-0) și Astra (2-1). Constănțenii n-au avut nicio șansă în fața târgoviștenilor, însă timișorenii au fost și ei aproape de o calificare, conducând minute bune și fiind ”întorși” pe final.

În meciul de încheiere, U Craiova a trecut în deplasare de o altă echipă din Liga 1, FC Botoșani, pe care a învins-o cu 1-0.

Patru echipe din Liga 1 și patru echipe din Liga 2 au ieșit din optimile Cupei României. Sferturile au loc în perioada 2-4 martie

Astfel, în faza sferturilor de finală ale Cupei României s-au calificat patru echipe din Liga 2, Dunărea Călărași, Petrolul Ploiești, Universitatea Cluj și Viitorul Pandurii Târgu Jiu, și patru echipe din Liga 1, Chindia Târgoviște, Dinamo, Astra și Universitatea Craiova.

Meciurile din sferturile competiției KO sunt programate în perioada 2-4 martie 2021, iar tragerea la sorți pentru stabilirea celor patru jocuri are loc luni, 15 februarie, de la ora 10:30, la Casa Fotbalului.

De această dată nu vor mai fi urne valorice.

Cele patru partide care vor rezulta în urma tragerii la sorți se vor disputa în sistem eliminatoriu, într-o singură manşă, pe terenul echipei de categorie inferioară sau mai slab clasată în campionatul precedent.

Rezultate optimi Cupa României, ediția 2020/2021:

marți, 9 februarie 2021, ora 19:00
Petrolul Ploiești – Politehnica Iași 3-0
Au marcat: Romario Moise (17), Valentin Țicu (45), Vasile Buhăescu (55)
meci / Viorel Moldovan / Andrei Cristea / Romario Moise

miercuri, 10 februarie, ora 14:30
Farul Constanța – Chindia Târgoviște 0-3
Au marcat: Vlamir Berisha (39), Paul Iacob (70), Tomas Diaz (72)
meci / Ianis Zicu / Emil Săndoi

miercuri, 10 februarie, ora 17:15
Universitatea Cluj – UTA Arad 2-1
Au marcat: Derick Ogbu (32), Sergio Ribeiro (73) / Adrian Petre (90+5)
meci / Costel Enache / Alin Pînzaru / Srgian Luchin și Derick Ogbu

miercuri, 10 februarie, ora 20:30
Dinamo – FCSB 1-0

A marcat: Adam Nemec (55)
meci / Ionel Gane / Anton Petrea / Dragoș Nedelcu / Deian Sorescu / Steliano Filip / Răzvan Oaidă

joi, 11 februarie, ora 15:00
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Gaz Metan Mediaș 1-0
A marcat: Daniel Paraschiv (15)