Viitorul Pandurii elimină Gaz Metan Mediaș din Cupa României, după o prestație solidă, și ridică la patru numărul echipelor din Liga 2 calificate în sferturile competiție KO

Autori: Marius ANGHEL, Mircea OGLINDOIU Publicat: 11 Feb. 2021, 16:53 Actualizat: 11 Feb. 2021, 17:03 Cupa
Viitorul Pandurii elimină Gaz Metan Mediaș din Cupa României, după o prestație solidă, și ridică la patru numărul echipelor din Liga 2 calificate în sferturile competiție KO

Viitorul Pandurii Târgu Jiu ridică la patru numărul echipelor din Liga 2 calificate în sferturile Cupei României, după ce a învins, astăzi, 11 februarie, cu 1-0 prim-divizionara Gaz Metan Mediaș. Golul lui Daniel Paraschiv, golgheterul formației din Gorj, reușit în minutul 15, a fost decisiv în partida desfășurată pe stadionul Municipal din Târgu Jiu.

  • Petrolul, ”U” Cluj și Dunărea Călărași, aceasta din urmă beneficiind de o calificare la ”masa verde”, sunt celelalte echipe din Liga 2 calificate în sferturile Cupei României. Chindia și Dinamo sunt alte formații care merg mai departe în competiția KO.

Echipa lui Flavius Stoican a dat o replică bună, solidă, celor de la Gaz Metan Mediaș, în ciuda faptului că acum a disputat primul ei meci oficial în 2021, față de șapte jucate de sibieni în Liga 1 în acest an.

COMENTARIUL LIVE:

VIITORUL PANDURII TÂRGU JIU – GAZ METAN MEDIAȘ 1-0

Viitorul Pandurii Târgu Jiu: D. Rusu – Buleică, Oros, Lixandru, Copaci – Prejmerean, Țegle – Andr. Dragu (Mitrică 89′), Cioiu (Chiorean 87′), Gîrbiță – D. Paraschiv (Bădăuță 73′)
Rezerve neutilizate: Rob. Bodea – Ciul, Al. Băican, Al. Enache, Duia, Ludușan
Antrenor: Flavius Stoican

Gaz Metan Mediaș: Buzbuchi – R. Romeo, Larie, Baco, Velisar (Trif 82′) – Francisco Junior, Deaconu, Pambou (Ricardo Valente 46′) – Idrisa Sambu (Chamed 46′), L. Nițu (Sarr 46′), Ze Manuel (Ciocan 64′)
Rezerve neutilizate: Alb. Popa – Gabriel Moura, Horj, Horșia
Antrenor: Mihai Teja

♦Min 90+5 Final de partidă la Târgu Jiu. Viitorul Pandurii câștigă cu 1-0 meciul cu Gaz Metan și elimină a doua echipă din Liga 1 în acest sezon de Cupa României, după Campionii FC Argeș, pe care a întrecut-o tot cu 1-0.
Min 90+4 ||| Portarul Denis Rusu primește cartonașul galben pentru întârzierea reluării jocului
Min 90 + Meciul e prelungit cu patru minute
Min 89 Ultima schimbare la Viitorul Pandurii. Iese Andrei Dragu și intră Paul Mitrică
Min 87 Iese Marius Cioiu și intră Paul Chiorean
Min 83 ||| Ciocan pătrunde în careu pe dreapta, primește pe culoar și trage pe colțul lung, însă Rusu respinge în lateral, acolo unde este Ricardo Valente, însă acesta nu reia din prima și preferă mai întâi o preluare, iar apoi este blocat în 2 metri. Mingea sare în lateral, iar Ricardo Valente faultează din spate, în careu, și primește cartonașul galben
Min 82 Cioiu avansează în stânga careului, trece de adversar, pasează pe jos înapoi, iar Țegle, venit din spate nemarcat, reia cu latul pe poartă, însă Buzbuchi are mare noroc, fiindcă mingea scăpată se oprește între picioarele sale
Min 82 Ultima schimbare la Gaz Metan. Intră Răzvan Trif și iese Mihai Velisar
Min 81 ||| Francisco Junior vede și el cartonașul galben pentru un fault din spate
Min 78 ||| Vlad Prejmerean primește cartonașul galben pentru un fault comis din spate la mijlocul terenului
Min 76 Alin Țegle bate pe lângă zid lovitura liberă de la 17 metri central, Buzbuchi scoate de sub transversală peste poartă. Lovitura de colț e respinsă ușor din careul mic
Min 75 Francisco Junior îl faultează pe Gîrbiță chiar în fața careului, iar Viitorul are parte de o lovitură liberă periculoasă
Min 73 Iese marcatorul unicului gol din acest meci, Daniel Paraschiv, și intră Alexandru Bădăuță
Min 68 ||| Ionuț Larie îl faultează dur pe Paraschiv și primește cartonașul galben. Viitorul Pandurii ține departe de poartă Mediașul
Min 64 Iese Ze Manuel și intră Sergiu Ciocan, la Gaz Metan
Min 59 Cioiu trage mult pe lângă bara a doua, aproape din colțul dreapta al careului. Gaz Metan are posesia, însă nu pune deloc în pericol poarta apărată de Denis Rusu
Min 46 S-a reluat meciul dintre Viitorul Pandurii și Gaz Metan
Min 46 Trei schimbări la pauză la Gaz Metan. Ies Yves Pambou, Idrisa Sambu și Luis Nițu și intră Ricardo Valente, Nasser Chamed și Yves Sarr
Min 45+1 Pauză la Târgu Jiu. Viitorul Pandurii conduce cu 1-0 Gaz Metan și e la 45 de minute de o calificare în sferturi
Min 45 Buzbuchi prinde în stânga sa un șut bun din afara careului, iar gorjenii trec din nou pe lângă majorarea diferenței
Min 43 Ocazie colosală pentru Viitorul Pandurii. Paraschiv scapă pe contraatac de la mijlocul terenului, e presat în fața careului de trei adversari, ridică mingea în dreapta pentru Cioiu, care, deși e singur cu portarul, întârzie șutul, fentează în stânga și apoi trage. Buzbuchi parează în lateral, în stânga, unde recuperează Paraschiv, care nu poate trage din unghi închis, pasează înapoi pentru Cioiu, însă o face slab și Buzbuchi reține în 5 metri
Min 35 Velisar centrează înalt în fața porții, din stânga, Rusu deviază cu vârful degetelor în față, iar Pambou îl faultează pe Gîrbiță, care preluase în propriul careu
Min 32 Viitorul Pandurii pleacă pe un contraatac periculos în flancul drept, Dragu sprintează singur și centrează în centru pentru urcarea lui Gîrbiță, însă Baco deviază ușor și schimbă direcția balonului, iar Buzbuchi ajunge primul la minge și salvează un nou gol
Min 25 ||| Idrisa Sambu primește cartonașul galben după o intrare întârziată asupra lui Buleică
Min 24 Acțiune frumoasă a gorjenilor, mingea merge din centru în dreapta, Andrei Dragu fentează și șutează plasat din marginea careului, iar Buzbuchi reține cu ceva emoții
Min 15 1-0 Combinație frumoasă în dreapta careului între Dragu și Cioiu, acesta din urmă pătrunde până în 8 metri, de unde șutează la poartă din cădere, după ce îl fentează pe Baco, Buzbuchi parează în lateral, înspre centrul porții, iar Daniel Paraschiv, pe fază, pune latul și înscrie din apropiere
Min 9 Gîrbiță își depășește adversarul direct în flancul stâng, pătrunde în careu până aproape de linia de fund, pasează înapoi pentru urcarea lui Paraschiv, care pune latul din 7 metri ușor lateral stânga și trimite dezamăgitor, mult pe lângă bara a doua. Ocazie mare pentru Viitorul Pandurii
Min 1 În secunda 55, Ze Manuel primește în dreapta careului și trage din prima din 10 metri, aproape de vinclu, însă în plasa laterală. Un gol turcesc
Min 1 A început partida de la Târgu Jiu, cu lovitura de start dată de jucătorii echipei Gaz Metan


Viitorul Pandurii Târgu Jiu este următoarea echipă din Liga 2 calificată în Cupa României care intră la joc. Astăzi, de la ora 15:00, a doua clasată din eșalonul secund o întâlnește pe stadionul Municipal din Târgu Jiu pe prim-divizionara Gaz Metan Mediaş, ocupanta locului 8 după 22 de etape.

Flavius Stoican, înaintea jocului cu Gaz Metan: ”Am scrie o pagină de istorie pentru clubul nostru dacă am merge mai departe”

La fel ca toate echipele din Liga 2 care au jucat până acum în optimile Cupei României, și Viitorul Pandurii are dezavantajul faptului că nu a disputat niciun meci oficial în acest an 2021, spre deosebire de adversară, care a evoluat deja în șapte jocuri în Liga 1.

Trupa antrenată de Flavius Stoican nu a făcut multe schimbă în lot în această iarnă, preferând să meargă pe continuitate, mai ales că Viitorul Pandurii este una dintre surprizele plăcute ale acestui sezon, după 15 etape clasându-se pe un neașteptat loc 2, devansând la golaveraj Rapidul.

Chiar dacă joacă pe teren propriu, echipa gorjeană pleacă cu a doua șansă în acest meci, însă Flavius Stoican vrea să mai facă o victimă în această ediție a Cupei României, după ce în turul precedent, în 16-imi, a învins cu 1-0 Campionii FC Argeș, tot o prim-divizionară.

”Cu siguranță, ei pleacă cu prima șansă, au și toate motivele din lume. Sunt în plin campionat, e o echipă de primă ligă, dar avem și noi șansa noastră. Cu siguranță nu o să fie un meci ușor pentru niciuna dintre formații. Important este să credem în șansa noastră, să ne ridicăm la nivelul jocului și să le punem probleme. Nu trebuie să intrăm pe teren ca outsideri. Am scrie o pagină de istorie pentru clubul nostru dacă am merge mai departe”, a declarat, citat de gorjeanul.ro, Stoican, înaintea acestei partide.

Adus în această iarnă de la Turris Oltul, fundașul Cătălin Pîrvulescu este singurul indisponibil din lotul gorjenilor.

”În primă fază, am avut ceva probleme cu pregătirea. Din cauza vremii, marea majoritate au fost pe teren sintetic. Îmi doream să ne antrenăm mai mult pe iarbă, pentru că jucătorii celor de la Gaz Metan Mediaș pleacă acum cu prima șansă din acest punct de vedere. Sunt și în plin campionat, iar noi venim după o perioadă de acumulări. Dar, faptul că am ajuns la acest nivel ne dă încredere și avem și noi șansa noastră. Sunt mulțumit de jucătorii pe care i-am adus pentru că, cu siguranță, ne vor ajuta. Avem probleme cu Pîrvulescu pentru că, din cauza terenurilor sintetice pe care ne-am antrenat, are o durere de spate. Nu știu pe ce perioadă va absenta, eu sper să intre în programul echipei, pentru că acum se antrenează separat”, a precizat Stoican.

În meciurile amicale din această iarnă, Viitorul Pandurii a înregistrat următoarele rezultate: 4-0 cu Minerul Costești, 1-0 cu Crișul Chișineu Criș, 2-3 cu ASU Poli Timișoara, 3-0 cu Luceafărul Oradea, 3-0 cu CA Oradea, 3-2 cu ACSO Filiași și 0-2 cu CSM Slatina.

Mihai Teja: ”Tot ce înseamnă performanță este un obiectiv pentru noi. Nu suntem favoriți”

De partea cealaltă, Gaz Metan Mediaș, preluată de curând de Mihai Teja, e neînvinsă în campionat în ultimele trei etape, după remizele cu Academica Clinceni (1-1) și FC Hermannstadt (1-1) obținând apoi un succes cu Chindia (1-0).

Cupa României este un obiectiv pentru formația din Mediaș, astfel că gaziștii vor să câștige și să meargă în faza următoare a competiției KO.

”Tot ce înseamnă performanță este un obiectiv pentru noi. Cupa poate să te ridice la un nivel în care poți să joci în Europa și eu cred că este important, și pentru jucători, pentru imaginea lor, și pentru noi, pentru imaginea Mediașului, a echipei Gaz Metan. Orice trofeu, orice obiectiv îndrăzneț pe care noi îl avem este important. Încercăm să dăm tot ce avem mai bun și vom aborda cu 100 la sută meciul de cupă.
Gaz Metan nu este favorită. Sunt meciuri grele, în care întâlnești echipe de Liga a 2-a care vor să se autodepășească, jucătorii de acolo vor să câștige, să bată oechipă de Liga 1. Ambiția și motivația este mult mai mare. La meciurile de cupă nu există o favorită. Trebuie să te duci, să dai tot ce ai mai bun pe teren și să încerci să câștigi fiecare meci, în special cel de la Viitorul Pandurii Târgu Jiu”
, a transmis Mihai Teja.

Vlad Baban arbitrează Viitorul Pandurii – Gaz Metan

Partida dintre Viitorul Pandurii Târgu Jiu și Gaz Metan Mediaş va fi arbitrată de centralul Vlad Baban (Iaşi) și de asistenții Adrian Vornicu (Iaşi) și Raul Constantin Ghiciulescu (Lugoj). Rezervă este Viorel Nicușor Flueran (Craiova), iar observatori au fost delegați Dan Monea (Aiud) și Victor Radu (Bucureşti).

În campionat, Viitorul Pandurii ocupă locul 2 în Liga 2, cu 26 de puncte acumulate în 14 meciuri disputate în 15 etape, iar Gaz Metan Mediaș se află pe poziția a 8-a în Liga 1, cu 28 de puncte strânse în 22 de partide.

Pentru a ajunge în optimi, Viitorul Pandurii a trebuit să treacă de Viitorul Dăești (Liga 3), cu 2-1, după prelungiri, în turul 4, și Campionii FC Argeș (Liga 1), cu 1-0, în 16-imi, în timp ce Gaz Metan a eliminat-o pe FC Voluntari (Liga 1), cu 6-0, în deplasare, în 16-imi.

Autori: Marius ANGHEL, Mircea OGLINDOIU Publicat: 11 Feb. 2021, 16:53 Actualizat: 11 Feb. 2021, 17:03 Cupa
Pe aceeași temă