ASU Poli scapă din mâini, pe final, meciul cu Astra și ratează calificarea în sferturile Cupei României! Timișorenii au condus mare parte din jocul de pe ”Dan Păltinișanu”

Marius ANGHEL 11 Feb. 2021, 19:43 Cupa

ASU Politehnica Timișoara a avut speranțe mari că poate produce și ea surpriza în optimile Cupei României, însă un fost jucător al ACS Poli, Silviu Balaure, a schimbat decisiv traiectoria meciului și a calificării în sferturile competiției în favoarei Astrei. Formația care se antrenează la Ploiești și joacă la Giurgiu s-a impus cu 2-1 pe ”Dan Păltinișanu”, pe un frig de crapă pietrele.

Ionuț Coadă a deschis scorul pentru divizionara secundă în minutul 27, după o respingere slabă a lui Lazar, iar desfășurarea meciului părea să se îndrepte către încă o surpriză în această fază a optimilor Cupei României.

Introducerea la pauză a lui Silviu Balaure avea să schimbe însă jocul Astrei. Fostul jucător al echipei ACS Poli a egalat cu capul în minutul 59, de lângă înaltul Ioan Mera, și tot el a centrat la golul de 2-1, când Mattia Montini a reluat cu capul în bară, Scutaru a luftat, iar italianul a trimis în plasă din apropiere, în minutul 81.

ASU Poli își putea simplifica meciul și obține calificarea dacă Ivanovici ar fi fost mai lucid în postura de unu la unu cu portarul, la scorul de 1-0, însă varianta aleasă, un lob peste Lazar, a fost neinspirată. Ulterior, la 1-2, Coadă a mai avut o șansă mare de egalare din 7 metri, dar a trimis pe lângă.

COMENTARIU LIVE:

ASU POLITEHNICA TIMIȘOARA – ASTRA 1-2

ASU Politehnica Timișoara: Hindrich – Sofran, Mera (cpt.), Scutaru, Sg. Popovici – Al. Munteanu (D. Radu 88′), Coadă (R. Rus 88′), Casado (Codrea 70′), P. Ivanovici – Axente (Cioinac 70′), Plazonja
Rezerve neutilizate: Păduraru – C. Jurj, Pamfile, Ignea, A. Manea
Antrenor: Dan Alexa

Astra: D. Lazar (cpt.) – David Bruno, Jovanovic, Ct. Ion, Riza (Lamanje 46′) – Crepulja (Canadija 81′), Boe Kane, Val. Gheorghe (Balaure 46′), Stahl (Merloi 70′) – Krpic (Wuthrich 58′), Montini
Rezerve neutilizate: Max. Popa – Graovac, Dr. Gheorghe
Antrenor: Eugen Neagoe

Min 90+4 Final de partidă la Timișoara. ASU Poli pierde pe final de joc meciul cu Astra, scor 1-2, și ratează accederea în sferturile Cupei României
Min 90+3 ||| Petre Ivanovici intră și el trâziu la David Bruno și primește și el galbenul
Min 90+3 ||| Cristian Scutaru primește cartonașul galben pentru un fault
Min 90 + Meciul e prelungit cu patru minute
Min 88 Dublă schimbare la ASU Poli. Intră Romariu Rus și Denis Radu și ies Ionuț Coadă și Alexandru Munteanu
Min 86 Munteanu centrează în fața porții din dreapta careului, Scutaru trece pe lângă minge, însă balonul se lovește de piciorul lui Coadă și sare ca din topor pe lângă bara din dreapta. Coadă era la 7 metri, la colțul scurt
Min 81 1-2 Balaure centrează dintr-o lovitură liberă de la 35 de metri lateral stânga, Montini se înalță și reia cu capul din 8 metri, mingea ștergându-l pe spate și pe Scutaru, se duce în bara din stânga, în ciuda plonjonului lui Hindrich, revine în teren, Scutaru, repliat, dă pe lângă, iar Mattia Montini împinge balonul în plasă
Min 81 Dario Canadija intră în locul lui Ljuban Crepulja
Min 72 ||| Ionuț Cioinac, abia intrat pe teren, în doboară pe Balaure la un duel aerian, și primește cartonașul galben
Min 70 La Astra, George Merloi intră în locul lui Albert Stahl
Min 70 Dublă schimbare la ASU Poli. Intră Ionuț Cioinac și Dorin Codrea și ies Mircea Alexe și Jose Casado
Min 68 Hindrich prinde lângă bara din dreapta sa, după ce Popovici a blocat mingea cu pieptul. Balonul venise dintr-o centrare dintr-un corner din dreapta. Astra presează
Min 59 1-1 Centrare din dreapta, Silviu Balaure pune capul din 6 metri central, de lângă Mera, și înscrie în dreapta sa, în stânga lui Hindrich. Balaure a jucat în trecut la ACS Poli, chiar pe acest stadion
Min 58 Încă o schimbare la Astra. Intră Sebastien Wuthrich și iese Sulejman Krpic
Min 50 La o minge trimisă spre Lazar, fundașii Astrei protejează, Ivanovici e mai rapid, trece printre ei și fură mingea din fața portarului și merge în dreapta, însă culoarul către gol este blocat, mijlocașul încearcă un lob peste Lazar, dar goalkeeperul reține și salvează situația
Min 46 S-a reluat meciul de pe ”Dan Păltinișanu”
Min 46 Dublă schimbare la Astra la pauză. Ies Valentin Gheorghe și Robert Riza și intră Silviu Balaure și Abdel Lamanje
Min 45+1 Pauză la Timișoara. ASU Poli conduce cu 1-0 în meciul cu Astra și e aproape și ea de o surpriză în Cupa României
Min 41 ||| Ioan Mera pică în careul Astrei după ce îl simte pe Cătălin Ion în spatele său, după ce Scutaru a recentrat cu capul în mijloc, iar arbitrul consideră că a simulat și îi acordă cartonaș galben
Min 40 Plazonja prinde un șut puternic, pe jos, din afara careului, de puțin pe lângă bara din stânga, după o respingere în față în urma centrării din conerul de pe dreapta
Min 39 Lazar are din nou probleme la o lovitură liberă bătută înalt în careul Astrei, însă de această dată, deși părea depășit, a reușit să se întindă și să devieze mingea în corner. Bate puternic vântul spre poarta lui David Lazar
Min 27 1-0 Munteanu centrează înalt în careu dintr-o lovitură liberă, Lazar iese și respinge slab în față, direct la Ionuț Coadă, care reia din prima cu latul, pe jos, din 13 metri, și trimite în poartă și cu noroc, printre mulții jucători aflați în fața sa
Min 25 Ocazie mare pentru ASU Poli. Plazonja centrează in extremis din stânga, aproape de pe linia de fund, Munteanu urmărește și reia din prima, din voleu, din 8 metri central, însă mingea trece razant pe lângă vinclul din stânga
Min 21 ||| Valentin Gheorghe și Nicolae Sofran primesc cartonașul galben după un conflict în flancul stâng de atac al Astrei, în care a fost implicat și Munteanu
Min 16 Valentin Gheorghe prinde un șut bun din fața careului, dintre mai mulți poliști, puțin pe lângă vinclul din dreapta
Membri din galeria Politehnicii sunt în afara stadionului și cântă pentru echipă. Se aud destul de încet din spatele Peluzei Nord, însă își fac simțită prezența și mesajul pe care îl au către jucătorii lui Dan Alexa
Min 2 După o centrare dintr-un corner de pe stânga, Montini are primul șut pe poartă, însă Hindrich prinde fără probleme
Min 1 A început partida de la Timișoara, de pe stadionul ”Dan Păltinișanu”. A nins până acum în orașul de pe Bega, iar ninsoarea căzută este încă prezentă pe gazon. Este, de asemenea, destul de frig, temperatura fiind aproape de 0 grade

ASU Politehnica Timișoara este ultima echipă din Liga 2 dintre cele calificate în optimile Cupei României care intră la joc. Bănățenii întâlnesc astăzi, de la ora 17:45, pe stadionul ”Dan Păltinișanu”, prim-divizionara Astra.

Dan Alexa își întâlnește una dintre echipele pe care le-a antrenat: ”Ceea ce-mi doresc este să arătăm o creștere la nivelul jocului”

ASU Poli are parte de un adversar puternic la primul meci oficial în 2021, în timp ce echipa din Giurgiu a disputat deja șapte partide în campionat în acest an, deci, teoretic, ar trebui să fie mult mai în formă față de formația de ligă secundă condusă de Dan Alexa, antrenor în trecut și la Astra.

Alb-violeții și-ar dori o calificare în faza următoare, impulsionați și de celelalte echipe din Liga 2 care au arătat că se poate, dar au o perspectivă foarte realistă asupra jocului cu trupa lui Eugen Neagoe, în contextul în care obiectivul principal rămâne promovarea în Liga 1, deci campionatul.

”Ne aflăm înaintea unui început de mini-retur, de meciuri. Meciul de cupă e cu un adversar important al fotbalului românesc, o echipă în a cărei componență sunt jucători de valoare certă, condusă de un antrenor cu o experiență. Budescu a plecat, dar oricum ar fi fost suspendat pentru acest meci. Au jucători care pot să-l înlocuiască. Ceea ce-mi doresc este să arătăm o creștere la nivelul jocului”, a spus Dan Alexa, care nu se va putea baza pe atacantul sârb Pavle Radunovic, nelegitimat încă.

Ieri, Alexa a fost în ”inspecție” la stadionul ”Dan Păltinișanu” și spunea că gazonul este într-o stare bună. Prognoza meteo spune că ar putea chiar ninge la Timișoara la ora jocului.

”Mă bucur că gazonul arată acceptabil și se poate juca mâine. Întâlnim un adversar de top, care a jucat an de an în play-off-ul campionatului, în cupe europene, au și câștigat campionatul. Cunosc echipa Astrei, sunt jucători care pot face diferența. Mâine îmi doresc să ne ridicăm la nivelul adversarului și să avem o prestație solidă. Un teren greu înseamnă că nu mai există valori atât de mari. Dar Astra are jucători de forță foarte buni. Neagoe sub nicio formă nu este un antrenor naiv. Astra e un mix de jucători cu experiență și tineri, care patru-cinci jucătorid e forță care pot face față pe un teren greu”, a mai spus Alexa.

”Întâlnim o echipă de Liga 1. Nu bună, ci foarte bună zic eu, cu jucători foarte buni, care sunt convins că va veni să-și joace șansa și să se califice mai departe. Dar și noi avem o echipă bună și cred că vom juca la nivel maxim pentru că ne dorim foarte mult să ne calificăm în faza următoare. O să fie un teren bun din ce știu eu. Sper să ne avantajeze pe noi și să-i dezavantajeze pe ei”, a comentat despre joc și Ionuț Cioinac, poate cea mai importantă achiziție a timișorenilor în această iarnă.

• În amicalele disputate în acest an, ASU Poli a înregistrat următoarele rezultate: 6-1 cu Pobeda Dudeștii Vechi (Liga 4 Timiș), 3-1 cu CSM Reșița (Liga 2), 3-2 cu Viitorul Pandurii Târgu Jiu (Liga 2) și 5-0 cu Pandurii Târgu Jiu (Liga 2).

Astra, într-o postură delicată în Liga 1

Astra vine după eșecul de pe teren propriu cu Campionii FC Argeș (0-2), asta după ce Eugen Neagoe reușise să readucă pe linia de plutire echipa și să obțină trei rezultate pozitive (1-1 la CFR Cluj, 1-1 cu Viitorul și 3-1 la FC Voluntari).

Astra se află într-o situație delicată în clasamentul Ligii 1. După 22 de etape se află pe locul 13 din 16, cu 22 de puncte și un golaveraj negativ. Următorul joc e unul extrem de important, cu ultima clasată Poli Iași, pe terenul acesteia, astfel că Neagoe și-ar putea menaja o parte dintre jucători în acest meci de la Timișoara.

Adversara de astăzi, ASU Poli, ocupă locul 5 în clasamentul Ligii 2 după 15 etape, cu 24 de puncte acumulate în 14 meciuri.

Florin Marcu arbitrează ASU Poli – Astra

Partida dintre ASU Politehnica Timișoara și AFC Astra, programată de la ora 17:45 pe stadionul ”Dan Păltinișanu”, va fi arbitrată de centralul Florin Mihai Marcu (Oradea) și asistenții Florin Păunescu (Râmnicu Vâlcea) și Alexandru Filip (Constanţa). Rezervă este Cătălin Popa (Piteşti), iar observatori au fost delegați Dan Jiga (Bistriţa) și Duras Mihai (Deva).

Pentru a ajunge în optimile Cupei României, ASU Poli a trecut de CSC Ghiroda şi Giarmata Vii (4-3, după prelungiri), în turul 4, și ”FC U” Craiova (3-1), în 16-imi. Astra a învins în 15-imi Ripensia, cu 5-1, tot la Timișoara, dar pe Electrica.