Cupa României, turul 2, rezultate și marcatori | Steaua e eliminată după ce a ratat penalty în minutul 90+2, Oțelul părășește și ea competiția. Echipele calificate în faza următoare

Marius ANGHEL 22 Sep. 2020, 19:29 Cupa României

Turul al 2-a al fazei naționale a Cupei României, ediția 2020/2021, este programat să se desfășoare astăzi, 22 septembrie, de la ora 16:30, într-o singură manșă. Nu toate cele 27 de partide stabilite vor avea loc, deoarece unele echipe au probleme cu cazuri de COVID-19 în lot sau cu retestarea, astfel că nu vor juca. Cum aceste meciuri cu probleme nu sunt reprogramate, adversarele vor fi desemnate calificate în faza următoare.

În această fază a competiției au intrat 31 de echipe calificate din primul tur și alte 24 de formații care au evoluat în sezonul trecut al Ligii 3.

• În urma meciurilor desfășurate astăzi, în turul al 2-a al Cupei României, pe teren au obținut calificarea în turul 3 următoarele echipe: Unirea Dej, Sportul Şimleu Silvaniei, Şoimii Lipova, Gloria Lunca Teuz Cermei, CSC Ghiroda şi Giarmata Vii, AFC Odorheiu Secuiesc, Viitorul Şelimbăr, Viitorul Dăeşti, FC Pucioasa, SC Popeşti Leordeni, CS Afumaţi, Agricola Borcea, CS Făurei, Dacia Unirea Brăila, CSM Focşani, Hușana Huși, CSM Ceahlăul Piatra Neamţ – în timp regulamentar – , CSC Dumbrăvița, Ştiinţa Miroslava – după prelungiri – , CSC Sânmartin și Metalul Buzău – după lovituri de departajare.
  • Fără meci se califică din oficiu și ACSO Filiași, fiindcă FRF nu i-a dat adversar, iar alte șase formații vor câștiga la ”masa verde”, Comisia de Disciplină și Etică a FRF urmând a decide care sunt acestea din meciurile enumerate în partea de jos a articolului.

Șase meciuri din turul 2 al Cupei României nu au loc. ACSO Filiași e calificată din oficiu în turul 3

În total trebuiau să se desfășoare 27 de meciuri determinate prin împerecherea echipelor pe baza criteriului geografic, în timp ce ACSO Filiași a fost desemnată calificată direct în turul 3, fiindcă nu are adversar. Echipa doljeană ar fi trebuit să întâlnească una dintre formațiile din meciul CSM Jiul Petroşani – Gilortul Târgu Cărbuneşti, însă ambele au fost declarate pierzătoare la ”masa verde” de Comisia de Disciplină și Etică a FRF.

În total, șase meciuri sunt cu probleme și nu vor avea loc.

Cel mai important club care participă și în acest tur este Steaua, care va întâlni, tot pe teren propriu, pe SC Popești Leordeni, din Seria a 3-a a Ligii 3, după ce în faza anterioară a trecut cu 6-0 de CS Balotești.

Rezultatele meciurilor turului 2 al Cupei României, ediția națională 2020/2021:

Unirea Dej – Unu Fotbal Club Gloria 7-0
Andrei Pop (9, 52), Rareș Pop-Petruț (17 – autogol), Ionuț Frăsineanu (48, 58), Florin Blaj (75), Angelo Cocian (82)
CSM Sighetu Marmaţiei – Sportul Şimleu Silvaniei 1-2
Viorel Zbona (43) / Alexandru Cătuna (35), Răzvan Pop (81)
CSC Sânmartin – Luceafărul Oradea 8-7 după lovituri de departajare (2-2 după 90 și 120 de minute, 6-5 la lovituri de departajare)
Ionuț Ban (10), Alexandru Sorian (48) / Carlos Covaciu (30 – penalty, 40 – penalty)
Crişul Chişineu Criş – Şoimii Lipova 0-2
Claudiu Codoban (44), Cristian Gherasim (90+2)
Gloria Lunca Teuz Cermei – Progresul Pecica 3-1
Ionuț Ianc (34 – penalty), Gabriel Ciubotariu (43), Daniel Bulza (87) / Dan Puie (89)
Pobeda Star Bisnov – CSC Dumbrăvița 0-1 după prelungiri (0-0 după 90 de minute, 0-1 în prelungiri)
Bogdan Fertu (98)
CSC Ghiroda şi Giarmata Vii – CS Hunedoara 4-1
Ștefan Mardare (15 – autogol), Cosmin Mancaș (49), Lucian Simedru (76), Mahadi Kayondo (83) / Ștefan Mardare (22)
Unirea Ungheni – AFC Odorheiu Secuiesc 0-1
Adrian Stoian (84)
CSO Cugir – Viitorul Şelimbăr 3-4
George Goronea (7, 78), Paul Păcurar (24) / Daniel Tătar (42), Adrian Cârstean (45), Andrei Roşu (48), Alexandru Neacşa (55)
Viitorul Dăeşti – Flacăra Horezu 5-0
Mihai Deaconescu (20), Florian Pîrvu (59), Florin Costea (65), Radu Georgescu (72), George Neacșu (90)
FC Pucioasa – Flacăra Moreni 2-1
Narcis Marina (36 – penalty), Crinel Stoica (44) / Alexandru Oaie (68)
Metalul Buzău – CS Blejoi 7-6 după lovituri de departajare (2-2 după 90 și 120 de minute, 5-4 la lovituri de departajare)
Andrei Pavel (12), Andrei Badea (61) / Ionuț Ilie (8), Cosmin Munteanu (69)
Steaua Bucureşti – SC Popeşti Leordeni 0-1
Alexandru Mărgărit (77)
CS Tunari – CS Afumaţi 0-3
Claudiu Dragu (4), Mugurel Dedu (14), Robert Buduroi (72)
Agricola Borcea – Înainte Modelu 3-1
Ionuţ Zaina (50), Alin Robu (81, 88) / George Dobre (55)
Recolta Gheorghe Doja – CS Făurei 2-3
() / Finea Roată (), Ștefan Banu (), Stelian Nicoliță ()
Dacia Unirea Brăila – Viitorul Ianca 4-1
Patrick Petre (45+1, 50), Robert Vîlceanu (52), Marius Cocîrlă (57 – penalty) /  (autogol – 29)
SC Oţelul Galaţi – CSM Focşani 0-1
Gabriel Preoteasa (47)
Hușana Huși – Sporting Lieşti 2-1
Francis Agbleta (42), Adrian Viorică (76) / Alexandru Stan (19)
CSM Bacău – CSM Ceahlăul Piatra Neamţ 0-4
Andrei Mateiciuc (12), Denis Botezatu (29), Răzvan Pîntea (34), Marius Matei (37)
CSM Paşcani – Ştiinţa Miroslava 0-2 după prelungiri (0-0 după 90 de minute, 0-2 în prelungiri)
Giani Unghianu (97, 118)

Meciuri care nu se dispută:

Şomuz Fălticeni – Bucovina Rădăuţi 3-0
Bucovina Rădăuți are în continuare probleme cu COVID-19 și nu poate juca, așa cum nu a jucat nici în primele două etape ale Ligii 3.
Victoria Cumpăna – Axiopolis Sport Cernavodă 0-3
Olimpic Zărneşti – SR Municipal Braşov 0-3
Olimpic Zănești are mai multe cazuri de COVID-19 în cadrul clubului, astfel că a fost în imposibilitatea de a juca acest meci și nu a fost programată.
Unirea Bascov – Vediţa Coloneşti 0-3
Rezultatele ultimei testări de coronavirus a echipei Unirea Bascov expiră astăzi, în ziua meciului, iar protocolul spune că, într-o astfel de situație, formația în cauză trebuie să aibă noi rezultate, fiindcă cele vechi nu mai sunt valabile. Unirea a efectuat astăzi noua testare, însă nu va primit rezultatele, astfel că nu a fost programată.
Sporting Roşiori – CSM Alexandria 0-3
Meciul nu se joacă, deoarece Sporting Roșiori nu a primit în timp util rezultatele testelor COVID-19.
Industria Galda – AFC Unirea 1924 0-3
Ambele echipe au cazuri de COVID-19 în rândul jucătorilor. Galda ar putea pierde însă meciul la ”masa verde”, fiindcă azi trebuia să ofere noi rezultate în urma retestării și nu a făcut-o la timp.