Cupa României, turul 4, rezultatele și echipele calificate | Farul bate Axiopolis abia la lovituri de departajare, Petrolul a avut nevoie de prelungiri pentru a trece de Metaloglobus, iar ASU Poli a avut mari emoții cu Ghiroda. CS Mioveni și Recea părăsesc competiția

Marius ANGHEL 21 Oct. 2020, 17:19 Cupa României

Turul 4 al Cupei României și-a consumat astăzi ultimele meciuri, iar echipele calificate în 16-imilor de finală ale competiție, fază în care intră și cele 16 echipe din Liga 1, sunt:

U Craiova 1948 SA, Ripensia Timișoara, în timp regulamentar, Progresul Spartac, după prelungiri, și Turris Oltul Turnu Măgurele, după lovituri de departajare, cât și Universitatea Cluj, cu o victorie la ”masa verde” fără să joace, au obținut calificarea marți;

Concordia Chiajna, CSC Sânmartin, SCM Gloria Buzău, Dunărea Călărași, CSM Ceahlăul Piatra Neamț, Hușana Huși, în timp regulamentar, Petrolul Ploiești, ASU Politehnica Timișoara, FK Csikszereda, Viitorul Pandurii Târgu Jiu, după prelungiri, și Farul Constanța, după lovituri de departajare, au obținut calificarea miercuri.

Dintre echipele din Liga 2 care au jucat în această fază a competiției și au fost eliminate se numără Rapid, care reprezintă marea surpriză, CSM Slatina, Metaloglobus București, CS Mioveni și Fotbal Comuna Recea. Din turul 3, dintre cele 10 echipe din Liga 2 care au jucat, au fost eliminate Unirea Slobozia, CSM Reșița, Pandurii Târgu Jiu și Aerostar Bacău, aceasta din urmă la ”masa verde”, din cauza problemelor cu COVID-19.

Ultimele 11 meciuri ale turului 4 al Cupei României, ediția 2020/2021, se desfășoară astăzi, începând de la ora 14:30.

Primele patru partide au avut loc ieri, în urma cărora au obținut calificarea U Craiova 1948 SA, Ripensia Timișoara, Progresul Spartac, după prelungiri, și Turris Oltul Turnu Măgurele, după lovituri de departajare, în timp ce Universitatea Cluj a avut mare noroc și a trecut în 16-imi fără să evolueze, cu o victorie la ”masa verde” în fața divizionarei a treia Viitorul Șelimbăr, care a fost în imposibilitate de a juca din cauza multiplelor cazuri de COVID-19 depistate în lot.

Rapid și CSM Slatina, eliminate din Cupa României în urma meciurilor de marți

Craiova a trecut de ACSO Filiași, Ripensia de Șoimii Lipova, Progresul Spartac a produs marea surpriză și a eliminat Rapid, iar Turris Oltul a trecut de CSM Slatina.

• În această fază a competiției KO intră în competiție și celelelate 11 formații din Liga 2 care nu au participat în tururile anterioare.
  • Meciurile au loc într-o singură manșă, eliminatorie, iar determinarea lor a fost făcută de Departamentul Competiții al FRF prin împerechere pe baza criteriului geografic, la latitudinea federalilor.
  • Faza următoare, a 16-imilor de finală, a Cupei României e programată să se desfășoare în jurul datei de 28 noiembrie 2020.

În turul 4 al Cupei României intră toate echipele din Liga 2

Din turul 3 au intrat în competiție și zece echipe care activează acum în campionatul Ligii 2, dintre acestea fiind eliminate deja Unirea Slobozia, Aerostar Bacău, CSM Reșița și Pandurii Târgu Jiu, în timp ce mai departe au mers FK Csikszereda, CSM Slatina, Concordia Chiajna, U Craiova 1948 SA, Fotbal Comuna Recea și Universitatea Cluj. Din turul 4 intră și restul celorlalte formații din Liga 2, 11 la număr. Ieri au fost eliminate Rapid și CSM Slatina.

În această fază a competiției sunt prezente 17 echipe din Liga 2 și 15 din Liga 3.

REZULTATELE TURULUI 1, 2 și 3 ale Cupei României

Meciurile de miercuri programate în turul 4 al Cupei României, ediția națională 2020/2021:

miercuri, 21 octombrie 2020, ora 14:30

METALOGLOBUS BUCUREŞTI – PETROLUL PLOIEŞTI 1-2 după prelungiri (1-1 după 90 de minute, 0-1 în prelungiri)

Stadion: Metaloglobus (Bucureşti);
Arbitru: Robert Avram (Piteşti); Asistenți: George Bogdan Duță (Bacău) și Cristian Voicu (Focşani); Rezervă: Ionuț Constantinescu (Galaţi); Observatori: Gheorghe Moise și Marius Mihai Andrieş (ambii din Bucureşti).

Metaloglobus: Nedelcovici – Iul. Ciubotaru, Puțaru, Andr. Sava, Mih. Șandru, R. Chiriac, Andr. Lungu (cpt.), Ciocâlteu, Ed. Vraciu, Gavîrliță, Andr. Florescu
Rezerve: Gavrilaș – Caramalău, Gafaru, L. Cazan, Mino Stoa, Kassabji, Gab. Matache, Cl. Herea, Ov. Herea
Antrenor: Gabriel Manu

Petrolul: Kitanov (cpt.) – Al. Olaru, Mondragon, Ant. Manolache, Poelmans, Andr. Răuță, Ekollo, Botic, Mih. Constantinescu, Tudor Saim, Val. Balint
Rezerve: Nic. Cebotari – Rob. Enache, Bg. Vlad, Nir Lax, Țicu, Buhăescu, Pol Roige, B. Mendoza, Rz. Matiș
Antrenor: Viorel Moldovan

Min 117 Pol Roige pătrunde în careu și ciupește balonul peste Nedelcovici, încearcă să trimită în poarta goală, însă Andrei Lungu vine din spate și respinge cu capul
Min 104 1-2 Matiș pasează pe culoar din fața careului, Pol Roige Rodriguez preia la 11 metri ușor lateral dreapta, îl întoarce pe Cazan și trage la colțul lung, lângă bara din stânga
Min 90+5 Final de timp regulamentar. Petrolul, deși joacă în superioritate numerică din minutul 60 și a avut un penalty pe care Buhăescu l-a ratat în minutul 81, încheie meciul cu Metaloglobus la egalitate și se va continua cu două reprize de prelungiri
♦Min 90+3 Pasă trimisă în față, Olaru preia larg în propriul careu, Ovidiu Herea, venit din offside, îi ia balonul și trage pe jos la poartă, însă Kitanov intervine și Petrolul scapă fără gol. Herea a fost în offside la pasa trimisă în față, însă poziția n-a fost semnalizată
Min 84 Triplă schimbare la Petrolul. Ies Manuel Botic, Valentin Balint și Mihai Constantinescu și intră Pol Roige, Nir Lax și Bogdan Vlad
Min 82 Cristian Nedelcovici primește și el cartonașul galben pentru proteste repetate
Min 81 Vasile Buhăescu bate penalty-ul pe jos, în stânga, pe lângă poartă
Min 80 Lucian Cazan, fără nicio treabă cu minge, îi dă un brânci din spate, în propriul careu, lui Balint, iar arbitrul dictează penalty. Penalty clar, însă gazdele protestează și Andrei Lungu primește cartonașul galben
Min 78 Dublă schimbare la Metaloglobus. Ies Raul Gavîrliță și Andrei Florescu și intră Ovidiu Herea și Gabriel Matache
Min 69 La Metaloglobus, iese Ionuț Puțaru și intră Moni Sota
Min 69 Gavîrliță prinde un șut bun de la 20 de metri central, mingea lovește transversala și se duce peste poartă
Min 68 Viorel Moldovan mută ofensiv. Iese Andrei Răuță, un fundaș, și intră Vasile Buhăescu, un atacant
Min 61 Botic bate pe lângă vinclul din dreapta lovitura liberă de la 16,5 metri ușor lateral stânga
Min 60 Pe un contraatac, Iulian Ciubotaru îl ține din spate pe Răzvan Matiș, pică în fața careului și arbitrul dă lovitură liberă pentru Petrolul și cartonaș roșu pentru Metaloglobus
Min 57 Dublă schimbare la Metaloglobus. Ies Mihai Șandru și Eduard Vraciu și intră Lucian Cazan și Claudiu Herea, aceștia doi din urmă foști jucători ultima dată chiar la Petrolul
Min 49 1-1 Matiș bate o lovitură liberă din 25 de metri lateral stânga, Antoniu Manolache scapă din marcaj și reia cu capul din 6 metri la colțul lung, în stânga, lângă bară. Nedelcovici a rămas fără reacție pe linia porții
Min 47 1-0 Centrare dintr-un corner din dreapta a lui Vraciu, Balint sare la prima bară să respingă, dar nu ajunge la minge, iar Raul Gavîrliță, scăpat din marcaj, plonjează în 4 metri și trimite de acolo cu capul în plasă. Deși are o echipă rezerve mult mai modestă decât a Petrolului, Metaloglobus deschide scorul. Și în prima repriză jocul a fost unul echilibrat, fără nicio ocazie mare
Min 44 Iese Alexandru Saim Tudor, accidentat după o intrare a lui Ciubotaru, și intră Răzvan Matiș

CONCORDIA CHIAJNA – CS MIOVENI 1-0

Stadion: Concordia 2 (Chiajna – Ilfov);
Arbitru: Ovidiu Robu (Chitila – Ilfov); Asistenți: Marian Carson (Constanţa) și Claudiu Schiopet (Braşov); Rezervă: Cristina Mariana Trandafir (Bucureşti); Observatori: Ionuț Borcan (Ploieşti) și Duras Mihai (Deva).

Concordia Chiajna: C. Lungu – Stănică, Marc (cpt.), Intzidis, Al. Lazăr, Llullaku, Arnăutu, Oanea, Biceanu, Nsiah, Atomei
Rezerve: Chesneau – Borța, Hergheligiu, Cucu, Kanda, M. Dumitru, Bg. Vișan, Ciucureanu
Antrenor principal: Auraș Brașoveanu

CS Mioveni: Ius. Popescu (cpt.) – Oancea, Gherghe, Garutti, Măr, D. Toma, Vereș, Rădescu, Coșereanu, Sg. Negruț, Bg. Rusu
Rezerve: Val. Sima – Trașcu, C-tin. Șerban, Al. Iacob, M. Chindriș, Velbrum, Ișfan, Laur. Marinescu, Massaro
Antrenor: Claudiu Niculescu

Min 90+5 Stelian Cucu primește al doilea cartonaș galben, după ce pe primul l-a luat în minutul 85, și este eliminat
Min 90+4 Isfan respinge de pe linia portii sutul lui Llullaku din careu cu poarta goala
♦Min 82 Rusu preia în 6 metri în fața portarului, este agățat de Lungu, dar arbitru dă simulare și galben
Min 80 Ies Cătălin Oanea și Alexandru Atomei și intră Florin Borța și Marius Dumitru, la Concordia
Min 80 Iese Szilard Vereș și intră Davide Massaro
Min 79 La CS Mioveni, iese Adrian Mar și intră Constantin Șerban
Min 79 Contraatac patru contra doi pentru CS Mioveni, Marinescu urcă cu mingea la picior și risipește faza cu un șut slab de la 18 metri, pe jos, pe lângă poartă
♦Min 67 La CS Mioveni, ies Daniel Toma, Ionuț Rădescu și Sergiu Negruț și intră Mihai Ișfan, Laurențiu Marinescu și Eithan Velblum
Min 67 1-0 Corner de pe dreapta, mingea ajunge la colțul lung, acolo de unde Andrei Marc îndeplinește o simplă formalitate cu o lovitură de cap, în fața sa nefiind niciun adversar
♦Min 62
Iese Philippe Nsiah și intră Andrei Hergheligiu, la Concordia
Min 36 Oancea șutează puternic de la 30 de metri, mingea este deviată, ia boltă, dar Cezar Lungu scoate senzațional de sub transversală
Min 26 Negruț preia în careu, îi pasează lui Rădescu, care preia și pierde în poziție bună, în loc să tragă din prima
Min 15 Centrare de pe dreapta a lui Llullaku, Nsiah apare în fața porții și din clinciul cu portarul mingea trece milimetric pe lângă

CSC GHIRODA ŞI GIARMATA VII – ASU POLITEHNICA TIMIȘOARA 3-4 după prelungiri (3-3 după 90 de minute, 0-1 în prelungiri)

Stadion: ”Emilian Pavel” (Ghiroda – Timiş);
Arbitru: Claudiu Ștef (Târgu Mureş); Asistenți: Gabriel Boncz (Făgăraş) și Bogdan Gireadă (Oradea); Rezervă: Dumitru Robert Mormeci (Braşov); Observatori: Aron Huzu (Sibiu) și Florin Mierea (Timişoara).

CSC Ghiroda și Giarmata Vii: Gîrlea – Ghinescu, Mancaș (cpt.), Sam. Costea, Kayondo, Ad. Popa, Saizu, Șimedru, Vlădia, Stupu, Pițigoi
Rezerve: Golban – Poparadu, Velici, Andr. Precup, Grancea, Bâte
Antrenor: Octavian Popescu

ASU Politehnica Timișoara: Fișteag – Moțiu, Coadă, Al. Munteanu, Sg. Popovici, Ivanovici, Bg. Vasile, Axente, Sofran, D. Radu, D. Andrei
Rezerve: Hindrich – S. Iosif, D. Olariu, Spulber, M. Mircea, Gologan
Antrenor: Octavian Benga

♦Min 115 Petre Ivanovici întârzie repunerea mingiei în jos, vede al doilea cartonaș galben și e eliminat. ASU Poli joacă ultimele minute în inferioritate numerică
Min 114 Răzvan Pițigoi e înlocuit de Cristian Grancea
Min 100 Velici reia din 8 metri puțin pe lângă o centrare de pe stânga de la Ghinescu
Min 97 Ghinescu prinde un șut senzațional din stânga. Un fundaș respinge chiar din fața porții, de la bara a doua
Min 92 3-4 După o fază în careul Politehnicii la care gazdele au vrut penalty la Stupu, mingea ajunge la Petre Ivanovici, care scapă singur cu portarul Gîrlea și marchează din 10 metri
Min 90+4 Meciul se închie in extremis la egalitate și urmează prelungiri
Min 90+3 3-3 ASU Poli egalează la ultima fază. Mircea Axente marchează cu capul din centrarea din stânga a lui Ivanovici
♦Min 86 Ocazie mare pentru Ghiroda. Velici reia cu capul din 8 metri, spre poarta. Fișteag reușește să intervină
Min 83 3-2 Gelu Velici înscrie direct dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri
Min 74 Șut foarte bun al lui Mancaș, de la 25 de metri, respins în corner. După ce se bate, mingea ajunge la Șimedru, care de la 20 de metri trimite din voleu peste poartă
Min 69 2-2 Vlad Bâte înscrie din 12 metri lateral dreapta, cu un șut la colțul lung, după o pasă primită de la Șimedru
Min 62 Bâte centrează în careu de la 25 de metri. Mingea era aproape să intre sub transversală, Fișteag respinge ezitant în față. Din 3 metri, Velici reia cu capul, iar portarul reușește să intervină și de această dată
Min 55 La ASU Poli, Doru Andrei e înlocuit de Luchian Gologan
Min 55 Samuel Costea e înlocuit de Gelu Velici, iar Cosmin Saizu e schimbat de Vlad Bâte
Min 45 Kayondo trage de la 18 metri spre dreapta, puțin peste poartă
Min 30 Sergiu Popovici iese accidentat, intră Mircea Marco, la ASU Poli
Min 27 1-2 Petre Ivanovici înscrie liber din dreapta, de la 14 metri, după o centrare a lui Axente
♦Min 24 1-1 Fișteag are o ieșire ”criminală” în Mircea Stupu, la 6 metri, însă mingea se duce la colțul lung. Dacă nu era gol, era penalty
♦Min 15 0-1 Corner de pe dreapta bătut de Munteanu, Ionuț Coadă vine în careul mic, la bara a doua, și reia cu capul din 3 metri în poartă
♦Min 12 Munteanu trimite pentru Axente, care pătrunde în careu în lateral dreapta și trage spre colțul lung, dar mingea se scurge pe lângă bară

CSC SÂNMARTIN – FOTBAL COMUNA RECEA 4-3

Stadion: Comunal (Sânmartin – Bihor);
Arbitru: Claudiu Gaitin (Timişoara); Asistenți: Călin Cimponeriu (Lugoj) și Ioan Daniel Humita (Armeniş – Caraş Severin); Rezervă: Rareș George Vidican (Satu Mare); Observatori: Marian Salomir (Cluj-Napoca) și Dorin Micșa (Timişoara).

CSC Sânmartin: Ad. Barabaș – Sfârlea, Sg. Pop, R. Baciu, D. Ban, Al. Sorian (cpt.), Habakuk, Arsene, Lupșe, Pintea, Fl. Pop
Rezerve: Andraș – P. Suciu, Beke, Mir. Pop, Tiponut, Pardai, Cuc, Șt. Meșter
Antrenor: Cosmin Bodea

Fotbal Comuna Recea: Răilean – Lihet, M. Urs, Dav. Simon, Jucan, Bura, Szecui, Ant. Lung, R. Rus, Mărieș, Balha
Rezerve: Bota – Potcoavă, Oiță, R. Ispas, Micaș, Akhmatov, Luboya, Văsălie, M. Coman
Antrenor: Constantin Nicolae

Min 81 4-3 Sergiu Pop are o cascadă de driblinguri în careu, este faultat și gazdele beneficiază de o lovitură de la 11 metri. Același Sergiu Pop reușește hattrick-ul de la 11 metri cu un șut în stânga lui Răilean
Min 62 3-3 Sergiu Pop se descurcă excelent în careul oaspeților și înscrie cu un șut sec, din 8 metri. Fază petrecută la câteva scunde după ce Nae Constantin i-a aruncat pe teren pe Luboya, Coman și Akhmatov
Min 44 2-3 Sergiu Pop este faultat în careul advers și tot el transformă în forță penalty-ul
♦Min 39 1-3 David Simion este faultat în suprafața de pedeapsă și Romariu Rus transformă fără probleme lovitura de la 11 metri
Min 33 1-2 Adrian Balha scapă la limita offside-ului și, singur cu Barabaș, îl învinge pe portar cu un șut la colțul lung
♦Min 31 1-1 Marian Arsene execută pe jos o lovitură liberă din lateral dreapta. Mingea, ușor deviată, se scurge în plasa porții oaspeților
Min 12 0-1 Alexandru Mărieș apare la bara a doua după o centrare și trimite în colțul lung al porții lui Barabaș

SR MUNICIPAL BRAŞOV – FK CSIKSZEREDA 0-1 după prelungiri (0-0 după 90 de minute, 0-1 în prelungiri)

Stadion: Tineretului (Braşov);
Arbitru: Valentin Naidin (Turnu Măgurele); Asistenți: Marius Bărbulescu (Bucureşti) și Robert Meres (Cluj-Napoca); Rezervă: Vasile Rodina (Cluj-Napoca); Observatori: Cristian Nica (Ploieşti) și Ioan Orosfoian (Târgu Mureş).

SR Brașov: Căucă – D. Răducan, Ed. Rența, R. Marinescu, Dobrean, Cr. Burlacu, Fekete, H. Popa (cpt.), D. Rența, Răchișan, Firat
Rezerve: Andr. Maxim – Boricean, Ș. Moraru, Cs. Szekely, Andr. Mitu, Seb. Iordache, Dumitrovici, I. Șerban
Antrenor: Liviu Nicolae

FK Csikszereda: Rybansky – Palmeș, Apro, Marrone, R. Takacs, Savin, Eder Gonzalez (cpt.), Szondi, L. Bara, Bor, Meszaros
Rezerve: Gyenge – B. Antal, Schieb, Csuros, Kalman, Haberkon, Bauza, Botorok, Gergely
Antrenor: Valentin Suciu

Min 110 0-1 La o centrare de pe partea stângă, Janos Botorok reia cu capul în plasa din 5 metri
Min 90+3 Meciul de la Brașov dintre SR Brașov și FK Csikszereda s-a încheiat așa cum a început, la 0-0, astfel că cele două echipe au intrat în prelungiri

DACIA UNIREA BRĂILA – SCM GLORIA BUZĂU 1-2

Stadion: Orăşenesc (Însurăţei – Brăila);
Arbitru: Cristian Anghelina (Câmpulung Muscel); Asistenți: Lucian Tănase (Piteşti) și Cristian Cosmescu (Piteşti); Rezervă: Arthur Răcoare (Curtea de Argeş); Observatori: Liviu Ciubotariu (Galaţi) și Stere Guteanu (Techirghiol).

Dacia Unirea Brăila: Oct. Stanciu – Cocîrlă, Paliu, Ovye, Păvălache, Val. Robu, Fl. Lungu (cpt.), N. Ioniță, Rob. Vâlceanu, P. Petre, C. Zamfir
Rezerve: Cr. Andrei – A. Mihai, Sloată, Șt. Sava, Bădilaș, Al. Duțu, Moroianu, R. Oană
Antrenor: Florentin Petre

SCM Gloria Buzău: Horeboiu – Sg. Pîrvulescu, Balgiu (cpt.), C. Toma, Nedelea, Pațurcă, Tucaliuc, Ghe. Anton, Iul. Roșu, C-tin. Stoica, Cr. Ciobanu
Rezerve: R. Șerban, R. Stoian – Andr. Ignat, Iurcu, Cip. Petre, Chică-Roșă, Dr. Lazăr, Stăiculescu
Antrenor secund: Robert Panduru

Min 90+1 1-2 Adrian Marian Chică-Roșă finalizează lângă bara din stânga cu un șut din marginea careului
Min 55 1-1 Patrick Petre bate o lovitură liberă de la 30 de metri, respinge portarul în fata și Narcis Ioniță din 5 metri înscrie și egalează
Min 27 0-1 După o centrare de pe dreapta a lui Tucaliuc și o bâlbâială în careu, Shendrack nu reușește să degajeze, iar Constantin Stoica trimite din 8 metri la colțul lung
♦Min 10 La SCM Gloria Buzău, iese Iulian Roșu și intră Maxim Iurcu

AXIOPOLIS SPORT CERNAVODĂ – FARUL CONSTANŢA 4-6 după lovituri de departajare (0-0 după 90 de minute, 1-1 în prelungiri, 3-5 la lovituri de departajare)

Stadion: Trust (Cernavodă – Constanţa);
Arbitru: Bogdan Neculcea (Bucureşti); Asistenți: Răzvan Negoiță (Brăila) și Petruţa Iugulescu (Târgovişte); Rezervă: Adrian Dumitru (Târgovişte); Observatori: Corneliu Fecioru (Bucureşti) și Ştefan Gheorghe (Brăila).

Axiopolis Sport Cernavodă: Belibrov – Cheia, G. Rusu, Vlăescu, Vieru, Vintilă, Ed. Răducanu, R. Stănescu, M. Anton, Tudorică (cpt.), C. Ionică
Rezerve: Gogaru – Dane, Colcigeanu, R. Licu, Liv. Gheorghe
Antrenor: Tiberiu Bălan

Farul Constanța: Fara – Carabela, M. Leca, V. Lică, D. Panait (cpt.), Ant. Cruceru, Șt. Rus, Rob. Silaghi, Hordouan, Banyoi, Al. Stoica
Rezerve: Agachi – Măzărache, M. Antoche, Fl. Bălan, Bîrnoi
Antrenor: Ianis Zicu

Au marcat de la loviturile de departajare: Marius Tudorică, Liviu Gheorghe, Rafael Licu / Antonio Cruceru, Alexandru Stoica, Cosmin Bîrnoi, Dan Panait, Simon Măzărache
A ratat de la loviturile de departajare: Raul Vintilă / –
Farul a transformat toate cele cinci lovituri de la departajare, în timp ce Axiopolis a ratat cea de-a treia execuție. Farul câștigă cu 5-3 la lovituri de departajare și la 6-4 la general
Min 120+1 Și după prelungiri meciul s-a încheiat la egalitate, dar de această dată la scorul de 1-1, astfel că echipa calificată în 16-imi se decide la lovituri de departajare
Min 120 În ultimul minut al prelungirilor, Măzărache înscrie, însă golul Farului e anulat pentru fault în atac
Min 115 1-1 Rafael Licu egalează cu un șut din 14 metri, sub transversală
Min 102 0-1 Simon Măzărache trimite din careu pe lângă portar și deschide în sfârșit scorul pentru Farul
Min 89 Ultima schimbare la Farul. Iese Viorel Lică și intră Paul Antoche
Min 82 Iese Raphael Stănescu și intră Rafael Licu
Min 81 Ionică are un șut dintr-o lovitură liberă de la 38 de metri, mingea lovește transversala
Min 68 Raphael Stănescu scapă singur cu portarul, însă șutul este blocat de Agachi
Min 67 Iese Eduardo Răducanu și intră Valentin Colcigeanu
Min 60 Ianis Zicu schimbă din nou de două ori. Ies Denis Hordouan și Ștefan Rus și intră Cosmin Bîrnoi și Florin Bălan
Min 59 Șut Robert Silaghi în cros, puțin pe lângă poartă
Min 46 Dublă schimbare la Farul la pauză. Portarul Ștefan Fara și Andrei Banyoi sunt înlocuiți de Sebastian Agachi și Simon Măzărache
Min 49 Alexandru Stoica execută pe poartă o lovitură liberă din lateral stânga, respinge Belibrov de sub transversală
Min 36 Alexandru Stoica își încearcă și el norocul cu un șut, însă Belibrov respinge
Min 17 Cosmin Ionică are prima ocazie a meciului, cu un șut pe lângă poarta lui Ștefan Fara
Min 12 Iese Alexandru Vieru și intră Liviu Gheorghe

MOSTIŞTEA ULMU – DUNĂREA CĂLĂRAŞI 1-2

Stadion: Voinţa (Bucureşti);
Arbitru: Marius Daniel Bădoiu (Craiova); Asistenți: Răzvan Claudiu Tudor (Craiova) și Mihaela Țepușă (Bucureşti); Rezervă: Ionela Alina Peşu (Craiova); Observatori: Adrian Vidan (Bucureşti) și Constantin Mircea (Buzău).

Mostiștea Ulmu: Meilă – Dogaru, L. Acasandrei, Măd. Dinu, Al. Gheorghe, M. Mihai, S. Chirică, Tăbăcariu (cpt.), Nic. Andrei, Romanescu, D. Stoian
Rezerve: Mișu – Velicu, Obedeanu, Val. Niculae, Sil. Radu, Leafu, C. Roșu, Andr. Truță, Val. Andrei
Antrenor: Vlad Ștef

Dunărea Călărași: Began – I. Sîrbu, Candrea, A. Lopez (cpt.), Mihăiescu, Tudoran, S. Sava, Acolatse, M. Fotescu, Zaluschi, Măd. Calu
Rezerve: I. Alexandru – Andr. Rus, Bedea, Caragea
Antrenor: Cristian Pustai

Min 76 Mădălin Dinu protestează, vede al doilea cartonaș galben și este eliminat. Mostiștea Ulmu va juca în inferioritate numerică în ultimul sfert de oră
Min 68 1-2 Alexandru Marian Mihai înscrie cu un șut plasat de la 22 metri în vinclul porții lui Began
Min 55 0-2 Același Mădălin Calu e la capătul unei centrări în careu și înscrie cu capul din 6 metri
Min 13 0-1 Mădălin Calu înscrie din 16 metri cu un șut la colțul lung, fără preluare

VIITORUL DĂEŞTI – VIITORUL PANDURII TÂRGU JIU 1-2 după prelungiri (1-1 după 90 de minute, 0-1 în prelungiri)

Stadion: Gheorghe Ciociu (Fedeleşoiu – Vâlcea);
Arbitru: Ioan Boldea (Ciuguzel – Alba); Asistenți: Răzvan Mihai Dobre (Şotânga – Dâmboviţa) și Mihăiță Necula (Bucureşti); Rezervă: Claudiu Andrei Filip (Craiova); Observatori: Marcel Savaniu (Braşov) și Marius Claudiu Ştefan (Orăştie).

Viitorul Dăești: D. Trașcă – Șt. Pufu, Nwabueze, Bărbuți, M. Roșianu – Vl. Roșianu, Burcea, Fl. Pîrvu (cpt.), Ov. Comănescu – R. Georgescu, G. Neacșu
Rezerve: D. Geantă – Talpoș, I. Marian, Pașoi, Bunescu
Antrenor: Lucian Giurcă

Viitorul Pandurii Târgu Jiu: D. Rusu – Prejmerean, Oros (cpt.), Misarăș, Andr. Dragu – Lixandru, Al. Enache, Chelariu, Buia – Gîrbiță, Bădăuță
Rezerve: Moga – Core, Trancă, Chiorean, Fl. Lungu, Șerbănescu, Vl. Costea, Ludușan
Antrenor: Flavius Stoican

Min 119 1-2 Centrare din stânga și Vlad Șerbănescu înscrie cu capul și decide meciul cu un minut înainte de intrarea la loviturile de departajare
Min 90 Meciul se încheie la egalitate după timpul regulamentar, astfel că Dăești și Viitorul Pandurii intră în prelungiri
Min 67 1-1 Alexandru Enache marchează cu capul după o centare de pe dreapta
Min 28 Trașcă apără un penalty executat de Andrei Dragu
Min 22 1-0 Radu Georgescu interceptează un balon trimis spre portar și deviază pe lânga acesta în gol

ŞOMUZ FĂLTICENI – CSM CEAHLĂUL PIATRA NEAMȚ 0-4

Stadion: Tineretului (Fălticeni – Suceava);
Arbitru: Andrei Moroiță (Ploieşti); Asistenți: Andrei Diaconu (Iaşi) și Sergiu Paul Corb (Zalău); Rezervă: Viorel Mihai Haivas (Botoşani); Observatori: Sorin Boca (Iaşi) și Ilie Andrici (Cerviceşti – Botoşani).

Șomuz Fălticeni: Cl. Chindriș – Dav. Toader, Toukam, Njindja, Afalna, Tutuță, Micloș, Forizs, Păiuș, Julei (cpt.), Dohotaru
Rezerve: Andr. Pascal – Covasan, Bady, Robciuc, Zapata, Ailenei
Antrenor: Daniel Stoica

CSM Ceahlăul: Cîmpianu – Max. Cojocaru, Song, Andreș, Moroșanu, Curpăn, Botezatu, Copoț-Barb, Hodorogea, M. Matei, Mateiciuc
Rezerve: M. Chelaru – Keita, Șincu, Gab. Iorga, Agafiței, Istrati, Al. Anton, Gîrniață
Antrenor: Gabriel Rădulescu

Min 87 0-4 Vlad Andreș înscrie din 6 metri pentru Ceahlăul
♦Min 76 0-3 Marius Matei își trece și el numele pe lista marcatorilor
Min 67 0-2 Andrei Mateiciuc marchează cu capul după o excelentă acțiune purtată de Marius Matei
Min 35 Mateiciuc șutează, Chindriș scoate cu reflex senzațional, cu piciorul
Min 26 0-1 CSM Ceahlăul deschide scorul prin Andrei Curpăn după o fază la care au mai contribuit Mateiciuc și Marius Matei
”În urma testelor efectuate, patru sportivi au fost depistați pozitiv. Toți sunt izolați și asimtomatici. Pentru meciul de mâine ne bazăm pe un lot 18 jucători. Avem avizul DSP de a ne desfășura activitatea sportivă”, a anunțat Iulian Darabă, managerul sportiv al formației Șomuz Fălticeni. Prin urmare pentru jocul de astăzi cu CSM Ceahlăul, tehnicianul Daniel Stoica nu se va putea baza pe următorii jucători: Gavril Ciotu, Florin Chisăliță, Alin Cazacu și Franck Tchassen.

HUȘANA HUȘI – CSM FOCŞANI 1-0

Stadion: Municipal (Huşi – Vaslui);
Arbitru: Lucian Diaconu (Iaşi); Asistenți: Ionuț Răzvan Andrei și Cosmin Cercel (ambii din Piatra Neamţ); Rezervă: Alexandru Naum (Buzău); Observatori: Constantin Gheorghe (Suceava) și Elvin Eiub (Măcin – Tulcea).

CSM Focșani: Horvat – Săpunaru, Munteanu, Bratu, Ilie – Negoiță, Vîlsan, Preoteasa, Gorovei – Ghenovici, Sg. Jurj
Au mai jucat: Paizan, Juncănaru, Lemac, Oprea, Manu
Antrenor: Alin Chița

Min 30 1-0 Francis Agbleta deschis scorul pentru Hușana

marți, 20 octombrie 2020, ora 14:30
Viitorul Şelimbăr – Universitatea Cluj  0-3 la ”masa verde” (vezi MOTIVUL)
Progresul Spartac – Rapid 3-2 după prelungiri (2-2 după 90 de minute)
ACSO Filiaşi – U Craiova 1948 SA 0-4
Şoimii Lipova – Ripensia Timișoara 0-1
CSM Slatina – Turris Oltul Turnu Măgurele 8-9 după lovituri de departajare (0-0 după 90 și 120 de minute, 8-9 la lovituri de departajare)

DETALII despre meciurile de marți

Echipele calificate din turul 3 al Cupei României

Echipele care s-au calificat din turul 3 sunt: FK Csikszereda, CSM Slatina, CSC Ghiroda și Giarmata Vii, Viitorul Șelimbăr, Progresul Spartac, Mostiștea Ulmu, Concordia Chiajna, Axiopolis Sport Cernavodă, Dacia Unirea Brăila, CSM Focșani, Hușana Huși, Șomuz Fălticeni, CSC Sânmartin, ACSO Filiași și Universitatea Cluj – în timp regulamentar, pe teren – , U Craiova 1948 SA, SR Brașov, Viitorul Dăești – după lovituri de departajare – , Șoimii Lipova, CSM Ceahlăul Piatra Neamț și Fotbal Comuna Recea – la ”masa verde”, prin neprogramarea adversarului care a avut probleme cu COVID-19.