Cupa României, turul 1, rezultate și marcatori | Steaua a făcut instrucție cu CS Balotești. Doar 21 dintre cele 30 de meciuri stabilite au avut loc

Marius ANGHEL 09 Sep. 2020, 19:45 Cupa României

Primul tur al fazei naționale a Cupei României, ediția 2020/2021, este programat să se desfășoare astăzi, 9 septembrie, de la ora 16:30, într-o singură manșă. Din cele 30 de meciuri stabilite inițial se vor juca doar 21, restul nedisputându-se din diverse cauze, fie că una dintre oponente s-a desființa ori fiindcă nu a primit drept de joc, deoarece are cazuri pozitive de COVID-19.

• În urma meciurilor desfășurate astăzi, pe teren au obținut calificarea în turul al 2-a următoarele echipe: Viitorul Dăești, CSC Ghiroda și Giarmata Vii, ACS Pobeda Star Bisnov, Unirea Ungheni, AFC Odorheiu Secuiesc, Olimpic Zărnești, Sporting Roșiori, Steaua București, Recolta Gheorghe Doja, Metalul Buzău, Dacia Unirea Brăila, Hușana Huși, Sporting Liești, Șomuz Fălticeni, CSM Sighetu Marmației – în timp regulamentar – , Unirea Dej – după prelungiri – , Gloria Lunca Teuz Cermei, Sportul Șimleu Silvaniei, Unirea Alba Iulia, SR Brașov – după lovituri de departajare – și Industria Galda – la ”masa verde”.
  • Rezultatele celorlalte nouă jocuri care nu au avut loc vor fi decise de Comisia de Disciplină și Etică a FRF.

Și Cupa României este afectată de pandemia COVID-19

Competiția KO începe altfel față de cum debuta de obicei, înainte de pandemie. Schimbări au survenit și în privința numărului meciurilor, cât și a echipelor care vor participa din acest tur.

În edițiile trecute, în primul tur erau 26 de jocuri în total, la care participau 42 de câștigătoare ale fazei județene a Cupei României și 10 echipe care au evoluat în ediția precedentă a Ligii 3, dintre ultimele clasate. Acum au fost stabilite în total 30 de partide, în care trebuiau să joace doar 24 de echipe județene desemnate de AJF-uri și care pot îndeplini condiții de participare având în vedere protocolul medical din pandemie, și altele 36 din sezonul recent încheiat al Ligii 3.

Nu mai puțin de nouă dintre meciuri nu se vor desfășura din diverse cauze.

Împerecherea echipelor pentru a desemna meciurile a fost făcută de Departamentul Competiții al FRF pe baza criteriului geografic.

Cel mai important club care participă în acest tur este Steaua, care va întâlni pe teren propriu echipa de Liga 3 CS Balotești.

Meciurile turului 1 al Cupei României, ediția națională 2020/2021:

MINERUL COSTEŞTI – VIITORUL DĂEŞTI 0-5
Florin Costea (13, 56), Octavian Vasile (27), Ion Marian (45), Laurențiu Nicolaescu (86 – autogol)
CSM DEVA – CSC GHIRODA ŞI GIARMATA VII  0-1
Răzvan Ghinescu (90+4 – penalty)
ACS POBEDA STAR BISNOV – FORTUNA BECICHERECU MIC 4-2
Raul Costescu (11, 21), Rocky Trankulov (18 – penalty), Flavius Tulcan (33 ) / Demetris Cristodulo (3), Mihai Jorza (49)
ACS POLI TIMIŞOARA – GLORIA LUNCA-TEUZ CERMEI  4-6 (2-2 după 90 și 120 de minute, 2-4 la lovituri de departajare)
Claudiu Matiș (26), Mihai Hecsko (40) / Luca Bodri (43), Denis Salka (51)
SPORTUL ŞIMLEU SILVANIEI – SCM ZALĂU 8-7 (1-1 după 90 și 120 de minute, 7-6 la loviturile de departajare)
Claudiu Băican (47) / Alin Mutu (90+2)
CS UNIVERSITATEA ALBA IULIA – AFC UNIREA 1924  3-5 (1-1 după 90 și 120 de minute, 2-4 la lovituri de departajare)
Adrian Lăcătuș (49) / Andrei David (83)
SĂNĂTATEA CLUJ – UNIREA DEJ  2-4 (1-1 după 90 de minute, 1-3 în prelungiri)
Cosmin Tilincă (45), Raul Ciupe (110) / Andrei Pop (15, 97 – penalty), Florin Blaj (98, 120+1 – penalty)
ARIEŞUL MIHAI VITEAZU – INDUSTRIA GALDA  0-3
Industria Galda câștigă la ”masa verde”, după ce Arieșul Mihai Viteazu nu a avut vizele medicale pe carnetele de joc. Potrivit Ziarul Unirea, deși gazdele au făcut eforturi pentru a rezolva problema, documentele au ajuns prea târziu, iar după 15 minute de așteptare, brigada de arbitri a fluierat finalul întâlnirii.
UNIREA UNGHENI – STICLA ARIEŞUL TURDA 4-1
Raul Iliescu (21, 40), Gyury Bodor (31, 38) / Marius Ionescu (90+2)
AFC ODORHEIU SECUIESC – AVÂNTUL REGHIN  2-0
Rajmond Balint (65 – penalty, 76)
KSE TÂRGU SECUIESC – SR BRAŞOV 4-6 (1-1 după 90 și 120 de minute, 3-5 la lovituri de departajare)
Emil Popa (51) / Eduard Renţa (16)
OLIMPIC ZĂRNEŞTI – OLIMPIC CETATE RÂŞNOV 1-0
Adrian Dascălu (36 – penalty)
DUNĂREA GIURGIU – SPORTING ROŞIORI  1-7
Adrian Todoroiu (30) / Florin Radu (44, 57), Vintilă (50, 86), Eana (67), Ciobanu (76), Ciochină (90)
STEAUA BUCUREŞTI – CS BALOTEŞTI 6-0
Florin Răsdan (2), Liviu Băjenaru (21), Robert Elek (32, 65), Mădălin Mihăescu (69), Dragoș Nicolae (84)
ÎNFRĂŢIREA JILAVELE – RECOLTA GHEORGHE DOJA 1-3
Alexandru Lemnaru (86) / Valentin Toma (15 – penalty), Alexandru Herea (64), Constantin Radu (80)
CSM RÂMNICU SĂRAT – METALUL BUZĂU  1-2
(10) / (), (62)
FLACĂRA MIHAIL KOGĂLNICEANU – DACIA UNIREA BRĂILA 0-4
Patrick Petre (15, 55), Cosmin Zamfir (70, 75)
CSM VASLUI – HUȘANA HUȘI  0-5
Cătălin Solomon (43), Adrian Viorică (50), Alexandru Berezanu (68), Andrei Chiriac (84), Călin Ciobanu (90)
VICTORIA GUGEŞTI – SPORTING LIEŞTI  0-4
George Dănăilă (39), Alexandru Stan (62), Marian Iancu (76), Dragoș Voicu (86)
DANTE BOTOŞANI – ŞOMUZ FĂLTICENI 0-3
Eduard Julei (16), Wilfred Achille (63), Christ Afalna (90+2)

CSM Paşcani – Ozana Târgu Neamț 3-0

Echipele câștigătoare în urma meciurilor primului tur vor participa în cel de-al doilea tur al Cupei României, programat să se dispute în data de 23 septembrie 2020.