Cele 21 de echipe care au promovat ori s-au menținut în Liga 3. Rezultatele meciurilor retur ale barajului

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 23 May. 2021, 21:24 Actualizat: 25 May. 2021, 02:08 Liga 3
Cele 21 de echipe care au promovat ori s-au menținut în Liga 3. Rezultatele meciurilor retur ale barajului

În urma rezultatelor din meciurile barajului de promovare/menținere în Liga 3, tur și retur, echipele următoare au obținut dreptul de a juca în sezonul următor în Liga 3, ediția 2021/2022:

CSM Pașcani, AFC Odorheiu Secuiesc, Dinamo Bacău (masa verde), Avântul Valea Mărului, CSM Fetești, Sportul Chiscani (masa verde), CSM Oltenița, Recolta Gheorghe Doja, Academica Clinceni 2, Real Bradu, Concordia Chiajna 2, Kids Tâmpa Brașov, Voința Lupac, Progresul Ezeriș, Viitorul Șimian, Pobeda Star Bisnov, Frontiera Curtici, Aurul Brad, Luceafărul Oradea, CS Ocna Mureș și Progresul Șomcuta Mare.

  • Dintre acestea, s-au menținut în Liga 3 echipele: CSM Pașcani, AFC Odorheiu Secuiesc, Avântul Valea Mărului, Sportul Chiscani, CSM Oltenița, Recolta Gheorghe Doja, Academica Clinceni 2, Concordia Chiajna 2, Kids Tâmpa Brașov, Progresul Ezeriș, Luceafărul Oradea, CS Ocna Mureș și Progresul Șomcuta Mare.
  • Au promovat din Liga 4 echipele: Dinamo Bacău, CSM Fetești, Real Bradu, Voința Lupac, Viitorul Șimian, Pobeda Star Bisnov, Frontiera Curtici și Aurul Brad.
  • Au retrogradat din Liga 3: Bradu Borca, CS Făurei, CS Balotești, Universitatea Craiova 2, Minerul Costești, Industria Galda, FC Hermannstadt 2 și Fortuna Becicherecu Mic.
  • Rămân în Liga 4: CSM Vaslui, Viitorul Liteni, ACS Team Săgeata, CSO Ovidiu, Petrolul 95 Ploiești, Rapid Buzescu, Viitorul Domnești, ACSM Codlea, AFC Băbeni, Dunărea Calafat, Rapid Jibou, CS Iernut și CSM Sighetu Marmației.

Promovarea în Liga 3, ediția 2021-2022, se decide altfel în această vară, față de cum se proceda până acum. Din cauza pandemiei, fotbalul amator a stat în ultimul an, astfel că Federația Română de Fotbal a fost nevoită să schimbe regulamentul pentru ca, totuși, să se joace și la acest nivel, iar echipele campioane județene să aibă posibilitatea de a accede în al treilea eșalon.

Astfel, FRF a decis să schimbe sistemul competițional în Liga 3 cu patru etape înainte de final, în așa fel încât nicio echipă să nu mai retrogradeze direct. Cele mai slabe 21 de echipe clasate, cele care normal ar fi trebuit să pice în Liga 4 (locurile 10 și 9 și cel mai slab loc 8 din toate cele zece serii), au fost puse să joace câte un meci de baraj, în dublă manșă, pentru a se menține în Liga 3. Acestea vor întâlni 21 de campioane județene calificate după un prim baraj disputat într-o manșă.

Cele mai slabe 21 de echipe din Liga 3, contra a 21 de campioane județene, dintr-un total de 24, la barajul de promovare/menținere în Liga 3

Fiindcă doar 24 de județe au organizat Liga 4 în condițiile impuse de federație (un miniturneu în decurs de mai puțin de o lună, cu cel puțin 4 echipe și câte 7 jocuri de fiecare), 18 s-au calificat automat în al doilea baraj, iar șase, ghinioniste, au fost puse să joace, conform unei trageri la sorți. Dinamo Bacău, Petrolul 95 Ploiești și Real Bradu, reprezentantele județelor Bacău, Prahova și Argeș, au trecut, miercuri, 12 mai, în primul baraj, de Academia de Fotbal Viitorul Cluj (Cluj), FC Avrig (Sibiu), respectiv Victoria Carei (Satu Mare).

Ulterior, după aflarea tuturor necunoscutelor, cele mai slabe 21 de echipe din Liga 3 și cele 21 de campioane județene calificate în etapa a doua a barajului, FRF a împărțit cluburile în șapte regiuni, pe baza criteriului geografic, și a decis cele 21 de jocuri din barajul de promovare/menținere în Liga 3.

Meciurile se dispută în dublă manşă, în datele de 16 şi 23 mai 2021, turul, respectiv returul.

Sportul Chiscani rămâne în Liga 3, Dinamo Bacău a promovat în Liga 3. Ambele la ”masa verde”

Astăzi, 23 mai, de la ora 17:30, sunt programate meciurile retur ale etapei a doua a barajului de promovare/menținere în Liga 3, însă din cele 21 de întâlniri se vor disputa doar 19.

CSO Ovidiu, campioana județeană a Constanței, a fost exclusă de FRF, după ce s-a constatat că aceasta nu a îndeplinit minimele condiții de participare la baraj. În aceste condiții, adversara cu care picase să joace, Sportul Chiscani, penultima clasată din Seria a 2-a a Ligii 3, și-a obținut la ”masa verde” dreptul de a continua în cel de-al treilea eșalon și în sezonul următor.

Noroc a avut și Dinamo Bacău, campioana județeană a Bacăului. Aceasta ar fi trebuit să întâlnească la baraj echipa Bradu Borca (penultima clasată din Seria 1 a Ligii 3), însă formația din județul Neamț a anunțat FRF că nu își mai dorește să continue la Liga 3, deci nici să joace acum. În aceste condiții, Dinamo Bacău a beneficiat de acest abandon și a devenit prima echipă din Liga 4 care a promovat în această vară în Liga 3.

Meciurile retur din etapa a doua a barajului de promovare/menținere în Liga 3:

Regiunea 1:

CSM Vaslui – CSM Pașcani 0-5 (1-2 în tur)
Alejandro Râpan (4), Florin Folescu (25 – autogol), Eusebiu Mercaş (72), Teodor Ignea (86), Ştefan Popa (90+2)
Viitorul Liteni – AFC Odorheiu Secuiesc 1-2 (0-2 în tur)
Andrei Bijec (61) / Cosmin Turcu (40, 45)
Bradu Borca – Dinamo Bacău 0-3
(0-3 în tur)
*Bradu Borca s-a retras de la baraj înainte de disputarea sa, astfel că merge în Liga 4. Dinamo Bacău a promovat în Liga 3.

Regiunea 2:

Avântul Valea Mărului – ACS Team Săgeata 2-1 (3-1 în tur)
Iulian Năpârlică (8), Lucian Ignat (75) / Cătălin Stan (18)
CSM Fetești – CS Făurei 0-0
(2-2 în tur)
CSO Ovidiu – Sportul Chiscani 0-3
(0-3 în tur)
*CSO Ovidiu a fost exclusă de FRF după ce s-a constatat neîndeplinirea condițiilor de participare. Sportul Chiscani rămâne în Liga 3.

Regiunea 3:

Petrolul 95 Ploiești – CSM Oltenița 1-4 (3-0 în tur)
Bogdan Dumitru (8) / Valentin Crăciun (45+3, 89), Valentin Andrei (57 – penalty), Marian Stoica (72)
Recolta Gheorghe Doja – Rapid Buzescu 2-0 (3-0 în tur)
Valentin Toma (59), Costin Anton (68)
Viitorul Domnești – Academica Clinceni 2 2-2
(1-1 în tur)
Alexandru Mitroi (30), Alexandru Burlacu (59 – penalty) / Valentin Dumitrache (76), Alexandru Bulearcă (90+2)

Regiunea 4:

Real Bradu – CS Balotești 4-0 (2-0 în tur)
Bogdan Naciu (8), Georgian Mormolea (32), Anghel Păun (66 – penalty), Radu Păvăluţă (70)
ACSM Codlea – Concordia Chiajna 2 1-3
(1-3 în tur)
Daniel Ponci (57) / Cătălin Cocoş (9, 21, 54)
Kids Tâmpa Brașov – AFC Băbeni 7-0
(4-3 în tur)
Andrei Moldovan (16), Nicolas Antone (33), Mihnea Moroie (41), Dan Spătaru (45), Tudor Tenică (52), Andrei Mureșan (72, 74)

Regiunea 5:

Voința Lupac – Universitatea Craiova 2 3-0 (0-1 în tur)
Arthur Oncică (33), Alexandru Nicola (39), Florin Rusnac (90+2)
Progresul Ezeriș – Dunărea Calafat 3-0
(1-1 în tur)
Alexandru Giurică (11, 66), Victor Lolea (80)
Minerul Costești – Viitorul Șimian 4-3
(1-2 în tur)
Andreas Casoni (22), Răducu Rădulescu (55, 86), Ion Traşcă (90+4 – penalty) / Marius Crăc (7), Costinel Vasilică (28), Daniel Mişea (40)

Regiunea 6:

Pobeda Star Bisnov – Industria Galda 2-1 (0-0 în tur)
Valentin Grigore (10), Daniel Vasilcin (25) / Adrian Potopea (16)
Frontiera Curtici – FC Hermannstadt 2 3-3
(2-1 în tur)
Remus Avrămuțiu (17, 83), Alin Gligor (90+1 – penalty) / Adrian Șter (41), Ante Aralica (47), Loren Niță (81)
Fortuna Becicherecu Mic – Aurul Brad 2-2
(1-3 în tur)
David Periat (29, 65) / Gabriel Dărăban (31), Ionuț Filipaș (38)

Regiunea 7:

Luceafărul Oradea – Rapid Jibou 6-3 (1-1 în tur)
Ștefan Meșter (14), Alexandru Jurcuț (21, 25), Vinicius Leite (61 – penalty), Darius Gheban (65), Daniel Lăsconi (88) / Ciprian Pavel (47), Viorel Kallai (75, 78)
CS Iernut – CS Ocna Mureș 4-5 (1-3 pe teren, 0-3 la masa verde în tur)
Marian Guț (10 – autogol), Ionuț Chețan (45+2, 47), Mircea Ungur (89) / Alexandru Cioară (35), George Goronea (40), Attila Gilyen (75 – autogol), Marcel Domșa (78), Alin Tocu (90)
CSM Sighetu Marmației – Progresul Șomcuta Mare 1-3 (1-3 în tur)
Nicolae Racz (74 – penalty) / Tudor Balmoș (69 – penalty), Mark Parnău (81), Pavel Nemeș (90+2)


Cele 3 echipe campioane județene ”ghinioniste”, care au fost extrase să joace și în prima etapă a barajului și care au obținut calificarea:

Dinamo Bacău (Bacău), Petrolul 95 Ploiești (Prahova), Real Bradu (Argeș).

Cele 18 echipe campioane județene calificate matematic în etapa a doua a barajului de promovare în Liga 3:

Frontiera Curtici (Arad), ACSM Codlea (Brașov), ACS Team Săgeata (Buzău), Voința Lupac (Caraș-Severin), CSO Ovidiu (Constanța), Dunărea Calafat (Dolj), CSA Aurul Brad (Hunedoara), CSM Fetești (Ialomița), Viitorul Domnești (Ilfov), CSM Sighetu Marmației (Maramureș), Viitorul Șimian (Mehehinți), CS Iernut (Mureș), Rapid Jibou (Sălaj), Viitorul Liteni (Suceava), Rapid Buzescu (Teleorman), Pobeda Star Bisnov (Timiș), FC Băbeni (Vâlcea) și CSM Vaslui (Vaslui).

  • Alba, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, București, Călărași, Covasna, Dâmbovița, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Iași, Neamț, Olt, Tulcea și Vrancea nu au organizat campionat de Liga 4 în condițiile stricte impuse de FRF.

Cele 21 de echipe din Liga 3 care vor juca la baraj pentru menținere:

CSM Pașcani, Bradu Borca (ambele Seria 1), CS Făurei, Sportul Chiscani, Avântul Valea Mărului (toate trei din Seria 2, Avântul fiind cel mai slab loc 8 din cele zece serii), ACSM Oltenița, Recolta Gheorghe Doja (ambele din Seria 3), CS Balotești, Concordia Chiajna 2 (ambele din Seria 4), Kids Tâmpa Braşov, AFC Odorheiu Secuiesc (ambele din Seria 5), Academica Clinceni 2, Universitatea Craiova 2 (ambele din Seria 6), Minerul Costeşti, AFC Hermannstadt 2 (ambele din Seria 7), Fortuna Becicherecu Mic, Progresul Ezeriş (ambele din Seria 8), Industria Galda, CS Ocna Mureş (ambele din Seria 9), Luceafărul Oradea și Progresul Şomcuta Mare (ambele din Seria 10).

Regiunile geografice cu trei echipe din Liga 3 și trei campioane județene desemnate de FRF pentru a stabili meciurile din etapa a doua a barajului de menținere/promovare în Liga 3:

Regiunea 1: CSM Pașcani (Iași), Bradu Borca (Neamț), AFC Odorheiu Secuiesc (Harghita), Viitorul Liteni (Suceava), Dinamo Bacău (Bacău), CSM Vaslui (Vaslui);
Regiunea 2: Avântul Valea Mărului (Galați), Sportul Chiscani (Brăila), CS Făurei (Brăila), ACS Team Săgeata (Buzău), CSM Fetești (Ialomița), CSO Ovidiu (Constanța);
Regiunea 3: Recolta Gheorghe Doja (Ialomița), CSM Oltenița (Călărași), Academica Clinceni 2 (Ilfov), Petrolul 95 Ploiești (Prahova), Viitorul Domnești (Ilfov), Rapid Buzescu (Teleorman);
Regiunea 4: Concordia Chiajna 2 (Ilfov), CS Balotești (Ilfov), Kids Tâmpa Brașov (Brașov), ACSM Codlea (Brașov), Real Bradu (Argeș), AFC Băbeni (Vâlcea);
Regiunea 5: Minerul Costești (Vâlcea), Universitatea Craiova 2 (Dolj), Progresul Ezeriș (Caraș-Severin), Dunărea Calafat (Dolj), Viitorul Șimian (Mehedinți), Voința Lupac (Caraș-Severin);
Regiunea 6: FC Hermannstadt 2 (Sibiu), Industria Galda (Alba), Fortuna Becicherecu Mic (Timiș), Aurul Brad (Hunedoara), Pobeda Star Bisnov (Timiș), Frontiera Curtici (Arad);
Regiunea 7: CS Ocna Mureș (Arad), Luceafărul Oradea (Bihor), Progresul Șomcuta Mare (Maramureș), CS Iernut (Mureș), CSM Sighetu Marmației (Maramureș), Rapid Jibou (Sălaj).

 

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 23 May. 2021, 21:24 Actualizat: 25 May. 2021, 02:08 Liga 3
Pe aceeași temă