Rezultatele meciurilor tur ale barajului de promovare/menţinere în Liga 3. Știm deja primele două echipe câștigătoare, la ”masa verde”

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 16 May. 2021, 21:22 Actualizat: 20 May. 2021, 13:11 Liga 4
Rezultatele meciurilor tur ale barajului de promovare/menţinere în Liga 3. Știm deja primele două echipe câștigătoare, la ”masa verde”

Promovarea în Liga 3, ediția 2021-2022, se decide altfel în această vară, față de cum se proceda până acum. Din cauza pandemiei, fotbalul amator a stat în ultimul an, astfel că Federația Română de Fotbal a fost nevoită să schimbe regulamentul pentru ca, totuși, să se joace și la acest nivel, iar echipele campioane județene să aibă posibilitatea de a accede în al treilea eșalon.

Astfel, FRF a decis să schimbe sistemul competițional în Liga 3 cu patru etape înainte de final, în așa fel încât nicio echipă să nu mai retrogradeze direct. Cele mai slabe 21 de echipe clasate, cele care normal ar fi trebuit să pice în Liga 4 (locurile 10 și 9 și cel mai slab loc 8 din toate cele zece serii), au fost puse să joace câte un meci de baraj, în dublă manșă, pentru a se menține în Liga 3. Acestea vor întâlni 21 de campioane județene calificate după un prim baraj disputat într-o manșă.

Cele mai slabe 21 de echipe din Liga 3, contra a 21 de campioane județene, dintr-un total de 24, la barajul de promovare/menținere în Liga 3

Fiindcă doar 24 de județe au organizat Liga 4 în condițiile impuse de federație (un miniturneu în decurs de mai puțin de o lună, cu cel puțin 4 echipe și câte 7 jocuri de fiecare), 18 s-au calificat automat în al doilea baraj, iar șase, ghinioniste, au fost puse să joace, conform unei trageri la sorți. Dinamo Bacău, Petrolul 95 Ploiești și Real Bradu, reprezentantele județelor Bacău, Prahova și Argeș, au trecut, miercuri, 12 mai, în primul baraj, de Academia de Fotbal Viitorul Cluj (Cluj), FC Avrig (Sibiu), respectiv Victoria Carei (Satu Mare).

Ulterior, după aflarea tuturor necunoscutelor, cele mai slabe 21 de echipe din Liga 3 și cele 21 de campioane județene calificate în etapa a doua a barajului, FRF a împărțit cluburile în șapte regiuni, pe baza criteriului geografic, și a decis cele 21 de jocuri din barajul de promovare/menținere în Liga 3.

Meciurile se dispută în dublă manşă, în datele de 16 şi 23 mai 2021, turul, respectiv returul.

Sportul Chiscani rămâne în Liga 3, Dinamo Bacău a promovat în Liga 3. Ambele la ”masa verde”

Astăzi, 16 mai, de la ora 18:00, sunt programate meciurile tur ale etapei a doua a barajului de promovare/menținere în Liga 3, însă din cele 21 de întâlniri se vor disputa doar 19.

Între timp, CSO Ovidiu, campioana județeană a Constanței, a fost exclusă de FRF, după ce s-a constatat că aceasta nu a îndeplinit minimele condiții de participare la baraj. În aceste condiții, adversara cu care picase să joace, Sportul Chiscani, penultima clasată din Seria a 2-a a Ligii 3, și-a obținut la ”masa verde” dreptul de a continua în cel de-al treilea eșalon și în sezonul următor.

Noroc a avut și Dinamo Bacău, campioana județeană a Bacăului. Aceasta ar fi trebuit să întâlnească la baraj echipa Bradu Borca (penultima clasată din Seria 1 a Ligii 3), însă formația din județul Neamț a anunțat FRF că nu își mai dorește să continue la Liga 3, deci nici să joace acum. În aceste condiții, Dinamo Bacău a beneficiat de acest abandon și a devenit prima echipă din Liga 4 care a promovat în această vară în Liga 3.

Meciurile tur din etapa a doua a barajului de promovare/menținere în Liga 3:

Regiunea 1:

CSM Pașcani – CSM Vaslui 2-1
Lorenzo Ungurenaşu (5), Eusebiu Mercaş (13 – penalty) / Ovidiu Boicu (33)
AFC Odorheiu Secuiesc – Viitorul Liteni 2-0
Laszlo Hodgyai (35), Csongor Simo (74 – penalty)
Dinamo Bacău – Bradu Borca 3-0
*Bradu Borca s-a retras de la baraj, astfel că merge în Liga 4. Dinamo Bacău a promovat în Liga 3.

Regiunea 2:

ACS Team Săgeata – Avântul Valea Mărului 1-3
George Iacob (76 – autogol) / Cosmin Partenie (50), George Afteni (79), Constantin Spânache (88)
CS Făurei – CSM Fetești 2-2
Silviu Moise (63 – penalty), Marius Mocanu (85) / Marian Tudor (9), Nicolae Marin (44)
Sportul Chiscani – CSO Ovidiu 3-0
*CSO Ovidiu a fost exclusă de FRF după ce s-a constatat neîndeplinirea condițiilor de participare. Sportul Chiscani rămâne în Liga 3.

Regiunea 3:

CSM Oltenița – Petrolul 95 Ploiești 0-3
Gabriel Nicolae (2), Narcis Ţînţaru (20), Bogdan Dumitru (60)
Rapid Buzescu – Recolta Gheorghe Doja  0-3
Valentin Toma (10 – penalty), Costin Anton (34), Ovidiu Stan (37)
Academica Clinceni 2 – Viitorul Domnești 1-1
Mihai Badea (54) / Mihai Tudor (28)

Regiunea 4:

CS Balotești – Real Bradu 0-2
Bogdan Naciu (12), Radu Păvăluță (73)
Concordia Chiajna 2 – ACSM Codlea 3-1
Ovidiu Marin (25), Cătălin Cocoș (70), Ionuț Constantin (90) / Vasile Oprea (85)
AFC Băbeni – Kids Tâmpa Brașov 3-4

Laurenţiu Cazan (16), Cristian Gulea (45), Silviu Drăghia (48) / Nicolas Antone (36), Andrei Mureşan (50), Tudor Tenică (89), Mihnea Moroie (90+2)

Regiunea 5:

Universitatea Craiova 2 – Voința Lupac 1-0
Vasile Constantin (11)
Dunărea Calafat – Progresul Ezeriș  1-1
Cosmin Raţă (88) / Liviu Străin (45)
Viitorul Șimian – Minerul Costești 2-1
Gabriel Iosu (29), Daniel Mișea (72) / Petru Proteasa (75)

Regiunea 6:

Industria Galda – Pobeda Star Bisnov 0-0
FC Hermannstadt 2 – Frontiera Curtici 1-2
Adrian Șter (42 – penalty) / Alin Calvin Tombaye (19), Alin Gligor (62 – penalty)
Aurul Brad – Fortuna Becicherecu Mic 3-1

Darius Leucian (44 – penalty), Ionuț Filipaș (51, 65) / David Periat (11)

Regiunea 7:

Rapid Jibou – Luceafărul Oradea  1-1
Ciprian Pavel (17) / Vinicius Leite (6)
CS Ocna Mureș – CS Iernut 3-1
Claudiu Haiduc (42), Alexandru Cioară (45 – penalty), Flaviu Chişu (65) / Andrei Balea (72)
Progresul Șomcuta Mare – CSM Sighetu Marmației  3-1
Bogdan Bîrle (15), Mark Parnău (28), Lorand Lang (57) / Nicolae Racz (35 – penalty)


Cele 3 echipe campioane județene ”ghinioniste”, care au fost extrase să joace și în prima etapă a barajului și care au obținut calificarea:

Dinamo Bacău (Bacău), Petrolul 95 Ploiești (Prahova), Real Bradu (Argeș).

Cele 18 echipe campioane județene calificate matematic în etapa a doua a barajului de promovare în Liga 3:

Frontiera Curtici (Arad), ACSM Codlea (Brașov), ACS Team Săgeata (Buzău), Voința Lupac (Caraș-Severin), CSO Ovidiu (Constanța), Dunărea Calafat (Dolj), CSA Aurul Brad (Hunedoara), CSM Fetești (Ialomița), Viitorul Domnești (Ilfov), CSM Sighetu Marmației (Maramureș), Viitorul Șimian (Mehehinți), CS Iernut (Mureș), Rapid Jibou (Sălaj), Viitorul Liteni (Suceava), Rapid Buzescu (Teleorman), Pobeda Star Bisnov (Timiș), FC Băbeni (Vâlcea) și CSM Vaslui (Vaslui).

  • Alba, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, București, Călărași, Covasna, Dâmbovița, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Iași, Neamț, Olt, Tulcea și Vrancea nu au organizat campionat de Liga 4 în condițiile stricte impuse de FRF.

Cele 21 de echipe din Liga 3 care vor juca la baraj pentru menținere:

CSM Pașcani, Bradu Borca (ambele Seria 1), CS Făurei, Sportul Chiscani, Avântul Valea Mărului (toate trei din Seria 2, Avântul fiind cel mai slab loc 8 din cele zece serii), ACSM Oltenița, Recolta Gheorghe Doja (ambele din Seria 3), CS Balotești, Concordia Chiajna 2 (ambele din Seria 4), Kids Tâmpa Braşov, AFC Odorheiu Secuiesc (ambele din Seria 5), Academica Clinceni 2, Universitatea Craiova 2 (ambele din Seria 6), Minerul Costeşti, AFC Hermannstadt 2 (ambele din Seria 7), Fortuna Becicherecu Mic, Progresul Ezeriş (ambele din Seria 8), Industria Galda, CS Ocna Mureş (ambele din Seria 9), Luceafărul Oradea și Progresul Şomcuta Mare (ambele din Seria 10).

Regiunile geografice cu trei echipe din Liga 3 și trei campioane județene desemnate de FRF pentru a stabili meciurile din etapa a doua a barajului de menținere/promovare în Liga 3:

Regiunea 1: CSM Pașcani (Iași), Bradu Borca (Neamț), AFC Odorheiu Secuiesc (Harghita), Viitorul Liteni (Suceava), Dinamo Bacău (Bacău), CSM Vaslui (Vaslui);
Regiunea 2: Avântul Valea Mărului (Galați), Sportul Chiscani (Brăila), CS Făurei (Brăila), ACS Team Săgeata (Buzău), CSM Fetești (Ialomița), CSO Ovidiu (Constanța);
Regiunea 3: Recolta Gheorghe Doja (Ialomița), CSM Oltenița (Călărași), Academica Clinceni 2 (Ilfov), Petrolul 95 Ploiești (Prahova), Viitorul Domnești (Ilfov), Rapid Buzescu (Teleorman);
Regiunea 4: Concordia Chiajna 2 (Ilfov), CS Balotești (Ilfov), Kids Tâmpa Brașov (Brașov), ACSM Codlea (Brașov), Real Bradu (Argeș), AFC Băbeni (Vâlcea);
Regiunea 5: Minerul Costești (Vâlcea), Universitatea Craiova 2 (Dolj), Progresul Ezeriș (Caraș-Severin), Dunărea Calafat (Dolj), Viitorul Șimian (Mehedinți), Voința Lupac (Caraș-Severin);
Regiunea 6: FC Hermannstadt 2 (Sibiu), Industria Galda (Alba), Fortuna Becicherecu Mic (Timiș), Aurul Brad (Hunedoara), Pobeda Star Bisnov (Timiș), Frontiera Curtici (Arad);
Regiunea 7: CS Ocna Mureș (Arad), Luceafărul Oradea (Bihor), Progresul Șomcuta Mare (Maramureș), CS Iernut (Mureș), CSM Sighetu Marmației (Maramureș), Rapid Jibou (Sălaj).

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 16 May. 2021, 21:22 Actualizat: 20 May. 2021, 13:11 Liga 4
Pe aceeași temă