Minerul Lupeni va lupta pentru promovarea în Liga 3. A câștigat Final Four-ul Ligii 4 Hunedoara, deși terminase sezonul regular pe locul 2

Andrei PASCU 07 Jun. 2024, 18:11 Liga 4

AJF Hunedoara și-a desemnat campioana din Liga 4 și echipa care va juca în barajul pentru promovarea în Liga 3. Minerul Lupeni și-a asigurat titlul în Final Four-ul întrecerii, cu patru puncte avans față de locul 2, Aurul Brad, întrecerea fiind deja finalizată.

Minerul Lupeni a înregistrat cinci victorii și o remiză în Final Four, acolo unde s-au mai aflat, pe lângă Aurul Brad, și Gloria al Orașului Geoagiu și CSM Sântămăria Orlea. Campioana a avut un golaveraj de 13 goluri marcate și numai unul primit.

Minerul Lupeni va lupta pentru promovarea în Liga 3. A câștigat Liga 4 Hunedoara

Final Four-ul Ligii 4 Hunedoara a fost format din cele mai bune patru echipe de la finalul sezonului regular, care a adunat la start 12 formații. După cele 22 de etape programate, pe locul 1 a terminat Aurul Brad, 57 de puncte, pe 2 s-a clasat Minerul Lupeni, cu 54 de puncte, pe locul 3 a terminat Gloria al Orașului Geoagiu, 46 de puncte, iar pe 4 a terminat CSC Sântămăria Orlea, cu 44 de puncte.

Situația s-a schimbat în grupa pentru desemnarea campioanei, unde Minerul Lupeni și-a asigurat titlul și va evolua în barajul pentru Liga 3 cu campioana județului Arad, unde pe locul 1 a terminat Viitorul Arad.

Barajul pentru promovarea din Liga 4 în Liga 3 se joacă în iunie

Barajul se desfăşoară în sistem eliminatoriu, tur – retur, în data de 16 iunie 2024, ora 18:00, respectiv 23 iunie 2024, ora 17:30.

În această perioadă, Liga2.ro a mai scris despre campioanele județene din Vaslui (Sporting Club Comstar Vaslui), Alba (CIL Blaj), Botoșani (Pro Sport Vârfu Câmpului), Olt (Iris Titulescu), Gorj (Vulturii Fărcășești), Dâmbovița (ACS Urban Titu), Sălaj (CS Barcău Nușfalău), Buzău (Voința Lanurile), Caraș-Severin (Magica Balta Caransebeș), Arad (Viitorul Arad), Harghita (CS Gheorgheni – VSK Gheorgheni), Teleorman (CSL Nanov), Dolj (Metropolitan Ișalnița), Cluj (Vulturul Mintiu Gherlii), Bacău (Sportul Onești), Brăila (Viitorul Cireșu), Constanța (CS Medgidia), Galați (Voința Cudalbi) și Mehedinți (Viitorul Severin).