Play-off Cupa României | CSC Dumbrăvița cedează la lovituri de departajare cu Petrolul. ACSM Reșița a dat de pământ pe final cu FC Bihor. Două echipe din Liga 3 merg în grupe

Marius ANGHEL 27 Aug. 2024, 21:51 Cupa României

Play-off-ul Cupei României, ediția 2024-2025, a debutat marți, 27 august 2024, cu patru meciuri din totalul de 16.

Acestea au loc într-o singură manșă, eliminatorie, pe terenul echipei mai slab clasate în sezonul trecut, însă există și o excepție, a Dumbrăviței, care a jucat la Ploiești.

ACSM Reșița a întors scorul la Oradea și a eliminat FC Bihor din Cupa României

În prima zi cu meciuri din această fază a competiției KO, FC Bihor și ACSM Reșița, două echipe din Liga 2 care urmează să joace în campionat chiar în weekend, și tot la Oradea, au oferit un joc cu patru goluri. FC Bihor Oradea a condus cu 1-0 din minutul 27, iar ACSM Reșița a întors rezultatul în ultimul sfert de oră al partidei, cu trei goluri date în 13 minute. Astfel, trupa lui Flavius Stoican s-a impus cu 3-1 și a devenit prima echipă calificată din play-off în grupele Cupei României.

Echipele din Liga 3 SCM Râmnicu Vâlcea și Sănătatea SP Cluj merg în grupele Cupei. Clujenii au produs prima surpriză din play-off

Următoarele două jocuri ale zilei erau programate de la ora 17:30, însă doar cel de la Baia Mare a început la această oră. Minaur s-a văzut condusă cu 2-0 de către SCM Râmnicu Vâlcea încă din minutul 28, a reușit egalarea în minutul 86, dar vâlcenii au marcat rapid și au obținut victoria care le-a adus o calificare în premieră în grupele Cupei României. Astfel, SCM Râmnicu Vâlcea a trecut cu 3-2 în deplasare de Minaur Baia Mare.

Cu 20 de minute întârziere a început partida dintre Sănătatea SP Cluj și AFC Câmpulung Muscel, din cauza ploii torențiale care a picat la Cluj-Napoca și care a inundat terenul de joc. Pe teren, echipa din Liga 3 preluată în această vară de Vasile Miriuță nu a fost cu nimic mai prejos decât cea condusă de Costin Lazăr, nou-promovată în Liga 2. Cu 2-1 a câștigat Sănătatea, după ce tot ea înscrisese prima, astfel că trupa din Liga 3 produce prima surpriză a Play-off-ului Cupei României și obține calificarea în premieră în faza grupelor.

CSC Dumbrăvița a chinuit Petrolul la Ploiești. Timișenii au cedat la loviturile de departajare

În fine, ultimul meci al zilei a avut loc la Ploiești, pe stadionul ”Ilie Oană”, unde CSC Dumbrăvița, din Liga 2, a cedat postura de gazdă clubului Petrolul, din prima ligă, în condițiile în care în Timiș nu există un stadion omologabil pentru a organiza o partidă de acest nivel în nocturnă. Trupa lui Cosmin Stan a jucat eroic la Ploiești, a egalat pentru 1-1, în prelungiri nu a mai luat gol, însă la lovituri de departajare diferența s-a făcut la ultima execuție din seria de cinci. Mihai Eșanu a parat lovitura lui Luca Bodri, astfel că Petrolul s-a impus cu 5-4 în fața Dumbrăviței și merge în grupele Cupei României și în acest sezon.

• În această ediție a Cupei României, în Play-off participă opt echipe din Liga 1, 16 din Liga 2, șapte din Liga 3 și una din Liga 4.
  • CSM Pașcani, ultima rămasă în competiție dintre cele șapte câștigătoare din Faza Regională, este reprezentanta Ligii 4 rămasă în Cupa României până în această fază. Din Liga 2, în turul trecut, au fost eliminate CSC Șelimbăr, Chindia Târgoviște, CS Mioveni, Steaua București, Metaloglobus București și Viitorul Pandurii Târgu Jiu.
  • Deținătoarea trofeului în sezonul trecut este Corvinul Hunedoara, echipă din Liga 2, care în această vară a jucat în cupele europene, patru jocuri în Europa League, după ce a reușit o calificare în fața celor de la Paski FC, și două în Conference League.

Meciurile programate marți în Play-off-ul Cupei României, sezon 2024-2025:

marți, 27 august 2024, ora 19:00

CSC DUMBRĂVIȚA – PETROLUL PLOIEȘTI 1-1, 1-1, 4-5 la lovituri de departajare

Stadion: ”Ilie Oană” (Ploieşti – Prahova).
Arbitru: Valentin Naidin (Turnu Măgurele). Asistenți: Romică Bîrdeş (Piteşti) și Cristian Daniel Ilinca (Craiova). Rezervă: Mircea Salomir (Cluj-Napoca). Observator arbitri: Sorin Boca (Iaşi). Delegat joc: Felix Grigore (Bucureşti).

CSC Dumbrăvița: Trifon – Rz. Morariu, Zurbagiu (cpt.), Apro, Ghinescu (Anișorac 91′) – Burdeț, Salhi – Ekmekci (Vasluian 72′), Martinov (Cibi 80′), Paulevici (L. Bodri 80′) – Modan (Pădurariu 105+1′)
Rezerve neutilizate: Iliescu – Scutaru, Andr. Olaru, Sofran
Antrenor: Cosmin Stan

Petrolul Ploiești: Mih. Eșanu – Hanca (Ricardinho 65′), Stănică, Huja (cpt.), Tolea (L. Dumitriu 98′) – Fabricio Baiano (T. Keita 84′), Mateiu (Jyry 65′) – Rădulescu (Grozav 72′), M. Bratu (Dav. Ilie 65′), Akosah-Bempah – Tudorie
Rezerve neutilizate: Bălbărău – Jahic, Boțogan
Antrenor: Mehmet Topal (nelicențiat)

Petrolul se impune la lovituri de departajare, cu scorul de 5-4, după ce ultimul executat din seria de cinci, al Dumbrăviței, Luca Bodri, a bătut slab, în dreapta, iar Mihai Eșanu a parat. În rest, toți cei care au bătut au avut execuții bune, greu de apărat. Petrolul merge în grupe, iar Dumbrăvița e eliminată după un meci extenuant.
♦Au marcat lovituri de departajare: Claudiu Apro, Cristian Pădurariu, Fabiano Cibi, Răzvan Morariu / Gheorghe Grozav, Alexandru Tudorie, Tommi Matti Jyry, Lucian Dumitriu, Tidiane Keita
♦A ratat la lovituri de departajare: Luca Bodri / .
Min 120+1 Final de prelungiri. Dumbrăvița a rezistat fără gol încă 30 de minute, la Ploiești, cu Petrolul, iar meciul merge la lovituri de departajare pentru a se decide calificata în faza grupelor. Din tribune se huiduie din nou, ca la finalul timpului regulamentar
Min 117 Grozav trece ușor în flancul stâng de doi adversari, centrează perfect în fața porții, iar Akosah-Bempah reia incredibil de prost din 5 metri, pe lângă poartă. Nemarcat, pe jucătorul Petrolului l-a lovit mingea în cap și a sărit în afara jocului. Penibil pentru ploieșteni, excelent pentru dumbrăvițeni
Min 113 Centrare în fața careului mic, Grozav deviază din 6 metri, iar Trifon scoate salvator de lângă bara din dreapta sa
Min 112 Petrolul e cu toată echipa în ultimii 30 de metri. Keita trage de la 20 de metri central, Apro deviază și mingea trece puțin peste poartă
Min 96 Tolea preia pe piept în fața careului, și trage puternic la poartă, Trifon plonjează în stânga și evită golul
Min 90+6 1-1 la Ploiești și meciul continuă cu reprize de prelungiri
Min 63 1-1 Nicu Modan reușește golul carierei. Achiziționat în această vară și adus în Liga 2 de CSC Dumbrăvița, din Liga 3, Modan primește mingea în careu, în stânga, din centru, de la Ekmekci, trage din prima cu dreptul, din 14 metri, și balonul lovește transversala și pică în spatele liniei porții, potrivit semnalizării lui Ilinca, cel care nu era pe linia de fund. Reluările nu arată clar că mingea a depășit linia, însă cum nu există arbitraj VAR nu se insistă pe fază și golul este validat, spre bucuria timișenilor
♦Min 53 0-1 Corner din stânga, Alexandru Tudorie se demarcă la colțul scurt, profită de fizicul său în comparație cu cel al celor doi jucători aflați lângă el, pune capul din 6 metri, aproape fără să sară, și înscrie simplu
Min 37 La o centrare din dreapta a lui Hanca spre prima bară, Trifon și Apro se lovesc reciproc și ambii au nevoie de îngrijiri medicale
Min 33 Petrolul se menține în atac, Tolea centrează din stânga, Bratu se demarcă în fața careului mic și plonjează, reia cu capul, însă trimite peste poartă. Însă o fază în care Petrolul e aproape de gol
Min 32 Centrare din corner din dreapta, Tudorie câștigă duelul aerian cu Zurbagiu, în 6 metri, reia cu capul pe poartă, iar Trifon respinge salvator de pe linie
Min 27 Martinov avansează pe stânga și trage de la circa 25 de metri, cu dreptul, la colțul lung, balonul e deviat și timișenii primesc corner
Petrolul ocupă locul 6 din 16 în prima ligă după șapte etape, cu 10 puncte acumulate, iar CSC Dumbrăvița se află pe poziția a 13-a din 22 în Liga 2 după patru etape, cu 4 puncte.
Min 22 Centrare din dreapta, Tudorie deviază pe colțul lung din fața porții, Trifon e bătut, însă balonul trece milimetric pe lângă bară. Dumbrăvița scapă fără gol
Min 20 Hanca bate puțin peste poartă, la prima bară, o lovitură liberă aproape din colțul stânga al careului, pe faza de atac a Petrolului

marți, 27 august 2024, ora 17:30

SĂNĂTATEA SP CLUJ – AFC CÂMPULUNG MUSCEL 2-1

Stadion: Clujana (Cluj-Napoca – Cluj).
Arbitru: Gabriel Mihuleac (Iaşi). Asistenți: Andrei Diaconu (Iaşi) și Alexandru Mihăilă (Râmnicu Vâlcea). Rezervă: Marius Omuţ (Satu Mare). Observator arbitri: Zoltan Szekely (Baia Mare). Delegat joc: Cătălin Pascanu (Cugir).

Sănătatea Cluj: Cl. Chindriș – Rz. Lazăr (Stretea 18′), D. Paul, Ct. Creț, Cimpoeșu, Nic. Pop, A. Baciu (Goga 76′), Vescan (Orozco 90+2′), Joseph Aidoo, Moses Yuh, Tud. Cociș (Gaddo 90+2′)
Rezerve neutilizate: Șt. Grecu – Dar. Pașcalău, Dioszegi, Bont, Gorgotă
Antrenor: Vasile Miriuță

AFC Câmpulung Muscel: M. Voicu – Cacior, Al. Enache, Jenaru (Șt. Coman 90+1′), Stănici, Șt. Ghiță (cpt.)(Ciurea 59′), Andr. Stelea (Ant. Niță 90+1′), Al. I. Popescu, Bg. Vasile (Ntamack 84′), Sanda, L. Stancu (Rob. Ene 46′)
Rezerve neutilizate: Bălănică – Rob. Dumitrescu, D. Popescu, Longher
Antrenor: Costin Lazăr

Final de partidă la Cluj-Napoca, unde Sănătatea SP Cluj reușește prima surpriză din Play-off-ul Cupei României, eliminând, din postura de echipă din Liga 3, formația AFC Câmpulung Muscel, din Liga 2. 2-1 pentru noua echipă a lui Vasile Miriuță, care merge în faza grupelor, unde are asigurate alte trei partide în acest sezon al Cupei României
Min 90+7 Sanda bate tare, pe jos, pe sub zid, o lovitură liberă de la 25 de metri central, portarul reține cu siguranță, iar arbitrul fluieră finalul
Min 89 2-1 Goga primește la mijlocul terenului și are o pasă genială peste apărarea adversă în flancul stâng, Denis Paul urmărește și trage din prima cu stângul, un voleu, aproape de pe linia careului, la colțul lung. Voicu e bătut din nou și Sănătatea e aproape de o surpriză.
Min 66 1-1 Darius Ciurea primește în dreapta, pătrunde în centru și trage cu stângul de la 25 de metri, iar balonul, ușor deviat, prinde boltă, îl surprinde pe Chindriș, care plonjează târziu și nu ajunge la mingea care intră în plasă lângă bara din dreapta, stânga portarului. Ciurea a intrat de câteva minute pe teren
Sănătatea Cluj joacă vineri primul meci în noul sezon al Ligii 3, în Seria 10. AFC Câmpulung Muscel este o nou-promovată în Liga 2 și după primele patru etape ocupă locul 19 din 22, cu 3 puncte.
Min 50 1-0 Cătălin Creț primește în dreapta de la Yuh, avansează până la 20 de metri și trage spre poartă, Enache, venit în ajutorul defensivei, deviază, Voicu e prins pe picior greșit, plecat în dreapta sa, iar mingea intră în poartă pe centru
Min 44 Nicholas Pop primește mingea înapoi, trage bine cu dreptul de la 30 de metri, Voicu respinge în dreapta sa, mingea lovește bara și revine în joc
Min 39 Alexandru Popescu primește mingea pe centru, avansează și trage cu piciorul stâng de la circa 23 de metri. Balonul lovește bara din dreapta, jos, și revine în teren
♦A început meciul de la Cluj-Napoca cu o întârziere de circa 20 de minute. Gazonul nu mai are bălți, dar este moale. Partida este transmisă pe contul său de YouTube, inclusiv cu comentariu, de către Sănătatea. Bravo lor!
Partida de pe arena Clujana va începe cu zece minute întârziere față de ora stabilită inițial, din cauza unei ploi torențiale care a inundat suprafata de joc. Organizatorii partidei încearcă să îndepărteze apa din zonele în care s-au format bălți. Imagini poți vedea aici.
Vasile Miriuță revine în postura de antrenor principal, la Sănătatea Cluj, după ce ultima dată a fost pe banca Chindiei Târgoviște, în sezonul trecut de Liga 2. Miriuță pare să se fi plictisit repede în rolul de bunic și a preluat echipa din Liga 3 la care încă joacă Dorin Goga (40 de ani), la acest meci pe banca de rezerve.

MINAUR BAIA MARE – SCM RÂMNICU VÂLCEA 2-3

Stadion: ”Viorel Mateianu” (Baia Mare – Maramureş).
Arbitru: Claudiu Gaitin (Timişoara). Asistenți: Ioan Daniel Humiţa (Armeniş) și Patrik-Ștefan Sandu (Timişoara). Rezervă: Valentin Florescu (Sfântu Gheorghe). Observator arbitri: Marian Salomir (Cluj-Napoca). Delegat joc: Tiberiu Gabor (Reghin).

Minaur Baia Mare: Breban – Potcoavă, Dav. Simion, Laur. Achim, Dar. Mureșan, Saroși (Vitan 56′), Raph. Stănescu (Ciocan 56′), Donca (cpt.), Al. Dulca (Al. D. Pop 90+1′), Buhai (M. Coza 90+1′), Batin (Ciubăncan 46′)
Rezerve neutilizate: Recean – Den. Matei, Erdei, I. Albu
Antrenor: Francisc Dican

SCM Râmnicu Vâlcea: Gherguș – Ct. Pîrvulescu, Dandea (cpt.), Sălcianu, Rob. Gliga (Den. Tudorescu 81′), Neicu (Ed. Sîrbu 62′), Vl. Ionescu, Fl. Pîrvu, Bg. Rusu, C. Neagu (Iana 73′), Seb. Ivan (Ov. Popescu 81′)
Rezerve neutilizate: Gageatu – R. Georgescu, Bărbuți, Cl. Trașcă, Zăvoi
Antrenor: Eugen Beza

Final de partidă la Baia Mare, unde SCM Râmnicu Vâlcea se impune cu scorul de 3-2, după ce a avut 2-0 din prima repriză, a fost egalată în minutul 86, iar în minutul 88 a dat lovitura contra Minaurului
Min 88 2-3 Bogdan Rusu profită de euforia băimărenilor și punctează rapid pentru vâlceni, readucându-i în avantaj
♦Min 86 2-2 Raul Vitan, intrat și el în partea secundă, egalează pentur Minaur
SCM Râmnicu Vâlcea debutează vineri în noul sezon al Ligii 3, în Seria 8 de această dată, în timp ce Minaur Baia Mare joacă sâmbătă, tot în Seria 10.
Min 60 1-2 Sergiu Ciocan, intrat pe parcursul jocului, înscrie pentru Minaur și dă speranțe băimărenilor pe final
♦Min 28 0-2 Sebastian Ivan dublează avantajul de pe tabelă pentru echipa lui Eugen Beza
♦Min 20 0-1 Bogdan Rusu deschide scorul la Baia Mare pentru vâlceni
Și la capitolul achiziții, cele două echipe au jucători cu multă experiență în lot. Minaur îi are pe Paul Batin, Raphael Stănescu, Alexandru Dulca și Mircea Donca, în primul 11, sau Alexandru Darius Pop sau Sergiu Ciocan, aflați pe bancă. Vâlcea îi are pe Alexandru Dandea, Bogdan Rusu, achiziționați vara aceasta, Cosmin Neagu, Cătălin Pîrvulescu, Florian Pîrvu sau Alexandru Sălcianu, în primul 11.
Atât Minaur Baia Mare, cât și SCM Râmnicu Vâlcea și-au schimbat antrenorii în această vară. Primii sunt antrenați de Francisc Dican, ultima dată ”secund” la CFR Cluj, iar vâlcenii au fost preluați de Eugen Beza, ultima dată la Campionii FC Argeș, în sezonul trecut al Ligii 2.

marți, 27 august 2024, ora 17:00

FC BIHOR ORADEA – ACSM REȘIȚA 1-3

Stadion: Iuliu Bodola (Oradea – Bihor).
Arbitru: George Cătălin Roman (Timişoara). Asistenți: Florian Alexandru Vişan și Daniel Vlase (ambii din Galaţi). Rezervă: Florin Ovidiu Mazilu (Satu Mare). Observator arbitri: Marcel Savaniu (Satu Mare). Delegat joc: George Valentin Gîdea (Bucureşti).

FC Bihor Oradea: I. Rus – Seb. Cucu, Gal, Băican, Giafer, C. Jurj (Ban 77′) – Farcaș, I. Filip (Gunie 64′), Adl. Nica (Andr. Moga 56′) – Hora (cpt.)(Sg. Jurj 56′), A. Chirițoiu (Stahl 64′)
Rezerve neutilizate: Accinelli – Gîdea, Curescu, Gitye
Director tehnic: Gustavo Aragolaza

ACSM Reșița: Dincă – Dolghi, Bocșan, Elton da Silva (Fota 46′) – Bărboianu (Cioiu 46′), D. Fărăgău (Haită 62′), Dudea (cpt.), Chera – Ant. Suciu (Doană 56′), Lascu, Jerdea (Tucaliuc 46′)
Rezerve neutilizate: Ct. Căpățână – Samake, Al. Negru, M. Angelov
Antrenor: Flavius Stoican

Final de joc la Oradea, cu o desfășurare a scorului surprinzătoare după cum a decurs meciul până în ultimul său sfert de oră. ACSM Reșița câștigă cu 3-1 contra FC Bihor, cu cele trei goluri marcate în 13 minute, pe final. Trupa din Valea Domanului merge în premieră în grupele Cupei României, în timp ce FC Bihor nu repetă aceeași performanță doi ani la rând
Min 90 Andrei Lascu are o intrare tare asupra lui Gal, îl calcă, iar arbitrul îi arată cartonașul galben. După golul marcat în minutul 80, televiziunea deținătoare de drepturi tv, care transmite jocul, a arătat pe grafica sa că Lascu a primit cartonașul galben. Dacă așa s-a întâmplat atunci, atunci Lascu trebuia eliminat acum pentru cumul de cartonașe galbene. Cineva greșește. Ori arbitrii, ori televiziunea, prin ceea ce a pus pe ecran după golul de 2-1
Min 87 1-3 Defensiva Bihorului e șah-mat, din nou! Haită centrează pe jos din dreapta careului, Lascu e nemarcat și pasează pe jos, ușor înapoi, la Mihai Dolghi, care pune latul din 7-8 metri și înscrie pe lângă Rus. Publicul orădean pleacă de la stadion, nemulțumită că Reșița s-a distrat cu gazda în câteva minute. Dolghi a fost decisiv pentru Reșița în meciul trecut de campionat, cu un gol marcat în minutul 90+4, pentru 1-0 cu CSM Focșani
Min 80 1-2 Haită scapă singur în dreapta, pe un contraatac în superioritate, în pasează simplu în centru lui Andrei Lascu, care reia cu latul din circa 12 metri și înscrie la prima bară, pe lângă Rus, visător. Reșița întoarce scorul în câteva minute, după ce și-a introdus pe teren dintre titularii din campionat, Fota, Haită, Cioiu și Tucaliuc
Min 74 1-1 ACSM Reșița egalează în urma schimbărilor multiple făcute de cei doi antrenori. Doană avansează în stânga, pasează în careu pentru Marius Cioiu, care preia, se întoarce și trage din 14 metri înainte să-l blocheze Călin Jurj. Mingea e trimisă în dreapta, Rus nu ajunge și bănățenii egalează
Min 27 1-0 Centrare din corner din dreapta, Andreas Chirițoiu preia cu pieptul la 10 metri central, spre înapoi, apoi trage cu dreptul, nu foarte convingător, înspre dreapta, dar printre mai mulți adversari, care nu intervin și privesc cum mingea intră în plasă
Reșița pare că nu pune accent prea mare cu o participare în grupele Cupei României. Flavius Stoican folosește destui jucători care au jucat puțin sau deloc în campionat, spre deosebire de Gustavo Aragolaza
În campionatul Ligi 2, după primele patru etape, cu trei restanțe ale Corvinului, FC Bihor ocupă locul 6, cu 7 puncte și golaveraj 4-3, iar ACSM Reșița se află pe poziția a 3-a, cu 8 puncte și 6-3 golaveraj. Cele două echipe urmează să se întâlnească în sezonul regular al Ligii 2 chiar vineri, de la ora 18:00, pe același stadion ”Iuliu Bodola”, în etapa 5. Trupa orădeană este o nou-promovată în liga secundă, în timp ce cea reșițeană este la al doilea sezon consecutiv în acest eșalon.

Nicu Modan 63′ / Alexandru Tudorie 53′
Au marcat la loviturile de departajare: Claudiu Apro, Cristian Pădurariu, Fabiano Cibi, Răzvan Morariu / Gheorghe Grozav, Alexandru Tudorie, Tommi Matti Jyry, Lucian Dumitriu, Tidiane Keita
A ratat la loviturile de departajare: Luca Bodri / .

Răzvan Fetița 54′ / Claudiu Bălan 11′ – penalty
Au marcat la loviturile de departajare: Florin Istrate, Albert Voinea, Răzvan Pîntea, Andrei Roșu, Darius Indrei / Darius Ghindovean, Dragoș Albu, Vlad Pop, Sekou Sidibe.
A ratat la loviturile de departajare: . / Radu Negru
Cronică și reacție Alexandru Pelici

Agricola Borcea – CSM Slatina 1-1, 2-2, 4-3 la lovituri de departajare
Victor Militaru 45+2′, 105′ / David Savu 54′, Cătălin Țîră 111′
Au marcat la loviturile de departajare: … / Ionuț Năstăsie, Cătălin Golofca, Atanas Trică.
Au ratat la loviturile de departajare: … / Ionuț Mitran, Silvian Matei, Cătălin Țîră

Ionuț Zaina 119′ – penalty / Daniel Benzar 95′
Au marcat la loviturile de departajare: Ionuț Zaina, Paul Moussinga, Alexandru Ionică, Constantin Robicek, Alexandru Duțu / Cristian Dumitru, Daniel Benzar, Rassambeck Akhmatov
A ratat la loviturile de departajare: / Dragoș Tescan.
FK Miercurea Ciuc – Unirea Slobozia 1-0
Benjamin Babati 86′
Campionii FC Argeş – Corvinul Hunedoara 2-0
Mihai Roman 4′, Valentin Buhăcianu 45+1′

Desfășurarea LIVE a meciurilor de joi

• Echipele notate primele sunt gazde, în urma clasării pe o poziție inferioară față de adversar în sezonul precedent.