Liga 3 s-a încheiat, ele sunt cele 10 campioane ale ediției 2020/2021. Cele 10 meciuri de baraj pentru promovarea în Liga 2

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 01 May. 2021, 03:05 Actualizat: 01 May. 2021, 03:08 Liga 3
Liga 3 s-a încheiat, ele sunt cele 10 campioane ale ediției 2020/2021. Cele 10 meciuri de baraj pentru promovarea în Liga 2

Ultima etapă a Ligii 3, a 18-a, din ediția 2020/2021, a clarificat ultimele necunoscute privind primele clasate în toate cele zece serii și participarea lor la primul baraj de promovare în Liga 2. Ultima echipă calificată este SR Brașov, ocupantă a locului 2 în Seria a 5-a.

S-au definitivat situațiile din clasament, am aflat ocupantele locurilor 1, respectiv 2, astfel că știm și cele 10 jocuri din prima etapă a barajului de promovare în eșalonul secund.

Doar șapte erau sigure de locul pe care vor încheia sezonul regular cu o etapă înainte de final

Înaintea desfășurării etapei a 18-a cunoșteam 19 din 20 de echipe care urmau să joace la barajul de promovare în Liga 2, însă, dintre acestea, doar șapte erau sigure de locul pe care vor încheia sezonul regular.

Dintre cele 19 cluburi deja calificate, doar Steaua București (Seria 4), Corona Brașov (Seria 5), Viitorul Șelimbăr (Seria 7) și Minaur Baia Mare (Seria 10) erau matematic campioane, iar FCSB 2 (Seria 4), Măgura Cisnădie (Seria 7) și SCM Zalău (Seria 10) nu puteau urca mai sus de locul 2.

CS Afumați (Seria 3), Corona Brașov (Seria 5) și Viitorul Șelimbăr (Seria 7) au fost primele cluburi care au obținut calificarea la barajul de promovare în urma rezultatelor din etapa a 14-a, iar după runda a 15-a au fost urmate de Mostiștea Ulmu (Seria 3), Steaua București (Seria 4), Unirea Dej și CSO Cugir (ambele din Seria 9). După meciurile din runda a 16-a, antepenultima a sezonului, calificarea la baraj au obținut-o și FCSB 2 (Seria 4), Măgura Cisnădie (Seria 7), Crişul Chişineu Criş, Şoimii Lipova (ambele din Seria 8) și Minaur Baia Mare (Seria 10). În fine, după jocurile din etapa a 17-a, echipele Foresta Suceava, Bucovina Rădăuți (ambele din Seria 1), Dacia Unirea Brăila, SC Oțelul Galați (ambele din Seria 2), Vedița Colonești, ACSO Filiași (ambele din Seria 6) și SCM Zalău (Seria 20) le-au urmat.

SR Brașov, ultima echipă calificată la barajul de promovare în Liga 2

Ultima calificată a fost SR Brașov (Seria 5), după meciurile din etapa a 18-a.

Echipa susținută de suporterii stegari s-a aflat în luptă pentru acest loc 2 în Seria 5 cu CS Blejoi, cu care se afla la egalitate de puncte înaintea ultimului joc, însă în fața căreia avea avantajul meciurilor directe, în cazul în care urmau să aibă același număr de puncte.

Nu s-a întâmplat acest lucru, fiindcă SR Brașov a obținut o remiză în deplasarea de la Sfântu Gheorghe, 1-1 cu Sepsi OSK 2, în timp ce CS Blejoi n-a vrut să aibă nicio emoție și a pierdut pe teren propriu cu KSE Târgu Secuiesc, scor 1-4, contra unui adversar care, astfel, s-a salvat de la un eventual baraj de menținere în Liga 2.

SR Brașov, cu un total de 28 de puncte, cele mai puține strânse dintre primele două clasate din cele zece serii, a prins biletul pentru baraj.

Cele 10 campioane ale Ligii 3, ediția 2020/2021

Ultima etapă a adus și câteva rezultate surpriză, care au dus la schimarea liderului.

E cazul celor de la Foresta Suceava (0-2 la Dante Botoșani), Dacia Unirea Brăila (1-2 la CSM Râmnicu Sărat), ACSO Filiași (1-2 la Petrolul Potcoava) și Unirea Dej (3-3 acasă cu Avântul Reghin).

Dacă Steaua București (Seria 4), Corona Brașov (Seria 5), Viitorul Șelimbăr (Seria 7) și Minaur Baia Mare (Seria 10) erau deja campioane de una, două sau patru etape, celelalte formații câștigătoare de serie sunt Bucovina Rădăuți (Seria 1), SC Oțelul Galați (Seria 2), CS Afumați (Seria 3), Vedița Colonești (Seria 6), Șoimii Lipova (Seria 8) și CSO Cugir (Seria 9).

Pe locul 2 în seriilor lor s-au clasat echipele: Foresta Suceava (1), Dacia Unirea Brăila (2), Mostiștea Ulmu (3), FCSB 2 (4), SR Brașov (5), ACSO Filiași (6), Măgura Cisnădie (7), Crișul Chișineu Criș (8), Unirea Dej (9) și SCM Zalău (10).

CSO Cugir și Unirea Dej, departajate de golaverajul general. Corona Brașov a avut cea mai mare diferență de puncte față de o echipă clasată pe locul 2

Singura serie în care primele două clasate au terminat la egalitate este cea a 9-a. CSO Cugir și Unirea Dej au terminat amândouă cu câte 41 puncte, iar departajarea dintre ele s-a făcut la golaverajul general, care a fost mai bun pentru echipa din județul Alba cu un gol: 36-15 (21) față de 42-22 (20).

Primul criteriu de departajare era ce au făcut cele două echipe în meciurile directe, însă aici a fost egalitate perfectă, după ce fiecare s-a impus cu 1-0 atunci când a jucat acasă.

În ultima etapă, Unirea Dej a remizat acasă cu Avântul Reghin (scor 3-3), iar CSO Cugir a câștigat cu 1-0 la Sănătatea Cluj.

Cea mai mare diferență de puncte, 18, dintre locul 1 și locul 2 dintr-o serie a fost în cea de-a 5-a, unde Corona Brașov a strâns 46 de puncte, față de doar 28 cât a adunat SR Brașov. În Seria 7, Viitorul Șelimbăr a avut 17 puncte în plus față de Măgura Cisnădie, 50 față de 33, iar pe locul 3 s-a situat Steaua, cu o diferență de nouă puncte față de FCSB 2, 48 față de 38.

Primele două clasate în cele 10 serii ale Ligii 3, echipele care merg la primul baraj de promovare în Liga 2:

Seria 1: Bucovina Rădăuți (39 puncte) / Foresta Suceava (36 puncte)
Seria 2: SC Oțelul Galați (41 puncte) / Dacia Unirea Brăila (38 puncte)
Seria 3: CS Afumați (45 puncte) / Mostiștea Ulmu (41 puncte)
Seria 4: Steaua București (48 puncte) / FCSB 2 (39 puncte)
Seria 5: Corona Brașov (46 puncte) / SR Municipal Brașov (28 puncte)
Seria 6: Vedița Colonești (37 puncte) / ACSO Filiași (35 puncte)
Seria 7: Viitorul Șelimbăr (50 puncte) / Măgura Cisnădie (33 puncte)
Seria 8: Șoimii Lipova (41 puncte) / Crișul Chișineu Criș (36 puncte)
Seria 9: CSO Cugir (41 puncte) / Unirea Dej (41 puncte)
Seria 10: Minaur Baia Mare (37 puncte) / SCM Zalău (36 puncte)

Cum se promovează în Liga 2 la finalul sezonului 2020/2021 de Liga 3

La finalul sezonului regular al Ligii 3, primele două clasate din cele zece serii merg la prima etapă a barajului de promovare în Liga 2.

Cele 20 de echipe clasate pe locurile 1 sau 2 vor fi împerecheate între serii și vor juca în dublă manșă pentru rămânerea în lupta pentru eșalonul secund.

Cele zece învingătoare vor juca din nou între ele, iar ultimele cinci câștigătoare vor promovova.

Meciurile din prima etapă a barajului de promovare în Liga 2:

B1: Locul 1, Seria 1 (Bucovina Rădăuți) – Locul 2, Seria 2 (Dacia Unirea Brăila)
B2: Locul 1, Seria 2 (SC Oțelul Galați) – Locul 2, Seria 1 (Foresta Suceava)
B3: Locul 1, Seria 3 (CS Afumați) – Locul 2, Seria 4 (FCSB 2)
B4: Locul 2, Seria 3 (Mostiștea Ulmu) – Locul 1, Seria 4 (Steaua)
B5: Locul 1, Seria 5 (Corona Brașov) – Locul 2, Seria 6 (ACSO Filiași)
B6: Locul 2, Seria 5 (SR Brașov) – Locul 1, Seria 6 (Vedița Colonești)
B7: Locul 2, Seria 8 (Crişul Chişineu Criş) – Locul 1, Seria 7 (Viitorul Șelimbăr)
B8: Locul 2, Seria 7 (Măgura Cisnădie) – Locul 1, Seria 8 (Şoimii Lipova)
B9: Locul 2, Seria 10 (SCM Zalău) – Locul 1, Seria 9 (CSO Cugir)
B10: Locul 1, Seria 10 (Minaur Baia Mare) – Locul 2, Seria 9 (Unirea Dej)

Meciurile din etapa a doua a barajului de promovare în Liga 2:

Învingătoarea B2 – Învingătoarea B1
Învingătoarea B4 – Învingătoarea B3
Învingătoarea B6 – Învingătoarea B5
Învingătoarea B8 – Învingătoarea B7
Învingătoarea B10 – Învingătoarea B9

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 01 May. 2021, 03:05 Actualizat: 01 May. 2021, 03:08 Liga 3
Pe aceeași temă