Play-off Cupa României | Toate echipele calificate în grupe. SCM Zalău a UMILIT Poli Iași, FC Hermannstadt a avut nevoie de prelungiri să învingă Unirea Slobozia. ”U” Cluj, victorie controversată cu Ceahlăul, UTA abia a trecut de Dumbrăvița

Marius ANGHEL 31 Aug. 2023, 21:56 Cupa României

Ultimele patru meciuri din Play-off-ul Cupei României, sezonul 2023-2024, au loc joi, 31 august 2023, în trei intervale de timp, la Piatra Neamț, Zalău, Slobozia și Arad, și au produs cea mai mare surpriză a acestei faze, cât și singurul joc care a ajuns până în prelungiri pentru a se decide calificata în faza grupelor.

În primul joc al zilei, s-au întâlnit divizionara secundă Ceahlăul Piatra Neamț și echipa din SuperLigă ”U” Cluj. Aceasta din urmă s-a impus cu 4-2, însă meciul a fost unul cu probleme de arbitraj, cel puțin primul gol al clujenilor fiind validat după o dublă greșeală de arbitraj, offside și fault în atac.

De la ora 17:30 au avut loc două partide. La Zalău, SCM Zalău (Liga 3) a produs marea surpriză a fazei, eliminând Poli Iași (SuperLigă). Cu 3-0 a câștigat, după ce a avut 1-0 și apoi a beneficiat de eliminarea portarului Silviu Lung în prima repriză. Diferența putea fi și mai mare, însă umilința pentru moldoveni va rămâne veșnic.

La Slobozia, Unirea Slobozia (Liga 2) a condus, apoi FC Hermannstadt (SuperLigă) a preluat conducerea și chiar înainte de final au egalat ialomițenii. A fost singurul joc din Play-off ajuns până în prelungiri, unde sibienii s-au descătușat, au marcat de alte trei ori, astfel că s-au impus cu 5-2.

În fine, ultimul meci a avut loc la Arad, de la ora 20:00, între CSC Dumbrăvița (Liga 2) și UTA (SuperLigă). Fără Mircea Rednic pe bancă, prim-divizionara arădeană s-a chinuit pe teren propriu, reușind să înscrie golul pentru succesul cu 1-0 abia în minutul 88.

Nicio surpriză în prima zi cu meciuri din Play-off-ul Cupei României

În prima zi cu meciuri din această fază a competiției au obținut calificarea în faza grupelor Cupei României, fără să aibă nevoie de prelungiri: Chindia Târgoviște, Gloria Buzău, din Liga 2, FC Voluntari, SC Oțelul Galați și Dinamo, din SuperLigă. Acestea au eliminat Phoenix Buziaș, CSM Deva, din Liga 3, CSC Șelimbăr, din Liga 2, FC Bacău, din Liga 3, și Metaloglobus București, din Liga 2.

În faza grupelor Cupei României vor intra și alte opt echipe din prima ligă: Petrolul Ploiești, ”FC U” Craiova, Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, Rapid, Universitatea Craiova, CFR Cluj, FCSB și Farul Constanța.

FC Bihor Oradea a realizat prima surpriză, eliminând CFC Argeș. Progresul Pecica, a doua echipă din Liga 3 care urcă în faza grupelor

A doua zi cu jocuri în Play-off a adus și o primă mare surpriză a acestei faze a competiției KO. Echipa din Liga 3 FC Bihor Oradea a reușit surpriza și a trecut cu 1-0 de divizionara secundă Campionii FC Argeș. Ulterior, în partidele începute mai târziu, niciuna trecută de timpul regulamentar, FC Botoșani, Progresul Pecica, CSM Alexandria, Steaua, CS Tunari și Corvinul Hunedoara au obținut calificarea în faza grupelor. Au trecut de CS Mioveni, Viitorul Șimian, Concordia Chiajna, Unirea Dej, Viitorul Ianca și FK Miercurea Ciuc.

Din informațiile Liga2.ro, tragerea la sorți pentru stabilirea grupelor și meciurilor din faza grupelor Cupei României va avea loc în data de 6 septembrie, de la ora 15:30.

• În Play-off participă în total opt echipe din Liga 3, 16 din Liga 2 și opt din SuperLigă.
  • Reamintim, în urma tragerii la sorți pentru stabilirea jocurilor din Play-off-ul Cupei României, au rezultat șase confruntări între echipe din Liga 2 și SuperLigă, două între echipe din Liga 3 și SuperLigă, trei între echipe din Liga 2, patru între echipe din Liga 3 și Liga 2, respectiv un meci între echipe din Liga 3.

Meciurile programate joi în Play-off-ul Cupei României, sezon 2023-2024:

• joi, 31 august 2023, ora 20:00

CSC DUMBRĂVIȚA – UTA ARAD 0-1

Stadion: ”Francisc Neuman” (Arad).
Arbitru central: Valentin Porumbel (Olteniţa). Arbitri asistenți: Daniel Ștefan Lar (Baia Mare) și Gabriel Neagu (Călăraşi). Arbitru de rezervă: Norbert Kemenes (Baia Mare). Observator de arbitri: Teodora Albon (Cluj-Napoca). Delegat de joc: Felix Grigore (Bucureşti).

CSC Dumbrăvița: P. Toroc (Trifon 56′) – Băluțoiu (Mercioiu 90′), Moțiu, Țieranu, Lalic, Gladun – Plokhotnyuk (Martinov 90′), Cibi, Ristin (Sofran 90′), B. Nortey (Andr. Olaru 63′) – Tismonar (cpt.)
Rezerve neutilizate: – A. Toroc, Neag, Amariei, I. Tănase
Antrenor: Cosmin Stan

UTA Arad: Kucher – Diogo Rodrigues (R. Pop 46′), Benga (cpt.), Markov, Abeid – Carp (Fabry 63′), Holst – Stahl, Cr. Mihai (Marcelo Freitas 78′), R. Stanciu (D. Dumitrașcu 46′) – Vucenovic (Cooper 63′)
Rezerve neutilizate: Fl. Iacob – Stolnik, Iurasciuc, H. Marku
Antrenor secund: Sorin Rădoi

Final de joc la Arad, unde UTA câștigă chinuit în fața divizionarei secunde CSC Dumbrăvița. 1-0 s-a terminat partida cu gol marcat în minutul 88. Dumbrăvița nu mai merge în acest sezon în grupele Cupei României, acolo unde va juca pentru a doua oară UTA
♦Min 90+7
UTA s-a retras în defensivă și Dumbrăvița atacă cu ultimele forțe. Mercioiu are mai întâi un șut blocat în fața careului, apoi mingea revine la el, încearcă o foarfecă și trimite mult în lateralul porții. Arădenii au emoții
♦Min 90+5
Cooper primește pe culoar, pătrunde în careu, portarul plonjează la mingea preluată destul de lung și este lovit în față de atacant. Arbitrul arată cartonașul galben, iar Trifon primește îngrijiri medicale
♦Min 88 0-1 Andrej Fabry primește la 20 de metri, avansează ușor spre stânga și șutează frumos cu piciorul stâng, la colțul lung, lângă bară, și UTA dă lovitura pe final
♦Min 85 Fabry trage de la 18 metri și Trifon reține în doi timpi
♦Min 82
Corner UTA, Fabry centrează la colțul scurt, de unde Markov prelungește cu capul pe spate, iar Benga ajunge prea târziu și nu poate relua
♦Min 83 Abeid centrează, Fabry reia cu capul din careu, dintr-o poziție grea, peste poartă
♦Min 84 Faze succesive de atac ale arădenilor, dar centrările lui Pop și Dumitrașcu în careu pe jos nu au ajuns la niciun utist
♦Min 80 Contraatac Dumbrăvița, Plokhotnyuk trage de la 20 de metri pe lângă
♦Min 79
Fabry trimite slab dintr-o lovitură liberă de la 24 de metri, mingea trece mult peste
♦Min 76
Ocazie UTA! Stahl centrează de pe dreapta, balonul este deviat la 15 metri până la Holst, acesta trage din prima, Cooper deviază ușor, direct în Trifon, care reține pe linie
♦Min 75 Jucătorii de la CS Dumbrăvița cad secerați la pământ, unul este pe targă, doi acuză crampe și sunt pe jos în interiorul suprafeței de joc. Trag cum pot de timp, însă dacă se intră în prelungiri vor trebui să reziste alte cel puțin 30 de minute
Min 72 Presiune pusă de UTA, după un nou corner, Rareș Pop trimite în careu, Benga preia și șutează de la 8 metri, însă Moțiu deviază pentru un nou corner
♦Min 70
Fabry trimite din corner, Mihai reia cu capul, Trifon reușește să devieze în corner
♦Min 61 Ocazie pentru Dumbrăvița, Gladun trimite o centrare din lovitură liberă de la 35 de metri, mingea sare în fața lui Kutcher, îl atinge pe acesta și iese în corner. Faza fixă e executată de Tismonar, mingea trece prin fața liniei porții și Holst degajează!
♦Min 58 Incursiune bună a lui Abeid încheiată cu un șut puțin pe lângă
♦Min 57 Mihai încearcă din nou un șut de la distanță, dar trimite iar peste
♦Min 56
Prima schimbare a Dumbrăviței este cea a portarului. Cătălin Trifon, titularul de obicei, intră în locul lui Paul Toroc, accidentat
♦Min 49
Mihai încearcă un șut de la 25 de metri, dar trimite peste
Min 46 S-a reluat jocul cu două înlocuiti la UTA. Rareș Pop și Dumitrașcu intră în locurile lui Stanciu și Diogo Rodrigues
Pauză în meciul dintre CSC Dumbrăvița și UTA, la Arad, scor 0-0, după o prestație foarte slabă a prim-divizionarei

♦Min 43 Tot Gladun execută o fază fixă, Kutcher boxează, iar Stahl îndepărtează pericolul
♦Min 42
Aly Abeid trage cu dreptul de la 18 metri, Toroc reține din două încercări. Pe contraatac, Tismonar pătrunde în careu și trage la colțul lung, Benga deviază în corner
♦Min 40
O nouă centrare a fundașului dreapta utist, Toroc iese, reține, dar scapă mingea din mâini, însă niciun utist nu e în preajmă și portarul Dumbrăviței recuperează balonul
♦Min 38
Centrare Diogo Rodrigues de pe dreapta, Vucenovic reia cu capul de la 14 metri slab și Toroc reține
♦Min 29
Gladun centrează din lovitură de la colțul terenului, Kucher boxează
♦Min 27
Dumbrăvița a echilibrat jocul și Tismonar trage de la 20 de metri, dar Kucher reține
♦Min 24
Tismonar trage mult peste dintr-o lovitură liberă de la 28 de metri lateral stânga
♦Min 18
Partida se desfășoară cu posesie pentru UTA, dar nu reușește să spargă lacătul defensivei adverse. De menționat că Dumbrăvița are și aproximativ 40 de spectatori în sectorul rezervat oaspeților
♦Min 13
UTA beneficiază de o lovitură liberă de la 23 de metri ușor lateral dreapta, Holst mișcă balonul pentru Carp, al cărui șut trece pe lângă
♦Min 9
Holst trage de la 18 metri poziție centrală, mingea îl atinge și pe Vucenovic și portarul Toroc respinge în lateral
♦Min 8
Plokhotnyuk încearcă un lob de la 25 de metri lateral dreapta, dar trimite peste
♦La UTA, antrenorul principal Mircea Rednic lipsește de la joc, după ce miercuri a fost operat pe inimă după ce la meciul cu FCSB a suferit un infarct. Galeria arădeană a afișat un banner pentru antrenorul echipei și tot stadionul a scandat: ”Alături de Rednic!” Sunt aproximativ 3.500 de spectatori prezenți la meci

• joi, 31 august 2023, ora 17:30

UNIREA SLOBOZIA – FC HERMANNSTADT 2-2, 2-5 după prelungiri

Stadion: 1 Mai (Slobozia – Ialomiţa).
Arbitru central: Robert Avram (Piteşti). Arbitri asistenți: Mihăiță Adrian Noroc (Botoşani) și Lucian Tănase (Piteşti). Arbitru de rezervă: Andrei Baciu (Botoşani). Observator de arbitri: Robert Dumitru (Sfântu Gheorghe. Delegat de joc: Victor Radu (Bucureşti).

Unirea Slobozia: Șt. Georgescu – Dorobanțu (M. Aioanei 105′), Ibrian (cpt.), Gab. Lazăr, Mih. Șandru, Șt. Pacionel (Ekollo 57′), Lemnaru, Dr. Lazăr (Atanase 63′), Afalna (Zukanovic 63′), Bîrnoi (Vlăsceanu 70′), Cojocari (Melniciuc 46′)
Rezerve neutilizate: Ciupercă – I. Dinu, Coadă
Antrenor: Adrian Mihalcea

FC Hermannstadt: Căbuz – Medina (Butean 106′), Găman, Antoche, K. Ciubotaru, Bărbuț (Jipa  79′), P. Petrescu (cpt.)(D. Paraschiv 60′), Murgia (Alhassan 70′), Biceanu (Mino Sota 70′), D. Iancu (Balaure 60′), Ruben Fonseca
Rezerve neutilizate: Uțiu – Bejan, Bucuroiu
Antrenor: Marius Măldărășanu

Final de joc la Slobozia, după două reprize de prelungiri. A fost singurul joc din acest play-off al Cupei României care a ajuns în prelungiri. FC Hermannstadt a marcat de trei ori în prelungiri și a câștigat cu 5-2 per total în fața Unirii Slobozia, evitând o nouă surpriză
♦Min 117 2-5 Baba Alhassan înscrie din lovitură de pedeapsă după ce portarul Georgescu l-a faultat pe Ruben Fonseca
♦Min 112 2-4 Silviu Balaure taxează lipsa de decizie a defensivei Unirii, care nu a respins o minge în zona careului mic, de unde îl învinge pe Ștefan Georgescu
♦Min 104 2-3 Fonseca Ruben marchează simplu, cu latul, din fața porții, în urma unei centrări perfecte venită de la Daniel Paraschiv
♦Min 95
Baba Alhassan trage violent de la 18 metri, portarul respinge cu greu în lateral
Partida de la Slobozia se încheie la egalitate. Se vor juca două reprize de prelungiri de câte 15 minute fiecare
♦Min 89 2-2 Corner de pe dreapta executat pe scurt de Atanase, Florinel Ibrian marchează cu capul și egalează
♦Min 81
Dorobanțu driblează doi adversari, îi pasează la marginea careului lui Zukanovic, care trage pe lângă poartă
♦Min 77
Dorobanțu trage de la 30 metri, mingea se duce puțin peste transversală
♦Min 72
Gol anulat sibienilor. Paraschiv centrează în fața porții, Mino Sota pune latul și înscrie, dar era în offside
♦Min 61 1-2 Corner de pe dreapta executat pe careul mic de Balaure și marchează cu capul Valerică Găman
♦Min 56 Medina centrează, Ruben Fonseca trimite mingea cu capul în transversală
♦Min 53
Pacionel driblează la 30 metri și trage în forță, dar portarul este atent și prinde în doi timpi
♦Min 52
Bîrnoi se distrează cu fundașii adverși și îi pasează lui Șadru, care șutează la firul ierbii, în plasa laterală, în afara porții
♦Min 45 1-1 Valentin Fonseca Ruben Miguel înscrie din 8 metri, găsit nemarcat în careul Uninii de Medina. Sibienii egalează chiar înainte de pauză
♦Min 43
Afalna își bate din nou joc de o ocazie mare de gol. Singur, fără marcaj la 10 metri, alege o pasă cu exteriorul în locul unui șut sănătos, spre nemulțumirea celor 800 spectatori prezenți la meci, mulți dintre ei cerându-i lui Adrian Mihalcea să îl schimbe
♦Min 32
Medina se așează în fața lui Cojocari în careu, îl pune la pământ, dar nici centralul și nici tușierul nu sancționează faultul clar în suprafata de pedeapsă
♦Min 23
Cojocari îl servește ideal pe Afalna, acesta rămâne singur cu portarul în zona punctului cu var, dar trage slab și Căbuz prinde mingea
♦Min 12
Dorobanțu centrează în zona centrală a careului, Cojocari trage de la 11 metri și portarul plonjează și reține
♦Min 7 1-0 Cosmin Bîrnoi este nemarcat pe dreapta, este găsit cu o pasă în adâncime de Cojocari, intră în careu și îl execută pe portar cu un șut în forță, sub transversală
♦Min 4
Cojocari îi fură mingea lui Antoche la marginea careului, pătrundere pe stânga și șutează peste transversală de la 10 metri

SCM ZALĂU – POLITEHNICA IAȘI 3-0

Stadion: Municipal (Zalău – Sălaj).
Arbitru central: Dan Ștefan Buzărnescu (Craiova). Arbitri asistenți: Cristian Daniel Ilinca și Daniela Constantinescu (ambii din Craiova). Arbitru de rezervă: Claudiu Andrei Filip (Craiova). Observator de arbitri: Marcel Savaniu (Satu Mare). Delegat de joc: Ioan Orosfoian (Târgu Mureş).

SCM Zalău: Bg. Miron (cpt.) – Sălăjan, Fărcășan, Bobaru, Fl. Pop, Pătraș (R. Stanciu 84′), Zimța (Negrean 57′), Al. Micle (Meșter 57′), Culda (Cherecheș 84′), R. Cristea (Sg. Pop 57′), Nikolic
Rezerve neutilizate: Poptean – Molnar, Porumb, Kun
Antrenor: Cristian Lupuț

Poli Iași: Sil. Lung (eliminat, 41′) – Belu-Iordache, Tincu, Samayoa, Ștefanovici, Vașvari (cpt.)(Luis Phelipe 61′), Bordeianu (Hrib 46′), Itu (I. Ailenei 43′), A. Roman, Vojtus (Rob. Ion 46′), Sg. Buș (Ant. Dumitru 69′)
Rezerve neutilizate: – Martac, Katanec, R. Ispas, Băcilă
Antrenor: Leo Grozavu
Eliminat: Silviu Lung 41′ (roșu direct)

Final de meci, SCM Zalău câștigă cu un șocant 3-0 în fața Politehnicii Iași și merge în grupele Cupei României. Umilință maximă pentru echipa lui Leo Grozavu, care se face de rușine la primul meci în Cupa României din acest sezon, în fața unei echipe din al treilea eșalon!
♦Min 90+4 Fază de contraatac a Zalăului după câteva pase rapide, Sergiu Pop scapă în stânga, pătrunde în careu, îl dreiblează pe Tincu și finalizează puțin pe lângă bara colțul lung
♦Min 83
Alin Roman bate o lovitură liberă de la 20 de metri, poziție centrală, balonul este deviat de zid pe lângă bara din stânga a porții Zalăului
♦Min 76 3-0 Sergiu Pop bate în stânga, Ailenei deviază ușor, dar nu poate evita golul, iar Zalăul duce scorul la un neverosimil 3-0
♦Min 74
Aruncare de la margine din dreapta, defensiva Iașiului e făcută din nou șah-mat, Sălăjan pătrunde în careu și este faultat evident de Alin Roman, care, frustrat, a intrat direct la picioarele adversarului. Roman este penibil și ridică brațele, susținând către arbitru că nu a fost penalty. Mai clar de atât nu se putea!
♦Min 70
Culda centrează din dreapta, mingea este respinsă cu capul în față, Sălăjan este în marginea careului și trimite cu capul în față, peste apărate, Stefan Nikoloc urmărește și șutează puternic cu dreptul, portarul se întinde în dreapta sa și scoate cu un braț în față de lângă bară, iar Negrean marchează sub transversală. De la margine se indică offside, adtfel că golul este anulat. Negrean îi arată obrazul asistentului Ilinca
♦Min 64 2-0 Contraatac rapid al Zalăului, din propria jumătate, Sergiu Pop îl lansează foarte bine pe partea stângă pe Meșter, după un un-doi în dreapta cu Culda, nou-intrat Ovidiu Meșter pătrunde în careu pe stânga și șutează la colțul lung, de lângă un Belu-Iordache spectator, fără speranțe pentru Ailenei. Un incredibil 2-0 pentru SCM Zalău în fața prim-divizionarei Poli Iași!
♦Min 55 Primul șut al Iașiului pe spațiul porții, în fața unei echipe din Liga 3! Vașvari trimite de la 35 de metri, pe centrul porții, fără probleme pentru portarul Miron
Final de primă repriză. Zalăul conduce la pauză cu 1-0 și va juca în repriza a doua în superioritate numerică, după eliminarea portarului Silviu Lung jr. Rezultat rușinos la pauză pentru Poli Iași, care nu a tras niciun șut pe poartă în prima repriză
♦Min 43 Zimța încearcă o execuție surprinzătoare, pe poartă, la colțul scurt, dar Ailenei prinde fără probleme.
♦Min 43 Iese atacantul Cătălin Itu și intră portarul Ionuț Ailenei, la Poli Iași
♦Min 41 Silviu Lung, eliminat la primul meci oficial pentru Poli Iași. Portarul Iașiului iese hazardat la 30 de metri de propria poartă, îl faultează pe Raoul Cristea în banda stângă, iar arbitrul îl elimină direct pe Lung
♦Min 34 1-0 Micle centrează perfect dintr-o lovitură liberă de la 30 de metri lateral stânga, iar Vlad Fărcășan se demarcă bine în spatele defensivei și înscrie cu o lovitură de cap din 12 metri central, de lângă Samayoa, în dreapta lui Silviu Lung, lângă bară
♦Min 32
Vașvari îl găsește în careul advers pe Vojtus cu o centrare lungă, de peste 40 de metri, iar atacantul Iașiului trimite de la 11 metri, lateral dreapta, portarul Miron respinge
♦Min 25
Început modest de meci pentru Poli Iași, care deși are în formula de start mulți jucători cu experiență la nivelul primei ligi, nu a tras niciun șut pe poartă în primele 25 de minute. Cea mai mare ocazie a primei părți a reprizei inaugurale a aparținut Zalăului
♦Min 11
Zimța șutează de la 25 de metri, iar Silviu Lung, debutant la Poli Iași, respinge spectaculos de sub transversală în corner, cu o intervenție acrobatică
♦Min 6 Raoul Cristea pivotează lângă Răzvan Tincu și șutează din centrul careului, poziție centrală, peste poartă. La faza imediat următoare, portarul echipei gazdă, Miron, iese neinspirat la limita careului, respinge până la Alin Roman, mijlocașul Iașiului trimite cu boltă spre poarta goală, dar mingea trece peste transversală

• joi, 31 august 2023, ora 17:00

CEAHLĂUL PIATRA NEAMȚ – UNIVERSITATEA CLUJ  2-4

Stadion: Ceahlăul (Piatra Neamţ – Neamţ) .
Arbitru central: Vlad Baban (Iaşi). Arbitri asistenți: Florian Alexandru Vişan și Daniel Vlase (ambii din Galaţi). Arbitru de rezervă: Gabriel Mihuleac (Iaşi). Observator de arbitri: Marian Dorobanţu (Buzău). Delegat de joc: Simona Rența (Galaţi).

Ceahlăul: Wynney – Petkov, Lorenzo Fonseca, Vișinar (cpt.)(Jalbă 52′) – Pedro Albino (Moroșanu 46′), Joao Jaquite (Copoț-Barb 46′), Onișa, Tud. Oltean – Neicuțescu, Llullaku (P. Petre 62′), Rob. Ciobanu (Selmani 74′)
Rezerve neutilizate: Barna – Josemar Agostinho, Ștefănescu, Forizs
Antrenor: Cristian Pustai

”U” Cluj: Iliev – R. Dimitrov, Pițian, Andr. Miron, Vătăjelu (cpt.) – Gab. Simion (Bic 46′), Perianu (D. Nistor 46′), Tescan (D. Oancea 76′) – Popadiuc, Calcan (D. Popa 46′), Hofman (I. Stoica 46′)
Rezerve neutilizate: Ius. Chirilă – Bg. Mitrea, Pojar, Călugăr
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Final de meci la Piatra Neamț, unde ”U” Cluj se impune cu scorul de 4-2 în fața divizionarei secunde Ceahlăul, însă într-un joc cu multe faze controversate!
♦Min 90+4
Selmani scapă singur cu Iliev, pătrunde în careu, are tot timpul și toate variantele, trage pe jos în stânga și Iliev parează cu piciorul. Publicul vociferează, Pustai se întoarce cu spatele către atacantul său
♦Min 90+2
Onișa șutează bine la poartă, Iliev deviază și mingea trece de puțin pe lângă bara din dreapta
♦Min 89 2-4 Aruncare de la margine din stânga, Lorenzo Fonseca lasă mingea să treacă și apoi nu o mai ajunge, cade, Ianis Stoica o interceptează, pătrunde în careu și îl execută pe Wynney cu un șut din 11 metri în stânga
♦Min 84 2-3 Neicuțescu, pe centru, pasează pe culoar în dreapta pentru pătrunderea lui Patrick Petre, acesta este scăpat din marcaj și finalizează din fața careului la colțul lung, în stânga
♦Min 82 1-3 Ianis Stoica primește în stânga, avansează, pătrunde în careu spre centru, îl fentează spre dreapta pe Petkov și trage frumos, plasat, la vinclul colțului lung, fără speranțe pentru Wynney. Spectatorii huiduie
♦Min 80 1-2 Dan Nistor bate penalty-ul cu stânge rece, tare, în stânga, cu portarul sărit în partea opusă. Publicul este revoltat din nou pe arbitru și scandează: ”Hoții! Hoții!”
♦Min 78
Centrare lungă dintr-o lovitură liberă din stânga, se recentrează din dreapta, dar prost, mult în stânga, mingea se îndrepta spre aut de poartă. Lorenzo Fonseca urmărește pentru a proteja, însă în fața sa se pune Ianis Stoica, pe care îl împinge ușor, atacantul clujenilor pică peste minge, iar arbitrul Baban acordă penalty. Spectatorii sunt revoltați
♦Min 75
Nistor centrează în careu, Popa trimite cu capul de puțin pe lângă bara din stânga
♦Min 66
Nistor avansează pe dreapta, centrează în fața porții, mingea trece de Wynney, iar la bara a doua Moroșanu îl lovește pe Tescan și respinge. Putea fi penalty pentru clujeni, însă arbitrul lasă jocul să continue
♦Min 61 1-1 Ceahlăul egalează, deși trebuia să preia conducerea. După o lovitură liberă bătută din stânga, mingea trece prin careu și ajunge în stânga, la Neicuțescu, care centrează cu stângul pe bara a doua, Iliev iese pe sub balon, iar Mario Petkov pune capul din 5 metri și înscrie. E nebunie în tribunele stadionului din Piatra Neamț. Iliev acuză o accidentare și primește îngrijiri
♦Min 49 0-1 Halucinant, arbitrii validează golul lui Dragoș Tescan. La o minge aruncată în față, Ianis Stoica este un metru în offside și aleargă după balon în careu, unde îl împinge pe Vișinar în Wynney, mingea se lovește de aceștia și ricoșează în lateral, de unde Dragoș Tescan îndeplinește o simplă formalitate cu latul. A fost și offside, și offside, însă asistentul Vișan a dormit, iar arbitrul Baban a acordat gol. Cu Baban la centru, Ceahlăul primea o eliminare gratis în meciul de debut în Liga 2, la Hunedoara! Spectatorii huiduie.
♦Min 47
”U” Cluj are din nou noroc. O minge centrată în fața porții este reluată cu capul în bară. Mingea reintră în posesia gazdelor, este centrată în fața porții, iar Vișinar plonjează, dar nu ajunge să devieze cu capul. Vișinar se resimte
Min 46
Sabău face patru schimbări la pauză, Pustai mută și el de două ori. Înlocuirile le puteți vedea mai sus, în echipele afișate
♦Min 44
Popadiuc pătrunde în careu, fentează, trage puternic cu stângul, Wynney intervine salvator și respinge în față, de unde se degajează
♦Min 43
Lovitură liberă din stânga, Llullaku deviază cu capul spre colțul lung, Iliev e bătut, dar mingea lovește bara și revine în joc
♦Min 34
Perianu șutează pe poartă din 7 metri lateral stânga, însă pe direcția lui Wynney, care parează cu genunchiul. Mai devreme, Ceahlăul a scăpat pe un contraatac, însă Neicuțescu s-a încurcat în fentă și a fost deposedat ușor în fața careului
♦Min 25
Dimitrov pătrunde în dreapta, centrează în careu, iar Popadiuc reia din prima din 13 metri central mult peste poartă. ”U” Cluj domină jocul, însă până acum nu a reușit să aibă vreo ocazie importantă de gol. Echipa nemțeană a reușit și ea să avanseze în unele momente în jumătatea adversă, însă s-a apropiat cu greu de poarta lui Iliev

Meciurile programate marți în Play-off-ul Cupei României, sezon 2023-2024:

• marți, 29 august 2023, ora 17:30

FC Bacău – SC OȚELUL GALAȚI  1-3
Dudu Drugă 67′ – penalty / Juri Cisotti 57′ – penalty, Mihai Adăscăliței 59′, Ariel Lopez 74′ – penalty

Sergiu Aldan 34′, Luca Bodri 49′, 72′, Dan Răchită 51′ / Fabio Trip 63′
Cronică și reacții Dan Stupar, Alexandru Stoica, Mirel Arsene, Bogdan Bozian și Cristian Pilan