România U19 s-a calificat în faza a doua a preliminariilor EURO, după un succes clar cu San Marino U19. Pe lista marcatorilor s-au regăsit și doi fotbaliști din Liga 2

Răzvan STÎNGĂ 13 Nov. 2021, 19:12 Liga 2

Naționala României sub 19 ani a obținut calificarea în faza a doua a preliminariilor din cadrul Campionatului European 2022. A învins-o în al doilea meci din Grupa 9, cu scorul de 5-0, pe San Marino U19 și și-a asigurat cel puțin locul 2, când mai are un singur meci de jucat.

Albert Hofman, de la ”U” Cluj, și Andreas Chirițoiu, de la Unirea Constanța, au marcat cu San Marino U19

România U19 și-a respectat statutul și nu a avut probleme cu selecționata similară din San Marino. Meciul a fost rezolvat înainte de prima jumătate a primei reprize, când tricolorii au marcat de două ori. Rareș Burnete a deschis scorul în minutul 11, iar Albert Hofman, jucătorul Universității Cluj, a făcut 2-0 în minutul 15, scor care s-a păstrat până la pauză.

În repriza secundă, România U19 a marcat de trei ori, toți jucători diferiți. Răzvan Tănasă a făcut 3-0 în minutul 62, iar Ștefan Bodișteanu a înscris și el în minutul 62. Scorul final a fost stabilit în ultimele secvențe, în minutul 90+3, prin alt jucător din Liga 2, Andreas Chirițoiu, de la Unirea Constanța.

Adrian Văsîi a mizat pe opt jucători din Liga 2

Adrian Văsîi a mizat pe opt fotbaliști din Liga 2 în acest meci. Patru au fost integraliști, Sergiu Pîrvulescu (Petrolul), Botond Gergely (FK Csikszereda), Alex Militaru (Unirea Dej) și Albert Hofman (Universitatea Cluj), unul a fost schimbat la pauză, Andrei Pandele (Metaloglobus), iar trei au intrat pe parcurs. Claudiu Negoescu (Metaloglobus) a fost introdus după pauză, Andreas Chirițoiu (Unirea Constanța) a intrat în minutul 68, iar Doru Andrei (Politehnica Timișoara) a fost trimis la joc în minutul 62.

România U19: Mitrovic – Pîrvulescu, Sîrbu (Coubiș 46’), Gergely, Amzăr (Lazăr 46’) – Tănasă, Pandele (Negoescu 46’), Militaru – Hofman, Burnete (Chirițoiu 68’), Bodișteanu (Andrei 62’).
Rezerve neutilizate: Borbei – Ignat, Pantea, Trifan.
Selecționer: Adrian Văsîi.

România U19, meci cu Turcia U19 pentru primul loc în grupă

Așadar, România U19 este sigură de cel puțin locul 2 în grupă, când mai are un meci de disputat, iar în faza următoare a preliminariilor merg primele două clasate din fiecare grupă. În etapa a 2-a, în grupa României U19, Turcia U19 a trecut cu 2-1 de Letonia U19.

În ultima etapă, România U19 va juca împotriva Turciei U19, marți, 16 noiembrie, pentru primul loc în grupă.