Victorie de palmares, dar calificare ratată. România U19 a învins Croația U19, însă nu merge la EURO

Andrei PASCU 26 Mar. 2024, 17:29 Naționale

Naționala României sub 19 ani a ratat și ea calificarea la EURO. După ce tricolorii sub 17 ani nu au bifat obiectivul, același rezultat final l-a avut și naționala condusă de Adrian Dulcea. Calculele erau clare, însă, după etapa trecută, în care România U19 a trecut de Germania U19, dar Turcia U19 a reușit să învingă Croația U19.

Selecționata noastră a terminat Grupa 6 a Turului de Elită pe locul 2, cu 6 puncte, tot câte au avut și turcii, dar aceștia ne-au învins în meci direct, au avut chiar și golaveraj mai bun, iar astfel au reușit să meargă la turneul final.

România U19 a ratat calificarea la EURO, dar a învins Croația și Germania

România U19 a învins, în ultimul duel din grupă, Croația U19, cu 1-0. Singura reușită a meciului a fost semnată de Rareș Pop, legitimat la UTA, în minutul 73. O victorie de palmares pentru selecționata noastră, alta pe lângă succesul cu Germania U19, scor 3-2.

Tinerii lui Adrian Dulcea începuseră Turul de Elită contra Turciei U19, în fața căreia au cedat cu scorul de 0-2.

În jocul contra croaților, din cei nouă jucători din Liga 2 convocați, pe teren s-au aflat portarul Adrian Frânculescu (Steaua), integralist, Mario Aioanei (Unirea Slobozia), pe teren până în minutul 80, Mario Tudose (CFC Argeș), integralist, Alin Raicu (Steaua), integralist, Patrick Dulcea (CFC Argeș), integralist, Victor Stancovici (FC Unirea Dej), pe teren din minutul 62, Mihnea Rădulescu (Gloria Buzău), pe teren din minutul 88, Alexandru Stan (CS Mioveni), pe teren până în minutul 62.

Matei Moraru (ACSM Ceahlăul) rezervă neutilizată, la fel ca Vlad Răfăilă, portar legitimat la Dunărea Călărași, în Liga 3.

• România U19: Frănculescu – Aioanei (Chinteș 80′), Tudose, Bădescu, Borza (cpt.) –Florea (Stancovici 62′), Raicu, Dulcea – Mazilu (Rădulescu 88′), Stan (Kodor 62′), Caragea (Pop 62′).
    Rezerve neutilizate: Răfăilă – Moraru, Șoptirean.

Clasamentul final al Grupei 6 din cadrul Turului de Elită:

1. Turcia U19 – 6 puncte
  2. România U19 – 6 puncte
  3. Croația U19 – 3 puncte
  4. Germania U19 – 3 puncte

La EURO merg câștigătoarele celor șapte grupe de la Turul de Elită. Turneul final va fi găzduit de Irlanda de Nord, în perioada 15-28 iulie 2024.

Lotul României U19 la Turul de Elită:

Portari: Adrian Frânculescu (Steaua), Vlad Răfăilă (Dunărea Călărași), Rafael Munteanu (Farul)

Fundași: Alin Chinteș (Universitatea Cluj), Mario Aioanei (Unirea Slobozia), Mario Tudose (CFC Argeș), Roberto Jalade (Sevilla FC / Spania), Dominik Soptirean (FC Augsburg / Germania), Andrei Borza (Rapid)

Mijlocași: Alin Raicu (Steaua), Patrick Dulcea (CFC Argeș), Matei Moraru (ACSM Ceahlăul), Victor Stancovici (Unirea Dej), Andrei Florea (Juventus Torino / Italia), Rareș Pop (UTA), Adrian Caragea (Sassuolo / Italia), Mihnea Rădulescu (Gloria Buzău), Adrian Mazilu (SBV Vitesse / Țările de Jos)

Atacanți: Alexandru Stan (CS Mioveni), Jason Vescan-Kodor (US Lecce / Italia)