Viitorul Pandurii dă lovitura pe Cluj Arena și elimină ”U” Cluj din Cupa României. Echipa lui Flavius Stoican accede în semifinale

Marius ANGHEL 03 Mar. 2021, 19:22 Cupa

Al doilea meci din sferturile de finală ale Cupei României, ediția 2020/2021, a adus față în față două echipe din campionatul Liga 2. Universitatea Cluj și Viitorul Pandurii Târgu Jiu, două dintre formațiile care luptă pentru accederea în play-off-ul de promovare în Liga 1, au picat la tragerea la sorți să joace una împotriva alteia pentru calificarea în semifinale.

Partida de pe Cluj Arena a fost câștigată de Viitorul Pandurii, după o a doua repriză nebună, într-un meci cu autogol, greșeli de arbitraj, întoarcere de scor și eliminare. Cu 3-1 s-au impus gorjenii în fața Universității Cluj, rămasă pe final fără Srgian Luchin, eliminat cu roșu direct.

Mihai Lixandru a deschis scorul pentru ”U” Cluj încă din minutul 1, printr-un autogol, la un șut în transversală al lui Idan Golan și o minge revenită în teren direct în piciorul fundașului. Viitorul Pandurii a preluat controlul jocului, a avut ocazii, putea beneficia de un penalty, dar putea rămâne și fără Șerbănescu, care l-a lovit cu cotul în gură pe Ilieș. În partea secundă, jocul n-a mai fost la fel de spectaculos până la penalty-ul scos de Băican în fața lui Taub, care trebuia să primească al doilea galben și să fie eliminat. Alin Țegle (69 – penalty) n-a ratat de la punctul cu var și a egalat. După gol, ”U” Cluj a intrat în panică, în frunte cu antrenorul Costel Enache, care a avut reacții incredibile de nervozitate pe marginea terenului, inexplicabile.

Srgian Luchin și-a pierdut și el luciditatea în mintutul 74, a lovit cu capul la un meleu, iar arbitrul l-a eliminat, mai ales după ce a văzut sânge pe arcada lui Băican. Totul a pornit de la o fază în care clujenii au cerut penalty la un contact între Buleică și Acka, la care arbitrul a dictat simulare.

De aici misiunea gorjenilor a fost ușoară. Cu Țegle dirijor, Daniel Paraschiv (77, 86) a lovit de două ori, iar Viitorul Pandurii a câștigat cu 3-1, luându-și revanșa pentru eșecul din campionat, pe teren propriu, în fața clujenilor.

Viitorul Pandurii, cât și antrenorul ei, Flavius Stoican, acced pentru prima dată în semifinalele Cupei României.

REZULTATELE TURULUI 1, 2, 3, 4, 16-imile și 8-imile Cupei României

COMENTARIUL LIVE:

UNIVERSITATEA CLUJ – VIITORUL PANDURII TÂRGU JIU 1-3

Universitatea Cluj: Muțiu – Dican, Luchin (cpt.), Andr. Răuță – Ilieș, I. Filip (Ogbu 81′), Negrean (D. Acka 55′), Taub (Al. Pop 81′) – Ribeiro, Gavra (Chacana 64′), Golan (Nic. Pîrvulescu 55′)
Rezerve neutilizate: Gorcea – Telcean, Ștefănescu, Sburlea
Antrenor: Costel Enache
Eliminat: Srgian Luchin 74′ (roșu direct)

Viitorul Pandurii Târgu Jiu: Rob. Bodea – Buleică, Lixandru, Oros (cpt.), Al. Băican (Prejmerean 78′) – Șerbănescu (Vulpe 46′), Copaci, Țegle – Buia (D. Paraschiv 64′), Chiorean (Cioiu 46′), Andr. Dragu (Mitrică 64′)
Rezerve neutilizate: D. Rusu – Gîrbiță, Ciul, Ludușan
Antrenor: Flavius Stoican

Min 90+4 Final de partidă pe Cluj Arena. Viitorul Pandurii câștigă cu 3-1 meciul cu ”U” Cluj, după ce a revenit în a doua repriză de la 0-1. Gorjenii acced în semifinalele Cupei României, alături de Universitatea Craiova
Min 90+3 Lixandru respinge din 6 metri direct în Chacana, mingea se duce cu viteză către poartă, însă pe direcția lui Bodea, care prinde
Min 90+2 Cioiu pătrunde în careu pe stânga și trage cu stângul destul de mult pe lângă poartă, la colțul lung
Min 90 + Meciul e prelungit cu trei minute
Min 90 Buleică primește în careul clujenilor o pasă direct de la căpitanul Dican, trage din 10 metri lateral dreapta și Muțiu respinge de lângă bara din stânga sa în corner. Se indică încă un offside cu mare întârziere
Min 86 1-3 Țegle pătrunde pe centru, pasează din marginea careului în dreapta pentru Daniel Paraschiv, care preia și șutează din 14 metri în diagonală, la colțul lung, fără speranțe pentru Muțiu
Min 82 ||| Vlad Prejmerean îl împinge și apoi trage de tricou pe Pop, astfel că primește cartonașul galben
Min 81 Ultimele două schimbări la ”U” Cluj. Ies Carol Taub și Ioan Filip și intră Alexandru Pop și Derick Ogbu
Min 78 Alexandru Băican nu mai poate continua jocul și este înlocuit cu Vlad Prejmerean
Min 77 1-2 Țegle preia în careu, în dreapta, trage printre picioarele unui adversar, Muțiu repsinge în față, iar Daniel Paraschiv, venit din spate, trage puternic din 15 metri central și înscrie
Min 74 ||| ||| ||| Alexandru Băican primește cartonașul galben, la fel și Sergio Ribeiro. În schimb, Srgian Luchin, care l-a lovit în arcadă cu capul pe Băican, este eliminat direct. Băican e la margine și primește îngrijiri medicale, fiindcă sângerează
Min 73 La un duel aerian în careul gorjenilor, Buleică sare mai sus decât Acka și îl lovește ușor cu mâna în cap pe clujean, care se trântește imediat la pământ și cere penalty. Arbitrul dictează simulare, iar jucătorii celor două echipe se contează și formează un meleu
Min 70 Centralul Andrei Antonie merge din nou la margine și, cu mâna la buzunarul cu cartonașe, îi spune lui Costel Enache că îl va elimina dacă va continua cu protestele. Îl iartă pe antrenor
Min 69 1-1 Alin Țegle bate penalty-ul puternic, pe jos, în stânga, Muțiu sare pe direcție, însă nu poate para
Min 68 ||| Costel Enache o ia razna pe margine și protestează violent la adresa arbitrului. Centralul se duce la margine și îi arată cartonașul galben antrenorului Universității Cluj
Min 68 Lovitura liberă din dreapta este bătută în careu, Luchin respinge cu capul în sus, Alexandru Băican se poziționează să reia cu capul din 8 metri ușor lateral stânga, iar Carol Taub intră necontrolat și faultează. Arbitrul dictează penalty
Min 67 ||| Carol Taub îi dă peste picioare, din spate, lui Marius Cioiu și primește cartonașul galben
Min 64 La Viitorul Pandurii, ies Darius Buia și Andrei Dragu și intră Daniel Paraschiv și Paul Mitrică
Min 64 La ”U”Cluj, iese Cristian Gavra și intră Lucas Chacana
Min 62 Viitorul Pandurii are în continuare posesia, însă de această dată e ținută departe de poarta lui Muțiu. În repriza a doua nu a fost nicio ocazie până acum
Min 55 Dublă schimbare și la ”U” Cluj. Ies Alexandru Negrean și Idan Golan și intră Donaldo Acka și Nicolae Pîrvulescu
Min 46 Se reia meciul de la Cluj-Napoca
Min 46 Schimbări la pauză. La Viitorul Pandurii intră Marius Cioiu și Răzvan Vulpe și ies Paul Chiorean și Vlad Șerbănescu. Și ”U” Cluj voia să facă o schimbare la pauză, însă jucătorii se echipează greu, astfel că arbitrul dă drumul jocului
Min 45+2 Pauză pe Cluj Arena. ”U” Cluj conduce cu 1-0 în meciul cu Viitorul Pandurii, grație autogolului lui Mihai Lixandru din minutul 1. Clujenii n-au mai jucat apoi aproape deloc, preferând să își lase adversarul să atace și să profite de eventuale greșeli, lucru care nu s-a întâmplat.
Min 45 + Prima repriză e prelungită cu un minut
Min 43 Șerbănescu îl lovește cu cotul în gură pe Ilieș, la un duel aerian, iar arbitrul oprește jocul abia după ce jucătorul Universității se așează jos. Se impune cel puțin cartonaș galben, însă arbitrul Andrei Antonie (Bucureşti) arată că are multe sincope
Min 41 Buia bate peste poartă o lovitură liberă de la circa 30 de metri ușor lateral stânga. Mingea a trecut la ceva distanță de vinclul colțului lung, în dreapta
Min 37 Minge trimisă peste apărarea clujenilor, Chiorean urmărește prin spatele lui Taub, care ridică piciorul mult prea sus și respinge din capul adversarului, care se sperie de un posibil contact și se ferește. Arbitrul lasă jocul să continue, deși a fost joc periculos al lui Taub și se impunea o lovitură liberă indirectă
Min 36 Țegle trage violent de la 35 de metri, Muțiu respinge cu dificultate în față, iar un coechipier degajează
Min 28 ||| Paul Copaci este șters pe gheată Dican, în careul clujenilor, și plonjează imediat. Arbitrul consideră simulare, deși contact a fost, iar jucătorul oaspeților primește cartonaș galben
În meciul din campionat dintre cele două echipe, desfășurat în data de 18 februarie, câștigat de ”U” Cluj cu 2-1, pe stadionul Municipal din Târgu Jiu, au marcat Sergio Ribeiro (20, 76 – penalty), respectiv Daniel Paraschiv (77). Portughezul e pe teren astăzi, în timp ce golgheterul gorjenilor, Paraschiv, e rezervă.
Min 22 Filip trage de la mare distanță, Bodea prinde în doi timpi
Min 21 Dican intervine imprudent în propriul careu asupra lui Buia, la un duel aerian, după o centrare din dreapta, fundașul își împinge adversarul cu mâna, niciunul nu ajunge la minge, iar arbitrul lasă jocul să continue. Buia cere penalty
De partea cealaltă, Stoican a optat pentru mai multe schimbări față de echipa utilizată în jocul din campionat cu ”U” Cluj. Acum nu se mai regăsesc în primul ”11” următorii jucători: D. Rusu, Prejmerean, Cioiu și D. Paraschiv. Au fost introduși în schimb Bodea, Oros, Chiorean și Buia.
Min 14 Buia trimite o diagonală din dreapta, Dragu se demarcă excelent în stânga careului și preia la 7 metri lateral, însă trage violent peste poartă, deși în fața sa se afla doar Muțiu
Față de jocul din campionat, Enache i-a scos din primul ”11” pe Meșter, Acka și Pîrvulescu. În locul lor au intrat acum Ilieș, Negrean și Gavra.
Min 11 Dragu pătrunde în careu pe stânga, centrează în fața porții, iar Filip respinge cu capul, în corner, din fața lui Buia, aflat în 6 metri central
♦Flavius Stoican trimite pe teren următorii jucători pentru Viitorul Pandurii: D. Rusu – Buleică, Al. Băican (Buia 90′), Lixandru, Copaci (Gîrbiță 66′) – Prejmerean (cpt.), Țegle (Chiorean 72′) – Cioiu (Bădăuță 66′) – Andr. Dragu (Vulpe 90′), D. Paraschiv, Vl. Șerbănescu. Rezerve neutilizate: Rob. Bodea – Ciul, Mitrică, Misarăș.
♦În meciul din campionat din urmă cu două săptămână, Costel Enache utiliza următoarea echipă pentru ”U” Cluj: Muțiu – Dican, Andr. Răuță, Luchin (cpt.), Taub – Meșter (Sburlea 68′), I. Filip – Ribeiro (Al. Pop 90+3′), D. Acka (Negrean 89′), Nic. Pîrvulescu – Golan (Gavra 68′). Rezerve neutilizate: Gorcea – Chacana, Ogbu, Ștefănescu, Laur. Rus.
Min 8 Buia bate o lovitură liberă din dreapta, Dican deviază cu capul spre colțul lung, iar mingea iese în corner
Min 3 ||| Cristian Oros primește cartonașul galben după ce îi pune o pierdică lui Negrean

Min 1 1-0 Chiar la primul atac al meciului, ”U” Cluj înscrie. O centrare din dreapta a fost preluată în careu de Gavra, care protejează în fața lui Lixandru și pasează în centru pentru Negrean, acesta trimite mai departe în dreapta, pentru Idan Golan, care preia și șutează violent din colțul drept al careului de 6 metri. Mingea lovește transversala, aproape în vinclul din dreapta, sare înapoi în teren, direct în piciorul lui Mihai Lixandru, iar din el se duce în poartă. E autogol
Min 1 A început partida de pe Cluj Arena

Partida are loc astăzi, 3 martie, de la ora 17:30, pe Cluj Arena, după ce ieri, la Buzău, Universitatea Craiova câștiga cu 1-0 meciul cu Chindia Târgoviște, prin golul lui George Cîmpanu (25), și devenea prima echipă calificată în semifinalele competiției KO din acest an.

Costel Enache, înainte de ”U” Cluj – Viitorul Pandurii: ”Ar fi ideal să terminăm lucrurile rapid, în favoarea noastră, după 90 de minute”

”U” Cluj și Viitorul Pandurii s-au întâlnit și în urmă cu aproape două săptămâni, la 18 februarie, în prima etapă din 2021 programată în Liga 2, runda a 16-a, în care clujenii câștigau cu 2-1 la Târgu Jiu. Atunci au marcat Sergio Ribeiro (20, 76 – penalty), respectiv Daniel Paraschiv (77).

Costel Enache, antrenorul Universității Cluj, a prefațat confruntarea cu gorjenii, pe care i-a lăudat pentru parcursul din acest sezon, chiar dacă în 2021 nu au avut, până acum, cele mai bune rezultate. Speră la o victorie a ”studenților” în cele 90 de minute, fără prelungiri.

”Cred că suntem pregătiți. Luăm în calcul orice scenariu. Încercăm să pregătim orice scenariu. Ar fi ideal să terminăm lucrurile rapid, în favoarea noastră, după 90 de minute, dar ne așteaptă un joc greu, cu un adversar puternic. Un adversar cu un sezon foarte bun, un adversar cu un joc consistent. Cu o forță ofensivă, chiar dacă în ultimele jocuri oficiale, a pierdut. În jocul cu noi am simțit forța ofensivă, iar la Constanța a ratat foarte mult.
Lucrurile nu se întâmplă întotdeauna așa, așa că trebuie să fim foarte, foarte atenți, să avem o organizare bună, să ne așteptăm la un joc foarte greu. Orice s-ar întâmpla cred că avem soluții să ne impunem în orice context”, a precizat Costel Enache, înaintea jocului cu Viitorul Pandurii.

Enache: ”Pentru cei mai slabi de inimă ar fi bine însă să reglăm lucrurile cât mai din timp, într-un fel sau altul”

Antrenorul a făcut trimitere și la ultimul meci disputat, în Liga 2, de ”U” Cluj, câștigat dramatic contra Slatinei, cu 2-1, cu un gol dat în prelungirile prelungirilor. Costel Enache ar vrea ca acum, cu Viitorul Pandurii, meciul să fie tranșat mai repede.

”Mi-ar plăcea să fie așa toate meciurile, deznodământul acesta, să câștigăm așa, cu siguranță. Pentru cei mai slabi de inimă ar fi bine însă să reglăm lucrurile cât mai din timp, într-un fel sau altul. Viitorul e o echipă imprevizibilă și cu fluctuații, pentru că e foarte tânără. Are jucători de calitate, care joacă fără presiune asupra lor. E o echipă cu forță ofensivă și tocmai de aici vine forța ei de grup, pentru că fotbaliștii sunt inventivi. În relația unu contra unu jucătorii lor stau foarte bine. E o echipă organizată, pentru că are un antrenor bun, pe care l-am cunoscut la Licența Pro și știu cum se organizează.
E un meci greu, chiar dacă nu are victorii de mult timp. E o echipă bună. E o parte bună și că nu facem deplasarea până la Târgu Jiu, pentru că era o deplasare lungă. Sper să găsim și soluții, pentru a desface apărarea adversă, pentru că sistemul nostru de joc se potrivește mai bine în anumite partide”, a continuat Costel Enache.

Viitorul Pandurii a fost depășită în clasamentul Ligii 2 de ”U” Cluj

Între timp, de la meciul direct, ambele echipe au mai disputat un joc în campionat, iar rezultatele au fost în același trend. ”U” Cluj a câștigat cu 2-1, acasă, cu CSM Slatina, în timp ce Viitorul Pandurii a pierdut, în deplasare, cu 1-0 la Farul Constanța.

Înaintea partidei din Liga 2, Flavius Stoican, antrenorul echipei gorjene, avea numai cuvinte de laudă pentru clujeni.

”Trebuie să fim foarte – foarte atenți și să rămânem concentrați. Lucrurile nu vor mai sta ca până acum. Adversarele deja nu ne mai tratează ca la începutul sezonului, după ce am ajuns în sferturile Cupei României și pe locul 2 în campionat. Întâlnim o echipă cu tradiție, care și-a anunțat candidatura la promovare. Au prima șansă! În primul rând, doar numele Universitatea Cluj te obligă să fii în Liga 1. Au transferat jucători cu experiență. Noi, ceea ce am realizat până acum, cu jucători fără prea mare rezonanță, este un bonus, dar rezultatele de până acum ne obligă și pe noi să ne batem pentru primele locuri”, spunea Stoican. După joc, Stoican dădea vina pe crisparea jucătorilor și gazon.

Între timp, Viitorul Pandurii a fost depășită în clasament de ”U” Cluj, 26 față de 25 de puncte, gorjenii ajungând în afara locurilor de play-off, pe 8, în timp ce ardelenii au urcat pe poziția a 6-a, ultima care duce în grupa în care se dă bătălia pentru promovare.

Andrei Antonie arbitrează ”U” Cluj – Viitorul Pandurii, în Cupa României

Pentru a ajunge în sferturile Cupei României, Viitorul Pandurii a trebuit să treacă de Viitorul Dăești (Liga 3), cu 2-1, după prelungiri, în turul 4, Campionii FC Argeș (Liga 1), cu 1-0, în 16-imi, și de Gaz Metan Mediaș (Liga 1), cu 1-0, în optimi.

În această ediție a Cupei României, ”U” Cluj a trecut până acum de Unirea Dej, 2-0 în turul 3, apoi a profitat de cazurile de COVID-19 de la Viitorul Șelimbăr, câștigând cu 3-0 la ”masa verde” în turul 4, în șaisprezecimi s-a impus cu 8-2 pe terenul unei alte echipe de Liga 3, Hușana Huși, iar în optimi a învins cu 2-1 prim-divizionara UTA Arad.

Meciul de astăzi dintre Universitatea Cluj și Viitorul Pandurii Târgu Jiu, de pe Cluj Arena, va fi arbitrat de la centru de Andrei Antonie (Bucureşti) și de la cele două tușe de Ciprian Florin Danşa (Satu Mare) și Romică Bîrdeş (Piteşti). Rezervă de arbitru este Bogdan Dumitrache (Bucureşti), iar observatori au fost delegați Dan Jiga (Bistriţa) și Octavian Goga (Braşov).