Llullaku, decisiv! Concordia Chiajna câștigă pe final la FK Miercurea Ciuc și obține primele puncte în noul sezon

Marius ANGHEL 12 Aug. 2022, 20:27 Liga 2

Concordia Chiajna a trecut la limită, cu scorul de 1-0, în meciul din deplasare disputat cu FK Miercurea Ciuc, vineri seară, în debutul etapei a 2-a a noului sezon de Liga 2.

Unicul gol al partidei a venit în minutele de final, în minutul 85, când nou-intratul Azdren Llullaku l-a învins pe Gyenge, în aceeași fază, puțin mai înainte, Pațurcă șutând în bară.

Pe durata meciului de la Miercurea Ciuc, unul desfășurat într-un ritm alert, cu un joc plăcut privitorilor, ambele echipe au avut ocazii mari să marcheze mai devreme, însă Gyenge și Chudy au evitat goluri ca și făcute.

1-1 la ocazii mari în prima repriză. Voicu vs. Schieb

Amândouă echipele au început cu stângul ediția 2022-2023 de Liga 2. Harghitenii au cedat cu 1-2 la Unirea Dej, iar ilfovenii au pierzut cu scorul de 0-3 la Buftea, acolo unde au jucat acasă cu CSM Slatina. Sub presiunea acestor rezultate, FK Miercurea Ciuc și Concordia s-au întâlnit în jocul din runda a doua.

Meciul de pe stadionul Municipal a avut un ritm bun încă din start, însă prima mare ocazie a venit abia în minutul 31, atunci când Voicu a avut o situație ideală de a înscrie, însă Gyenge a închis la timp și a blocat cu picioarele șutul care se voia pe sub portar. Ciucanii au reacționar rapid prin Schieb (32), însă lovitura de cap a acestuia nu i-a pus probleme lui Chudy. Tot Schieb a mai avut însă o urcare periculoasă în careu și o reluare puternică cu capul din 6 metri, dar Chudy (40) a avut un reflex salvator și a scos de pe linie.

Azdren Llullaku a intrat cu noroc pentru Concordia. Chudy și Gyenge au evitat și alte goluri

Nivelul jocului s-a menținut bun și în partea secundă. Codrea (52) l-a pus la încercare pe Gyenge cu o lovitură de cap, iar Voicu a avut din nou o situație de singur cu portarul. Atacantul a scăpat singur de la distanță cu Gyenge (68), după o gafă a lui Nemanic, a pătruns în careu și a tras chiar în goalkeeper.

Ocaziile nu s-au răzbunat însă, nici la reluarea cu capul a lui Jelena (71) din 9 metri, parată de Chudy cu un nou reflex de portar mare, pentru ca Palmeș (76) să plonjeze în disperare de cauză și să devieze pe lângă poartă o minge șutată din careu de Gal-Andrezly și care îi putea pune probleme goalkeeperului.

De marcat a făcut-o însă Concordia, în minutul 85, la șapte minute distanță după ce Azdren Llullaku a pătruns pe teren. Atacantul ilfovenilor a punctat din 10 metri, cu siguranță, după ce a primit o pasă de la Ndiaye, care recuperase în urma devierii balonului din bara din dreapta, unde șutase Pațurcă.

Minutele de final au adus un joc cu multe întreruperi, cu trageri de timp din partea Concordiei și fără faze de poartă. Apro a executat pe lângă o lovitură liberă de la 22 de metri central în al optulea minut de prelungiri, după ce arbitrul arătase inițial doar patru.

Concordia, la primele puncte. Miercurea Ciuc rămâne pe zero

Cu acest succes, primul în noul sezon, Concordia Chiajna are 3 puncte și urcă, pentru moment, pe locul 9, la egalitate cu alte opt formații cu golaveraj mai bun. FK Miercurea Ciuc are 0 puncte și golaveraj 1-3 și este pe penultimul loc în clasamentul Ligii 2, pe 19, dar e la egalitate cu alte șase echipe.

În etapa a 3-a, Concordia Chiajna joacă pe teren propriu cu CSC Dumbrăvița, iar FK Miercurea Ciuc evoluează în deplasare la Steaua.

CLASAMENTUL Ligii 2 și al golgheterilor

COMENTARIUL LIVE:

FK MIERCUREA CIUC – CONCORDIA CHIAJNA 0-1

Azdren Llullaku 85′

FK Miercurea Ciuc: Gyenge – Csiszer, Nemanic, Apro, Vita – Csuros (cpt.)(Jebari 62′), L. Kovacs (T. Suciu 87′) – Gal-Andrezly, El-Sawy (M. Kovacs 78′), Schieb – Jelena
Rezerve neutilizate: Karacsony – Kelemen, R. Takacs, Tajti, Bărăbaș, Ivanovici
Antrenor: Francisc Dican

Concordia Chiajna: Chudy – Palmeș, Maric, L. Alexandrescu, Bușu – Pațurcă (Stănică 89′), D. Codrea (cpt.) – Ndiaye, Negoi, Ad. Voicu (Llullaku 78′) – Alb. Voinea (Mih. Constantinescu 90+2′)
Rezerve neutilizate: Chesneau – Goge, Ghimfus, Mustacă, Cocoș, Cartina
Antrenor: Ianis Zicu

Stadion: Municipal (Miercurea Ciuc – Harghita). Arbitru: Marius Omuţ (Satu Mare). Asistenți: George Suciu (Câmpia Turzii) și Csaba Antal (Baciu – Cluj). Rezervă: Marius Nechita Chioran (Floreşti – Cluj). Observator arbitri: Gheorghe Mihalache (Buzău). Delegat joc: Marian Lumânare (Bucureşti).

♦Min 90+8 Final de joc. Concordia Chiajna se impune cu 1-0 în meciul din deplasare cu FK Miercurea Ciuc și câștigă primele puncte în acest sezon. Harghitenii rămân cu 0 puncte după primele două etape
Min 90+8 Apro bate lovitura liberă de la 22 de metri central pe lângă poartă, în dreapta, iar apoi arbitrul fluieră finalul partidei
Min 90+7 Leonard Alexandrescu primește și el cartonașul galben pentru o intrare neglijentă la un duel aerian. L-a lovit cu cotul în ceafă pe Suciu. Ciucanii au lovitură liberă de la 22 de metri central
Min 90+5 ||| Martin Chudy primește cartonașul galben pentru întârzierea degazării
Min 90+2 Albert Voinea, trântit pe teren acuzând o accidentare din momentul în care s-a intrat în prelungiri, este înlocuit cu Mihai Constantinescu. Pe marginea, Voinea nu pare să aibă nimic atât de grav încât să stea un minut și jumătate pe jos
Min 90 + Meciul e prelungit cu patru minute
Min 89 Iese Paul Pațurcă și intră Alexandru Stănică, la Concordia
Min 87 Dican forțează atacul în ultimele minute. Iese Lorant Kovacs și intră Toni Suciu
Min 85 0-1 Pațurcă primește la 19 metri printr-o devieze în spate și trage cu stângul, pe jos, spre colțul lung, mingea trece de Gyenge și lovește bara. Balonul se duce în dreapta, la Ndiaye, care pasează în centrul careului pentru Azdren Llullaku, iar acesta preia și șutează cu dreptul din circa 10 metri, lângă bara din dreapta, sus, fără speranțe pentru Gyenge
Min 78 La FK Miercurea Ciuc, iese Omar El-Sawy și intră Mark Kovacs. La Concordia Chiajna, iese Adrian Voicu și intră Azdren Llullaku
Min 76 Ocazie bună pentru ciucani. El-Sawy avansează în flancul dreapt, centrează pe jos pentru urcarea lui Gal-Andrezly, acesta e liber în careu, reia cu latul din 14 metri, Palmeș plonjează și deviază, iar mingea trece pe lângă poartă, pe lângă bara din stânga, în corner
Min 71 Chudy parează cu un reflax bun o minge deviată cu capul de Jelena din 9 metri central, după o lovitură liberă bătută din stânga de El-Sawy
Min 69 ||| Albert Voinea îl ține din spate pe Kovacs și primește cartonașul galben
Min 68 Nemanic gafează incredibil și pasează direct la Adrian Voicu, care s-ar fi aflat în offside dacă primea o minge de la un coechipier, scapă singur spre poartă de la circa 35 de metri, pătrunde în careu și finalizează execrabil, direct în Gyenge, iar apoi se prăbușește pe gazon
Min 64 ||| Mediop Ndiaye primește cartonașul galben după un duel aerian cu Vita, în care acesta din urmă s-a dezechilibrat în aer și a picat prost. Directorul sportiv al Concordiei, Cristian Bălașa, primește și el cartonașul galben fiindcă a îndrăznit să îi reproșeze arbitrului decizia luată
Min 62 ⇒ Soufiane Jebari intră în locul lui Attila Csuros, la FK Miercurea Ciuc
Min 54 ||| Claudiu Apro primește cartonașul galben pentru un fault comis la mijlocul terenului
Min 52 Centrare din dreapta, din fază fixă, Codrea se demarcă bine în fața careului mic, e nemarcat la 7 metri, reia cu capul, însă o face pe centrul porții, iar Gyenge prinde fără probleme
Și FK Miercurea Ciuc și-a prezentat ieri o nouă achiziție. Mickael Panos, mijlocaș francez în vârstă de 25 de ani, ultima dată legitimat în Albania, la KF Vllaznia, a semnat cu harghitenii.
Concordia Chiajna a mai făcut o nouă achiziție în această vară, a 13-a. Mijlocașul Vlad Mihalcea, ultima dată la FC Brașov, a semnat cu trupa lui Ianis Zicu
Min 46 S-a reluat jocul
Min 45+2 Pauză. FK Miercurea Ciuc și Concordia Chiajna sunt la egalitate, scor 0-0, după o primă repriză cu ritm alert și destul de puține ocazii, câte una mare de fiecare parte
Min 42 Minge înaltă în flancul stâng de atac al harghitenilor, Palmeș sare la cap cu Schieb, fundașul Concordiei este lovit în față cu capul, în nas, însă arbitrul lasă jocul să continue
Min 40 Atac continuu al ciucanilor, Gal-Andrezly centrează bine din dreapta careului, Marvin Schieb urcă din stânga și reia puternic cu capul din 6 metri, ”pierdut” de Palmeș, însă Chudy are un reflex senzațional și parează de pe linie în față și de acolo se respinge cu capul
Min 37 Ndiaye Mediop are o acțiune personală și trage puternic din afara careului, însă mingea se duce peste poartă
♦Min 32 Ciucanii avansează în flancul drept, centrează lung în careu, Schieb urmărește și ajunge la timp să devieze cu capul, însă nu are o lovitură puternică, iar Chudy prinde
♦Min 31
Fază de contraatac a Concordiei, pasă pe culoar în stânga pentru pătrunderea în careu a lui Voicu, acesta îl are în fața sa doar pe Gyenge, încearcă din 10 metri să trimită printre picioarele portarului, însă nu reușește. Gyenge închide la timp și blochează și Miercurea Ciuc pornește și ea pe contraatac
♦Min 24
Lorant Kovacs pierde o minge la 20 de metri, Pațurcă recuperează, avansează și șutează cu latul piciorului drept spre colțul lung, în dreapta, plasat, de la 17 metri. Gyende reține fără probleme
♦Min 12
Gal-Andrezly șutează din afara careului, ușor din dreapta spre colțul lung, Chudy pune palmele și respinge în față, iar apoi prinde
♦Min 10
Luka Maric e lovit peste față într-un duel pentru minge și are nevoie de îngrijiri medicale la nas
♦Min 7
Voicu avansează lejer în stânga careului, pătrunde, centrează în forță în fața porții, Apro, aflat la prima bară, blochează, însă mingea se duce foarte puțin pe lângă poartă, în plasa laterală. Miercurea Ciuc, aproape de autogol. Cornerul rezultat nu aduce niciun pericol la poarta lui Gyenge, chiar dacă goalkeeperul a ieșit neglijent și a respins destul de greu
♦Min 1
A început partida de la Miercurea Ciuc. Gazdele au o micuță galerie care asigură fondul sonor al jocului

Etapa a doua a noului sezon de Liga 2 debutează astăzi, vineri, de la ora 18:30, când pe stadionul Municipal din Miercurea Ciuc se vor întâlni FK Miercurea Ciuc și Concordia Chiajna, două echipa considerate cu potențial și pretenții mari și în noua ediție de campionat.

Amândouă au început însă cu stângul ediția 2022-2023 de Liga 2, harghitenii cedând cu 1-2 la Unirea Dej, iar ilfovenii pierzând cu scorul de 0-3 la Buftea, acolo unde au jucat acasă cu CSM Slatina.

Două victorii pentru Concordia și una pentru Miercurea Ciuc, în întâlnirile directe

Un al doilea eșec înregistrat în tot atâtea meciuri disputate în statul campionatului ar fi un început considerat dezastruos atât pentru Francisc Dican și echipa sa, cât și pentru Ianis Zicu și trupa lui.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de trei ori în meciuri oficiale în istoria lor. Prima dată s-a întâmpla la Chiajna, în toamna anului 2019, când Concordia s-a impus cu 1-0, iar ultimele două jocuri directe au avut loc la Miercurea Ciuc. În noiembrie 2020 au câștigat harghitenii cu 1-0, iar în august 2021, adică în singura întâlnire din sezonul trecut, au avut câștig de cauză ilfovenii, cu un neverosimil 3-0, înregistrat chiar din prima repriză.

Marius Omuţ arbitrează FK Miercurea Ciuc – Concordia Chiajna

Partida din acest sezon regular al Ligii 2 a picat să se desfășoare tot la Miercurea Ciuc.

Jocul de astăzi începe de la ora 18:30 și va fi condus de la centru de arbitrul Marius Omuţ (Satu Mare). Arbitri asistenți sunt George Suciu (Câmpia Turzii) și Csaba Antal (Baciu – Cluj), iar rezervă este Marius Nechita Chioran (Floreşti – Cluj). Observator arbitri a fost delegat Gheorghe Mihalache (Buzău), în timp ce delegat de joc a fost ales Marian Lumânare (Bucureşti).