Steaua se impune la Slatina, cu CSM, însă după un final de meci în care a tremurat pentru victorie. Drăghici a fost eliminat

Marius ANGHEL 15 Aug. 2022, 14:34 Liga 2

Steaua a câștigat la Slatina primul ei meci în noul sezon de Liga 2, ediția 2022-2023, în etapa a doua, însă nu a fost lipsită de emoții.

Cu 2-1 s-a impus echipa lui Daniel Oprița în fața nou-promovatei conduse de Daniel Oprescu, în minutele de final tremurând pentru succes după ce a rămas în zece jucători.

”Militarii” au avut o galerie numeroasă pe stadionul 1 Mai din Slatina, care a continuat protestul împotriva conducerii, însă în special în a doua repriză, după ce la pauză a avut câteva schimburi de replici cu spectatori de la Tribuna a II-a, a avut un comportament deplorabil, înjurând aproape încontinuu orice i-a venit la gură!

Steaua, primă repriză perfectă la Slatina: cu două goluri și de netrecut în defensivă

Steaua a început perfect meciul de la Slatina, cu atitudine, și-a dominat adversarul aflat pe teren propriu, aproape că nu i-a permis să iasă din propria jumătate și a marcat de două ori în 24 de minute. Adi Popa a deschis scorul în minutul 13, cu un șut puternic de la circa 30 de metri central, iar Bogdan Chipirliu a majorat diferența în minutul 24, cu o reluare din prima, din careu, după o centrare din dreapta a lui Drăghici.

Jucătorii lui Daniel Oprița s-au mulțumit cu acest scor și au preferat să abordeze mai prudent meciul. S-au retras și au încercat să profite de eventuale greșeli ale gazdelor, însă acestea nu au venit. Apărarea condusă de Walace a funcționat perfect, până la pauză neavând nicio emoție în fața nou-promovatei.

Slatina a prelua controlul și a redus din diferență după o gafă a lui Mihăescu, introdus de Oprița pentru a asigura stabilitatea la mijloc

În partea secundă, Daniel Oprescu și-a mai ținut cinci minute pe teren trei jucători, pentru a-i înlocuit în minutul 50. Și Oprița a mutat o dată, însă Slatina, chiar dacă a avut mai mult posesia, nu a fost deloc periculoasă.

Din minutul 68, Slatina a făcut toate schimbările, în timp ce Oprița a mutat și el de alte două ori, la mijloc și în atac, fiindcă echipa sa devenise ușor de trecut la mijlocul terenului. Însă Mihăescu, introdus special pentru a da un suflu nou Stelei, a gafat ca un amator în propriul careu. A încercat un dribling cu călcâiul printre doi adversari, a pierdut mingea, Trancă a centrat, Drăghici a ratat respingerea, iar Cătălin Doman (73) a redus simplu din diferență. Ulterior, Mihăescu avea să se și accidenteze și să fie schimbat cu Adrian Ilie.

Drăghici a fost eliminat, Steaua a trăit cu emoții pe final

Împinși de la spate de public și impulsionați de înjurăturile galeriei Stelei, jucătorii Slatinei au prins curaj pe final și au avut situații bune prin Cristinel Dinu (85) și Doman (87), dar șuturile lor s-au dus pe lângă țintă.

Stephan Drăghici (89) a faultat dur și a văzut al doilea cartonaș galben în a doua repriză, a fost eliminat, astfel că Steaua a fost și mai expusă în minutele de prelungiri. S-a tras de timp, Dincă, Ștefan Pacionel și Enceanu au văzut și ei cartonașul galben, însă Slatina nu a avut forța să mai înscrie o dată. Doman (90+2) a demonstrat că este cel mai periculos jucător al lui Oprescu și a mai avut un șut pe lângă poartă, iar fluierul final a venit după șase minute de prelungiri, ca o gură de oxigen pentru steliști.

Steaua și Slatina, vecine de clasament în Liga 2 după două etape

Steaua acumulează 4 puncte, are golaveraj 3-2 și urcă pe locul 6 în Liga 2, la egalitate cu Poli Iași, care are un golaveraj mai bun (2-0). CSM Slatina rămâne cu 3 puncte, la fel ca alte cinci echipe, și este pe locul 7, cu golaveraj 4-2.

În etapa a 3-a, CSM slatina joacă în deplasare la Gloria Buzău, sâmbătă, de la ora 13:00, iar Steaua joacă în încheierea rundei, marțea viitoare, în data de 23 august, ed la ora 19:00, pe teren propriu cu FK Miercurea Ciuc.

CLASAMENTUL Ligii 2 și al golgheterilor
Rezultatele înregistrate în etapa a 2-a

COMENTARIUL LIVE:

CSM SLATINA – STEAUA 1-2

Cătălin Doman 73′ / Adrian Popa 13′, Bogdan Chipirliu 24′

CSM Slatina: I. Pop – Mitran (C-tin. Radu 50′), Sălcianu, M. Manea, Pisăru (Al. Dinu 68′) – D. Toma, M. Șerban (Trașcu 50′) – Dav. Oprescu (Trancă 63′), Doman (cpt.), Cr. Dinu – Al. Popovici (Neicu 50′)
Rezerve neutilizate: Preduț – Gherghe, Necșulescu, Leață
Antrenor: Daniel Oprescu

Steaua: Dincă – St. Drăghici, Walace, Gugu, Corbu – Ad. Popa, Enceanu, Balgiu (Măd. Mihăescu 63′, Ad. Ilie 80′), Bodișteanu (A. Trică 63′) – Chunchukov (Şt. Pacionel 56′), Chipirliu (cpt.)
Rezerve neutilizate: H. Iancu – Al. Sima, Em. Pacionel, Al. Sabău, D. Oroian
Antrenor: Daniel Oprița
Eliminat: Stephan Drăghici 89′ (cumul de cartonașe galbene)

Stadion: 1 Mai (Slatina – Olt). Arbitru: Valentin Naidin (Turnu Măgurele). Asistenți: Raul Constantin Ghiciulescu (Lugoj) și Răzvan Constantin Nistoran (Reşița). Rezervă: Dragoș Pîrîu (Curtea de Argeş). Observator arbitri: Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea). Delegat joc: Viorel Lolea (Reşiţa).

Min 90+6 Final de joc. Steaua câștigă cu 2-1 meciul din deplasare cu CSM Slatina, terminând cu un jucător în minus și nefiind lipsită de emoții pe final
♦Steaua acumulează 4 puncte, are golaveraj 3-2 și urcă pe locul 6, la egalitate cu Poli Iași, care are un golaveraj mai bun (2-0). CSM Slatina rămâne cu 3 puncte, la fel ca alte cinci echipe, și este pe locul 7, cu golaveraj 4-2.
Min 90+6 ||| Rareș Enceanu vede și el cartonașul galben
Min 90+2 Walace respinge slab cu capul în față, Doman șutează din marginea careului, ușor lateral dreapta, la colțul lung, pe jos, pe lângă poartă
Min 90+1 ||| Ștefan Pacionel îl faultează din spate pe Dorin Toma și primește și el cartonașul galben. Steaua tremură în acest final de meci pentru victorie
Min 90+1 ||| David Dincă primește și el cartonașul galben pentru că întârzie degajarea din 6 metri
Min 90 + Meciul e prelungit cu cinci minute
Min 89 |||| Stephan Drăghici intră tare prin alunecare și primește cartonașul galben. Jucătorul Stelei se duce în defensivă pentru ca jocul să fie reluat, însă centralul îl cheamă și îi arată cartonașul roșu, așa cum era și normal, după ce pe primul l-a văzut în minutul 48
Min 87 Doman trage din afara careului, mingea este blocată de Drăghici, iar în partea dreaptă de atac a Slatinei, în careu, Cristinel Dinu se izbește de Adrian Ilie și cere penalty. Arbitrul lasă jocul să continue
Min 85 Cristinel Dinu șutează frumos, plasat, din fața careului, poziție centrală, puțin peste vinclul din dreapta. Slatina este mai proaspătă pe acest final de joc
Min 80 Mădălin Mihăescu, accidentat în propriul careu și scos afară cu targa, este înlocuit cu Adrian Ilie
Min 73 1-2 Mihăescu, introdus să limpezească jocul la mijloc, se complică în propriul careu și încearcă un dribling printre doi adversari, cu călcâiul, este deposedat în colțul careului, Trancă avansează în dreapta și centrează în fața porții, mingea îl lovește în genunchi pe Drăghici și se duce în față, iar Cătălin Doman înscrie simplu, cu latul, din 6 metri central. Publicul erupe, Slatina reintră în meci în acest final de joc
Min 70 Pop se întinge și agață o minge deviată de Radu
Min 68 Alin Pisăru nu mai poate continua și este înlocuit cu Alexandru Dinu-Ivănescu
Min 67 Pauză de hidratare. Alin Pisăru acuză o accidentare și primește îngrijiri medicale pe margine
Min 63 Oprița efectuează și el o dublă schimbare. Intră Atanas Trică și Mădălin Mihăescu și ies Ștefan Bodișteanu și Cristian Balgiu
Min 63 Daniel Oprescu îți schimbă nepotul, pe David Oprescu. În locul său intră Remus Trancă
Min 59 ||| Cristian Balgiu îl ține insistent din spate pe Doman, aproape că-i rupe tricoul, îl pune la pământ și primește cartonașul galben
Min 56 Daniel Oprița mută și el. Intră Ștefan Pacionel și iese Tsvetelin Chunchukov
Min 50 Triplă schimbare la CSM Slatina. Decizie interesantă a antrenorului Daniel Oprescu, care i-a mai lăsat în repriza a doua pe teren, timp de patru minute, pe Ionuț Mitran, Alexandru Popovici și Marian Șerban. Au intrat Constantin Radu, Marius Neciu și Andrei Trașcu
Min 48 ||| Stephan Drăghici îl ține din spate pe Doman, pe o fază de contraatac, și primește cartonașul galben
Min 46 S-a reluat meciul. Câțiva fani de la Tribuna a II-a și unii suporteri din galeria Stelei au avut câteva cuvinte de împărțit. Chipirliu și Adi Popa au mers la gardul peluzei unde sunt suporterii Stelei pentru a cere ca spiritile încinse să se calmeze. Spectatorii de la Tribuna a II-a care stăteau aproape de peluza în care se află galeria Stelei au fost dirijați de Jandarmerie spre centrul și partea opusă tribunei.
Min 45+2 Pauză la Slatina. Steaua conduce cu 2-0 CSM Slatina după o primă repriză în care a marcat de două ori fără să forțeze prea mult, iar apoi și-a lăsat adversarul, gazdele, să aibă mai mult posesia
Min 45+1 Oprescu primește în careu, în dreapta, însă ratează preluarea și pierde timp important în care putea pune în pericol poarta lui Dincă. Încearcă o pasă în centru pentru Toma, însă trimite direct la un adversar și faza de atac a Slatinei, una dintre puținele în care s-a ajung până în careul advers, se stinge
Min 45 + Prima repriză e prelungită cu două minute
Min 43 Numărul spectatorilor care sunt acum la Tribuna a II-a este unul mult mai mare față de startul meciului. Tribuna a II-a este aproape pe jumătate plină. În continuare galeria Stelei este cea care domină și asigură condul sonor al partidei
Min 41 Doman are un șut-centrare spre poarta lui Dincă, acesta iese și reține în dreapta
Min 36 Enceanu intră dur, pe linia de la mijlocul terenului, asupra lui Dorin Toma, care se resimte, are nevoie de îngrijiri medicale, însă arbitrul decide să nu acorde cartonaș galben stelistului, deși îl merita
Nici Daniel Oprescu nu a efectuat vreo schimbare în primul ”11” față de meciul din prima etapă. Este o schimbare, însă, printre rezerve, unde Abel Stan nu se mai află, locul său fiind luat de Alexandru Dinu-Ivănescu
Min 29 ||| Ștefan Bodișteanu îl deposedează pe Popovici, aflat deja pe jos, îl șterge puțin și cu piciorul când dă în minge, iar arbitrul decide să-i dea cartonaș galben stelistului
Min 25 Pauză de hidratare
Min 24 0-2 Popa pasează în dreapta pentru Drăghici, care avansează în lateralul careului și centrează în centru, ușor spre înapoi, pentru Bogdan Chipirliu. Acesta trage din prima, dintr-un voleu lateral, de la circa 12 metri, în stânga, fără șanse pentru Pop. Steaua se distrează la Slatina
Daniel Oprița a optat pentru acest meci de la Slatina pe același ”11” aliniat și la primul joc din noul sezon, cu Metaloglobus. Singura schimbare are loc pe banca de rezerve, unde nu se mai află Celestru, ci Adrian Ilie și Alexandru Sima. La primul meci, Oprița a avut doar opt rezerve.
Min 19 ||| Marian Manea îl faultează din spate pe Chunchukov, pe o fază de contraatac a Stelei, și primește și el cartonașul galben
Min 13 0-1 Enceanu pasează din stânga în centru pentru Adrian Popa, care e nemarcat la 35 de metri, își așează mingea în față și șutează puternic în dreapta, lângă bară, învingându-l pe Pop
Min 13 ||| David Opescu primește primul cartonaș al meciului, după fauturi repetate. Acesta este chiar nepotul antrenorului Slatinei, fiul președintele CJ Olt
Min 9 Steaua domină în acest debut de meci, însă posesia jucătorilor lui Oprița încă nu a fost concretizată și cu vreo ocazie la poarta lui Pop
Și CSM Slatina are o micuță galerie la acest meci, formată din maximum 50 de persoane poziționate la cealaltă peluză, în partea unde nu sunt scaune. Gălăgia produsă de acești fani este insesizabilă, neputând să acopere cântecele galeriei Stelei
Min 5 Fanii echipei Steaua aruncă cu fumigene pe pista de zgură din fața lor, iar două dintre ele ajung și pe gazon. Jocul este oprit pentru câteva secunde. Suporterii au afișat un nou banner împotriva conducerii clubului, iar Bichir și Marinescu n-au scăpat fără să fie înjurați.
Înainte de fluierul de start al meciului, jucătorii Stelei au mers, ca de obicei, să își salute galeria. La această partidă, Steaua este încurajată de un grup numeros de suporteri, care aproape umple peluza din spatele porții apărate în prima repriză de Ionuț Pop
Min 1 A început meciul de la Slatina, cu fond sonor asigurat de suporterii Stelei
CSM Slatina se află astăzi la debutul pe teren propriu în Liga 2, întâlnește cel mai titrat club din România și, cu toate acestea, nu are parte de un stadion plin, deși intrarea este liberă! La Tribuna a II-a a arenei 1 Mai sunt aproximativ 150-200 de persoane. La Tribuna 1 sunt mult mai mulți spectatori.

Penultimul meci al etapei a 2-a a Ligii 2, ediția 2022-2023, se desfășoară astăzi, de la ora 12:30, la Slatina, pe stadionul 1 Mai. Echipa gazdă, CSM Slatina, o nou-promovată, întâlnește Steaua.

Oltenii au realizat surpriza în prima rundă, învingând în deplasare Concordia Chiajna, în timp ce trupa bucureșteană a debutat cu un egal pe teren propriu, cu Metaloglobus.

Slatina a realizat surpriza primei etape și a fost liderul Ligii 2. Steaua a obținut doar o remiză acasă la debut

CSM Slatina și Steaua sunt două dintre cele cinci echipe care în acest sezon de Liga 2 au drept de promovare. Ambele sunt cluburi de drept public.

Nou-promovata CSM Slatina a început spectaculos sezonul, reușind o victorie la scor, cu 3-0, la Buftea, cu Concordia Chiajna, una dintre echipele considerate candidate la promovare. Cu acest succes din deplasare, Slatina s-a clasat pe locul 1 în Liga 2 la finalul primei etape.

”Fiecare punct contează în acest sistem competiţional, în care se joacă un singur meci, cu atât mai mult cu cât, după meciul de la Chiajna, jucăm acasă cu CSA Steaua, apoi ne deplasăm la Buzău, după care urmează meci acasă cu Slobozia. Toate sunt echipe care se bat la play-off, cu potenţial de promovare. Pare un program infernal, dar care are şi avantaje pe care încercăm să le exploatăm”, spunea antrenorul Daniel Oprescu despre ceea ce urmează pentru echipa sa.

Steaua, în schimb, a făcut un joc bun în prima etapă, acasă cu Metaloglobus, însă a obținut doar o remiză, scor 1-1.

”Toate jocurile vor fi grele. O să fie un meci dificil, cu o echipă cu moral bun. Am fost la jocul cu Chiajna, i-am văzut, o echipă bine pregătită fizic, stă bine în teren, o să joace pe contraatac. O să fie lume multă, cred. Dacă suntem pe vârfuri și jucăm doar din gleznă, vom avea probleme. Eu i-am avertizat pe jucători că o să fie greu și meciul cu Metaloglobus, dar era ușor dacă ne concentram la partea de finalizare”, a declarat antrenorul Stelei, Daniel Oprița.

Valentin Naidin arbitrează CSM Slatina – Steaua

Meciul de la Slatina va fi arbitrat de centralul Valentin Naidin (Turnu Măgurele) și de asistenții Raul Constantin Ghiciulescu (Lugoj) și Răzvan Constantin Nistoran (Reşița). Arbitru de rezervă este Dragoș Pîrîu (Curtea de Argeş), iar observator de arbitri a fost delegat Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea). Delegat de joc este Viorel Lolea (Reşiţa).