Egal cu goluri marcate în prelungirile fiecărei reprize. FC Braşov evita la ultima fază înfrângerea pe teren propriu cu Minaur Baia Mare

Marius ANGHEL 14 Aug. 2022, 15:27 Liga 2

FC Brașov și Minaur Baia Mare rămân fără victorie și după al doilea meci disputat în acest sezon de Liga 2, însă au reușit să obțină primul lor punct.

Pe stadionul Tineretului, cele două echipe au terminat la egalitate, scor 1-1, meciul lor din etapa a doua. Ambele goluri au fost marcate în prelungiri. Băimărenii au înscris la finalul primei reprize, iar brașovenii au punctat la ultima fază a jocului.

FC Brașov, mai activă în ofensivă. Minaur a înscris noroc în prelungirile primei reprize

În prima repriză, cele două echipe învinse în prima etapă au oferit un fotbal nu prea atrăgător spectatorilor. A fost o luptă pentru posesie și puține ocazii la cele două porți. Angelov (7) putea înscrie din 7 metri dacă n-ar fi trimis cu capul peste poartă din poziția ideală în care s-a aflat, Chică-Roșă (12) a căzut prea ușor în careu în duelul cu Rareș Lazăr și a tras modest (16) pentru a-i pune probleme lui Băilă, în timp ce în partea opusă Stanciu (19) a tras pe lângă poartă dintr-o lovitură liberă de la 19 metri.

Tot brașovenii au fost ceva mai activi pe fază ofensivă, dar Băilă a respins atât șutul lui Saim Tudor (32), cât și pe cel deviat al lui Dumbravă (44). În prelungiri, la o fază care nu anunța pericol, Bogdan Rotar (45+1) a tras din afara careului, mingea a fost deviată cu călcâiul de Jovanovic, a luat boltă și l-a păcălit pe Micu, ieșit cam mult din poartă.

Chică-Roșă, faultat în careu, Roman a refuzat să acorde penalty

Cu două schimbări făcute la pauză, FC Brașov a continuat în partea secundă să fie cea mai activă în ofensivă, mai ales că acum căuta și golul egalizator. Spătaru (54) s-a precipitat la o fază de contraatac periculoasă, în care a ratat pasa și s-a accidentat.

Egalarea putea veni însă după aproape o oră de joc, însă arbitrul George Roman nu și-a dorit asta. Rareș Lazăr s-a ținut reciproc cu Chică-Roșă, însă atacantul i-a luat față și apoi a fost tras în jos de braț, în careu, chiar în fața portarului, dar centralul a refuzat să acorde penalty pentru FC Brașov, spre disperarea lui Dan Alexa, care a și văzut cartonașul galben. Și Angelov (64) a încercat să obțină un penalty, tot în fața lui Lazăr, însă de această dată arbitrul a luat decizia corectă și a lăsat jocul să continue.

Lambrinoc a egalat la ultima fază a jocului

Cu toate schimbările făcute cu 20 de minute înainte de final, FC Brașov a dat senzația că domină degeaba, fiindcă nu va putea înscrie. Ba chiar a avut noroc la două faze de contraatac, în care Chinde (86 și 90+2) nu a putut trimite în poartă din poziții bune.

În ultimul minut de prelungiri, la ultima fază, după o lovitură liberă, FC Brașov a reușit să egaleze. Tudor a avut un șut-centrare din stânga, Stoian a fost aproape de autogol, Băilă a respins de pe linie, însă n-a mai avut ce face la reluarea cu capul a lui Eduard Lambrinoc (90+4) și a scos mingea de după linia porții.

S-a terminat 1-1, rezultat conform desfășurării jocului, iar Dan Alexa a mers la centrul terenului pentru a certa arbitrii George Roman și Marilena Nan.

FC Brașov și Minaur obțin primul lor punct în acest sezon, după două etape, iar în runda a treia vor juca cu Poli Timișoara (20 august, ora 11:00, deplasare), respectiv Ripensia (20 august, ora 11:00, acasă).

CLASAMENTUL Ligii 2 și al golgheterilor
Rezultatele înregistrate în etapa a 2-a

COMENTARIUL LIVE:

FC BRAȘOV – MINAUR BAIA MARE 1-1

Eduard Lambrinoc 90+4′ / Bogdan Rotar 45+1′

FC Brașov: Micu – Sorsa, Fustar, Jovanovic, Dumbravă (cpt.)(Tud. Oltean 71′) – Spătaru (Lambrinoc 55′), R. Lazăr, Rz. Iorga (Covalciuc 46′, Martinov 71′), Saim Tudor (Joao Amorim 46′) – Chică-Roșă, Angelov
Rezerve neutilizate: D. Mutu – M. Burlacu, Vas. Constantin, Marc
Antrenor: Dan Alexa

Minaur Baia Mare: Băilă – Potcoavă, Rz. Lazăr, Dav. Simion, Ius. Neacșu (Al. Stoian 82′) – Gneba, Raph. Stănescu (K. Bakare 70′), Donca – Rotar (Mărieș 59′), Cip. Stanciu (cpt.), Chinde
Rezerve neutilizate: Al. Costache – Văsălie, Jucan, D. Matei, Muacir, Ct. Alexe
Antrenor: Ciprian Danciu

Stadion: Tineretului (Brașov). Arbitru: George Cătălin Roman (Timişoara). Asistenți: Nicușor Marin (Suseni – Argeş) și Marilena Cătălina Nan (Alexandria). Rezervă: Claudiu Ștef (Târgu Mureş). Observator arbitri: Ioan Duma (Sibiu). Delegat joc: Ciprian Prisăcaru (Târgovişte).

Min 90+5 Final de partidă pe Tineretului la scorul de 1-1. FC Brașov egalează la ultima fază a jocului, așa cum Minaur a deschis scorul la ultima dată din prima repriză. Rezultat just, având în vedere cum s-a desfășurat meciul. După fluierul final al jocului, Dan Alexa merge pe teren și le reproșează mai multe decizii arbitrilor George Roman și Marilena Nan.
Min 90+4 1-1 Fază fixă bătută în stânga, Oltean are o centrare-șut în careul mic, Stoian încearcă să blocheze în fața lui Lambrinoc și deviază spre propria poartă, Băilă are un reflex bun și parează în față, însă la Eduard Lambrinoc, care împinge mingea cu capul. Băilă scoate balonul de după linia porții și în cele din urmă, după un meleu, Lambrinoc împinge din nou mingea în gol. S-a semnalizat însă gol după reluare cu capul.
Min 90+2 Fază de contraatac a maramureșenilor, Chinde scapă în față, are doi fundași în fața sa, trage plasat din fața careului, mingea e deviată de unul dintre adversari și se duce pe lângă poartă, în dreapta
Min 90 + Meciul e prelungit cu patru minute. Brașovul nu pare că poate să egaleze
Min 90 ||| David Simion intră tare, urât, fără nicio treabă cu mingea, asupra lui Chică-Roșă și primește cartonașul galben
Min 86 Bakare ține mingea pe linia de fund, în stânga, în careu, întoarce pentru Chinde, care fentează, își face mingea pentru un șut cu stângul și trage puternic din centrul careului, însă Micu parează în față și apoi FC Brașov pleacă pe contraatac
♦Min 84 ||| Alexandru Mărieș primește și el cartonașul galben după ce ratează intervenția la minge și îl lovește în piept pe Martinov
Min 83 ||| Arbitrul Roman merge la margine și îi arată cartonașul galben antrenorului Ciprian Danciu, care începe să se închine când află motivul pentru care este avertizat
Min 82 La Minaur, iese Iustin Neacșu și intră Alexandru Stoian
Min 81 Angelov avansează pe centru și șutează din alergare, însă pe lângă bară, în stânga
Min 71 La FC Brașov, ies Daniel Dumbravă și Vadim Covalciuc, acesta din urmă introdus la pauză, și intră Tudor Oltean și Alexandru Martinov
Min 70 La Minaur, iese Raphael Stănescu și intră Kevin Bakare
Min 68 Pauză de hidratare
Min 64 Angelov pică în careu după ce dă pe lângă o minge centrată din dreapta, din fața lui Răzvan Lazăr, însă centralul, destul de aproape, lasă jocul să continue
Min 59 Bogdan Rotar este înlocuit cu Alexandru Mărieș
Min 57 ||| Arbitrul Roman merge la margine și îi arată cartonașul galben lui Dan Alexa, căruia nu-i vine să creadă nici acum că arbitrul nu a dictat penalty
Min 57 Micu degajează lung, Răzvan Lazăr lasă mingea să pice și îl sare, Chică-Roșă îi ia fața, cei doi jucători se țin reciproc în careu, însă Lazăr nu mai are prim-planul și îl trage pe spate de braț pe atacantul gazdelor chiar în fața portarului. Chică-Roșă pică, Băilă ratează intervenția la minge, iar Lazăr degajează din careul mic. Arbitrul nu dictează însă penalty, iar gazdele, cu Dan Alexa în frunte, reproșează decizia centralului timișorean
Min 55 ⇒ Eduard Lambrinoc intră pe teren în locul accidentatului Dan Spătaru
Min 54 Contraatac doi contra doi, Spătaru avansează bine în dreapta, însă își face pașii greșiți și pasează slab, cu exteriorul, în stânga, pentru Chică-Roșă, însă mingea nu mai ajunge la el, fiindcă este respinsă de al doilea fundaș care era implicat în fază din partea oaspeților. Spătaru rămâne întins pe gazon și acuză o accidentare, primește îngrijiri și iese afară ajutat
Min 50 Stănescu șutează, mingea este deviată, Micu respinge cu palmele în corner. Faza fixă este respinsă ușor de FC Brașov
Min 46 Angelov pătrunde în careu pe dreapta și trage spre colțul lung, pe jos, însă trimite mult pe lângă
Min 46 S-a reluat meciul
Min 46 Dublă schimbare la FC Brașov la pauză. Ies Răzvan Iorga și Alexandru Saim Tudor și intră Vadim Covalciuc și Joao Carlos Nogueira Amorim
Min 45+1 Pauză. Minaur Baia Mare conduce cu 1-0 în meciul cu FC Brașov după ce a înscris la ultima fază de atac a primei reprize, destul de norocos, printr-o minge deviată
Min 45+1 0-1 Bogdan Rotar preia și avansează ușor din dreapta spre centru, șutează cu stângul, mingea e deviată cu călcâiul de Jovanovic și își ia boltă, se duce peste Micu, destul de ieșit din poartă și intră în plasă chiar înainte de pauză
Min 44 ||| Răzvan Iorga primește cartonașul galben pentru o ținere avută mai devreme asupra lui Gneba
Min 44 Dumbravă pătrunde în viteză în careu, pe stânga, centrează, balonul este deviat de un adversar și se îndreaptă spre colțul scurt, însă Băilă e atent și respinge în corner
Min 39 ||| Ciprian Stanciu primește cartonașul galben pentru o lovire a unui adversar cu palma peste față
Min 32 Saim Tudor pătrunde în careu pe stânga, trage la poartă, Băilă reușește să respingă în față și urmărește, Chică-Roșă luftează în 7 metri și goalkeeperul reține
Min 25 Pauză de hidratare. Meci de luptă până acum, fără ocazii importante de gol
Min 19 Stanciu bate pe lângă poartă, în stânga, de puțin pe lângă vinclu, o lovitură liberă de la circa 19 metri ușor lateral dreapta
Min 16 Băilă prinde în doi timpi un șut cu dreptul, din fața careului, din alergare, al lui Chică-Roșă
Min 12 Chică-Roșă pătrunde în careu spre dreapta, Rareș Lazăr îl blochează în ultimul moment, atacantul cere penalty, însă arbitrul lasă jocul să continue
Min 7 Centrare cu stângul din dreapta careului a lui Spătaru, Angelov se înalță fără probleme în 7 metri și reia cu capul, însă o face slab, peste poartă, deși era într-o poziție ideală de gol
Min 3 Centrare din dreapta, Donca respinge cu capul din careu, în față, Lazăr reia din prima, din voleu, însă slab, pe jos, iar Băilă prinde fără probleme
FC Brașov joacă în galben și negru, Minaur are echipament alb și roșu. Lovitura de start a dat-o căpitanul băimărenilor, Stanciu
Min 1 A început partida de la Brașov. Echipa oaspete are o micuță galerie care scandează numele echipei
În schimb, Ciprian Danciu a efectat patru schimbări în echipa de start, față de jocul de la Slobozia. Au ieșit Costache, Oiță, Mondragon și Muacir și au intrat Băilă, Rz. Lazăr, Simion și Stănescu. Oiță și Mondragon nu sunt nici rezerve la Brașov.
Față de primul meci, Dan Alexa a produs trei schimbări în primul ”11”. Au ieșit Burlacu, Marc și Lambrinoc și au intrat Jovanovic, Spătaru și Chică-Roșă.

Etapa a 2-a a noului sezon de Liga 2 continuă astăzi cu antepenultimul său joc. De la ora 13:30, pe stadionul Tineretului din Brașov, se întâlnesc FC Braşov și Minaur Baia Mare.

Atât echipa antrenată de Dan Alexa, cât și cea condusă de Ciprian Danciu au început cu stângul sezonul, pierzând în prima rundă.

Dan Alexa: ”Am mare încredere în cei care vor intra, dar și de cei de pe bancă”

FC Brașov a început noua ediție de campionat cu un eșec la Râmnicu Vâlcea, 0-1 cu CS Comunal Șelimbăr, la debutul cu Dan Alexa pe banca tehnică. Chiar și așa, optimismul este la cote înalte în tabăra brașovenilor, antrenorul fiind convins că o victorie va aduce liniștea în tabăra sa.

”Întâlnim Minaur Baia Mare, o echipă care chiar dacă a pierdut 3-0 la Slobozia eu spun că scorul nu reflectă realitatea din teren. Au o echipă formată pe structura jucătorilor care au promovat în Liga a 2-a, cu jucători cu personalitate și vitalitate foarte bună. Tot timpul Baia Mare a dat fotbaliști buni pentru România. O echipă antrenată de Ciprian Danciu, fostul meu coleg, un antrenor de perspectivă, ajutat și de Vasile Miriuță, un antrenor cu mare experiență care am înțeles că e director sportiv. Vom avea un meci greu, mă bucură faptul că a mai trecut o săptămână peste jucătorii noi veniți și vreau să se vadă lucrul acesta din punct de vedere al jocului. Este un meci în care trebuie să arătăm bine, echipa trebuie să arate o creștere. Am mare încredere în cei care vor intra, dar și de cei de pe bancă. Este important pentru noi este să câștigăm. Cele trei puncte ne-ar aduce liniște. Îmi doresc să văd la echipă determinare și un plus față de meciul cu Șelimbăr. Important este ca la ora meciului să avem un tonus bun atât fizic, cât și mental. Avem jucători care au calitate, dar trebuie să o pună în slujba echipei”, a spus Dan Alexa.

Minaur, la al doilea meci consecutiv în deplasare în acest debut de sezon

Nou-promovata Minaur a avut un debut și mai slab în Liga 2, pierzătoare cu 0-3 în deplasare la Unirea Slobozia. Echipa din Baia Mare a picat la tragerea la sorți să înceapă sezonul cu două meciuri în deplasare, după ce chiar ea a solicitat ca în prima rundă să nu joace acasă.

Ciprian Danciu speră, la rândul său, la un rezultat pozitiv pe stadionul Tineretului.

George Roman arbitrează FC Braşov – Minaur Baia Mare

Cele două echipe se vor afla astăzi la prima lor întâlnire directă. Momentan sunt pe locul 15, respectiv 18 în clasamentul Ligii 2, cu 0 puncte și 0-1 și 0-3 golaveraj.

Jocul programat pe stadionul Tineretului din Brașov, de la ora 13:30, va fi arbitrat de centralul George Cătălin Roman (Timişoara) și de asistenții Nicușor Marin (Suseni – Argeş) și Marilena Cătălina Nan (Alexandria). Rezervă este Claudiu Ștef (Târgu Mureş), iar observatorul arbitrilor a fost delegat Ioan Duma (Sibiu). Delegat de joc este Ciprian Prisăcaru (Târgovişte).