Concordia Chiajna și CSM Slatina, egale în penultimul amical înainte de startul noului sezon al Ligii 2

Marius ANGHEL 27 Jul. 2023, 12:22 Liga 2

Concordia Chiajna și CSM Slatina, viitoare adversare în etapa a 8-a a sezonului regular al Ligii 2, s-au duelat miercuri, 26 iulie, într-un meci amical disputat pe terenul secund al echipei ilfovene.

Formațiile antrenate de Erik Lincar, respectiv Dan Oprescu au remizat la scorul de 1-1.

Concordia și Slatina, egale într-un meci amical disputat la Chiajna

Concordia a deschis scorul în prima repriză, prin Silviu Pană, al cărui șut spectaculos de la circa 25 de metri l-a învins pe Alexandru Silveanu, fost portar inclusiv la trupa ilfoveană, în ediția 2021-2022 a Ligii 2. Slatina a reușit egalarea în minutul 65, deci în partea a doua a jocului, prin nou-venitul Alin Țegle (foto jos), care a finalizat dintr-o lovitură liberă de la aproximativ tot 25 de metri, pe lâng zid.

În acest meci, desfășurat pe o vreme foarte călduroasă, Erik Lincar a început să facă schimbări din minutul 60, în timp ce antrenorul Slatinei a utilizat primul 11 până în minutul 70, când a efectuat mai multe înlocuiri.

Concordia: Ciontoș – Fl. Achim, Stănică, D. Ispas, Corbu – Romario Pires, Codrea – Sil. Pană, Ghimfuș, Ad. Popa – Ad. Bălan
Din minutul 60 au mai intrat: Y. Stanciu – Alexandrescu, Gerson, Tucaliuc, Al. Dulca, Burcea, Ndiaye, Cocoș
Antrenor: Erik Lincar

CSM Slatina: Silveanu – Ad. Vlad, Abel Stan, Sălcianu, C. Toma – Ţegle, D. Toma – D. Dragu, Raph. Stănescu, Răsdan – Mih. Ion
Din minutul 70 au intrat: Dincă – C-tin. Radu, Gherghe, Mondragon, Pisăru – Sil. Matei, Donca – Cr. Dinu, Al. Marin, Cristea – Cl. Dragu
Antrenor: Dan Oprescu

Concordia joacă la Tunari ultimul amical

Până acum, Concordia Chiajna a mai jucat cu Progresul Spartac (scor 7-0), ACSM Ceahlăul Piatra Neamț (scor 0-1), CSM Alexandria (scor 0-0), Olimpic Zărnești (scor 1-3) și Metaloglobus (scor 3-0), astfel că are două victorii, două egaluri și două înfrângeri în amicale.

Ultimul test îl are programat sâmbătă, 29 iulie, în deplasare, la nou-promovata în Liga 2 CS Tunari.

• După cum se poate observa, nici în acest amical cu Slatina nu a fost utilizat veteranul Gabriel Tamaș, aflat în conflict cu antrenorul, dar, în schimb, a apărut un nume nou: Gerson.

CSM Slatina o va avea pe Steaua ca ultim adversar în jocuri test

De partea cealaltă, CSM Slatina a mai disputat în această perioadă de pregătire de vară amicale cu Universitatea Craiova (scor 0-4), CS Mioveni (scor 2-0), Gloria Buzău (scor 1-1) și Campionii FC Argeș (scor 2-0). Astfel, are înregistrate două victorii, două egaluri și o înfrângere.

Sâmbătă, pe teren propriu, va disputa ultimul test înainte de startul sezonului, cu Steaua.